کلمه کلیدی در سئو چیست و چه کاربردی دارد

4.8 / 5. تعداد رای: 8

کلمه کلیدی در سئو چیست و چه کاربردی دارد

به صورت کلی، زمانی که ما قصد داریم موضوعی را در گوگل جستجو کنیم؛ از یک عبارت برای این کار استفاده می‌کنیم. مثلاً زمانی که شما دنبال سایت آموزش وردپرس باشید، عبارت “آموزش وردپرس” را در گوگل جستجو می‌کنید. شما این جستجو را با استفاده از یک کلمه کلیدی که همان آموزش وردپرس است، انجام دادید. فرقی ندارد که شما با استفاده از چه روشی، صوتی یا استفاده از OK Google جستجوی خود را انجام دهید. جستجو فقط با استفاده از عبارات و متون جستجو شده صورت می‎گیرد.

زمانی که شما یک عبارت مثل آموزش وردپرس را در گوگل جستجو می‌کنید. نتایجی به شما نمایش می‌‌دهد که این نتایج با توجه به نکات گفته شده در قسمت‌های پیش، SERP نامیده می‌شوند.

عبارتی که ما در گوگل سرچ می‌کنیم بسیار مورد اهمیت است. ما در سئو این عبارت را، کلمه کلیدی کانونی با Focus Keyword می‌نامیم. Focus Keyword یا عبارت هدف، عبارتی است که کاربران برای مشاهده سایت شما، آن را در گوگل جستجو می‌کنند که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

کلمه کلیدی در سئو چیست

کاری که یک سئوکار انجام می‌دهد این است که عبارت کلیدی را با توجه به موضوع و محتوای وب‌سایت شما مشخص کند و وب‌سایت شما را با استفاده از این عبارت به‌نوعی رشد دهد که با جستجو کردن آن، سایت شما نمایش داده شود. مثلاً کسی که بخش سئوی سایت میهن وردپرس را مدیریت می‌کند، کلمات کلیدی مرتبط با محتوای سایت مثل وردپرس یا قالب وردپرس را پیدا کرده و سایت را با استفاده از این عبارت سئو می‌کند. به گونه‌ای که وقتی عبارت وردپرس در گوگل جستجو می‌شود، سایت میهن وردپرس جز نتایج اول گوگل به شمار می‌آید. زیرا با کمک این عبارت وب‌سایت خود را سئو کرده‌ایم. در واقع شما برای این کار باید هر عبارتی که مربوط به حوزه کاری‌تان می‌شود را در نظر گرفته و سایت خود را با توجه به آن سئو کنید.

نکته بسیار مهمی که باید در این زمینه به آن توجه داشته باشید این است که به عنوان سایتی که در یک‌رشته خاص شروع به فعالیت کرده است. باید عبارات کلیدی مورد نظر خود و کاربرانش را پیدا کند. مثلاً اگر کار شما آموزش وردپرس است. نیازی نیست سایت خود را با یک عبارت بی‌ربط مثل اجاره خودرو سئو کنید. شاید این موضوع بسیار واضح به نظر برسد که شما نباید سایت خود را با استفاده از عبارتی که هیچ ربطی به محتوای سایت ندارد سئو کنید. اما بسیاری مدیران سایت، این موضوع را دانسته نادیده می‌گیرند و نسبت به آن بی‌توجه هستند. مثلاً شما وب‌سایتی را اداره می‌کنید که در حوزه بازاریابی فعالیت می‌کند. اما در سایت خود آموزش طراحی قالب وردپرس قرار می‌دهید. یعنی مبحثی را باز می‌کنید که هیچ ارتباطی با حوزه کاری شما ندارد. درست است که ارتباط کوچکی بین این دو وجود دارد.

انتخاب کلید واژه کانونی

توجه داشته باشید شخصی که برنامه‌نویسی را در وب‌سایت شما جستجو می‌کند، احتمالاً برنامه‌نویسی است که علاقه‌ای به بازاریابی ندارد. به همین سبب درصد اینکه از شما یک دوره آموزش بازاریابی خریداری کند بسیار پایین است. پس بهترین روش این است که در حوزه کاری خود پرکاربردترین کلمات کلیدی را پیدا کرده و سایت خود را با توجه به آن سئو کنید تا بتوانید مشتریان بیشتری داشته باشید. در واقع بهتر است به جای اینکه در سایت بازاریابی خود دوره برنامه‌نویسی و طراحی قالب قرار دهید. انرژی و زمان خود را صرف تولید محتوای باکیفیت در زمینه بازاریابی کنید. پس از انجام کارهای بیهوده خودداری کنید. نکته بعدی که باید به آن توجه کنید این است که هر صفحه از وب‌سایت خود را با یک عبارت کلیدی خاص سئو کنید.

یکی از کاربران، درباره سایت خود سؤال داشت که چرا وقتی من در صفحه اصلی سایت خودم از عبارت چاپ لیوان استفاده کرده‌ام؛ زمانی که این عبارت در گوگل سرچ می‌شود صفحه‌‎ی دیگری از سایت باز می‌شود. دلیل این اتفاق این است که شما باید هر صفحه از وب‌سایت خود را با استفاده از یک کلید واژه کانونی سئو کنید. مثلاً شما با جستجوی آموزش وردپرس در گوگل، صفحه مربوط به آموزش وردپرس در میهن وردپرس را مشاهده خواهید کرد. نباید توقع داشته باشید صفحه اصلی سایت شما نمایش داده شود چرا که صفحه اصلی با عبارتی به غیر از آموزش وردپرس سئو شده است. حتی اگر با این عبارت هم سئو شده باشد. گوگل با توجه اینکه در صفحه اصلی سایت شما موضوعات مختلفی در رابطه با وردپرس بیان شده است. کاربر را به صفحه‌ای هدایت می‌کند که به‌طور مستقیم به هدف و خواسته او اشاره شده باشد.

قوانین مهم انتخاب عبارت کلیدی کانونی

پس بهتر است که صفحه اصلی سایت خود را با عبارات کلیدی بسیار مهم سئو کنید. مثلاً اگر وردپرس فارسی را در گوگل سرچ کنید، صفحه اصلی سایت میهن وردپرس را مشاهده خواهید کرد. توجه داشته باشید که صفحه اصلی وب‌سایت برای کاربرانی است که با سایت شما آشنایی کامل دارند و احتمالا به طور مداوم به این صفحه سر می‌زنند تا از مقالات و دوره‌های تازه باخبر باشند. پس اینکه صفحه اصلی سایت شما در نتیح گوگل باشد، چنان اهمیتی ندارد. هر صفحه از سایت باید با یک کلید واژه کانونی خاص در گوگل سئو شود پس توقع نداشته باشید که یک صفحه با چند عبارت کلیدی مختلف نمایش داده شود.

شما باید هر صفحه از سایت را با یک عبارت کلیدی به خصوص سئو کنید. اگر دو صفحه مختلف از سایت خود را با یک عبارت سئو کنید، یا وب‌سایت شما در گوگل نمایش داده نمی‌شود، یا صفحه‌ای نمایش داده می‌شود که محتوای بیشتری را شامل شود و روی سئوی آن بیشتر کار شده باشد. در جلسات بعدی نیز به صورت تخصصی به مبحث محتوای تکراری خواهیم پرداخت.

پس قوانینی که باید از آن پیروی کنید به صورت زیر است:

قانون اول: پیدا کردن عبارت کلیدی مناسب با محتوا

قانون دوم: هر صفحه (می‌تواند شامل صفحه اصلی، برگه‌ای از سایت، مقاله یا هر صفحه‌ای که فکرش را کنید.) از سایت باید با یک عبارت کلیدی جداگانه سئو شود. توقع نداشته باشید که یک صفحه با دو عبارت متفاوت نمایش داده شود. شما در صورتی می‌توانید در یک صفحه از دو عبارت مختلف استفاده کنید که آن عبارات باهم مترادف باشند. مثل قالب وردپرس و پوسته وردپرس یا افزونه وردپرس و پلاگین وردپرس.

بنابراین توجه داشته باشید که بهتر است عباراتی که از هم جدا هستند مثل اجاره خودرو و اجاره خودرو در تهران، از هم جدا و در دو صفحه متفاوت باشند. این حالت برای سئوی وب‌سایت مفیدتر است و مشتریان بیشتری جذب می‌کند.

در مقاله بعد به سراغ اولین قانون یعنی پیدا کردن عبارات کلیدی یک حوزه خاص می‌رویم پس با ما همراه باشید.

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟