سایت برتر

انواع ریدایرکت در وب چیست و کدام نوع تغییر مسیر را استفاده کنیم

انواع ریدایرکت در وب چیست و کدام نوع تغییر مسیر را استفاده کنیم

در هر صورت چه یک مدیر تازه کار هستید چه یک فرد متخصص سئو، به‌زودی باید با ریدایرکت‌های وردپرس کار کنید. چرا که هر کسی باید بتواند آدرس‌های مختلف سایت خود را به آدرس دیگری انتقال دهد. این کار معمولا زمانی نیاز است که شما یک صفحه از سایت خود را حذف می‌کنید یا قصد تغییر URL یک صفحه خاص را داشته باشید. اما انواع ریدایرکت چیست و کدام را باید استفاده کنیم؟

ریدایرکت چیست

منظور از ریدایرکت انتقال صفحه از آدرسی به آدرس دیگر است. با این‌کار به موتورهای جستجوگر اعلام خواهیم کرد که به‌صورت موقت یا دائم باید از صفحه دیگری استفاده کند.

شاید هم آدرس سایت خود را به‌صورت کامل تغییر داده باشید. منظور همان تغییر دامنه سایت است. در این مورد هم باید از ریدایرکت‌ها استفاده کنیم. اطلاعات بیشتر…

چه زمانی نیاز به ریدایرکت داریم؟

  • وقتی قصد تغییر دامنه سایت را داریم.
  • وقتی قصد حذف یک صفحه سایت را داریم.
  • وقتی خطای ۴۰۴ داریم.
  • تغییر آدرس سایت به آدرس بدون WWW
  • تغییر سیستم مدیریت محتوا، مثلا انتقال سایت از جوملا به وردپرس
  • تغییر مدل پیوند‌های یکتا در وردپرس

چگونه ریدایرکت ایجاد کنیم

برای ایجاد ریدایرکت در وردپرس می‌توانید از راه‌های مختلفی اقدام کنید. یکی از این روش‌ها استفاده از افزونه‌های ریدایرکت وردپرس است. مثلا می‌توانید از نسخه پرمیوم یوست سئو استفاده کنید یا از افزونه‌هایی مثل Redirection که عملیات ریدایرکت را برای شما انجام خواهند داد. آموزش ساخت ریدایرکت در وردپرس را ببینید.

بیایید با کدهای HTTP آشنا شویم

قبلا در مبحث وب سرور در دوره جامع سایت برتر هم درباره کدهای HTTP صحبت کردیم. کدهای HTTP مشخص می‌کنند پاسخ سرور به درخواست ما چه بوده است. زمانی که با کد خطای ۴۰۴ مواجه می‌شویم به این معناست که چیزی پیدا نشد.

اما زمانی‌که با کدهای سری ۳۰۰ مواجه می‌شویم، معنای کد این است که یک تغییر مسیر (ریدایرکت) باید اتفاق بیفتد. پس بیایید درباره سری کدهای ۳۰۰ صحبت کنیم.

انواع ریدایرکت چیست

به‌صورت کلی چند کد ریدایرکت در وب‌سرور‌ها وجود دارد.

  • 301 دائم
  • 302 پیدا شد
  • 307 موقت

البته دو کد ۴۱۰ و ۴۵۱ هم وجود دارند که ۴۱۰ به معنای حذف شدن محتوا و ۴۵۱ به معنای عدم دسترسی به دلایل قانونی است. این دو کد ریدایرکت محسوب نمی‌شوند ولی می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.

ریدایرکت 301

منظور از ریدایرکت ۳۰۱ این است که شما آدرس این صفحه را برای همیشه تغییر داده‌اید و موتورهای جستجوگر موظف هستند از این پس آدرس این صفحه را به آدرس جدید تغییر دهند. پس زمانی از این مدل ریدایرکت استفاده می‌کنیم که واقعا آدرس را برای همیشه تغییر داده‌ایم.

ریدایرکت 302

ریدایرکت ۳۰۲ به معنای پیدا شد است. یعنی این آدرس پیدا شد و آدرس صحیح این است. اما فرق بین ریدایرکت ۳۰۱ و ۳۰۲ این است که در ریدایرکت ۳۰۱ آدرس برای همیشه تغییر کرده است اما در ریدایرکت ۳۰۲ آدرس صفحه مورد نظر به‌صورت موقت تغییر کرده و ممکن است در آینده از آدرس قبلی استفاده شود.

ریدایرکت 307

در ریدایرکت نوع ۳۰۷ شما به‌صورت موقت آدرس را تغییر داده‌اید و احتمالا در آینده از آدرس قدیمی استفاده کنید. اما این‌که دقیقا شبیه ریدایرکت ۳۰۲ است! می‌توان گفت بله تقریبا! البته ریدایرکت ۳۰۷ از نسخه HTTP 1.1 به بعد در وب پدیدار شد. تفاوت ریدایرکت ۳۰۲ و ۳۰۷ این است که در ریدایرکت ۳۰۲ شما به‌صورت نامفهوم به ربات‌های جستجوگر اعلام می‌کنید که محتوا تغییر مسیر داده شده اما در ریدایرکت ۳۰۷ به‌صورت کاملا شفاف اعلام می‌کنید که موقتا آدرس تغییر کرده و در آینده از آدرس قبلی استفاده خواهیم کرد.

تمام این موارد در انتقال ارزش سئو URL قدیمی به URL جدید تاثیر دارند.

موفق باشید. 🙂

راستی! برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام میهن وردپرس عضو شوید.

نظر شما در این‌باره چیست؟

یک پیشنهاد خوب
اگر می‌خواهید وب‌سایت خود را اصولی مدیریت کنید، دوره جامع سایت برتر را از دست ندهید. اطلاعات بیشتر... ممنون. این پیام را ببند

اگر می‌خواهید وب‌سایت خود را اصولی مدیریت کنید، دوره جامع سایت برتر را از دست ندهید.

اطلاعات بیشتر...