شماره ۱۸: بازاریابی سئو چیست و چه کاربردی دارد

4 / 5. تعداد رای: 4

شماره ۱۸: بازاریابی سئو چیست و چه کاربردی دارد

در بازاریابی سئو مخفف عبارت Search Engine Optimization است. این عمل موجب ارتقا کیفیت ترافیک وب‌‌سایت شما از طریق نتایج موتور جستجوی می‌شود. سئو یک استراتژی بازاریابی دیجیتال است که بر حضور وب‌‌سایت شما در نتایج جست‌‌وجو در موتورهای جستجو مانند Google متمرکز است. وقتی می‌فهمید که سئو چگونه کار می کند، می‌توانید از تاکتیک‌های مختلفی استفاده کنید تا رتبه خود را در نتایج جستجو بیشتر کنید. برای این‌‌که متوجه شویم بازاریابی سئو چیست و چه کاربردی دارد ادامه این مطلب را مطالعه کنید.

سئو چیست؟

بازاریابی سئو چیست

 شما می‌توانید همه بازدیدکنندگان در جهان را به خود جلب نمایید، اما اگر آنها به سایت شما بیایند!

قبلاً این موضوع فقط برای وب‌سایت‌ها بود اما جدیداً این موضوع به اپلیکیشن‌های موبایل اللخصوص اپلیکیشن‌های اندرویدی هم باب شده و این نرم‌افزارها را هم در نتایج بالاتری جست‌وجو نشان می‌دهند.

دقیقا با توضیحاتی که در این صفحه و یا مفصل تر در دوره نبرد صفحه اول گوگل دادیم می‌‌توانید هر نوع ویدیو چه ویدئوهای سایت خود و چه ویدئوهای یوتیوب و آپارات را هم در نتایج گوگل در رتبه‌‌های بالاتری نشان دهید.

اگر شما بدانید بازاریابی سئو چیست و چه کاربردی دارد می‌توانید هرکس که نیازمند خدمات شما باشد را به وب‌سایت خود بیاورید و از آنها دعوت کنید که اقدامی انجام دهند.

ترافیک و نتایج ارگانیک گوگل حاصل از سئو

به ترافیک‌هایی که بدون پرداخت یک دلار برای تبلیغات به وب‌سایت شما سرازیر می‌شوند، ترافیک ارگانیک می‌گونید که این امر با بازاریابی سئو امکان‌پذیر است.

سئو چیست و چه کاربردی دارد

بازاریابی سئو چیست
بازاریابی سئو چیست

سئو یا بهینه‌سازی موتورهای جستجو فرایند بهینه‌سازی وب‌سایت است برای دریافت ترافیک، بدون هزینه از صفحه نتایج موتور جستجو

به‌منظور انجام این کار، موتورهای جستجوگر وب سایت‌های مختلف را اسکن می‌کنند تا بهتر بفهمند که این سایت در مورد چه چیزی است. به عبارت ساده‌تر، سئو با نشان دادن صفحات وب‌سایت و بررسی کلمه کلیدی هر صفحه به موتورهای جستجو می‌گوید محتوای شما بهترین نتیجه برای موضوع موردنظر سرچ شده توسط کاربر است.

برای این‌که بتوانید در نتایج موتورهای جست‌وجو رتبه بهتری داشته باشید باید سئو وب‌سایت خود را به‌صورت سئو کلاه‌سفید انجام دهید تا با نتایج خوبی روبه‌رو شوید. این امر از طریق موتورهای جستجو مانند Google ، Yahoo ، MSN، Bing و … انجام می‌شود و شما با سئو کردن وب‌سایت خود می‌توانید در کلمات کلیدی مرتبط با کسب‌وکار خود در رده‌های بالاتری قرار بگیرید.

موارد مورد نیاز سئو

ما برای این‌که بتوانیم سئو را شروع کنیم نیازمند یک وب‌سایت آنلاین هستیم، یعنی شما نمی‌توانید روی لوکال هاست عمل سئو را انجام دهید. بعد از داشتن یک وب‌سایت آنلاین شما نیازمند یک اکانت Gmail هستید.

یکی دیگر از موارد مهم برای سئو وب‌سایت، داشتن یک هاستینگ خوب است که شمارا همیشه آنلاین نگاه دارد.

موتورهای جستجو چگونه کار می‌‌کنند

موتورهای جستجو مانند کتابخانه‌های عصر دیجیتال هستند. آنها به‌جای ذخیره نسخه‌های کتاب، نسخه‌هایی از صفحات وب را ذخیره می‌کنند. هنگامی‌که یک کلمه کلیدی را در موتور جستجو تایپ می‌کنید، تمام صفحات موجود در فهرست آن را جستجو می‌کند و سعی می‌کند مناسب‌ترین نتایج را نشان دهد و برای این کار از الگوریتم‌های ساخته‌شده توسط موتورهای جست‌وجو استفاده می‌شود. هیچ‌کس دقیقاً نمی‌داند که این الگوریتم‌ها چگونه کار می‌کنند.

سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید

سئو در کل به دو دسته کلاه‌سیاه و کلاه‌سفید تقسیم می‌شود. شما اگر بخواهید وب‌سایت خود را برای سئو به سئوکار بسپارید که اصلاً به شما این موضوع را پیشنهاد نمی‌کنم و هدف ساخت این دوره نبرد صفحه اول گوگل هم این بوده که شما خود سایتتان را سئو کنید.

چون اگر بخواهید سایتتان را برای سئو به سئوکار بسپارید واقعاً نمی‌دانید چه بلایی سر سایتتان می‌آید و سئو یکی از مهم‌ترین کارهایی است که مدیرکل یا مدیرسئو باید خودش انجام دهد، نه یک نفر که بیاید و 6 ماه روی سایت شما کار کند و بعد به هر دلیلی غیبش بزند و ندانید چه بلایی سر سایت شما آورده. سئو را باید یک نفر انجام دهد که دلش به حال کسب‌وکار شما بسوزد.

تفاوت سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید

تفاوت سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید
تفاوت سئو کلاه سیاه و سئو کلاه سفید

سئو کلاه سیاه: سعی در دور زدن قوانین موتورهای جست‌‌وجوگر دارد که غول این موتورها گوگل است که برای شما به صورت مقطعی و برای مدت کوتاهیی بازدید بسیار زیادی را می‌‌آورد.

سئو کلاه سفید: این نوع سئو با ابزارهای کاملا اصولی سئو وبسایت شما را به صورت متداول بهبود می‌‌بخشد و از دور زدن قوانین گوگل خود داری می‌‌کند، سئو کلاه سفید این عمل را مرحله به مرحله انجام می‌‌دهد و در نهایت بازدیدهای همیشگی و دائمی را برای شما سرازیر می‌‌کند.

در کل سئو کلاه سیاه راه 100 ساله را در یک شب طی می‌‌کند اما وقتی گوگل متوجه شود که سایت را با سر به زمین می‌‌زند و شما باید دوباره از 0 و با نظارت‌‌های مستقیم گوگل شروع کنید. اما سئو کلاه سفید در عرض 6 ماه وب‌‌سایت شما را در نتایج گوگل بالا می‌‌آورد که این نتیجه ماندگار است.

کاری که در نبرد صفحه اول گوگل به شما آموزش می‌‌دهیم سئو کلاه سفید + جلوگیری از یک سری خطاهای کوچک که باعث می‌‌شود سئو شما کلاه خاکستری شود.

سئو کلاه‌‌سیاه چیست

سئو کلاه‌سیاه: سعی در دور زدن قوانین موتورهای جست‌وجوگر دارد که غول این موتورها گوگل است که برای شما به‌صورت مقطعی و برای مدت کوتاهی بازدید بسیار زیادی را می‌آورد.

سئو کلاه‌‌سفید چیست

سئو کلاه‌سفید: این نوع سئو با ابزارهای کاملاً اصولی سئو وب‌سایت شمارا به‌صورت متداول بهبود می‌بخشد و از دور زدن قوانین گوگل خودداری می‌کند، سئو کلاه‌سفید این عمل را مرحله‌به‌مرحله انجام می‌دهد و درنهایت بازدیدهای همیشگی و دائمی را برای شما سرازیر می‌کند.

در کل سئو کلاه‌سیاه راه 100 ساله را در یک شب طی می‌کند اما وقتی گوگل متوجه شود که سایت را با سر به زمین می‌زند و شما باید دوباره از 0 و با نظارت‌های مستقیم گوگل شروع کنید. اما سئو کلاه‌سفید در عرض 6 ماه وب‌سایت شمارا در نتایج گوگل بالا می‌آورد که این نتیجه ماندگار است.

کاری که درنبرد صفحه اول گوگل به شما آموزش می‌دهیم سئو کلاه‌سفید + جلوگیری از یک سری خطاهای کوچک که باعث می‌شود سئو شما کلاه خاکستری شود.

کلمه کلیدی چیست

اولین و مهم‌ترین بخش سئو انتخاب کلمه کلیدی کانونی است، یکی از بزرگ‌ترین تصورات اشتباه در ذهن خیلی‌ها این است که صفحه اصلی وب‌سایتشون در گوگل به یاد لینک اول! اما واقعیت این است که هرکدام از صفحات وب‌سایت شما باید سئو شود و برای این کار باید از کلمات کلیدی استفاده کنید.

مثلاً اگر کار شما فروش دوربین است شاید بخواهید در چند کلمه کلیدی مثل: فروش دوربین، لوازم جانبی دوربین، سه پایه دوربین و … در گوگل رتبه خوبی داشته باشید اما نمی‌توانید همه این‌ها را در یک صفحه بگنجانید و باید هر صفحه را فقط به یک کلمه کلیدی اختصاص دهید تا هر صفحه ورودی خودش را داشته باشد و با تولید محتوای عنکبوتی افراد را در وب‌سایت خودبین صفحات جابه‌جا کنید.

همین الآن یک کلمه کلیدی برای وب‌سایت خود انتخاب کنید.

ابزارهای انتخاب کلمه کلیدی کانونی

در کل باید بگوییم سئو یک فرایند است که با ابزارهای مختلفی انجام می‌‌شود که دو تا از این ابزارها را اینجا معرفی کردیم.
برای این کار از ابزاری بنام گوگل ترندز استفاده می‌کنیم که‌ترند ترین نتایج را به ما معرفی می‌کند و می‌توانید بفهمید کدام‌یک از کلمه کلیدی‌هایی که می‌خواستید بهترین انتخاب هستند.

 ابزارهای انتخاب کلمه کلیدی کانونی
ابزارهای انتخاب کلمه کلیدی کانونی

خوشحال باشید، این ابزار تا سال‌های پیش هزینه داشت اما گوگل در سال‌های اخیر این ابزار را رایگان در اختیار وبمستران گذاشته و دیگیر از این طریق درآمدزایی نمی‌کند.

شما در Google trends می‌توانید میانگین سرچ کلمه کلیدی موردنظرتان را از چند سال پیش تا امروز ببینید و با کلمه کلیدی‌های دیگر مقایسه کنید تا بتوانید بهترین کلمه کلیدی کانونی را برای وب‌سایت خود انتخاب کنید.

گوگل ترند Google trends چقدر قوی است

قبل از انتخابات آمریکا که ترامپ رأی آورد در گوگل ترندز به مقایسه کلینتون و ترامپ پرداختم جالب بود که ترامپ بیشتر از کلینتون سرچ می‌شد و در گوگل ترند تر بود و پیش خودم حدس زدم احتمالاً ترامپ رأی می‌آورد و درنتیجه دیدی که ترامپ رییس‌جمهور آمریکا شد.

ابزار گوگل ترندز را دست‌کم نگیرید.

انتخاب کلمه کلیدی کانونی با ابزار Ubersaggest

Ubersaggest یکی از ابزار های آقای نیل‌‌پتل است که کارشان بازاریابی و سئو است. کافی است کیورد یا کلمه کلیدی خود را در سرچ کنید اما بنظر می‌‌رسد بهترین ابزار گوگل ترندز باشد چون از سمت خود گوگل معرفی می‌‌شود.

انتخاب کلمه کلیدی کانونی با ابزار Ubersaggest
انتخاب کلمه کلیدی کانونی با ابزار Ubersaggest

در دوره جامع سایت برتر شما را با این مورد بیشتر آشنا کرده‌ایم.

آنالیز سئو وبسایت از طریق گوگل و موتورهای جست‌‌وجو

موتورهای جست‌وجو برای این‌که وب‌سایتی را در نتایج بالاتری قرار دهند، پتانسیل‌های آن صفحه برای قرار گرفتن در نتایج گوگل را موردبررسی قرار می‌دهدند و اگر آن صفحه با علم سئو برای گوگل بهینه شود در رتبه‌های یک تا سه قرار می‌گیرد و ترافیک ارگانیک جذب می‌کند. برای این‌که علم سئو را یاد بگیرید می‌توانید به دوره جامع سایت برتر مراجعه کنید.

و در آخر باید بگوییم که شما با فراگیری علم سئو می‌توانید وب‌سایت خود را با نتایج خوبی در صفحات گوگل و دیگر موتورها قرار دهید و درنتیجه درآمد و مخاطبان خود را بیشتر کنید.

موفق و پیروز باشید. 🙂

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟