بهینه سازی فایل robots.txt برای سئو
3.2 از 30 رای

optimize-robots-txt-for-seo

بهینه سازی فایل robots.txt برای سئو

با سلام و خسته نباشید به شما دوستان عزیز میهن وردپرسی . امروز می خواهیم بهینه سازی فایل ربات وردپرس را به شما عزیزان توضیح کاملی بدهیم که با این کار می توانید سئوی سایت خود را بالا ببرید تا از مطلب یا پست سایت خودتان بازدید بیشتری داشته باشید و در ضمن بر روی رتبه الکسا سایت شما سئو تآثیر زیادی دارد. در قبال ورودی بیشتر گوگل شما در آمد بیشتری خواهید داشت.

حالا چرا فایل robots.txt برای سئو مهم و ضروری می باشد؟ به دلیل این که برای ربات های گوگل و بینگ robots.txt مهم است. این فایل به دلیل این که اجازه می دهد سایت های جستجو مانند : گوگل و یاهو و یا بینگ محتویات سایت شما را ایندکس کند یا ایندکس نکند حائز اهمیت می باشد.

 

آیا ما به فایل روبات نیاز مندیم ؟

آیا واقعا به فایل robots.txt نیاز داریم؟

بله سایت شما برای این که گوگل یا … بتوانند این صفحه را ایندکس کنند نیاز به فایل Robots.txt دارد تا فایل روبات نباشد گوگل یا … نمی توانند به صفحه اصلی یا ایندکس سایت شما دسترسی داشته باشند و معمولآ اگر که در هاست خود فایل robots.txt نداشتید باید یک فایل جدید بسازید و نام آن را روبات بگذارید.

نحوه استفاده از فایل robots.txt :

کد و یا فرمت های این پرونده خیلی ساده است در سطر اول user agent را داریم که برای شما می گوید که از کدام سایت جستجو گر میخواهید استفاده کنید اگر از گوگل میخواهید استفاده کنید باید جلوی آن Googlebot و یا اگر که می خواهید از بینگ Bingbot استفاده می کنید و جلوی آن  قرار می دهید تا بتواند از گوگل یا بینگ کمک بگیرد. در صورتی که می خواهید تمامی ربات ها به سایت شما دسترسی داشته باشند علامت * را قرار دهید. در مرحله بعد شما باید کد های Allow و Disallow را در فایل قرار دهید مانند مثال زیر :

User-Agent: *
Allow: /wp-content/uploads/
Disallow: /wp-content/plugins/
Disallow: /readme.html

طریق استفاده از فایل Robots.txt:

التبه برای این که دسته بندی سایت در ایندکس شدن صفحه نمایش یا صفحه های که ساخته شده است ویا … نمایش داده نشود از افزونه WordPress SEO by Yoast باید استفاده کنید. و هدف ما از این آموزش نمایش ندادن یک بخش در گوگل این بود که شاید کسی دوست نداشته باشد گوگل به یک قسمت از سایتش نفوذ کند می تواند از این را استفاده کند که ما با افزونه بالا می توانیم قسمتی از فایل ها مانند readme.html را داخل گوگل ایندکس نشود استفاده می کنیم یا هر فایل دیگری می توانید بگذارید تا نمایش داده نشود.

برای نمایش دادن کامل سایت در گوگل باید نقشه سایت را در robots.txt قرار دهید و اگر که شما از افزونه  Wordpress Seo By Yoast استفاده می کنید افزونه به طور اتوماتیک نقشه سایت را در فایل قرار می دهد و نیاز به قرار دادن توسط شما نیست و اگر باز دیدید که در کد های robots.txt وجود ندارد باید آن که را مانند کد زیر در فایل قرار دهید تا گوگل بتواند به نقشه سایت شما دسترسی داشته باشد و محتویات را برای رجوع کننده ها نمایش دهد:

User-agent: *
Disallow:

Sitemap: http://www.example.com/post-sitemap.xml
Sitemap: http://www.example.com/page-sitemap.xml

کد بالا به تمامی ربات ها اجازه می دهد که بتوانند به نقشه سایت شما دسترسی کامل پیدا کنند.

امیدوارم که از این مطلب ما هم راضی باشید. یا حق 🙂

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام میهن وردپرس عضو شوید.