English

بهترین ابزار و روش‌ها برای تولید محتوای کم هزینه

3.3 / 5. تعداد رای: 3

بهترین ابزار و روش‌ها برای تولید محتوای کم هزینه

یکی از ارزان‌ترین راه‌های بازاریابی، بازاریابی و تولید محتوا است و در این مقاله می‌خواهم گام‌به‌گام بازاریابی محتوا؛ از بهترین ابزار و روش‌ها برای تولید محتوای کم هزینه تا روش‌های بهتر برای تولید محتوا را به شما عزیزان بازگو کنم.

تولید محتوای کم هزینه

برای رسیدن به مرحله تولید محتوا با ابزارهای ارزان، نیاز است اول بدانید چطور و چرا باید محتوا تولید کنید. امروزه هزینه بازاریابی بسیار بالا رفته اما هنوز راه‌کارهایی وجود دارد تا بتوان ارزان و کم‌هزینه مخاطب جذب کرد، یکی از این روش‌ها، بازاریابی محتوا و تولید محتوا است. اما تولید محتوای کم هزینه!

در ادامه به مسیری که باید برای خلق یک محتوای ارزان طی شود می‌پردازیم. محتوا به دو دسته بازاریابی و تولید تقسیم می‌شود.

هدف خود را از تولید محتوا مشخص کنید

قبل از دست‌به‌کار شدن برای تولید محتوا ارزان باید بدانید دقیقاً چرا می‌خواهید محتوا تولید کنید؟

هدف شما از تولید محتوا چیست؟ قبل از هر چیز هدف از تولید محتوا را مشخص کنید، بدانید دقیقاً می‌خواهید با ارائه فلان محتوا و یا فلان محتواها به چه هدفی برسید، در غیر این صورت محتوای شما در دریایی از اطلاعات غرق می‌شود و مخاطب متوجه مسیر منطقی محتوای شما نمی‌شود. 

مخاطب هدف خود را تعیین کنید

حالا که هدف خود را مشخص کردید، نوبت رسید به تعیین مخاطب هدف ، هر محتوایی باید برای یک دسته به‌خصوص از افراد جامعه تولید و نشر داده شود، در غیر این صورت شما از محتوای خود نتیجه‌ای نخواهید گرفت. سعی کنید محتوا شما یک جامعه آماری خاص را در برگیرد. مثلاً محتوا خود را فقط برای دهه هشتادی‌ها که رشته ریاضی خواندند بسازید و منتشر کنید.

بهترین راه برای تولید محتوای کم هزینه و دریافت بهترین بازخورد ممکن، استفاده از نیچ بازار برای تولید محتواست.

تقدیم محتوایی طراحی کنید

در این مرحله که شما هدف و مخاطب خودتان را انتخاب کردید، باید به جذب و میخ‌کوب کردن مخاطب فکر کنید. دقیقا باید بررسی کنید که مخاطب شما از چه نوع محتوایی بیشتر لذت می‌برد.

آیا باید محتوای خود را رسمی بسازید یا فان ؟

کدام نوع محتوا بازدید و بازخورد بیشتری دارد؟

برای پیدا کردن این جواب‌ها باید بروید سراغ اینفلوئنسرها یا آن‌هایی که درزمینه کاری شما معروف‌تر از شما هستند. در این صورت می‌توانید بهترین محتواهای جذاب را خلق کنید.

بعد از ایده پردازی درباره‌ی تولید محتوا و افزودن چاشنی خلاقیت در اجرا باید برای مدت‌ها بدانید از کجا می‌خواهید شروع کنید و به کجا برسید، در اصل باید یک تقویم محتوایی مناسب برای چند هفته و حتی چند ماه آینده خود بنویسید.

تولید محتوای کم هزینه

بعد تحقیق درباره‌ی پرسونای مخاطب و پیدا کردن هدف و مخاطب هدف، نوبت به تولید و خلق محتوا می‌شود.

در این مرحله شما باید با دقت، حوصله و از همه مهم‌تر عشق‌وعلاقه به خلق و تولید محتوا بپردازید، این دقیقاً جایی است که خیلی‌ها کم می‌آورند و از تولید محتوای ارزشمند و به‌دردبخور مستمر دست می‌کشند.

حتماً در تقویم محتوایی خود به چند اصل مهم بپردازید:

 1. در هر محتوا ارزش خلق کنید
 2. محتوایی که تولید می‌کنید حتما کاربردی باشد
 3. در محتواهای خود جمع‌بندی داشته باشید و بعد ازهر چند پاراگراف یک بار مطالب را مرور کنید
 4. محتواهای شما باید کلمات کلیدی داشته باشند تا در ذهن مخاطب بماند.

این اصول خیلی مهم هستند. تا اینجا گفتیم که باید برای کم کردن هزینه بازاریابی محتوایی و تولید محتوای ارزان باید به هدف ، مخاطب هدف ، ایده ‌محتوا و تقویم محتوا ، تقویم محتوا و در اخر به تولید و پخش محتوا اهمیت بدهید.

پخش محتوا در بازار مخاطبین هدف

بعد خلق محتوا شما باید به ارائه محتوا اهمیت زیادی بدهید. به این صورت که محتوایتان را در کانال مناسب، به همراه فراخوان‌های مناسب ارائه کنید.

اگر محتوای شما مناسب اینستاگرام است، حتماً از قبل برای محتوای خود کنجکاوی ایجاد کنید و همه را تشنه دیدن محتوای خود کنید. انتخاب کانال مناسب پخش محتوا از وظایف بازاریاب و تولیدکننده محتوا است.

ارزان ترین ابزار تولید محتوا

برای خلق یک محتوای ارزشمند شما نیازمند ابزارهای مناسب و ارزانی هستید تا محتوای باکیفیت ارائه کنید.

در این بخش چند ابزار مناسب برای این امر هم برای موبایل و هم برای دستگاه‌های کامپیوتر به شما معرفی می‌کنم اما باید بدانید برای تولید محتوا با هزینه کم و تولید محتوای ارزان شما چند دسته محتوا دارید و برای هریک چه ابزاری باید استفاده کنید.

انواع محتوایی که می‌توانید تولید کنید

به‌صورت کلی محتوا به 4 دسته تقسیم می‌شود:

عکس: محتواهایی که به‌صورت عکس منتشر می‌شوند باید از جذابیت بالایی برخوردار باشند، طبق تحقیقات امروزه عکس‌های مینی مال برای کاربران فضای مجازی بسیار جذاب هستند.

ویدئو: در تولید محتوای ارزان ویدئویی شما باید از فن بیان و خلاقیت خوبی برخوردار باشید تا بتوانید در چند ثانیه اوا مخاطب را جذب کند که تا انتها ویدئو شمارا ببیند.

متن و نوشته: مقالات و نوشته‌ها همیشه ماندگار می‌شوند. برای محتوای متنی شما باید مطالعه زیادی داشته باشید و تمرین کنید تا مطالب جذابی بنویسید و مخاطب را جذب کنید.

پادکست یا صوت: چند سال است که پادکست‌ها شنوندگان حرفه‌ای و زیادی را جذب کردن و یکی از راحت‌ترین و کم‌خرج‌ترین راه‌های تولید و  بازاریابی محتوا است.

ابزار تولید محتوای کم هزینه

برای هر یک از موارد بالا ابزارهای مناسبی وجود دارد تا شما بتوانید تولید محتوای خود را سرعت ببخشید و کیفیت آن را بالا ببریدم

ابزار تولید محتوای تصویری

احتمالاً شما هم در اینستاگرام عکس نوشته هایی دیدید و دوست داشتید شما هم در تولید محتوای خود از این عکس نوشته‌ها استفاده کنید اما نمی‌دانستید چطور. من در این قسمت دو ابزار برای تولید محتوای عکسی به شما معرفی می‌کنم. نرم‌افزارهای معروف فتوشاپ و ایلاستریتور برای اینکار مناسب هستند.

ابزارهای تولید محتوای ارزان
ابزارهای تولید محتوای ارزان

در نرم‌افزار فتوشاپ شما می‌توانید به‌صورت رایگان عکس نوشته‌های جذاب تولید کنید و یا اگر به عکاسی علاقه دارید می‌توانید عکس‌های خود را ادیت کنید و فوتومنتاژ درست کنید مخاطب‌های خود را حیرت‌زده کنید.

اگر دوست دارید که خودتان طراحی کنید و تصاویر زیبایی خلق کنید که ساخته ذهن خودتان است می‌توانید از نرم‌افزار کامپیوتری ایلاستریتور استفاده کنید.

اما برای تولید محتوا ارزان در اینستاگرام من فتوشاپ را به شما پیشنهاد می‌کنم.

بهترین نرم‌افزار موبایلی تولید محتوا عکس

پیکس آرت ابزار پرداخت درون برنامه ای برای تولید محتوای ارزان
پیکس آرت ابزار پرداخت درون برنامه ای برای تولید محتوای ارزان

پیکس‌آرت یکی از جذاب‌ترین و کاربردی‌ترین نرم‌افزارهای ادیت عکس می‌باشد، البته باید نرم‌افزار را خریداری کنید تا بتوانید از قابلیت‌های کامل این نرم‌افزار استفاده کنید.

ابزار های رایگان تولید محتوای ویدئویی

افترافکت، پریمیر و کمتازیا از نرم‌افزارهای کامپیوتری عالی برای تولید محتوای ویدیویی هستند.

کمتازیا ابزاری برای تولید محتوای ارزان ویدئویی
کمتازیا ابزاری برای تولید محتوای ارزان ویدئویی

افترافکت نرم‌افزار پیچیده‌ای است که برای تولید محتوای انیمیشنی و موشن گرافیک به‌کار می‌رود که نیازمند جلوه‌های ویژه است. اما برای یک تدوین ساده می‌توانید از کم‌تازیا و پریمیر استفاده کنید که کاربرد ساده‌تری نیز دارند.

تولید محتوای کم هزینه با موبایل

امروزه همه علاقه‌مند به تولید ویدئوهای جذاب برای اینستاگرام و شبکه‌های اجتماعی هستند و همه ما یک موبایل داریم که از پس یک‌سری تدوین‌های ویدئویی ساده برمیاد و می‌توانیم خیلی سریع و راحت این کار را با تلفن همراه خود انجام دهیم.

از محبوب‌ترین ابزارهای ادیت ویدئو با موبایل، اینشات و کپ‌کات را به شما معرفی می‌کنم که میتوانید هم روی گوشی‌های اندروید آن را نصب کنید هم آیفون.

 اینشات ابزار موبایلی تولید محتوای ارزان
اینشات ابزار موبایلی تولید محتوای ارزان

ابزار های رایگان تولید محتوا متنی

محتوای متنی همیشه جایگاه والایی دارد و روش های مختلفی هم برای ارائه و هم برای تولید آن وجود دارد.

احتمالاً این روزها بیشتر محتوای متنی برای وب‌سایت‌ها تولید می‌شود که برای این روش می‌توانید از ابزار سایت خود برای تولید محتوا استفاده کنید، مانند گوتنبرگ در وردپرس و یا اگر این محتوا برای کتاب مقاله و… تولید می‌شود می‌توانید از نوت، آفیس ورد و … بهره‌مند شوید.

ارزان ترین ابزار تولید پادکست

برای تولید پادکست شما اول به یک رکوردر نیاز دارید که ارزان‌ترین آن رکوردر موبایل شماست و اگر خواستید می‌توانید از رکوردهای سونی و … استفاده کنید.

بیایید ببینیم میهن وردپرس برای شروع تولید محتوا از چه ابزاری استفاده می‌کرده است؟!

ابزار مورد استفاده میهن وردپرس برای شروع کار
ابزار مورد استفاده میهن وردپرس برای شروع کار

برای ادیت محتوای رکورد شده خود بهترین نرم‌افزار ادوبی ادیشن است و برای موبایل‌ها نرم‌افزار ادیت صوت مناسبی وجود ندارد اما می‌توانید از نرم‌افزار دالبی برای ضبط صدای خود باکیفیت بالا استفاده کنید

تحلیل و بررسی محتوا

و در آخر یک بازاریاب محتوا برای تولید محتوا ارزان و کم‌هزینه باید یک تحلیل‌گر خوب باشد و پس از نشر هر محتوا به آمار و ارقام آن محتوا در کنسول گوگل و یا اینسایت اینستاگرام و … مراجعه کند و محتوای خود را ارزیابی کند و ایرادات آن را رفع کند.

در این حالت شما روزبه‌روز هزینه تولید محتوای خود را کم‌تر می‌کنید.

در دوره جامع سایت برتر به صورت دقیق به تمام نیازهای شما برای راه اندازی سایت و تولید محتوا پاسخ دادیم.

موفق‌باشید.

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

 1. U325463 ۲۲ تیر ۱۴۰۲

  سلام خسته نباشین. واسه یادگیریه افترافکت و پریمیر لازمه دوره اموزشی ببینیم یانه؟ یا کار باهاش سادس و بیخودی پولمونو خرج نکنیم؟

  • Reza Rad رضا راد ۲۲ تیر ۱۴۰۲

   سلام قطعا هر تخصصی ارزش یادگیری رو داره و پریمیر و افتر هم بهترین نرم افزارها برای این کار هستن و بد نیست یادش بگیرید.

 2. U34095 ۱۸ مرداد ۱۴۰۰

  سلام
  مرسی بابت مقاله بسیار مفیدتون
  این تصاویر وکتور استفاده شده رو خودتون تماما طراحی میکنی؟