آموزش تنظیمات رنک مث – از ۰ تا ۱۰۰ پیکربندی RankMath

4.4 / 5. تعداد رای: 182

آموزش تنظیمات رنک مث

می‌دانیم که در حال حاضر پلاگین RankMath بهترین افزونه برای سئو وب‌سایت‌های وردپرسی هست. ما هم در میهن وردپرس از رنک مث برای بهبود سئو استفاده می‌کنیم. در این صفحه با آموزش تنظیمات رنک مث و انجام تنظیمات کامل این افزونه همراه شما هستیم.

آموزش تنظیمات رنک مث

افزونه رنک مث (RankMath) یکی از بهترین افزونه‌ها برای سئو وب‌سایت‌های وردپرسی است. شاید از خودتان بپرسید بین افزونه‌ی یواست سئو (Yoast SEO) و رنک مث کدام‌یک بهتر می‌تواند به سئو سایت ما کمک کند؟ در جواب به این پرسش باید بگوییم که هر دو پلاگین، خوب هستند و هر دو می‌توانند سئو سایت ما را ارتقا دهند و ساختار هردوی آن‌ها تقریباً به یک شکل است با این تفاوت که رنک مث در نسخه‌ی رایگانش امکانات بیشتری نسبت به یواست سئو دارد.

بنابراین تصمیم گرفتیم در این مقاله به آموزش کامل تنظیمات افزونه رنک مث، نسخه‌ی رایگان آن بپردازیم، پس تا اخر مقاله همراه ما باشید.

چرا نسخه پرو رنک مث را برای آموزش انتخاب نکردیم

دلیل این‌که نسخه پرو رنک مث را برای آموزش انتخاب نکردیم این است که در نسخه پرو یکسری امکاناتی دارد مثل این‌که مقاله در کدام کلمه‌ی کلیدی می‌تواند در رتبه چندم گوگل قرار بگیرد یا اینکه مقاله رتبه‌ی چندم گوگل است. که این امکانات را به‌راحتی می‌توانیم از گوگل آنالیتیکس و گوگل سرچ کنسول به‌دست آوریم بنابراین نیاز نیست که برای این امکانات هزینه پرداخت کنیم.

نصب و راه اندازی افزونه رنک مث

در ابتدای کار در وردپرس از بخش افزونه‌ها، روی گزینه‌ی افزودن کلیک می‌کنیم مانند تصاویر زیر، سپس در بخش سرچ کلمه‌ی RankMath را سرچ می‌کنیم.

آموزش کامل تنظیمات افزونه رنک مث
آموزش کامل تنظیمات افزونه رنک مث

پس از سرچ کلمه‌ی رنک مث، روی گزینه‌ی نصب کلیک می‌کنیم و پس‌ازآن روی گزینه‌ی فعال نمایید مانند تصویر زیر کلیک می‌کنیم.

 نصب و راه اندازی رنک مث
نصب و راه اندازی رنک مث

بعد از آن که روی گزینه‌ی فعال نمایید کلیک کردیم، به‌طور خودکار وارد صفحه‌ای می‌شویم که نیاز است تا به اکانت رنک مث متصل شویم البته می‌توان روی گزینه‌ی Skip Now هم کلیک کرد، ازآنجاکه ما می‌خواهیم از نسخه‌ی رایگان رنک مث استفاده کنیم و اگر سایت ما هاست آن داخل ایران باشد بهتر است روی گزینه‌ی Skip Now کلیک کنیم. مانند تصویر زیر

حساب رنک مث خود را بسازید
حساب رنک مث خود را بسازید

بعد از طی این مرحله وارد صفحه‌ی انتخاب حالت می‌شویم که دو گزینه‌ی حالت آسان و حالت پیشرفته را دارد. ما حالت پیشرفته را انتخاب می‌کنیم چون می‌خواهیم تنظیمات را پیشرفته انجام دهیم و سپس روی گزینه‌ی “بزن بریم” کلیک می‌کنیم.

شروع به کار در افزونه رنک مث
شروع به کار در افزونه رنک مث

سپس با صفحه‌ی زیر مواجه می‌شویم، در کادری که عبارت “تیم برنامه‌نویسی کدسازان هست یک” کلیک می‌کنیم و بسته به نیازمان انتخاب می‌کنیم که سایت ما، وبلاگ شخصی، انجمن/سایت خبری، نمونه کار شخصی، سایت تجاری کوچک، فروشگاه اینترنتی و … باشد. یعنی مشخص می‌کنیم که سایت ما چه نوع وب‌سایتی است. به تصویر زیر دقت کنید تا متوجه مفاهیم بالا شوید.

نوع سایت خود را مشخص کنید
نوع سایت خود را مشخص کنید

سپس در بخش “نوع تجارت” نوع تجارت و کسب و کار خودمان را انتخاب می‌کنیم. که من در اینجا نوع تجارت را organization انتخاب کردم.

تجارت شما چیست؟
تجارت شما چیست؟

در کادر مربوط به “نام شرکت” نام وب‌سایت خود را وارد می‌کنیم. در کادر مربوط به “لوگو برای گوگل” لوگوی مورد نظر خود را طبق حداکثر و حداقل اندازه‌ای که مشخص کرده است آپلود می‌کنیم. در کادر مربوط به “تصویر پیش‌فرض اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی” یک تصویر آپلود کنید تا اگر پستی منتشر کردید که تصویر شاخص نداشت، این تصویر به‌جای تصویر پست شما نمایش‌ داده شود. پس از انجام این مراحل روی گزینه‌ی ذخیره و ادامه را کلیک می‌کنیم. به تصویر زیر دقت کنید تا مطالب گفته‌شده را بهتر درک کنید.

پیکربندی RankMath
پیکربندی RankMath

تنظیمات نقشه سایت در رنک مث

در تنظیمات افزونه رنک مث قسمت sitemap یا همان نقشه سایت را فعال می‌کنیم و سپس روی گزینه‌ی ذخیره و ادامه می‌زنیم. تصویر زیر نمایی از صفحه‌ی سایت مپ در رنک مث را نشان می‌دهد.

نقشه سایت خود را در رنک مث بسازید
نقشه سایت خود را در رنک مث بسازید

بعد از گذراندن این مرحله وارد صفحه‌ی قسمت ترفندهای سئو می‌شویم. به تصویر مربوط به این صفحه نگاه کنید.

ترفندهای سئو در Rank math
ترفندهای سئو در Rank math

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید تیک عبارت “نمایه نکردن دسته و برچسب خالی” را حتما فعال کنید، زیرا صفحاتی که خالی باشند و محتوایی ارائه ندهند، نیازی به ثبت شدن در گوگل ندارند، تا زمانی که یک نوشته و یا محتوا به صفحه اضافه شود، پس‌ازآن که محتوا در صفحه نوشته شود به‌طور خودکار آن صفحه ایندکس می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم تیک مربوط به عبارت “Nofollow کردن پیوندهای خارجی” را فعال کنید و اگر احیانا خواستید به یک سایت معتبر، لینک بدهید مثل ویکی‌پدیا، گوگل یا رپورتاژآگهی آنگاه به‌صورت دستی می‌توانید follow کنید.

تیک مربوط به عبارت “پیوندهای خارجی جدید را در پنجره جدید بازکنید” را حتما فعال کنید، برای اینکه لینک‌های خارجی که به سایت‌های دیگر داده می‌شود، در تب جدید باز شود این کار باعث می‌شود که نرخ پرش سایت شما کاهش پیدا کند.

فرض کنید شما از سایت خود به سایت دیگر لینک دادید، اگر کاربر زمانی که روی لینک کلیک کند و آن لینک در همان صفحه سایت شما باز شود، ارتباط کاربر با سایت شما قطع می‌شود، اما اگر لینک در تب جدید باز شود ارتباط کاربر با سایت شما قطع نمی‌شود. بنابراین حتما این گزینه را در افزونه رنک مث فعال کنید و سپس روی گزینه‌ی ذخیره و ادامه کلیک کنید.

سپس وارد صفحه‌ی جدیدی می‌شویم و گزینه‌ی به‌روزرسانی خودکار را فعال می‌کنیم بعدازآن روی گزینه‌ی راه‌اندازی تنظیمات پیشرفته کلیک می‌کنیم. مانند تصویر زیر

فعال سازی و شروع به کار
فعال سازی و شروع به کار

مدیریت دسترسی در RankMath

قسمت اول مدیریت دسترسی است که به ما این امکان را می‌دهد که کدام‌یک از نقش‌های کاربری به کدام‌ بخش از تنظیمات سئو ما دسترسی داشته باشد، به‌عنوان‌مثال اگر سایتی دارید که چند نفر به‌عنوان نویسنده در سایت شما کار می‌کنند، می‌توانید مدیریت دسترسی را فعال کنید و برای نویسنده‌ها تعیین کنید که کدام‌یک از آن‌ها به کدام بخش دسترسی دارد و به کدام بخش دسترسی ندارد.

اگر به این امکان نیاز داشتید می‌توانید آن را فعال کنید. در زیر نمایی از این صفحه را می‌بینید.

 مدیریت دسترسی در تنظیمات افزونه رنک مث
مدیریت دسترسی در تنظیمات افزونه رنک مث

مانیتور خطاهای 404

توصیه می‌شود حتما مانیتور 404 را فعال کنید زیرا اگر یک خطای 404 در سایت شما ایجاد شد، رنک مث این خطای ایجاد شده را به شما اطلاع میدهد و شما می‌توانید مشکل آن را برطرف کنید.

تغییر مسیرها هم یکی از مهم‌ترین بخش‌های سایت ما است که باید فعال شود. به‌طورکلی اگر یک مسیر در سایت شما تغییر کرد و کاربر به همان مسیر قبلی برود با خطای 404 مواجه می‌شود برای اینکه این خطای 404 را نداشته باشیم بهتر است url را به url جدید که تغییر کرده انتقال دهید و ریدایرکت کنید.

تصویر زیر نمایی از این صفحه در افزونه رنک مث را نشان می‌دهد.

 مدیریت دسترسی در تنظیمات افزونه رنک مث
مدیریت دسترسی در تنظیمات افزونه رنک مث

پس از فعال‌سازی این بخش روی گزینه‌ی ذخیره و ادامه کلیک کنید.

نشانه‌گذاری Schema در تنظیمات افزونه رنک مث

اسکیما برای نمایش بهتر سایت شما در نتایج گوگل استفاده می‌شود. مثلا می‌خواهیم به گوگل بگوییم که این محصول رازمانی که در نتایج جستجو نشان می‌دهی قیمت آن راهم کنارش قرار بده، برای ساده شدن فهم این موضوع به این مثال توجه کنید مثلا من در نوار آدرس سرچ می‌کنم by iphon 12 pro max سپس با نتایج زیر روبه‌رو می‌شوم، مثلا همان‌طور که در تصویر پایین می‌بینید در سایت آمازون قیمت، تخفیف داده‌شده، اینکه چند نفر از محصول بازدید کردند را به ما نشان می‌دهد، به همه‌ی این‌ها درنهایت اسکیما یا داده‌های ساختاریافته می‌گوییم.

 نشانه‌گذاری Schema در تنظیمات افزونه رنک مث
نشانه‌گذاری Schema در تنظیمات افزونه رنک مث

اسکیما ( Schema ) یک مدل از داده‌های ساختار یافته (Structured Data) است که به ما کمک می‌کند سایتمان را در نتایج گوگل بهتر نشان دهیم.

 Schema
Schema

در تصویر بالا محیط تنظیمات اسکیما را در افزونه رنک مث نشان می‌دهد. تیک کادر مربوط به نوع طرح‌واره را فعال می‌کنیم.

نوع طرح‌واره برای نوشته‌ها

در این قسمت نوع طرح‌واره برای نوشته‌های هرکدام مربوط به سایت ما است را انتخاب می‌کنیم مثلا اگر سایت شما مربوط به آگهی استخدام است بهتر است نوع طرح‌واره را روی آگهی استخدام بگذارید، پس بسته به نیازتان این کار را انجام دهید. به تصویر زیر دقت کنید تا متوجه‌ شوید توضیحات بالا شوید.

 Structured Data
Structured Data

نوع مقاله

 • نوع مقاله را می‌توان بسته به نیازتان مقاله‌ی خبری، نوشته‌ی بلاگ یا مقاله انتخاب کنید.
 • مقاله‌ی خبری یک خبر جدید درباره‌ی یک محصول، یک سازمان، یک موضوع خاص در سیاست، اقتصاد و…است.
 • نوشته‌ی بلاگ، روز نوشته است و ممکن است خیلی کوتاه، خلاصه و مفید باشد.
 • اما مقاله یک موضوعیت خاص دارد و در مورد موضوع خاصی خیلی تخصصی نوشته می‌شود.
 • بهتر است نوع مقاله را گزینه‌ی مقاله انتخاب کنیم.

نوع طرح‌واره برای برگه‌ها

در این قسمت هم می‌توانیم نوع برگه‌ها را که برای چه چیزی استفاده می‌کنیم مثلا مقاله، کتاب، آگهی استخدام، رویداد و … انتخاب کنیم اما توصیه می‌کنیم این گزینه را روی هیچ‌کدام بگذاریم تا برگه‌هایمان جزو اسکیما حساب نشود.

به تصویر زیر توجه کنید تا مفهوم توضیحات بالا را بهتر درک کنید.

 نوع طرح‌واره برای نوشته‌ها
نوع طرح‌واره برای نوشته‌ها

نوع طرح‌واره برای صفحات فرود

از این قسمت برای پست تایپ‌های مختلف سایتتان می‌توانید طرح‌واره را انتخاب کنید. پست تایپ نوع پست جدیدی است که در سایتمان اضافه می‌کنیم مثلا وقتی ووکامرس را نصب می‌کنیم، محصولات ووکامرس یک نوع پست تایپ است. ممکن است سایت شما ده‌ها پست تایپ مختلف داشته باشد که باید مشخص کنیم هرکدام مربوط با چی هستند و باید اسکیمای آن‌ها چه باشد، مثلا برای محصولات ووکامرس باید گزینه‌ی محصول را انتخاب کنیم.

نوع طرح‌واره برای محصولات

در قسمت نوع طرح‌واره برای محصولات گزینه‌ی محصول را انتخاب می‌کنیم و سپس روی گزینه‌ی ذخیره و ادامه می‌زنیم.

فعال‌سازی امکانات افزونه رنک مث

در مرحله‌ی بعد سراغ ماژول‌های رنک مث می‌رویم، رنک مث ماژول‌های زیادی دارد که در اینجا توضیح می‌دهیم کدام‌یک را فعال و کدام‌یک را بهتر است غیرفعال کنیم. تصاویر زیر ماژول‌ها را نشان می‌دهد.

 فعال‌سازی امکانات در افزونه رنک مث
فعال‌سازی امکانات در افزونه رنک مث

درباره‌ی مانیتور 404 قبلا در این مقاله توضیح دادیم بنابراین تیک آن‌ را فعال می‌کنیم.

ACF یک پلاگین وردپرس است که اگر آن را در سایتمان نصب کنیم این امکان را به ما می‌دهد که زمینه‌های دلخواه سفارشی به پست‌های سایتمان اضافه کنیم. اگر این پلاگین را در سایتتان فعال کردید بهتر است در این ماژول هم آن را فعال کنید تا آن فیلدها را برای شما تجزیه‌وتحلیل کند.

AMP یک پلاگین وردپرس است که برای ساخت صفحات AMP در وب‌سایت به شما کمک می‌کند. اگر آن را در سایتتان نصب کردید بهتر است این گزینه را فعال کنید تا افزونه رنک مث اطلاعات مربوط به AMP سایتتان را هم به گوگل اعلام کند.

آنالیز رنک مث را به سرچ کنسول متصل می‌کند، به نظر من نیازی نیست و می‌توانیم این گزینه را غیرفعال کنیم و خودمان مستقیما بریم گوگل سرچ کنسول تنظیمات مربوط به آن را انجام دهیم.

بخش‌های مختلف رنک مث
بخش‌های مختلف رنک مث
 بخش‌های مختلف رنک مث ستون دوم
بخش‌های مختلف رنک مث ستون دوم

bbPress پلاگینی است برای ساخت انجمن روی وردپرس که اگر آن را در سایتتان نصب دارید بهتر است این گزینه را فعال کنید، در غیر این صورت غیرفعال باشد. بادی‌پرس پلاگینی است برای اضافه کردن قابلیت شبکه‌ی اجتماعی در وردپرس، اگر بادی پرس را در سایتتان نصب دارید باید این گزینه را فعال کنید.

سئو تصویر اگر این گزینه را فعال کنید گزینه‌هایی برای سئو کردن تصویر به وب‌سایت ما اضافه می‌شود، روی تنظیمات آن کلیک کنید و خیلی ساده کافی است دو گزینه‌ی افزودن ویژگی‌های ALT از دست رفته و افزودن ویژگی‌های TITLE ازدست‌رفته را فعال کنید سپس روی گزینه‌ی ذخیره تغییرات کلیک کنید.

به تصویر زیر دقت کنید تا توضیحات بالا را بهتر درک کنید.

تنظیمات بخش تصاویر در Rank Math
تنظیمات بخش تصاویر در Rank Math

نمایه‌سازی فوری اگه این گزینه را فعال کنیم، می‌توانیم از موتور جست‌وجوی بینگ (Bing) یک API بگیریم و آن را در اینجا وارد کنیم. سپس هر زمان در نمایه‌سازی فوری پست جدیدی منتشر کنیم سریعا به بینگ درخواست می‌دهد که این پست را ثبت کن، اما ازآنجاکه Bing در ایران چندان استفاده نمی‌شود، می‌توانیم این گزینه را فعال نکنیم اما فعال کردن این گزینه هم خالی از لطف نیست بنابراین فعال یا غیرفعال کردن این گزینه به انتخاب خودتان است.

شمارنده‌ پیوند، تعداد لینک‌های ورودی و خروجی سایت ما را بررسی می‌کند تا بدانیم چقدر لینک ورودی و خروجی داریم.

سئو محلی و گراف دانش را اگر فعال کنیم، سئوی محلی سایت ما را فعال می‌کند. قبل‌تر در مورد تغییر مسیرها و طرح‌واره (داده‌های ساختاریافته) و مدیریت‌ دسترسی و Sitemap صحبت کردیم.

 Rank Math
Rank Math

آنالیز سئو مربوط می‌شود به تجزیه‌وتحلیل سئو، که یکی از مهم‌ترین کارهایی است که رنک مث انجام می‌دهد.بااستفاده‌از این گزینه زمانی که دارید یک پست جدید را در سایتتان منتشر می‌کنید کافی است یک کلمه‌ی کلیدی به افزونه رنک مث بدهید و رنک مث، از صفر تا صد به شما امتیاز می‌دهد، هر چه امتیاز شما بیشتر باشد شانس شما در به‌دست آوردن رتبه بالا صفحه اول گوگل بیشتر می‌شود.

گوگل وب استوری یک امکانی مانند استوری‌های اینستاگرام است که اگر در وب‌سایت خود گوگل وب استوری را نصب کردید این گزینه را فعال کنید.

ووکامرس امکان سئو کردن ووکامرس را برای شما فراهم می‌کند پس اگر در سایت خود ووکامرس دارید حتما ووکامرس رو فعال کنید، در غیر این صورت نیازی به فعال کردن آن نیست.

آموزش تنظیمات افزونه رنک مث

ما تا اینجای مقاله تنظیمات مختلف رنک مث را انجام دادیم اما یکسری تنظیمات دیگر هم است که بهتر است آن‌ها را هم انجام دهیم و یک مرور کلی روی تنظیمات داشته باشیم. برای تنظیمات افزونه رنک مث، قسمت پیوندها به شکل زیر است که گزینه‌های آن را یک‌به‌یک توضیح می‌دهیم.

 تنظیمات پلاگین رنک مث
تنظیمات پلاگین رنک مث

قسمت حذف پایه دسته اگر آن را فعال کنیم category را از لیست دسته‌بندی‌ها حذف می‌کند، مثلا در سایت میهن وردپرس شما اگر وارد یک دسته‌بندی شوید، مثلا قالب‌ها می‌بینید که اینجا category را نداریم. به تصویر زیر دقت کنید تا بتوانید مفهوم بالا را درک کنید.

 category را از لیست دسته‌بندی‌ها حذف کنید
category را از لیست دسته‌بندی‌ها حذف کنید

فعال کردن این گزینه کاملا دلخواه است.

تغییر مسیر پیوست‌ها اگر آدرس یک فایل رسانه‌ای در سایت شما باز شد، تغییر مسیر پیوست‌ها آدرس این رسانه را در وب‌سایت شمارا نشان می‌دهد. به‌منظور ساده‌تر اگر آدرس رسانه را سرچ کنیم فقط همان رسانه را به ما نشان می‌دهد.

 تغییر مسیر پیوست‌ها
تغییر مسیر پیوست‌ها

در تصویر بالا که مربوط به تنظیمات پیوند است، قسمت دامنه‌های NoFollow می‌توانید، دامنه‌هایی که می‌خواهید NoFollow باشند را وارد می‌کنیم. در قسمت دامنه‌های مستثنی شده از NoFollow می‌توانیم سایت‌هایی مثل google.com, yahoo.com, wikipedia.org را وارد کنید. قسمت پیوندهای خارجی را در پنجره جدید بازکنید را حتما فعال کنید چون فعال شدن این قسمت باعث می‌شود تا نرخ پرش (bounce rate)  سایت کاهش پیدا کند. پس‌ازآن روی ذخیره تغییرات کلیک می‌کنیم.

تنظیمات مسیر راهنما در افزونه رنک مث

 تنظیمات مسیر راهنما در افزونه رنک مث
تنظیمات مسیر راهنما در افزونه رنک مث

طبق تصویر بالا ابتدا مسیر راهنما را انتخاب می‌کنیم و سپس گزینه‌ی فعال‌سازی عملکرد مسیر راهنما را فعال می‌کنیم. و اگر کدی که در داخل کادر سبزرنگ مشخص‌شده را در هر جا از قالب وب‌سایت بگذاریم، یک مسیر راهنما یا موقعیت فعلی را به کاربر سایتتان نشان می‌دهد.

ویرایش robots.txt

Complete tutorial on ranking plugin settings 26 1
ویرایش robots.txt

در این قسمت نیاز به هیچ تنظیم خاصی نیاز نیست انجام بدهیم، در این بخش به‌صورت خودکار رنک مث ویرایش robots.txt را انجام می‌دهد.

دیگر موارد

تنظیمات موارد اضافی در Rank Math
تنظیمات موارد اضافی در Rank Math

در قسمت دیگر موارد، یکسری تنظیمات داریم مثل نمایش امتیاز سئو به بازدیدکنندگان، اگر این گزینه را فعال کنیم رنک مث امتیاز سئو را به افرادی که در سایت ما پست را می‌بینند نمایش‌ می‌دهد. حتی این امکان را داریم که مشخص کنیم در کجای سایت نمایش داده شود.

تنظیمات سئو ووکامرس در رنک مث

Complete tutorial on ranking plugin settings 28 1
تنظیمات ووکامرس Rank Math
حذف نشانه‌گذاری در رنک مث
حذف نشانه‌گذاری در رنک مث

ووکامرس یکسری تنظیمات دارد که مثلا در قسمت “برند” آن می‌توانید مشخص کنید که کدام‌یک از طبقه‌بندی‌های محصولتان، برند محصول هستند، این گزینه را برای نمایش در نتایج گوگل استفاده می‌کنیم.

برای استفاده از این قابلیت در افزونه یوست سئو باید ۶۹ دلار ناقابل پرداخت کنید. این قابلیت در رنک مث کاملا رایگان هست.

تغییر مسیرها

 تغییر مسیرها
تغییر مسیرها

در این قسمت اگر گزینه‌ی “اشکال‌زدایی تغییر مسیرها” این گزینه را فعال کنیم، با جزئیات بیشتری، تغییر مسیرها را به ما نشان می‌دهد و ما به‌عنوان یک مدیر می‌توانیم راحت‌تر متوجه شویم که تغییر مسیر بر چه اساسی اتفاق افتاده است. که پیشنهاد می‌کنم این گزینه را تا زمانی که به مشکل نخورده‌اید فعال نکنید.

گزینه‌ی دیگری که در اینجا وجود دارد “تغییر مسیر خودکار نوشته” است، که اگر این گزینه را فعال کنید هر زمانی که url یا نامک یک نوشته را تغییر دهیم به صورت خودکار از این آدرس به آدرس جدید یک ریدایرکت میسازد. پیشنهاد می‌کنم این گزینه را حتما فعال کنید و سپس ذخیره تغییرات را بزنید.

بخش عنوان‌ها و متاها

 بخش عنوان‌ها و متاها
بخش عنوان‌ها و متاها

وارد بخش عنوان‌ها و متاها می‌شویم، می‌توانیم برای هر پست تایپ یا هرکدام از صفحات سایتمان مشخص کنیم که پست تایپ این صفحه noindex باشد یا نه؟ یا nofollow باشد یا نه!! به‌عنوان‌مثال من صفحات فرودم را نمی‌خواهم در نتایج گوگل بالا بیایید. درنتیجه باید طبق تصویر زیر وارد این صفحه شویم و برای انواع پست‌ها، صفحات فرود را مشخص کنیم. در اینجا است که متا ربات‌های آن را می‌خواهم مدیریت کنم و بزارم روی noindex، nofollow .

متا ربات‌های نویسنده رنک مث
متا ربات‌های نویسنده رنک مث

نکته مهم

در بخش نویسندگان، بایگانی نویسندگان را غیرفعال کنید و در بخش صفحات دیگر ، بایگانی تاریخ را غیرفعال کنید و سپس ذخیره‎‌ی تغییرات را بزنید.

 نکته مهم در افزونه سئو رنک مث
نکته مهم در افزونه سئو رنک مث
نکات مهم در تنظیمات رنک مث
نکات مهم در تنظیمات رنک مث

آمارها و ابزارها

آمارها و ابزارها هم یکسری وضعیت را به ما نشان می‌دهند که می‌توانیم از طریق تنظیماتش خروجی بگیریم، به نسخه‌های قبلی برگردیم و یا اینکه عضوی بشویم از تست کنندگان نسخه‌ی بتای افزونه رنک مث که پیشنهاد می‌کنم این گزینه را فعال نکنید. در قسمت راهنمایی و پشتیبانی هم اگر ابهام یا سوالی داشته باشیم به ما کمک می‌کند تا مشکل را برطرف کنیم.

سعی کردیم در این مقاله به‌طور کامل تنظیمات افزونه‌ رنک مث را بررسی کنیم و شیوه‌ی نصب و راه‌اندازی آن را آموزش دهیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع‌شده باشد.

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

 1. U330368 ۲۰ فروردین ۱۴۰۳

  سلام وقت بخیر
  آیا با غیرفعال کردن rankmath مشکلی در صفحات ایندکس شده پیش میاد ؟ نقشه سایت دچار مشکل میشه ؟

 2. U339299 ۱۲ اسفند ۱۴۰۲

  سلام خسته نباشید الان نیاز هست از تحلیلگر سئو استفاده کنیم؟ اگر اره, سئویی ضبط شده؟ لطف میکنید راهنمایی کنید.

 3. U320317 ۷ اسفند ۱۴۰۲

  سلام بخشید سوال من یکم آماتوری هستش رنک مث رو نصب میکنم چرا انگلیسی هستش چطور فارسیش کنم ممنون میشم راهنمایی کنید

 4. U339020 ۲۹ بهمن ۱۴۰۲

  سلام.
  وقت بخیر
  وب سایتی دارم به این ادرس که در شهریور ماه راه اندازیش کردم.
  h
  مرتب مقاله های سئو شده توی سایت قرار میدم. میزان بازدیدش هر چند کم کم و بسیار کند در حال افزایش بود.
  حدود چند هفته پیش به کمک این اموزش شما و آموزش سایت مپ، رنک مث رو نصب و نقشه سایت رو باهاش اجرا کردم.
  ولی حدود یه هفته ای هستش که در گوگل کنسول بهم میگه نزدیک 70 تا از صفحه هام ایندکس نمیشه. و این پیغام رو میده:
  Discovered – currently not indexed

  به نظرتون مشکل از کجاست؟
  کار خاصی باید می کردم که نکردم؟
  از لحاظ یونیک و استاندارد بودن محتواهام مطمئن هستم.

  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

 5. U338134 ۱۹ بهمن ۱۴۰۲

  دو خطای 404 در قسمت مانتیور 404 نمایش می دهد که عجیب است ، این مشکل از چیست
  1 _ wp-admin/images/freedoms.png
  2 _ wp-content/plugins/seo-by-rank-math/vendor/cmb2/cmb2/images/ico-delete.png
  این ها برای چیه ؟

 6. U338134 ۱۹ بهمن ۱۴۰۲

  سلام
  سایت من در حوزه آموزش وردپرس می باشد ، الان کدام گزینه را در هنگام انتخاب نوع سایت در رنک مث انتخاب کنم ؟

 7. U337001 ۲۵ دی ۱۴۰۲

  سلام
  یک سوال داشتم در مورد طرحواره
  من یک page دارم که مقاله نوشتم داخل این page و طرحواره هم روی article هست
  الان من پایین این صفحه یکسری سوال جواب هم قرار دادم که به صورت اکاردیون هست
  الان من میتونم علاوخ بر طرحواره article یک طرحواره دیگر faq هم انتخاب کنم ؟؟
  یعنی 2 تا طرحواره برای یک صفحه باشد ؟
  برای نتایج و سئو گوگل مشکلی پیش نماید ؟؟
  میخوام وقتی این صفحه سرچ شد و گوگل نمایش داد قسمت پایین توضیحات گوگل یکسری سوال و جواب هم نمایش بده
  با سپاس از شما

 8. U325465 ۲۵ دی ۱۴۰۲

  سلام، لازم هست که ما در قسمت کلمات کلیدی سئو مقاله از 5تا کلمه ای که رنک مث برامون در نظر گرفته استفاده کنیم؟ یا نوشتن یدونه کلمه کلیدی کفایت میکنه؟

 9. U337001 ۲۴ دی ۱۴۰۲

  سلام افزونه رو نصب و فعال کردم و در سرچ کنسول گوگل سایت رو معرفی کردم الان گوگل از صفحه اصلی سایت من ایراد گرفته که noindex هست ولی من تنظیمات و گذاشتم روی follow و index حتی در سورس هم این دستورات را می بینم :

  و ارور گوگل :
  Excluded by ‘noindex’ tag
  می باشد که برای صفحه اصلی سایت که همان دامین هست گرفته ؟؟
  بنظر شما مشکل از کجا هست ؟
  با سپاس

 10. U336580 ۲۱ دی ۱۴۰۲

  سلام
  من سایتم رو چند روزه که راه اندازی کردم و تو این چند روز تنظیمات قالب و برگه ها رو انجام دادم و تیک خزنده های گوگل هم زدم که گوگل سایت رو چک نکنه و سایت هم در صفحه در دست ساخت بود , در پیشخوان وردپرس و در رنک مث 4 تا گزارش 404 دارم که با اینکه گزارش ها رو پاک میکنم ولی باز عدد 4 نشون میده , چطور میتونم صفر کنمش و تیک خزنده گوگل رو بزنم ؟ لطفا اگر راهی برای صفر کردن این عدد در گزارش هست راهنمایی بفرمایید

 11. U335629 ۳ دی ۱۴۰۲

  سلام
  من مشکلی که دارم اینه که چون از المنتور استفاده میکنم صفحه اصلی من یه برگس
  در تنظیمات سئو نوشته شده
  title page- site name
  این باعث میشه که اول اسم برگه رو بزنه بعد عنوان سایت رو
  حالا توی صفحه اصلی من میزنه
  صفحه اصلی – اکادمی …
  من میخام اون کلمه صفحه اصلی نباشه
  وقتی عنوان برگه کلا برمیدارم و بدون اسم میشه اینجوری میشه
  – آکادمی …
  ینی باز اون علامت هستش
  خلاصه نمیدونم کجارو تغییر بدم که هم عنوان برگه ها خراب نشه هم سایت

  • Reza Rad رضا راد ۳ دی ۱۴۰۲

   سلام ویرایش برگه رو بزنید توی تنظیمات سئوش میتونید هر عنوانی میخواید قرار بدید.

  • U336804 ۲۱ دی ۱۴۰۲

   سلام نشان سایت را نمیدونم چطوری بارگزاری کنم. قالب ۲۰۲۴ پیش فرض استفاده میکنم و رنک مث هم دارم ولی یک هفته است در نتایج جستجو نمیاد. چکار کنم؟ و اینکه چطور باید نام دلخواه سایتم در نتایج بیاد؟ فقط آدرس url میاد. چکار باید کرد که بالای url نام سایت به فارسی بیاد؟؟ ممنونم از کمک شما

   • Reza Rad رضا راد ۲۳ دی ۱۴۰۲

    سلام توی سایت سرچ کنید favicon . برای نام سایت از همین رنک مث استفاده کنید و همین آموزش رو ببینید.

    • U336804 ۲۵ دی ۱۴۰۲

     اخه سایتم را با قالب ۲۰۲۴ ساختم قسمت سفارشی سازی ندارد و اونجایی هم که آخر مقاله توضیح دادید از هدر قطعه کد را بگذارم، در قسمت نمایش ویرایشگر چیزی باز نمی‌شود.
     ممنونم از شما کمکم می‌کنید.

    • U336804 ۱۰ بهمن ۱۴۰۲

     تشکر از استاد رضا راد عزیز ، فایو آیکن با کمک شما درست شد، ولی هنوز نام سایت در نتایج جستجو هنوز درست نشده است، یعنی فارسی و نام برند نشده، فکر کنم افزونه رنک مث نمیتونه به نظرم فقط با افزونه یوست سئو میشه نام سایت را در بالای url های سایت‌ها انجام داد.
     استاد نظر شما چیست ؟

     • Reza Rad رضا راد ۱۰ بهمن ۱۴۰۲

      سلام باید دو هفته صبر کنید تا درست بشه اگر نشد یوست سئو رو نصب کنید. البته که تفاوتی ندارن با هم

      • U336804 ۱۰ بهمن ۱۴۰۲

       ممنونم از پاسخگویی سریع شما. چند روز پیش یوست سئو را نصب کردم خیلی سرعت ضعیفی دارد و واقعا سنگین عمل می‌کند. صد رحمت به رنک مث که حداقل سرعت خوبی دارد.

 12. U335187 ۲۵ آذر ۱۴۰۲

  سلام و روز بخیر ممنون بابت آموز ش هاتون
  من افزونه rank math رو به woed press اضافه کردم ولی متاسفانه زمانی در زمان اتصال به صفحه rank math با پیغام Sorry, you have been blocked
  You are unable to access rankmath.com مواجه میشم، این در حالی است که من این ارور رو با سیستم دیگری دریافت نمیکنم و با سیستم دیگر این اتصال کامل برقرار میشه
  اگر ممکنه راهنمایی بفرمایید

 13. U335128 ۲۴ آذر ۱۴۰۲

  سلام استاد
  الان چه لینکی رو در https://www.google.com/webmasters قرار بدیم؟ یعنی چطور نسخه رایگان RankMath رو به گوگل متصل کنیم تا نقشه سایت رو به گوگل نشان بده؟

  • Reza Rad رضا راد ۲۴ آذر ۱۴۰۲

   سلام متوجه نشدم. لینکی نیاز نیست قرار بدید. آموزش ثبت سایت در گوگل و آموزش سایت مپ رو تو سایت ببینید.

   • U335128 ۲۴ آذر ۱۴۰۲

    من اموزش نقشه سایت با Google Xml Sitemaps شمارو دیدم و شما یک لینک رو برای اتصال نقشه سایت به گوگل گفتید اما الان که افزونه Google Xml Sitemaps نیست و من از افزونه RankMath استفاده می کنم و نسخه رایگانش هست چطور نقشه سایت رو برای گوگل بفرستم؟

 14. U310968 ۲۳ آذر ۱۴۰۲

  سلام خسته نباشید جناب حسینی راد یه سوالی داشتم :
  میخواستم ببینم چطوری میتونم عنوان سایت رو در نتایج جست جوی گوگل تغییر بدم الان به صورت پیشفرض عنوان سایت با نام دامنه یکی هست ولی من میخوام خودم به صورت دستی این مقدار تغییر بدم آیا میشه همچین کاری کرد دقیقا مثل سایت میهن وردپرس که در نتایج عنوان میهن وردپرس رو نمایش میده نه دامنه رو ،
  من از افزونه رنک مث هم استفاده میکنم آیا این افزونه این امکان رو به ما میده ؟
  لطفا راهنمایی بفرمایید.

 15. U330536 ۳۰ آبان ۱۴۰۲

  بهینه ترین url برای دسته بندی های دارای زیردسته بندی دارای مراتب مانند زیر چیست؟

  domain/product-category/digital-product/tv-and-manitor/led-tv/

  و اینکه برای دسته بندی محصولاتی که با برند سرچ می‌شوند از دسته بندی استفاده کنیم یا از برچسب محصولات؟ مانند تلویزیون سامسونگ

 16. U322034 ۲۹ آبان ۱۴۰۲

  سلام
  من یه 30 روزی هست سایتم و بالا آوردم
  افزونه رنک مث رو نصب دارم و مانیتور404 رنک مث خطاهایی رو نشون می ده که یا لینکش اصلا در سایتم نیست و یا اگرم هست لینک ها به طور عادی کار می کنند
  مثلا لینک صفحه اصلی سایت داخل این خطای 404 می یاد ولی خب لینک اصلی مشکلی نداره اصلا و نمی دونم چرا این اتفاق می افته
  مقاله خطای 404 شما رو هم دیدم ولی کمکی نکرد برای حل مشکل

 17. U330368 ۸ آبان ۱۴۰۲

  سلام
  من با rankmath نقشه سایتم رو وارد گوگل سرچ کنسول کردم اما همه ی صفحات nonindex شدن
  تقریبا همشون 404 شدن و یک سری هم زده Excluded by ‘noindex’ tag
  مشکل کجاست ؟

  • Reza Rad رضا راد ۹ آبان ۱۴۰۲

   سلام باید توی تنظیمات رنک مث گزینه noindex اگه فعال هست رو غیر فعال کنید. برای خطای ۴۰۴ آموزشش تو سایت هست سرچ بفرمایید.

   • U330368 ۹ آبان ۱۴۰۲

    من قبلا سایتم روی یه هاست دیگه بود و بدلیل مشکلاتی که داشت هاست رو عوض کردم. در هاست قبلی با یوست نقشه سایت رو وارد گوگل کردم و در هاست جدید با رنک مث
    الان داخل گوگل سرچ کنسول صفحاتی که بخاطر 404 ایندکس نشدن همگی مربوط به هاست قبلی هستن که وجود ندارن. الان اینارو باید چیکار کنم ؟
    حدود 170 محصول هم داخل سایت جدید وجود داره که هیچکدوم ایندکس نشدن

    • Reza Rad رضا راد ۱۰ آبان ۱۴۰۲

     سلام خب باید محتوا رو منتقل میکردین. الان آموزش حل ارور ۴۰۴ رو ببینید تو سایت هست.

 18. U330566 ۶ مهر ۱۴۰۲

  برا بیشتر صفحات من تگ “meta robots “noindex خورده
  چیکار کنم حذف بشن؟

  • Reza Rad رضا راد ۸ مهر ۱۴۰۲

   توی تنظیمات سایت بررسی کنید دسترسی ربات های جستجوگر بسته نشده باشه. بخش تنظیمات > خواندن

 19. U329204 ۲۷ شهریور ۱۴۰۲

  سلام وقت بخیر
  سایتمو 4 ماه راه اندازی کردم
  اویل تا سه ماه توی صفحات اول بودم
  بعد یه دفعه تمام ایندکس هام بجز صفحه اصلی از نتایج محو شدن گوگل میگه ایندکسن ولی سرچ میکنم نیستن
  افزونه رنک مث هم نصب کردم
  جدیدا متوجه شدم
  مثلا:
  دانلود سریال Miss Lucky Go 2023 با زیرنویس فارسی
  سرچ کنم پیداش نمیکنه
  ولی اگر
  دانلود سریال Miss Lucky Go 2023 با زیرنویس فارسی + برند سایت سرچ کنم توی نتایج میاره
  یا اگر تنها فقط مثلا خلاصه داستان اون پست رو سرچ بزنم توی نتایج اون پست رو نشون میده
  مشکل از چی میتونه باشه ؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید

 20. U314328 ۲۳ شهریور ۱۴۰۲

  سلام. وقتتون بخیر باشه. برای فعال شدن رنک مث برای دسته بندی ها چه کاری باید انجام داد؟ ( زمانی که برای کتگوری تولید محتوا می کنیم، مانند برگه ها و …. تنظیمات رنک مث پایین محتوا نمایش داده بشه)

 21. U30204 ۲۰ شهریور ۱۴۰۲

  سلام استاد وقتتون بخیر امیدوارم حالتون عالی باشه
  یه سوال داشتم از خدمتتون آیا امکانش هست برای بخش پست های معرفی محصول سایت در کنار اسکیما مقاله از اسکیما محصول برای پست ها استفاده کرد؟

  • Reza Rad رضا راد ۲۱ شهریور ۱۴۰۲

   سلام وقت بخیر اگر لینک میدین به صفحه محصول و محصول خودش صفحه جداگونه داره پیشنهاد نمیشه.

 22. U310139 ۷ شهریور ۱۴۰۲

  سلام و خسته نباشید
  چطور می تونم همزمان از Rank math و Schema pro استفاده کنم؟
  الان ماژول کسب و کار محلی و طرحواره های Rank math را خاموش کردم و همه چیز داشت خوب پیش می رفت که متوجه شدم تگ open graph را از دست دادم

  • Reza Rad رضا راد ۱۱ شهریور ۱۴۰۲

   سلام وقت بخیر
   در کنار هم نصبشون کنید مشکلی نداره که. opengraph رو هم با اسکیما پرو اضافه کنید.

 23. U108 ۴ شهریور ۱۴۰۲

  سلام وقت بخیر
  یک سوال داشتم از خدمت شما
  وقتی در افزونه یک ریدایرکت میزنیم برای مثال
  domain.com/brand/lg
  به
  domain.com/brand-landing/lg
  تمامی زیر لینک های domain.com/brand/lg هم ریدایرکت مییشه
  بر حسب مثال domain.com/brand/lg/?product_cat=moblie هم ریدایرکت میشه به
  domain.com/brand-landing/lg/?product_cat=moblie و این باعث اختلال در سایت میشه
  راه حلی برای این موضوع هست ؟ که زیر لینک ها ریدایرکت نشن ؟! در پلاگین یوست این مشکل وجود ندارد و فقط در رنک مث با این مشکل برخورد کرده ایم

  • Reza Rad رضا راد ۴ شهریور ۱۴۰۲

   سلام بله گزینه ای داره شما باید مشخص کنید url دقیقا مطابق این باشه یا شامل این عبارت

 24. U327773 ۳۰ مرداد ۱۴۰۲

  سلام ، وقتتون بخیر
  رنک مث خواستم نصب کنم ، تا مرحله آخر اومدم، میگه بلاک هستین شما…..

 25. U327980 ۲۲ مرداد ۱۴۰۲

  سلام ممنونم بابت آموزشهای مفیدتان
  درقسمتتحلیلگر سئو
  سایت خود را با پیوند دادن حساب کاربری Rank Math تحلیل نمایید.
  وقتی می‌خوام وارد بشم با این خطا مواجه میشوم
  شما به rankmath.com دسترسی ندارید.

  مالک سایت ممکن است محدودیت هایی را تعیین کرده باشد که مانع از دسترسی شما به سایت شود
  لطفا راهنمایی کنید
  سپاس گذارم

  • Reza Rad رضا راد ۲۲ مرداد ۱۴۰۲

   سلام طبیعی هست بخاطر اینه که هاستتون ایرانیه و رنک مث ایران رو تحریم کرده. مشکلی ایجاد نمیکنه

 26. U327321 ۱۰ مرداد ۱۴۰۲

  سلام
  من هر کاری می کنم فاوآیکن سایت در گوگل نمایش داده نمی شود!
  علت چیه و راه حلی هست؟
  همه پست های سایتتون هم دیدم ولی برای سایت من راه حل نمیشه!

 27. U326902 ۲ مرداد ۱۴۰۲

  با عرض سلام خسته نباشید

  من سایتم موزیک هست تو قسمت سایت برتر باید چه گزینه انتخاب کنم؟

  ممنون

 28. U326218 ۲۲ تیر ۱۴۰۲

  قصد دارم اسکیمای FAQ را به یک برگه وارد کنم ولی در تنظیمات اسکیما همه اسکیما ها مثل اسکیمای رستوران، کتاب و… را می بینم ولی اسکیمای FAQ در لیستش نیست. اگر امکانش هست راهنمایی کنید چگونه می توانم اسکیمای سوالات متداول را اضافه کنم!
  صفحه ساز من المنتور پرو هستش

  • Reza Rad رضا راد ۲۴ تیر ۱۴۰۲

   سلام المنت پرسش و پاسخ یا faq یا آکاردئون رو اضافه کنید خودش یه تیک داره برای فعالسازی این مدل اسکیما

 29. U325608 ۹ تیر ۱۴۰۲

  سلام وقت بخیر
  یک سوال دیگر هم داشتم . خیلی لطف می کنید اگر پاسخ دهید.
  در قسمت رنک مث ، مانیتور 404، برای سایت من 62 مورد نشان داده .همه هم مربوط به فایلهای wpcontent/… هستند .چه مشکلی هست ؟

  • Reza Rad رضا راد ۱۰ تیر ۱۴۰۲

   درود بر شما. ببینید از چه مسیری هستند و برطرف کنید یا از توی کدها یا محتوا حذف کنید.

 30. U325608 ۹ تیر ۱۴۰۲

  سلام وقت بخیر
  خیلی ممنونم از آموزشهای عالی تان
  من چند سایت دارم روی همه یوست را نصب کردم فقط روی یکی از سایتها رنک مث را نصب کردم .برای این سایت ، آدرس سایت را که در آدرس بار گوگل میزنم صفحه اصلی سایت را نمیاره و لیستی از صفحات دیگر سایت را در نتایج جستجو میاره. چه مشکلی میتونه باشه؟

  • Reza Rad رضا راد ۱۰ تیر ۱۴۰۲

   درود بر شما سپاس. ممکنه صفحه اصلی نو ایندکس باشه. دلیل ایندکس نشدن صفحات توی گوگل رو توی سایت سرچ و آموزشش رو ببینید.

 31. U325307 ۵ تیر ۱۴۰۲

  سلام وقت بخیر ممنون بابت این ویدیو یک سوال داشتم تو قسمت عنوان متا + صفحات دیگر گزینه های
  نوایندکس کردن صفحات صفحه‌بندی شده و نوایندکس کردن زیرصفحه‌ها را فعال کنیم یا غیر فعال کنیم ؟ برای سایت فیلم و سریال منظورمه که صقحات زیادی داره ممنون میشم راهنمایی کنید چون در رابطه با این دو گزینه حرفی نزدین داخل ویدیو