لینک PBN چیست؟ چرا نباید سراغ لینک سازی شبکه‌ای برویم؟

4.2 / 5. تعداد رای: 5

در این آموزش قصد داریم برای شما توضیح دهیم که لینک PBN چیست و آیا برای کار شما نیاز است یا خیر. لینک سازی PBN یک روش لینک سازی قدیمی است که اخیراً در ایران مجدداً مورداستفاده قرارگرفته است. خیلی از (به اصلاح) سئوکارها خدمات لینک سازی PBN ارائه می‌کنند و هزینه‌هایی را بابت لینک‌های PBN دریافت می‌کنند و ادعا می‌کنند که این لینک‌ها می‌توانند تا حد زیادی به سئو سایت شما کمک کنند.

لینک PBN چیست

PBN یا Private Bloging Network روشی است که توسط سئوکارهای کلاه خاکستری قبلاً در تمامی دنیا باب بوده و جدیداً در ایران مورداستفاده قرارگرفته است. منظور از سئو کارهای کلاه خاکستری سئوکارهایی است که بین سئوکارهای کلاه‌سیاه و کلاه‌سفید قرار دارند و کارهای خوب یا بد آنها لطمه چندانی وارد نمی‌کند. ولی تا حد زیادی بیهوده است.

در این روش آنها یک سری بلاگ ثبت کرده و محتوایی را درون آنها قرار می‌دهدند و شبکه‌ای از بلاگ‌ها را ایجاد کرده و لینک‌های آنها را می‌فروشند. درواقع می‌توان گفت اگر ما 50 تا بلاگ داشته باشیم و مجموع این 50 بلاگ که دارای رتبه خوبی نیستند می‌تواند یک بلاگ قوی را برای ما تشکیل دهد. یعنی شبکه‌ای از بلاگ‌ها که به‌صورت تک‌تک رنک خوبی ندارند ولی در کنارهم می‌توانند رنک خوبی را ازنظر سئو رقم بزنند. پس لینک گرفتن از مجموعه این بلاگ‌ها باعث می‌شود که ما رتبه خوبی در گوگل داشته باشیم.

معمولاً بلاگ‌هایی که توسط این روش ایجاد می‌شوند توسط دامین‌هایی است که Expire شده است. به‌عنوان‌مثال من یک دامین به نام hosseinirad.com داشتم که رنک خوبی در گوگل داشت و فراموش کردم که آن را تمدید کنم. به‌محض گذشت یک روز از این زمان یک فرد خارجی ثبت آن را انجام داد و اکنون اگر این وب‌سایت را جستجو کنید مشاهده می‌کنید که پر از لینک‌های تبلیغاتی است.

نظر گوگل در رابطه با لینک PBN

مهم‌ترین عامل برای ما در سئو گوگل است و به همین دلیل این مورد از اهمیت زیادی برخوردار است. گوگل این کار را به شدن نهی کرده است و این مورد طبیعی است. چراکه شما قصد دارید به یک روش سئو کلاه خاکستری یا نسبتاً سئو کلاه‌سیاه سایت خود را سئو کنید و گوگل این روش را غیرمنطقی می‌داند. چراکه دیگر سایت‌ها روزانه با ایجاد محتوای تازه سئو خود را بهبود می‌دهدند و شما می‌خواهید این کار را با لینک سازی انجام دهید و اگر متوجه شود قطعاً شما را پنالتی می‌کند.

گوگل می‌تواند خیلی راحت متوجه این موضوع شود و مطابق با این موارد بررسی می‌کند. در ادامه تمامی این موارد را توضیح داده‌ایم.

روش‌ جستجو گوگل در رابطه با لینک‌های PBN

اول اینکه تمامی این بلاگ‌ها از یک IP یا هاستینگ نباشند. یعنی شما اگر بخواهید شبکه‌ای از بلاگ‌ها ایجاد کنید و بخواهید گوگل متوجه نشود باید هرکدام از این بلاگ‌ها را روی شرکت‌های هاستینگ مختلف هاست کنید که طبیعتاً کار سختی است و شما باید 50 شرکت هاستینگ معتبر پیدا کنید و این موضوع در ایران کار سختی است.

دوم اینکه تم پلیت، کدها و سیستم مدیریت محتوای این وب‌سایت‌ها نباید یکسان باشد. پس تم، ظاهر و سیستم مدیریت محتوا باید کاملاً متفاوت باشد. همچنین مقالات سایت‌ها باید کاملاً متفاوت باشند و اگر 10 مقاله در سایت اول قرار می‌دهید در سایت دوم باید 10 مقاله دیگر قرار دهید. عکس‌ها فیلم‌های سایت‌ها نیز باید باهم فرق داشته باشند. درمجموع شما باید تعداد زیادی سایت ایجاد کنید که کاملاً باهم متفاوت باشند.

مقالات زیادی باید روی این سایت‌ها قرار بگیرد که هرکدام از آنها یونیک و اختصاصی باشند. این کار کمی سخت است و هزینه‌های زیادی نیز دارد. اگر بخواهیم به‌صورت میانگین حساب کنیم شما باید غیر از زمان ارزشمندی که صرف می‌کنید چیزی حدود یک میلیون و دویست هزار تومان بابت هر سایت هزینه کنید.(حدوداً 5 هزار تومان دامنه ir.، یک میلیون تومان مقاله و هاست معمولی سالیانه 200 هزار تومان)

یعنی حدود 20 تا 30 میلیون تومان باید هزینه کنید تا صاحب یک وب‌سایت ارزشمند شوید که ارزش آن مانند سایت معتبری است که چندین سال فعالیت داشته است. اما شما با پرداخت حدوداً 2 میلیون تومان می‌توانید یک لینک تبلیغاتی از آن خریداری کنید ولی آن روش را نیز پیشنهاد نمی‌کنیم و در دوره سایت برتر توضیح دادیم که چطور می‌توانید لینک‌های معتبر بگیرید و روش‌های مختلفی برای آن وجود دارد.

پس شما باوجوداینکه هزینه زیادی را پرداخت می‌کنید مشخص نیست که رتبه خوبی در گوگل کسب می‌کنید یا گوگل شما را پنالتی می‌کند یا خیر.

روش‌‌های فروش PBN

دو روش برای فروش PBN وجود دارد. در روش اول یک سری از دوستان از تعدادی بلاگ ساده استفاده کرده و از هیچ از این روش‌ها پیروی نکرده‌اند و تمامی سایت‌ها متصل به یک IP و هاست است. همچنین محتوای سایت‌ها مشابه است و بسیاری از آنها محتوای اختصاصی ندارند. این‌گونه سایت‌ها هزینه‌های بسیار پایین و غیرمعقولی را از شما می‌گیرند و این کار را انجام می‌دهدند.

مثلاً حدوداً 20 تا 30 هزار تومان دریافت کرده و 200 لینک PBN به شما می‌فروشند. طبیعی است که این لینک‌ها ارزشی ندارند. درواقع قرار دادن این لینک‌ها در صفحه باعث می‌شود که ارزش لینک شما پایین بیاید. در دوره نبرد صفحه اول گوگل توضیح دادیم که در هر صفحه تعداد لینک‌های داخلی و خارجی آن بر روی لینک‌های خارجی که به سایت‌های دیگر داده است تأثیر می‌گذارد.

پس اگر در وب‌سایت مثلاً اگر 10 لینک در وب‌سایت باشد ارزش این لینک‌ها ازنظر تعداد لینک‌‌ها تقسیم‌بر 10 می‌شود و اگر یک لینک باشد تقسیم‌بر 1 می‌شود که شامل ارزش آن وب‌سایت است که برای لینک خروجی می‌رود. همگی این موارد دارای اهمیت هستند.

روش دوم فروش PBN

در روش دوم نیز یک سری از دوستان قیمت‌هایی از 4 تا 5 میلیون به بالا داده‌اند و طبیعی است که این هزینه را دریافت کنند. اما شما از اینکه آنها تمامی این فاکتورها را رعایت کرده‌اند یا خیر اطلاعی ندارید و اعتبار سایت خود نزد گوگل را به‌دست افرادی می‌دهید که لینک PBN می‌فروشند و شما از رعایت کردن اصول این کار نزد آنها بی‌اطلاع هستید.

درمجموع شما ممکن است هزینه میلیونی کنید و مطمئن نیستید که این روش نتیجه اصولی و صد در صد را به شما می‌دهد. ما پیشنهاد می‌کنیم که این هزینه را صرف تولید محتوا و تبلیغات خود کنید و با تولید محتوای اصولی انجام دهید تا سایت شما در گوگل نتیجه بگیرد، گوگل از شما راضی باشد و بتوانید از آن ورودی بگیرید و کسب درآمد کنید.

پس پیشنهاد می‌کنیم تا حد ممکن هر چیزی که یک سئو کار یا تبلیغ‌کننده که قصد دارد به شما محصولی را درزمینه سئو به شما بفروشد را انجام ندهید. چراکه اکنون زمان آن نیست که شما بخواهید ریسک کنید و روی سئو سایت خود کارهایی انجام دهید که ما به آن سئو کلاه‌سیاه و سئو کلاه خاکستری میگوییم.

چراکه اکنون رقیبان زیادی وجود دارد و شما باید بتوانید دقیق و اصولی کار کرده و کسب درامد کنید. پس اگر می‌خواهید یک وبمستر واقعی باشید و از سایت خود برای مدت طولانی نتیجه بگیرید پیشنهاد می‌کنیم که از راه‌های غیراصولی استفاده نکنید. سعی کنید یک راه اصولی پیش‌گرفته و سئو سایت خود را روزبه‌روز بهبود دهید.

سعی کنید پله‌پله سایت خود را بهبود دهید تا بتوانید به یک درامد خوب و مادام‌العمر برسید.

موفق باشید. 🙂 / تولید متن ویدیو توسط تیم تولید محتوای میهن وردپرس

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

 1. U41699 ۲۵ مرداد ۱۴۰۰

  سلام خسته نباشید، من یک سوالی داشتم من در وبلاگ ها ثبت نام و تولید محتوا کردم و الان اونارو قوی کردم و ففط اینکه نمیتونم چطوری از اونا به سایت اصلی لینک بدم ممنون میشم کمکم کنید. چطوری لینک بدم؟

 2. U11538 ۱۴ تیر ۱۳۹۹

  سلام اقای راد pbn که بد نیست ک میگید سمتش نرید برای بعضی از کلمه ها مثل طراحی سایت صد درصد باید رفت سراغ اینجور لینک سازی

 3. U26518 ۸ تیر ۱۳۹۹

  سه سال پیش سایت های همیار وردپرس که مانند شما اون زمان آموزش وردپرس قرار می داد اولین سایت وردپرسی بود و بعد شد ابزار وردپرس و بعد از ابزار وردپرس شما شدید اولین سایت وردپرسی باز هم بعد از شما رقیبانی هستند که از شما هم جلو بزنند.

 4. U26518 ۸ تیر ۱۳۹۹

  در تیکه کلام آخر ، اینکه رقیبان زیاد شده است مقصر شمایید یکی شما و یکی علی حاجی محمدی حالا شما یک وب سایت معتبر دارید ولی علی حاجی محمدی در همین زمینه سه سایت موفق دارد درسته که با فروش آموزش های وردپرسی می توانید درآمد میلیونی و در آخر میلیاردی داشته باشید ولی باز هم تعداد فروش های خود را کم می کنید ، زیرا به فرض من امروز آموزش شما را خریداری می کنم و بعد خودم با گذشت زمان اندکی به یک وبمستر تبدیل می شوم اینطور است که رقیب های اینترنتی زیاد می شود.

  • Reza Rad رضا راد ۸ تیر ۱۳۹۹

   چه اشکالی داره همه وبمستر باشند. البته امیدوارم که افراد اصولی یاد بگیرند و بتونن حرفه‌ای عمل کنند. توی این دنیا پول و فروش به اندازه همه هست. 🙂