حذف یا تغییر category در URL دسته بندی در وردپرس

4.5 / 5. تعداد رای: 8

حذف یا تغییر category در URL دسته بندی در وردپرس

وردپرس به‌طور پیش‌فرض “Category” را به‌عنوان یک پیشوند به URL ها برای تمام صفحات دسته‌بندی اضافه می‌کند. در این مقاله به شما خواهیم گفت که چگونه پیشوند دسته‌بندی وردپرس را تغییر دهید. ما همچنین در مورد اینکه آیا شما باید پیشوند پایه را به‌طور کامل حذف کنید یا نه صحبت خواهیم کرد. بنابراین اگر می‌خواهید پیشوند دسته‌بندی وردپرس را تغییر دهید در این مقاله با ما همراه باشید.

دسته‌بندی‌ها در سایت از اهمیت بالایی برخوردار هستند و تأثیر زیادی در بهبود سایت شما دارند. دسته‌بندی‌ها باعث می‌شوند سایت شما بتوانید رتبه بهتری بین موتورهای جستجو داشته باشد و سئو سایت شما بهبود پیدا می‌کند. از آنجاکه وردپرس امکانات زیادی را به شما ارائه می‌کند تغییر پیشوند وردپرس نیز یکی از این قابلیت‌ها است که شما به‌دلخواه خود می‌توانید آن‌ها را انجام دهید. این کار نیازمند رعایت کردن اصولی است که شما باید حتماً به آن توجه داشته باشید. پس پیشنهاد می‌‌‌‌‌کنیم با این آموزش از میهن وردپرس همراه باشیدمفهوم دسته‌‌‌‌‌بندی در وردپرس

زمانی که شما محتوایی را در سایت وردپرسی خود قرار می‌دهید؛ وردپرس به شما قابلیتی را می‌دهد که به‌وسیله آن بتوانید این محتوا را دسته‌بندی کنید. دسته‌ها و برچسب‌ها دو مورد از ابزارهایی هستند که به‌وسیله آن می‌توانید محتوای خود را طبقه‌بندی کنید. دسته‌ها با عنوان Category و برچسب‌ها با عنوان Tag شناخته می‌شوند. وردپرس هنگام استفاده از آن‌‌‌‌‌ها از این پیشوندها استفاده می‌‌‌‌‌کند.

این دو ابزار تفاوت زیادی با یکدیگر ندارند و تفاوت بارز آن‌ها در این است که دسته‌ها به‌صورت درختی بوده و شامل چندین زیرمجموعه هستند. اما برچسب‌ها شامل تعداد زیادی هستند و زمانی که شما محتوایی را در سایت خود منتشر می‌کنید برحسبی را مطابق با آن محتوا تولید می‌کنید.

پیشوند دسته‌‌‌‌‌بندی چیست؟ آیا باید آن را تغییر داد؟

هر دسته‌بندی در سایت وردپرسی شما صفحه و RSS خود را دریافت می‌کند. با دیدن صفحه آرشیو شما می‌توانید تمام پست‌های این دسته‌بندی را مشاهده کنید. به‌طور پیش‌فرض وردپرس “Category” را به‌عنوان پیشوند پایه به URL صفحات دسته‌بندی‌ها اضافه می‌کند. این کار کمک می‌کند تا صفحات و پست‌ها را از تگ دسته‌بندی‌ها و آرشیوها تمایز بخشد. به‌عنوان‌مثال، اگر شما یک دسته به نام “اخبار” داشته باشید، آدرس آن مانند این خواهد بود:

http://example.com/category/news/

به همین ترتیب وردپرس همچنین پیشوند Tag را به URL های برچسب‌ها اضافه می‌کند.

http://example.com/tag/iphone/

البته اکثر سایت‌ها نیازی به تغییر پیشوند پایه ندارند. این آموزش به کاربران و موتورهای جستجو کمک می‌کند تا بفهمیم چه نوع صفحه‌ای را بازدید می‌کنند. بااین‌حال، اگر شما در یک سایت تخصصی می‌خواهید از یک کلمه یا عبارت متفاوت برای دسته‌بندی‌های خود استفاده کنید، می‌توانید پیشوند دسته‌بندی را تغییر دهید تا آن را بهتر نشان دهید.

تغییر پیشوند دسته‌‌‌‌‌بندی در وردپرس

تغییر دسته‌بندی بر اساس پیشوند در وردپرس بسیار راحت و آسان است. شما باید به صفحه تنظیمات > پیوندهای یکتا رفته و به بخش “دلخواه” اسکرول کنید.

تنظیمات پیوندهای یکتا
تنظیمات پیوندهای یکتا

در اینجا شما می‌توانید پیشوندی را که می‌خواهید برای دسته‌بندی بر اساس دلخواهتان انتخاب استفاده کنید را وارد نمایید. همچنین اگر بخواهید می‌توانید پیشوند بر اساس تگ را تغییر دهید. فراموش نکنید که تغییرات را در پایان ذخیره کنید.

تنظیمات تغییر مسیر بعد از تغییر پیشوند دسته‌‌‌‌‌بندی

اگر شما در حال تغییر پیشوند طبقه‌بندی در یک وب‌سایت جدید هستید، لازم نیست کاری انجام دهید. بااین‌حال، اگر شما این کار را در یک وب‌سایت با محتوا انجام می‌دهید، کاربران در بازدید از صفحه قدیمی یک خطای 404 را مشاهده می‌کنند. برای رفع این، شما نیاز خواهید داشت که تغییر مسیر را برای اطمینان از اینکه هم موتورهای جستجو و هم بازدیدکنندگان منظم و به‌درستی به صفحه دسته‌بندی در سایت شما هدایت می‌شوند، تنظیم کنید.

ابتدا شما افزونه کارآمد Redirection  را نصب و فعال کنید. برای جزییات بیشتر می‌توانید آموزش نصب افزونه را ببینید. پس از فعال‌سازی، به صفحه ابزارها > Redirection برای تنظیم مسیر بروید.

افزونه Redirection
افزونه Redirection

سپس به قسمت “افزودن تغییر مسیر جدید” بروید. ابتدا، شما نیاز به‌اضافه کردن (.*)/Category/ در فیلد URL سورس دارید. پس‌ازآن شما باید کادر کنار عبارات منظم را چک کنید. در فیلد URL هدف، شما باید دسته‌بندی جدید بر اساس پیشوند مانند /topics/$1 را اضافه کنید. فراموش نکنید که Topics را با پیشوند دسته‌بندی جدید خود جایگزین کنید. تغییرات انجام‌شده را ذخیره کنید. در حال حاضر همه کاربران و موتورهای جستجوی سایت شما به URL های درست که برای دسته‌بندی جدید بر اساس پیشوند استفاده می‌شوند تغییر مسیر داده خواهند شد.

حذف پیشوند دسته‌‌‌‌‌بندی در وردپرس

بسیاری از کاربران از ما در مورد حذف دسته‌بندی بر اساس پیشوند از همه‌ی URL های وردپرس می‌پرسند. در نظر داشته باشید که URL های دسته‌بندی به‌صورت زیر تغییر می‌کنند: http://Example.com/News/ البته این ایده‌ی خوبی نیست و ما پیشنهادمی کنیم که دسته‌بندی بر اساس پیشوند را حذف نکنید.

دسته‌بندی بر اساس پیشوند هم به کاربران و هم به موتورهای جست‌وجو در تشخیص پست‌ها از صفحات و دسته‌بندی کمک می‌کند. حذف دسته‌بندی بر اساس پیشوند، URL های سایت شما را مبهم می‌کند که این کار برای UX و SEO اصلاً خوب نیست.

شما همچنین ممکن است با مشکلات فنی با پلاگین های مختلف وردپرس برخورد کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر یک دسته و یک صفحه با نام مشابه داشته باشید و یا زمانی که از ٪ postname٪ به‌عنوان ساختار URL خود برای پست‌های تک استفاده می‌کنید؛ سایت شما به حلقه بی‌نهایت هدایت می‌کند و موجب می‌شود صفحات هر بار بارگذاری شوند.

به‌هرحال اگر شما هنوز می‌خواهید که این کار را انجام دهید، می‌توانید افزونه FV Top Level Categories را نصب و فعال کنید. این پلاگین مستقیماً دسته‌بندی بر اساس پیشوند را از URL های دسته‌بندی شما حذف می‌کند.

افزونه FV Top Level Categories
افزونه FV Top Level Categories

پیروز و سربلند باشید. 🙂

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

 1. U334018 ۱ اسفند ۱۴۰۲

  حذف کنیم بهتر است یا حذف نکنیم ؟

 2. U34795 ۱ شهریور ۱۴۰۱

  سلام خدمت تیم خوب میهن وردپرس
  سایت میهن وردپرس هم پیشوند category نداره، آیا حذف شده و یا کلا به شکل دیگری ایجاد شده؟ ممنون میشم توضیح بدید.

 3. U11013 ۲۹ آذر ۱۴۰۰

  سلام درود
  بنده قصد دارم کلا دسته بندی های سایتم رو تغییر بدم یعنی تعدادی رو حذف و تعدادی رو هم اضافه کنم .
  اینطوری قاعدتا URL ها تغییر خواهند کرد و ممکنه به سئوی سایت ضربه بخوره . 
  اگر بخوام تک تک پست ها رو به URL های جدید ریدایرکت کنم ، خیلی زمان بره .
  بنظر شما راه حل چیست ؟

 4. U7076 ۴ مرداد ۱۴۰۰

  سلام من در قسمت پیوندهای یکتا نام دسته را تغییر میدهم صفحه دسته ها را ارور 404 میدهد. یا تو ساختار دلخواه هم اونجا تغییر میدهم ارور 404 میدهد. بخاطر ارور تنظیمات پیوند یکتا را مجبورم به حالت پیشفرض برگردونم. فایل htaccess رو پاک کردم مشکل حل نشد.
  بدون تغییر پیوندهای یکتا به قسمت دسته ها رفتم و با افزونه custom permalink خواستم url رو تغییر بدم بعد از تغییر باز به ارور 404 برمیخورم و مجبورم به پیشفرض برگردونم.
  من میخوام ادرس صفحه نوشته ها /news/ باشه و صفحه دسته بندی ها بصورت /news/daily و صفحه خبر داخلی دسته ها به صورت /news/daily/post2020 باشد.
  چجوری این مشکل رو حل کنم؟

 5. U34186 ۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

  سلام وقت بخیر من میخوام دسته محصول سایتم رو به اسم پیش فرص وردپرس یعنی همون category تغییر بدم

  میخواستم ببینم میشه با افزونه یوست ریدایرکت کنم دسته های قبلی رو؟ یا باید از پلاگین دیگه استفاده کنم؟
  و به نظرتون برای سایت فروشگاهی از چه کلمه ای استفاده کنیم برای دسته بندی category ، browse و یا…

  • Reza Rad رضا راد ۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

   سلام فرقی نداره از چه کلمه‌ای استفاده کنید. امکان ریدایرکت دسته جمعی وجود نداره باید تک تک ریدایرکت کنید.

 6. U31261 ۱۶ اسفند ۱۳۹۹

  سلام
  وقت بخیر
  اگه بخوام product ای که تو نامک در ووکامرس ایجاد میشه رو حذف کنم باید چیکار کنم؟ یعنی تو قسمت پایگاه سفارشی هیچی نداشته باشم نه product نه چیز دیگه

 7. U31261 ۴ اسفند ۱۳۹۹

  سلام وقت بخیر
  دوتا سوال داشتم خدمتتون اول اینکه به از دید سئو کدوم یکی از url ها بهتره:
  example.com/mycategory/mypost
  یا
  example.com/mypost

  دوم اینکه اگه تو ووکامرس بخوام تو url دسته بندی هر پست رو هم نشون بده باید چیکار کنم؟

  • Reza Rad رضا راد ۵ اسفند ۱۳۹۹

   سلام تفاوتی از نظر سئو نداره. سلیقه‌ای هست. برای ووکامرس باید از بخش پیوند‌های یکتا در بخش url محصولات مدیریت کنید این مورد رو

 8. کاربر مهمان ۲۲ اسفند ۱۳۹۸

  سلام و عرض ادب
  category/ رو میشه حذف کرد.
  اما یا راهی هست که بشه /tag/ رو از داخل url های وردپرس حذف کرد !؟

 9. کاربر مهمان ۱۷ اسفند ۱۳۹۸

  سلام خسته نباشید از چه کدی یا عبارتی میتونم تو قسمت پیوند یکتا استفاده کنم که آیدی محصول یا شناسه sku محصول ر وهم تو لینک مثل دیجیکالا بیاره ؟

 10. کاربر مهمان ۹ بهمن ۱۳۹۷

  عااااالی بود مرسسیییی

 11. U10424 ۱۴ شهریور ۱۳۹۷

  سلام مجدد.
  پیرو نظر قبلی که روز 7 شهریور گذاشتم…
  افزونه ها رو غیر فعال کردم. چند روز گذشت. اما هیچ تغییری نکرد.
  یه چیز جالب اینکه گاها وقتی وارد صفحات تگ میشی ارور 404 از سمت سرور میده. وقتی صفحه رو رفرش میکنی حل میشه. احتمالا گوگل به این ارور ها برخورد میکنه. این ارور 404 مال سرور هست و ارور 404 قالب ما نیست. نمیدونم تونستم منظورم رو برسونم یا نه.
  به شرکت میزبان گفتم ولی گفت سرور مشکلی نداره….
  نظرتون چیه؟

 12. U10424 ۸ شهریور ۱۳۹۷

  سلام.
  خواهش میکنم مارو یاری بدید.
  ما خیلی رو وب سایتمون داریم وقت و هزینه صرف میکنیم. پس خواهشا مارو یاری بدید.
  مشکلی من دارم توی آدری تگ ها هست.
  هر تگی که میزنیم دو تا صفحه براش ایجاد میشه.
  یک آدرس اصلی مثل
  sitename/tag/test
  و یه آدرس دیگه بدون کلمه tag یعنی
  sitename/test
  هر روز داره توی وب مستر خطای 404 مربوط به تگ ها برامون میاد. برای هر دو نوع ادرس ذکر شده. ادرس های اولی (ادرس اصلی با کلمه tag) رو که چک میکنیم و روی اون لینک ها کلیک میکنی میبینی اصلا مشکلی نداره و صفحه باز میشه. به همین دلیل ما هم mark as fixed می زنیم. اما ادرس های نوع دوم رو که میزنی میبینی خطای 404 هست و باید ریدایرکت کنیم. همه چی رو توی all in one seo و توی تنظیمات وردپرس چک کردم ولی مشکلی پیدا نکردم. لطفا راهنمایی کنید. مطمئنا این موضوع یه موضوع مهمه که برای خیلی ها پیش میاد اما در سایت ها هیچی در موردش ننوشته.

 13. کاربر مهمان ۱۱ تیر ۱۳۹۷

  سلام من یک سوال دارم اینم اینه که من یک آدرس دارم بنام https://behtarindownloadkon.ir/mp3roman حال میخام وقتی پستی در این رابط منتشر میشه دیگه در صفحه اصلی نباشه و مستقیم در صفحه های مربوت به خودش قرار بگیره یعنی اگه من برا هر چیز صفحه دارم پست ها هم تو صفحه های خودشون قرار بگیرن مثل https://behtarindownloadkon.ir/newz یا ب https://behtarindownloadkon.ir/music خاب برا این کار باید چکار کنم که این مشکل حل بشه

  • Reza Rad رضا راد ۱۱ تیر ۱۳۹۷

   سلام شما باید صفحه اصلی رو ویرایش کنید و نمایش این دسته بندی ها رو از صفحه اصلی غیر فعال کنید. البته بستگی به قالب شما دارد.

 14. کاربر مهمان ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷

  سلام. بنده در حال حاضر عنوان دسته بندی داخل پست هایم نیست.
  می خواهم مطالب یک دسته را به دسته دیگر منتقل کنم:
  ۱. ایا نیاز هست که پس از انتقال در گوگل وبمستر تنظیمات خاصی اعمال کنم؟
  ۲. افزونه سئو را از سایت شما خریده ام، آیا لازم است که دسته ای که مطالب آن منتقل میشود و خود دسته پاک شود را ریداکت کنم؟ اگر بلی باید ۳۰۱ کنم آن دسته را یا ۴۰۴؟ ممنون

 15. کاربر مهمان ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷

  خیلی مفید بود ممنون

 16. کاربر مهمان ۱۳ فروردین ۱۳۹۷

  سلام واقعا اموزش خوبی بود . ممنون از زحماتی که واسه نوشتن این اموزش کشیدید.