• آموزش ساخت سایت و رساندن آن به درآمد

تغییر پیشوند دسته بندی در وردپرس و یا حذف /category/

تغییر پیشوند دسته بندی وردپرس

اگر می خواهید پیشوند دسته بندی وردپرس را تغییر دهید در این مقاله با ما همراه باشید. البته وردپرس به طور پیش فرض، / category / را به عنوان یک پیشوند به URL ها برای تمام صفحات دسته بندی اضافه می کند. در این مقاله به شما خواهیم گفت که چگونه پیشوند دسته بندی وردپرس را تغییر دهید. ما همچنین در مورد اینکه آیا شما باید پیشوند پایه را به طور کامل حذف کنید یا نه صحبت خواهیم کرد.

پیشوند دسته بندی چیست؟ آیا باید آن را تغییر داد؟

هر دسته بندی در سایت وردپرسی شما صفحه و RSS خود را دریافت می کند. با دیدن صفحه آرشیو شما می توانید تمام پست های این دسته بندی را مشاهده کنید. به طور پیش فرض وردپرس ‘category’ را به عنوان پیشوند پایه به URL صفحات دسته بندی ها اضافه می کند. این کمک می کند تا صفحات و پست ها را از تگ دسته بندی ها و آرشیو ها تمایز بخشد. به عنوان مثال، اگر شما یک دسته به نام “اخبار” داشته باشید، آدرس آن مانند این خواهد بود:

http://example.com/category/news/

به همین ترتیب، وردپرس همچنین پیشوند tag را به URL های برچسب ها اضافه می کند.

http://example.com/tag/iphone/

اکثر سایت ها نیازی به تغییر پیشوند پایه ندارند. این آموزش به کاربران و موتورهای جستجو کمک می کند تا بفهمیم چه نوع صفحه ای را بازدید می کنند. با این حال، اگر شما در یک سایت تخصصی می خواهید از یک کلمه یا عبارت متفاوت برای دسته بندی های خود استفاده کنید، می توانید پیشوند دسته بندی را تغییر دهید تا آن را بهتر نشان دهید.

تغییر پیشوند دسته بندی در وردپرس

تغییر دسته بندی بر اساس پیشوند در وردپرس بسیار راحت و آسان است. شما باید صفحه ی تنظیمات > پیوند های یکتا ببینید و به بخش ‘دلخواه’ اسکرول کنید.

دسته بندی بر اساس پیشوند در وردپرس

در اینجا شما می توانید پیشوندی را که می خواهید برای دسته بندی بر اساس انتخاب استفاده کنید را وارد نمایید. همچنین اگر بخواهید می توانید پیشوند بر اساس تگ را تغییر دهید. فراموش نکنید که تغییرات را ذخیره کنید.

تنظیمات تغییر مسیر بعد از تغییر پیشوند دسته بندی

اگر شما در حال تغییر پیشوند طبقه بندی در یک وب سایت جدید هستید، لازم نیست کاری انجام دهید.با این حال، اگر شما این کار را در یک وب سایت با محتوا انجام می دهید، کاربران بازدید از صفحه قدیمی یک خطای 404 را مشاهده می کنند.برای رفع این، شما نیاز خواهید داشت که تغییر مسیر را برای اطمینان از اینکه هم موتورهای جستجو و هم بازدید کنندگان منظم و به درستی به صفحه دسته بندی در سایت شما هدایت می شوند، تنظیم کنید.

ابتدا شما افزونه Redirection  را نصب و فعال کنید.برای جزییات بیشتر می توانید آموزش نصب افزونه را ببینید. پس از فعال سازی، صفحه ابزار ها » Redirection را برای تنظیم مسیر ببینید.

دسته بندی بر اساس پیشوند در وردپرس

به قسمت “افزودن تغییر مسیر جدید” بروید. اول، شما نیاز به اضافه کردن (.*)/category/ در فیلد URL سورس دارید.پس از آن شما باید کادر کنار عبارات منظم را چک کنید.در فیلد URL هدف، شما باید دسته بندی جدید بر اساس پیشوند مانند /topics/$1 را اضافه کنید. فراموش نکنید که topics را با پیشوند دسته بندی جدید خود جایگزین کنید. تغییرات انجام شده را ذخیره کنید.

 در حال حاضر همه کاربران و موتورهای جستجوی سایت شما به url های درست که برای دسته بندی جدید براساس پیشوند استفاده می شوند تغییر مسیر داده خواهند شد.

حذف پیشوند دسته بندی در وردپرس

بسیاری از کاربران از ما در مورد حذف دسته بندی براساس پیشوند از همه ی url های وردپرس می پرسند. در نظر داشته باشید که url های دسته بندی به صورت زیر تغییر می کنند:
http://example.com/news/
این ایده ی خوبی نیست و ما پیشنهادمی کنیم که دسته بندی بر اساس پیشوند را  حذف نکنید.

دسته بندی بر اساس پیشوند هم به کاربران و هم به موتورهای جست و جو در تشخیص پست ها از صفحات و دسته بندی کمک می کند.حذف دسته بندی بر اساس پیشوند، url ها ی سایت شما را مبهم می کند که این برای ux و seo خوب نیست.

شما همچنین ممکن است به مشکلات فنی با پلاگین های مختلف وردپرس برخورد کنید. به عنوان مثال، اگر یک دسته و یک صفحه با نام مشابه داشته باشید و یا زمانی که از٪ postname٪ به عنوان ساختار URL خود برای پست های تک استفاده می کنید سپس سایت شما به حلقه بی نهایت هدایت می کند و موجب می شود صفحات هر بار بارگذاری شوند.

به هر حال اگر شما هنوز می خواهید  که این کار را انجام دهید می توانید افزونه FV Top Level Categories این را نصب و فعال کنید. این پلاگین مستقیما دسته بندی بر اساس پیشوند رو از url های دسته بندی های شما حذف می کند.

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام میهن وردپرس عضو شوید.

آنلاین یاد بگیرید

نظرات کاربران

 1. 27 اردیبهشت 1397 ساعت 11:00

  سلام. بنده در حال حاضر عنوان دسته بندی داخل پست هایم نیست.
  می خواهم مطالب یک دسته را به دسته دیگر منتقل کنم:
  ۱. ایا نیاز هست که پس از انتقال در گوگل وبمستر تنظیمات خاصی اعمال کنم؟
  ۲. افزونه سئو را از سایت شما خریده ام، آیا لازم است که دسته ای که مطالب آن منتقل میشود و خود دسته پاک شود را ریداکت کنم؟ اگر بلی باید ۳۰۱ کنم آن دسته را یا ۴۰۴؟ ممنون

  • رضا حسینی راد
   27 اردیبهشت 1397 ساعت 20:00

   سلام
   بله ریدایرکت کنید ۳۰۱ . خیر توی وبمستر تولز کاری نیاز نیست

 2. 23 اردیبهشت 1397 ساعت 09:04

  خیلی مفید بود ممنون

 3. 13 فروردین 1397 ساعت 01:13

  سلام واقعا اموزش خوبی بود . ممنون از زحماتی که واسه نوشتن این اموزش کشیدید.

enamad