آموزش کار با بخش تجزیه و تحلیل خوانایی در یواست سئو

4 / 5. تعداد رای: 4

آموزش کار با بخش تجزیه و تحلیل خوانایی در یواست سئو

همیشه به این نکته توجه داشته باشید که کاربران سایت به کوچک‌ترین نکات موجود در سایت شما نیز توجه دارند بنابراین باید تمام تلاش خود را برای ارائه یک سایت عالی در پیش بگیرید.

مطالب سایت شما یکی از اصلی‌ترین مواردی است که در میزان توجه کاربران شما نسبت به سایت تأثیر بسیار زیادی دارد ازاین‌رو شما باید به خوانایی مطالب خود اهمیت بیشتری دهید و راهکارهایی را برای افزایش خوانایی در نظر بگیرید. به‌بیان‌دیگر می‌توان گفت محتوای شما مهم‌ترین عامل سازنده هر سایت است.

اینکه شما بتوانید محتوا باکیفیت بالا به کاربران خود ارائه دهید می‌تواند بستری برای پیشرفت بیشتر کسب‌وکار شما باشد ازاین‌رو شما باید نسبت به ارائه محتوا با خوانایی زیاد دقت زیادی داشته باشید و تمام تلاش خود را در خصوص این موضوع انجام دهید.

تاثیر خوانایی محتوا بر سئو سایت

شاید بسیاری از شما از این موضوع بی‌خبر باشید که با رعایت نکات خوانایی می‌توانید باعث افزایش سئو سایت خود شوید. محتوای شما در آینده کسب‌وکار شما تأثیر بسزایی دارد و می‌تواند باعث پیشرفت و یا شکست شما شود پس به شما پیشنهاد می‌کنیم اگر با مسائل مربوط به خوانایی محتوا آشنایی ندارید با این مقاله همراه باشید، در این مقاله به شما خواهیم گفت با چه ابزاری و چگونه خوانایی مطالب خود را به حد بالا ارتقاء دهید.

خوانایی مطالب خود را با yoast seo چند برابر کنید!

خوانایی مطالب شامل گزینه‌های بسیار زیادی است که باید رعایت شوند، برای اینکه یک متن به‌عنوان یک محتوا با خوانایی بالا شناخته شود باید مواردی مانند قرار دادن عنوان و زیر عنوان برای تعداد مشخصی از کلمات، رعایت علائم نگارشی در نوشته، رعایت طول پاراگراف، جایگذاری تصویر در متن، توضیحات متا، عنوان سئو، طول متن و غیره را رعایت کنی، اما خب سؤال اینجاست که آیا شما می‌توانید بدون کمک ابزارهای طراحی‌شده برای این موارد تمامی آن‌ها را رعایت کنید و چیزی را از قلم نیندازید؟ برای اینکه بتوانید به‌تمامی این موارد رسیدگی لازم را داشته باشید به شما پیشنهاد می‌کنیم از افزونه‌ی یواست سئو بر روی سایت خود استفاده کنید.

به‌بیان دیگر شما برای آگاهی از میزان خوانایی مطالب خود می‌توانید از یک افزونه در سایت خود استفاده کنید، یکی از بهترین پلاگین‌های دنیای ورپرس که در راستای میزان خوانایی کمک بسیار زیادی به شما می‌کند yoast seo می‌باشد. این افزونه با ابزارهایی که در اختیار شما قرار می‌دهد به شما کمک می‌کند تا مشکلات مطالب خود را در زمان بسیار کوتاهی شناسایی کنید و اقدام به رفع آن‌ها کنید.

خوانایی مطلب در افزونه yoast seo

اگر می خواهید خوانایی مطالب سایتتان را ارتقا دهید، باید سعی کنید گزینه خوانایی برای مطالب سایت شما همواره سبز باشد. این گزینه میزان خوانایی مطالب شما را بررسی می کند. امروز قصد داریم میزان خوانایی مطالب سایت را ارتقا دهیم با استفاده از امکان جدید افزونه یواست سئو…

بهبود کیفیت مطالب سایت

نحوه بهبود خوانایی مطالب سایت

همان‌طور که اطلاع دارید در نسخه جدید افزونه سئو وردپرس و نسخه حرفه ای افزونه سئو وردپرس بخش جدیدی علاوه‌بر رتبه سئوی مطلب اضافه‌شده به نام خوانایی یا readability که با آن می‌توانید میزان کیفیت خوانایی مطلب را مشاهده کنید. در این مقاله می‌خواهیم ببینیم چطور گزینه خوانایی را سبز کنیم. در مورد نحوه سبز کردن گزینه سئو مطالب در دوره جامع سایت برتر توضیحات کاملی ارائه شد.

اگر می‌خواهید خوانایی مطالب سایتتان را ارتقا دهید، باید سعی کنید گزینه خوانایی برای مطالب سایت شما همواره سبز باشد. این گزینه میزان خوانایی مطالب شما را بررسی می‌کند. امروز قصد داریم با استفاده از امکان جدید افزونه یواست سئو میزان خوانایی مطالب سایت را ارتقا دهیم.

نحوه کار بخش خوانایی یواست سئو

در این افزونه آیکون به‌صورت سه رنگ قرمز، نارنجی و سبز برای شما ظاهر می‌شود که هر یک از این رنگ‌ها معنای جداگانه‌ای دارد. رنگ قرمز به این معناست که خوانایی مطلب شما مشکلات زیادی دارد، رنگ نارنجی درواقع به شما می‌گوید که باید مطلب را بهبود ببخشید و رنگ سبز نشان‌دهنده خوانایی بالا است و شما به‌راحتی و با خیال راحت می‌توانید مطلب خود را منتشر کنید.

بعد از نصب و فعال‌سازی افزونه یواست سئو وقتی در حال نوشتن مطلب روی سایت وردپرس خود هستید می‌توانید گزینه‌ی مربوط به افزونه را در سمت چپ دسکتاپ خود مشاهده کنید. بعدازاینکه بر روی آیکون این پلاگین یعنی حرف “Y” کلیک کردید می‌توانید گزینه‌های مربوط به خوانایی را مشاهده کنید. تب خوانایی درواقع همان بخشی است که تازه به یواست‌سئو اضافه‌شده تا خوانایی مطالب سایت شما را بهبود بخشد.

بخش چک کننده خوانایی مطلب در وردپرس

اولین چیزی که این افزونه از شما می خواهد اینست که میزان کلماتی که در جملات بکار می برید را کاهش دهید. خطای قرمز رنگی که در بالای همین صفحه مشاهده می کنید. می توانید روی علامت چشمی که سمت راست جمله مشاهده می کنید کلیک کنید تا جملاتی که طول زیادی دارند را برای شما نمایش دهد. مثل تصویر زیر:

جمله طولانی تست

قرار دادن زیرعنوان برای خوانایی بیشتر مطالب

برای اینکه خوانایی مطالب سایت خود را افزایش دهید سعی کنید که برای هر 300 کلمه یک هدینگ قرار دهید در غیر این صورت افزونه به شما خطای توزیع زیر عنوان می‌دهد. این‌کار باعث طولانی شدن پاراگراف‌ها و بخش‌های نوشته شما می‌شود و کاربر را از خواندن محتوای شما خسته می‌کند.

استفاده از نیم‌‌فاصله در متن

یکی دیگر از مواردی که در میزان خوانایی مطالب سایت شما تأثیر بسزایی دارد این است که شما باید از نیم‌فاصله در بین کلمات استفاده کنید. قرار دادن نیم‌فاصله در سیستم‌های مختلف متفاوت است اما رایج‌ترین آن‌ها استفاده از کلید Ctr+Shift+2 یا Ctr+Shift+3 می‌باشد که شما باید از این کلیدها به‌جای Space برای فاصله گذاشتن بین کلمات استفاده کنید.

همچنین برای ایجاد فاصله بین خطوط یک پاراگراف بهتر است از کلیدهای shift+enter به‌جای Enter استفاده کنید.

استفاده از تصویر در مطالب سایت

یکی دیگر از موارد مهم در خوانایی تصاویری است که شما بین مطالب سایت خود استفاده می‌کنید. اگر شما در سایت خود تنها از متن استفاده کنید شاید از دید کاربر جلوه خوبی نداشته باشد و باعث خستگی کاربر شود به همین دلیل پیشنهاد می‌شود بین مطالب خود تصویر قرار دهید تا خوانایی مطالب شما بالاتر برود. یواست سئو این مورد را نیز برای شما به‌عنوان یک خطا در نظر می‌گیرد به این صورت که اگر شما بین مطالب سایت خود تصویر قرار ندهید با خطای “عدم وجود تصویر” در این افزونه مواجه خواهید شد.

تاثیر لینک‌‌های خروجی و داخلی بر خوانایی مطالب

گزینه‌ی دیگری که باعث سبز شدن آیکون پلاگین یواست سئو می‌شود استفاده از لینک‌های خروجی و داخلی می‌باشد، اگر شما مطالب خود را لینک کنید این امکان را دارید که شاهد آیکون سبز در خوانایی مطالب خود باشید.

طول متن

طول متنی که در حال نوشتن آن در سایت هستید نباید کمتر از 300 کلمه باشد چراکه در غیر این صورت با خطای “طول متن” مواجه خواهید شد و آیکون خوانایی شما به رنگ قرمز تغییر رنگ می‌دهد؛ بنابراین شما باید سعی کنید مطالب با کلمات بیشتری را در سایت خود منتشر کنید.

و درنهایت سعی کنید از فونت‌های مختلف برای عنوان‌ها و متن مطالب استفاده کنید. آموزش افزودن فونت فارسی به قالب وردپرس را ببینید و یا از قالب های حرفه ای وردپرس استفاده کنید که فونت‌های فارسی را به همراه دارند.

به‌صورت کلی شما باید تمامی مواردی که در این افزونه ذکرشده است را رعایت کنید تا بتوانید خوانایی مطالب سایت خود را افزایش دهید.

با این موارد می‌توانید خوانایی مطالب سایتتان را بهبود دهید تا خوانندگان رغبت بیشتری به مطالعه و مرور سایت شما داشته باشند، در آینده شاهد تغییرات چشمگیری در بخش readability checker افزونه سئو یواست خواهیم بود.

امیدواریم این مقاله به شما برای بهبود خوانایی مطالب سایتتان کمک کرده باشد. موفق و پیروز باشید. 🙂

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

 1. U325882 ۱۵ تیر ۱۴۰۲

  سلام افزونه سئو بروز رسانی نمیشه و خوانایی هم در مقالات مداوم در حال لود شدن ممکنه راه حل بفرمایید

 2. U315660 ۲ مرداد ۱۴۰۱

  سلام، من بااینکه متن به اندازه کافی باجملات و کلمه های کافی نوشتم ولی با خطای متن شامل صفر کلمه است برخورد می کنم. چرا؟؟ ممنون میشم کمکی کنید.

  • Reza Rad رضا راد ۵ مرداد ۱۴۰۱

   سلام توی ویرایشگر اصلی وردپرس وارد میکنید؟ ضمن اینکه مطمئن بشید مشکل از یوست نیست.

 3. U29283 ۲۷ خرداد ۱۴۰۱

  ببخشید میشه کمکی بکنید من هر کاری میکنم این دو گزینه رفع نمیشه
  Passive voice: 50% of the sentences contain passive voice, which is more than the recommended maximum of 10%. Try to use their active counterparts

  Sentence length: 83.3% of the sentences contain more than 25 کلمات, which is more than the recommended maximum of 25%. Try to shorten the sentences.

  • Reza Rad رضا راد ۲۸ خرداد ۱۴۰۱

   سلام توی زبان فارسی کلا قید بخش خوانایی رو بزنید. فقط مواردی که توی این مقاله گفته شده رو حل کنید.

 4. کاربر مهمان ۲۰ اسفند ۱۳۹۶

  سلام چرا خوانایی سبز نمی شه با اینکه طول جمله رو کوتاه می کنم

 5. کاربر مهمان ۲۰ اسفند ۱۳۹۶

  سلام
  چطوری خوانایی سئو رو سبز کنم ؟
  تعداد جملات هر جمله رو کم کردم اما تغییری نکرد.

 6. U4663 ۵ اردیبهشت ۱۳۹۶

  سلامدلیل اینکه توضیحات متا در افزونه yoast بعد از ایندکس شدن،در جستجوی گوگل نامنظم نمایش داده میشه چیه؟

 7. U576 ۲۵ مهر ۱۳۹۵

  سلام مهندس.استفاده کردم.متشکرم

 8. کاربر مهمان ۱۱ مهر ۱۳۹۵

  ممنون.فقط یه سوال، این افزونه جمله رو چطوری تشخیص میده؟ یعنی هرجا نقطه (.) بذاریم متوجه میشه که جمله تمام شده یا بر اساس پاراگراف بودن تشخیص میده جمله ها رو؟

  • Reza Rad رضا راد ۱۱ مهر ۱۳۹۵

   خواهش میکنم. بر اساس نقطه ها متوجه میشه و پاراگراف ها رو بر اساس پاراگراف بندی

   • کاربر مهمان ۳ آذر ۱۳۹۵

    ممنون از مطلب خوبتون اما فک میکنم براساس نقطه متوجه نمی شه تو همین عکسی که خودتون گذاشتید جمله “در این مقاله می خواهیم …” کمتر از بیست کلمه است اما بنفش کرده !!!اما اگر در انتهای جمله ; بزاریم متوجه می شه !