ثبت‌نام ورود

ریدایرکت در وردپرس و نحوه انجام آن با افزونه و بدون افزونه

چگونگی ساخت ریدایرکت در وردپرس
چگونگی ساخت ریدایرکت در وردپرس

آیا شما در حال تلاش برای ساخت یک ریدایرکت در وردپرس هستید؟ نمی‌دانید ریدایرکت چیست و چرا مهم است؟ نگران نباشید. ما راهنمایی‌هایی درباره این موضوع که چطور و کجا ریدایرکت را در وردپرس ایجاد کنید و چرا و چه موقع به آن نیاز دارید را در این مقاله به شما آموزش خواهیم داد.

بنابراین با ما همراه باشید تا بتوانید با مفهوم ریدایرکت آشنا شده و پس از آن در سایت خود از ریدایرکت استفاده کنید و از مزیت‌های آن بهره‌‌‌‌‌مند شوید. ریدایرکت کاربردهای زیادی دارد که شما می‌توانید از آن‌ها استفاده کرده و سایت خودتان را بهبود دهید. در اینجا کاربردهای ریدایرکت را توضیح خواهیم داد.

زمانی که شما سایت خودتان را به یک دامنه دیگر انتقال می‌دهید یکی از دغدغه‌های مدیر سایت انتقال صفحات و حفظ کردن کاربران سایت است. با استفاده از این کار شما می‌توانید کاربران خود را حفظ کرده و لطمه‌ای به بازدید سایت شما و کاربرانتان وارد نخواهد شد.

ریدایرکت در وردپرس

یکی از امکانات خوبی که سیستم مدیریت محتوای وردپرس به شما ارائه داده است ریدایرکت است. ریدایرکت یک راه برای ارسال پیام سریع به مرورگر شما است که به بازدیدکنندگان این پیغام را می‌دهد که این برگه به‌جای دیگری منتقل‌شده است؛ به‌طوری که مرورگر می‌تواند کاربران را به برگه جدید هدایت کند.

درواقع به‌وسیله ریدایرکت شما می‌توانید کاربران را به آدرس دلخواه خود انتقال دهید. درواقع شما می‌توانید دامنه‌های دلخواه خود را به‌واسطه این قابلیت به یک دامنه انتقال دهید. به‌وسیله ریدایرکت شما کاری می‌کنید که موتورهای جستجو کاربر را به صفحه جدیدی که شما URL آن را انتخاب می‌کنید انتقال داده شوند.

انواع مختلفی از ریدایرکت‌ها مانند ریدایرکت 301، 302، 307 و … وجود دارند. برای سادگی و مفید بودن این مقاله ما تنها ریدایرکت 301 را عنوان خواهیم کرد که به‌نوعی مهم‌ترین ریدایرکت است.

ریدایرکت می‌تواند تأثیرات مختلف و زیادی بر سایت شما بگذارد که ازجمله آن‌ها تأثیر بر سئو است. در نظر داشته باشید که در مواردی ریدایرکت کردن می‌تواند تأثیر زیادی بر سئو سایت شما بگذارد. شما با استفاده از ریدایرکت می‌توانید سئو سایت خود را بهبود دهید که این موضوع بسیار حائز اهمیت است.

ریدایرکت 301 در وردپرس

دلیل اصلی استفاده از ریدایرکت در سایت این است که هنگامی‌که سایت یا یک برگه از سایت شما به‌جای دیگری منتقل‌شده باشد؛ به کاربر بگویید که به‌جای آن به برگه جدید مراجعه کند. ایده این مقاله نشان دادن راهی است برای کسانی که می‌خواهند کاربران خود را از یک نوشته یا برگه قدیمی به‌جای دیگری ریدایرکت کنند. از این ریدایرکت به‌عنوان ریدایرکت دائمی یاد می‌شود. یعنی با انجام این کار می‌توانید یک صفحه را به‌صورت دائم انتقال بدهید.

چه موقع به ایجاد ریدایرکت نیاز داریم:

 1. زمانی‌‌‌‌‌که در حال برنامه‌‌‌‌‌ریزی برای حذف یک نوشته یا برگه‌‌‌‌‌ای برای جایگزینی مطالب جدید هستید.
 2. زمانی‌‌‌‌‌که در حال برنامه‌‌‌‌‌ریزی برای تغییر یکتای نوشته‌‌‌‌‌ها و پست‌‌‌‌‌های خود می‌‌‌‌‌باشید.

زمانی که ریدایرکت ایجاد نشده باشد سبب می‌شود تا کاربران با خطای “404 Not Found Error” مواجه شوند. این پیغام نه تنها برای کاربران ناخوشایند است؛ بلکه سبب تأثیرگذاری بر روی سایت و آسیب دیدن در موتورهای جستجو می‌شود. به همین دلیل رفته‌رفته از تعداد بازدیدکنندگان سایت شما کاسته خواهد شد. در آینده نیز این موضوع تأثیر بدی بر سئو سایت شما می‌گذارد.

به همین دلیل است که ریدایرکت بسیار مهم می‌باشد و باید در مواقع موردنیاز برای تغییر آدرس سایت به آن توجه داشته باشید. ریدایرکت به شما اجازه می‌دهد تا کاربرانی که در حال تلاش برای باز کردن برگه مرورگر موردنظرشان هستند؛ آن‌‌‌‌‌ها را برای همیشه به مکان جدید هدایت کند. همچنین باعث انتقال تمام پیوندها و ترافیک برگه‌های قدیمی به برگه جدید می‌شود.

اکنون که با ریدایرکت آشنا شدید نگاهی به چگونگی ایجاد این ریدایرکت با استفاده از روش‌‌‌‌‌های مختلف می‌‌‌‌‌پردازیم.

ساخت ریدایرکت در وردپرس

سیستم مدیریت محتوای وردپرس به‌واسطه افزونه‌های مختلفی که برای توسعه آن طراحی‌شده است امکانات زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهد. یکی از قابلیت‌های این افزونه‌ها ریدایرکت کردن است. یک روش ساده برای ایجاد ریدایرکت 301 استفاده از یکی از افزونه‌های ریدایرکت وردپرس است. این افزونه‌ها به شما اجازه راه‌اندازی ریدایرکت بدون نوشتن حتی یک خط کد را می‌دهند. در اینجا سه افزونه با کاربردهای مختلف را برای شما قرار داده‌ایم:

ساخت ریدایرکت در وردپرس با افزونه

شما می‌توانید افزونه Redirection را دریافت کرده و عمل ریدایرکت کردن صفحات سایت خود را به این افزونه قدرتمند بسپارید. درواقع این افزونه یک راه آسان برای اضافه کردن ریدایرکت است. شما می‌توانید با استفاده از این افزونه ریدایرکت سایت خود را به‌راحتی کنترل نمایید.

برای انجام این کار ابتدا افزونه را از لینک بالا نصب و فعال‌سازی کنید. پس از فعال‌سازی به مسیر ابزارها » Redirection برای راه‌‌‌‌‌اندازی این افزونه بروید. همچنین اگر با روش نصب افزونه آشنایی ندارید می‌توانید آموزش نصب افزونه وردپرس را مطالعه کنید.

این افزونه درعین‌حال که اجازه راه‌اندازی این ریدایرکت را به شما می‌دهد، باعث می‌شود تا خطای 404 را در سایت وردپرس خود پیدا کنید. یعنی شما قادر هستید دو کار مهم در سایت خود را توسط آن انجام دهید. بعد از راه‌اندازی می‌توانید URL ها را به مسیر مناسب ریدایرکت کنید. آموزش ما را در مورد نحوه ریدایرکت برگه 404 در وردپرس مطالعه کنید. ( خطای 404 چیست؟ چگونه آن را حذف کنیم؟ )

Page Links To

دومین افزونه‌ای که در این مرحله به شما کمک می‌کند افزونه می‌باشد. افزونه Page Links to را دریافت و سپس آن را در سایت خود نصب نمایید. گاهی اوقات ممکن است بخواهید در عین نگهداری برگه و یا نوشته‌ای که دارید آن را به نوشته یا برگه دیگر ریدارکت کنید. اینجا جایی است که برگه‌ها به‌وسیله دست به آنجا لینک می‌شوند.

در چنین مواقعی این افزونه کاربردی به کمک شما می‌آید و شما با استفاده از آن قادر هستید این کار را انجام دهید. این افزونه ساده یک جعبه متا به صفحه ویرایش پست‌های شما می‌افزاید که آدرس جدید را در آن قرار می‌دهید.

Simple 301 Redirects

افزونه دیگری که به شما برای ریدایرکت کردن کمک می‌کند افزونه Simple 301 Redirects است. این افزونه همان‌طور که اسمش پیداست ایجاد ریدایرکت 301 را آسان می‌کند. پس از نصب و فعال‌سازی این افزونه به مسیر تنظیمات » 301 Redirects برای اضافه کردن URL های موردنظر خود بروید.

در حالی که شما این افزونه را به‌راحتی راه‌اندازی کرده‌‌‌‌‌اید؛ اما این افزونه یک خطای کوچک جزئی دارد. طبق خدمات ارائه‌دهنده وردپرس ممکن است ریدایرکت شما کمی کند عمل کند. اما اگر شما می‌خواهید ریدایرکت شما سریع‌تر عمل کند می‌توانید از روش کدگذاری و فایل htaccess استفاده کنید.

ریدایرکت در وردپرس بدون نصب افزونه

اگر شما تمایل به استفاده از افزونه در سایت خود نداشته باشید می‌توانید از این روش برای ریدایرکت کردن سایت خود استفاده نمایید. با استفاده از این روش شما می‌توانید توسط یک قطعه کد عمل ریدایرکت را در سایت خود به‌راحتی انجام دهید. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم درصورتی‌که حتماً با کد نویسی و سرور آشنا هستید از این روش استفاده کنید. چراکه در غیر این صورت ممکن است ضررهای جبران‌ناپذیری به سایت شما وارد شود.

وقتی کاربران با استفاده از سرور وب فایل را پیکربندی کنند؛ ریدایرکت آن‌ها با استفاده از این فایل سریع‌تر عمل می‌کند. در نظر داشته باشد که اگر کوچک‌ترین اشتباهی در واردکردن کد داشته باشید، سایت وردپرس شما غیرقابل‌دسترس خواهد شد و ممکن است شروع به دادن خطای داخلی سرور 500 دهد. به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم حتماً قبل از هرگونه تغییری از این فایل بک آپ بگیرید.

برای ویرایش فایل خود باید به‌وسیله FTP Client به وب‌سایت خود متصل شوید. این فایل به‌عنوان منزله ریشه دایرکتوری شما در سایت وردپرس قرار خواهد گرفت. اگر فایل خود را نمی‌بینید؛ مجبور به استفاده FTP Client خود برای نشان دادن فایل‌های مخفی هستید.

می‌توانید فایل خود را در هر ویرایشگر متنی ساده مانند Notepad ویرایش کنید. نمونه‌ای از یک ریدایرکت، در حال ارسال کاربر از یک نوشته قدیمی به نوشته جدید:

RewriteEngine On
Redirect 301 /a-very-old-post/ http://yoursite.com/a-very-new-post/

این نکته را در نظر داشته باشید که شما می‌‌‌‌‌توانید کد بالا را در پایان فایل htaccess. اضافه کنید.

موفق و پیروز باشید. 🙂

نظر شما در این‌باره چیست؟

 1. U15785 ۲۴ دی ۱۳۹۷

  با سلام وقت بخیر خدا قوت
  سوالی داشتم خدمتتون بنده در گوگل وب مستر هر چهار نوع url رو ثب کردم
  http بدون www
  http با www
  و به همون شکل https ها رو
  میخوام redirect کنم تمام جستجو ها رو روی https://sample.com
  استفاده از کد نویسی بهتره یا افزونه redirections
  یا افزونه دیگه ای لطفا راهنمایی بفرمائید . با تشکر سپاس

  • رضا حسینی راد رضا حسینی راد ۲۴ دی ۱۳۹۷

   درود نیازی به کدنویسی و افزونه نیست وردپرس بصورت خودکار منتقل میکنه. فقط کافیه توی تنظیمات وردپرس به این شکل بنویسید.

   • U15785 ۲۶ دی ۱۳۹۷

    سلام جسارتا بنده قبلا محتوایی رو بارگذاری کردم
    و بک آپ گرفتم به تاریخ قبل تر اما محتویات قبلی پاک شدن دوباره خواستم همون محتوا رو بریزم
    اما باید از همون url قبلی استفاده کنم که یادم نیست خواستم بدونم این اروری که yoast میده
    ملاک میشه
    کلیدواژه‌ی کانونی در آدرس URL این برگه دیده نمی شود. اگر تصمیم به تغییرنام این URL گرفته‌اید، مطمئن شوید که آدرس قدیمی را ارجاع 301 داده اید.
    و باید از افزونه redirection استفاده کنم سپاس که همیشه هستید

 2. U15806 ۲۰ آبان ۱۳۹۷

  با سلام مجدد. یعنی اگه وب سرورم LiteSpeed هم باشه میتونم از htaccess استفاده کنم؟

 3. U15806 ۲۰ آبان ۱۳۹۷

  با سلام
  استفاده از ریدایرکت 301 صرفا برای وب سرور آپاچی هستش؟ اگر وب سرورم LiteSpeed باشه مجبورم از پلاگین استفاده کنم؟
  با تشکر فراوان

 4. U10424 ۲۴ شهریور ۱۳۹۷

  سلام. من همه 404 ها رو از htaccess رفع میکنم. اما برخی از url ها داخلشون علامت ؟ داره. این جور url ها رو نمیشه با کد htaccess ریدایرکت کرد. به همین دلیل با افزونه ridirection اونها رو ریدایرکت میکنم و جواب میده.
  اما الان سوالم اینه… چجوری و با چه کدی خودمون میتونیم url های دارای علامت سوال رو داخل htaccess ریدایرکت کنیم تا مجبور نباشیم از افزونه استفاده کنیم؟؟؟

  • رضا حسینی راد رضا حسینی راد ۲۵ شهریور ۱۳۹۷

   درود. داخل htaccess نمیتونید اینکار رو انجام بدید. این افزونه ها هم با php redirection این کار رو انجام میدن

 5. کاربر مهمان ۰۶ فروردین ۱۳۹۷

  خیر متاسفانه مشکل این نیست من با https هم تست کردم: https://gtmetrix.com/reports/tarkcigar.com/R9dwtOAn

 6. کاربر مهمان ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

  با عرض ادب و احترام،

  تشکر از مطالب مفید و عالی سایتتون. یه سئوال در رابطه با ریدایرکت داشتم ممنون میشم پاسخ بدید. از زمانی که روی سایتم ssl گذاشتم و یه سری تغییرات در htaccess اعمال کردم و برای باز شدن سایتم با https یه پلاگین به نام Really Simple SSL نصب کردم تا لینک های داخلی سایتم رو به https تغییر بده ولی متوجه شدم که Gtmetrix در قسمت “Avoid URL redirects” یه پیام عجیب بهم میده که یه بار سایتم از http به https ریدایرکت میشه و یک بار هم بلعکس.

  کدی هم که به htaccess اضافه کردم این هست:
  # BEGIN HTTPS

  RewriteCond %{HTTPS} !=on
  RewriteRule ^ %{HTTP_HOST}%{REQUEST_URI} [L,R=301]

  # End HTTPS

  میشه راهنمایی کنید باید چکار کنم این مشکل حل بشه؟ البته اگر راهکاری بدون نصب پلاگین باشه ممنون میشم 🙂
  ممنون میشم اگر پاسخ به ایمیلم هم ارسال بشه.

  با سپاس

  • رضا حسینی راد رضا حسینی راد ۲۷ اسفند ۱۳۹۶

   سلام این مشکل نیست . در واقع شما دارید سایت رو با http تست می کنید. اگر با https تست کنید این خطا رو نمیده

 7. کاربر مهمان ۰۸ اسفند ۱۳۹۶

  سلام خسته نباشید خدمت تیم فوق العاده میهن وردپرس
  میخوام یه سایت مثل 1xiran.com
  بسازم . آیا میشه کاری کرد که هیچ وقت فیلتر نشه ؟
  این سایت که میگم اصلا فیلتر نمیشه

 8. U10456 ۲۷ دی ۱۳۹۶

  سلام. بنده هیچ خطای 404 در سایتم نیست ولی گوگل بهم خطا نشون میده ! با افزونه ها و سایت های مختلفی تست کردم و هیچ خطای 404 موجود نبود. راه حل چیه ؟ ممنون میشم کمک کنید.

  • U9864 ۲۸ دی ۱۳۹۶

   از بخش وبمستره افزونه یواست سئو پریمیوم می توانید این لینک های خطا را دیده و آدرس آن را فیکس کنید.
   بعد از فیکس کردن می بایست وارد کنسول وبمتر شوبد و به گوگل را از تغییرات لینک ها با خبر کنید.

 9. U6192 ۲۷ آذر ۱۳۹۶

  با سلام
  بر روی دامنه ssl نصب کردم، خوب بود تا اینکه برای تنظیمات CDN از cloudflare استفاده کردم و نیم سرورها را تغیر دادم
  الان سایت با ssl بالا نمیاد، اگر راه حلی برای این مشکل دارید بگید و اگر ندارید
  میخوام آدرس سایت را از https به http ریدایرکت کنم، کدهای زیادی استفاده کردم و جواب نداد

 10. کاربر مهمان ۲۸ آبان ۱۳۹۶

  با سلام
  من به پیشنهاد شما افزونه Redirections رو ریختم برای حل مشکل گوگل وبمستر Not found 220 عدد صفحه
  اول اینکه خیلی مفید بود و دیدم چقدر ارور داره روی سایتم میاد
  ولی هنوز حل نشده موضوع البته من از wprocket هم استفاده میکنم
  با تشکر

 11. U6192 ۲۹ شهریور ۱۳۹۶

  سلامی گرم به همگی
  در افزونه سئو خطا های 404 رو ریدایرکت میکنم به صفحه اصلی سایت و تیک گزینه
  “علامت گذاری به عنوان اصلاح شده در Google Search Console” رو هم میزنم
  ولی در خطاهای بعدی که میاد هنگام ریدارکت میگه:
  یک مسیر بازگشتنی از قبل برای این آدرس وجود دارد
  2. آیا همه خطاها به صفحه اصلی ریدارکت بشن گوگل ناراحت نمیشه

  • رضا حسینی راد رضا حسینی راد ۲۹ شهریور ۱۳۹۶

   سلام
   چ.ن قبلا ریدایرکت کردید این خطا میاد. در مورد سوال ۲ سعی کنید تعداد زیاد نشه

 12. کاربر مهمان ۳۰ خرداد ۱۳۹۶
 13. کاربر مهمان ۰۷ خرداد ۱۳۹۶

  سلاموقت بخیرمیخواستم ارور های Not found گوگل وبمستر سایتم رو بگیرمبا کدوم افزونه میشه ؟این افزونه انتقال به ۳۰۱ میده ؟ ( منظورم انتقال دائمی هست )

 14. کاربر مهمان ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۶

  سلام خسته نباشید من الان صفحه اول سایتمو ریدایرکت کردم به یه صفحه دیگه ولی اون ادرس جدیده تو گوگل ایندکس نمیشه برای کلمه کلیدیم مشکل چیه؟