تقویم محتوایی چیست؟ دانلود تقویم محتوایی سال 1400

3.7 / 5. تعداد رای: 3

تقویم محتوایی چیست؟ دانلود تقویم محتوایی سال 1400

اگر یک مدیر سایت یا تولید کننده محتوا هستید و در حوزه دیجیتال مارکتینگ به صورت حرفه‌ای فعالیت می‌کنید، لازم است که مفاهیم و اصول پایه در این زمینه را فرا بگیرید. یک اصل کاربردی در حوزه دیجیتال مارکتینگ، که متاسفانه بسیاری از تولید کنندگان محتوا به آن توجه نمی‌کنند، تقویم محتوا است. فرق ندارد که شما چه نوع محتوایی تولید می‌کنید (ویدئویی، صوتی، تصویری، متنی)؛ در هر حالت باید از تقویم محتوایی استفاده کنید و با یک برنامه‌ریزی دقیق و مشخص برنامه راهبردی خود را مشخص کنید.

قطعا با برنامه‌ریزی دقیق و منظم، شما در مسیر بهتری قرار می‌گیرید و مسیر موفقیت را خیلی سریع‌تر از قبل طی می‌کنید. حالا در این مقاله همراه ما باشید تا توضیحات کامل و جامعی درمورد تقویم محتوا به شما ارائه دهیم.

تقویم محتوایی

تقویم محتوا یا Content Calendar یک ابزار فوق‌العاده کاربردی در تولید محتوا است. با استفاده از این تقویم می‌توانید خیلی دقیق برنامه تولید محتوای خود را مشخص کنید. این تقویم حکم یک نقشه راه را دارد که به تیم شما اطمینان می‌دهد در مسیر درستی برای رسیدن به موفقیت در کسب‌وکار خود قرار دارید. سعی کنید طراحی تقویم محتوا را حتما در برنامه خود قرار دهید یا اگر از این تقویم استفاده می‌کنید، همیشه تلاش کنید بهتر از قبل کار کنید و به موفقیت‌های جدیدتری دست پیدا کنید. در طراحی تقویم تولید محتوا باید به برخی نکات رعایت کنید که در قسمت زیر آن‌ها را برای شما قرار داده‌ایم.

نمونه‌ای از تقویم محتوایی سایت و اینستاگرام
نمونه‌ای از تقویم محتوایی سایت و اینستاگرام

تقویم محتوا شامل چه مواردی می‌شود

 • موضوع محتوا
 • نوع محتوا (ویدئویی، تصویری، صوتی، متنی)
 • کلمات کلیدی
 • عنوان
 • محل انتشار
 • تاریخ و زمان انتشار
 • دسته‌بندی محتوا

چرا باید از تقویم محتوا استفاده کنیم

چرا باید از تقویم تولید محتوا استفاده کنیم؟
چرا باید از تقویم تولید محتوا استفاده کنیم؟

دلایل زیادی وجود دارد که شما باید از تقویم محتوا در کسب‌وکار خود استفاده کنید. برای مثال استفاده از تقویم محتوا باعث می‌شود روی یک نظم خاص حرکت کنید و این موضوع مسیر موفقیت را برای شما ساده‌تر و هموارتر می‌کند. همچنین باعث می‌شود یک لیست کامل و جامع از محتواهای خود داشته باشید و محتوای تکراری تولید نکنید. علاوه‌بر این موارد، باعث می‌شود خیلی بهتر از قبل روی بهینه‌سازی محتواهای خود تمرکز کنید و با ایده‌پردازی‌های بهتر به فکر توسعه کار خود باشید.

برنامه‌ریزی محتوا

از دلایل مهم و کاربردی استفاده از تقویم محتوا، این است که بازاریابی محتوا نیاز به برنامه‌ریزی منظم، دقیق و اصولی دارد. در ابتدا لازم است که به نیاز مشتری توجه ویژه‌ای شود تا محتوا بر اساس نیاز مشتری تولید شود. پس بدون برنامه‌ریزی، رسیدن به هدف غیر ممکن است. اگر هم موفق شوید، به صورت پایدار نخواهد بود. چرا که اصولی کار نکرده‌اید.

تاریخ‌های کلیدی و مهم

تاریخ محتوا، یکی از مهم‌ترین قسمت‌های تقویم محتوا است که باعث می‌شود روی یک نظم خاص و مشخص حرکت کنید. شما به کمک تقویم محتوا می‌توانید از زمان انتشار محتواهای تولید شده باخبر شوید و وضعیت کارها را مورد بررسی قرار دهید. این موضوع باعث ایجاد نظم و هماهنگی در سیستم تولید محتوا شما می‌شود. همچنین تقویم محتوا می‌تواند اتفاقی عالی در استراتژی تولید محتوا شما باشد و شما را روز به روز به اهدافتان نزدیک‌تر کند.

یکپارچگی و هماهنگی میان تیم

ارائه برنامه‌ریزی باعث ایجاد هماهنگی میان اعضای تیم می‌شود و حس مسئولیت پذیری را افزایش می‌دهد. برنامه‌ریزی کاربردی و دقیق، رضایت اعضای تیم را به صورت چشمگیری افزایش می‌دهد و باعث ارتباط بهتر میان افراد تیم می‌شود.

مدیریت ساده‌تر تیم تولید محتوا

تقویم تولید کار مدیریت تیم را ساده‌تر کرده است. این تقویم به شما کمک می‌کند تا به راحتی بر نحوه تولید محتوای تیم خود کنترل و مدیریت داشته باشید. شاید به این موضوع فکر کنید که بدون تقویم محتوا هم این کار انجام می‌شود. اما بهتر است بدانید حتی اگر این کار عملی شود، شما روی یک نظم خاص حرکت نخواهید کرد و پس از مدتی مدیریت محتواهای تولید شده را از دست می‌دهید. همین موضوع باعث می‌شود دچار سردرگمی شوید و نتوانید تیم تولید محتوا را به خوبی مدیریت کنید.

بهبود و بهینه‌سازی

داشتن یک تقویم محتوا در بهبود نظرات و ایده‌پردازی محتوا به شما کمک بسیار زیادی می‌کند. شما با ساخت تقویم محتوا می‌توانید وضعیت به‌روزرسانی و بهینه‌‌سازی محتواهای قدیمی و با اهمیت سایت را بررسی کنید و برای آن‌ها به صورت دقیق برنامه‌ریزی کنید.

جلوگیری از محتوای تکراری با تقویم محتوا

جلوگیری از محتوای تکراری با تقویم محتوا
جلوگیری از محتوای تکراری با تقویم محتوا

تقویم محتوا کمک بسیار زیادی در جلوگیری از انتشار محتوای تکراری می‌کند. در واقع با دسته‌بندی و لیست کردن محتواهای انتشار یافته در سایت، می‌توانید در تولید محتوای تکراری جلوگیری کنید. در واقع یکی از اشتباهات بزرگ در تولید محتوا، انتشار مطالب تکراری است که تقویم محتوا به سادگی هرچه تمام‌تر مانع این اشتباه بزرگ می‌شود.

مزایای استفاده از تقویم تولید محتوا

 • تقویم تولید محتوا، باعث ساده‌تر شدن کارها می‌شود.
 • تقویم محتوا باعث می‌شود دچار سردرگمی نشوید.
 • از تولید محتوای تکراری جلوگیری می‌کند.
 • یک برنامه راهبردی و منظم خواهید داشت.
 • انتشار مقالات با توجه به تاریخ‌های مهم و با اهمیت
 • صرفه‌جویی در زمان برای انتخاب موضوع و انتخاب عنوان
 • ایده‌پردازی برای تولید محتوای بیشتر و مفیدتر

هدف استفاده از تقویم محتوایی چیست

تقویم تولید محتوا تصویری جامع و کامل از یک برنامه راهبردی در اختیار شما قرار می‌دهد. همچنین می‌توانید به اشکالات موجود در برنامه محتوایی پی‌ببرید و آن‌ها را با محتوایی بهتر و مناسب‌تر تکمیل کنید. بنابراین هدف تقویم محتوا کمک به برنامه بازاریابی محتوایی شما است که بتوانید با برنامه‌ریزی دقیق‌تر و بهتری پیش بروید.

دانلود تقویم محتوایی سایت و اینستاگرام سال 1400

برای استفاده بهینه از تقویم محتوایی می‌توانید از نرم‌افزار اکسل استفاده کنید. باید برای ۳۶۵ روز سال ۳۶۵ ردیف در تقویم خود ایجاد کنید. همچنین بهتر است برای هر ماه، یک شیت در تقویم اضافه کنید. ساخت این تقویم کمی زمان‌بر است. به همین‌خاطر در ادامه فایل تقویم محتوایی سایت میهن وردپرس را در اختیار شما قرار خواهیم داد.

نتیجه‌گیری

تقویم محتوا برای تمام افرادی که در حوزه دیجیتال مارکتینگ یا تولید محتوا فعالیت دارند، بسیار واجب و کمک کننده است. در واقع تقویم تولید محتوا می‌تواند نقشه راه را برای دستیابی به موفقیت ترسیم کند و شما را در یک مسیر و جهت درست هدایت کند. این تقویم میزان خلاقیت شما را نشان می‌دهد و تعیین می‌کند که برنامه‌ریزی شما تا چه حد مفید و کارآمد بوده است.

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

 1. U43900 ۱۹ مرداد ۱۴۰۲

  سلام ممنون میشم فایل رو داخل سایت آپلود کنید برای دانلود بگذارید من به تلگرام دسترسی ندارم

 2. U38530 ۱۰ شهریور ۱۴۰۰

  سلام ممنون میشم فایل PDF رو داخل سایت آپلود کنید برای دانلود بگذارید من به تلگرام دسترسی ندارم