خطای ۴۰۴ چیست؟ آموزش رفع ارور 404 در وردپرس

3.5 / 5. تعداد رای: 33

خطای ۴۰۴ زمانی رخ می‌دهد که صفحه‌ای از وب‌سایت شما که کاربر درخواست کرده در سایت شما موجود نیست. زمانی که کاربر آدرسی را در سایت شما تایپ می‌کند که این صفحه در سایت شما وجود ندارد و یا آدرس آن تغییر کرده، با نمایش خطای ۴۰۴ به کاربر نشان می‌دهد که این صفحه یافت نشد. در این صفحه، به‌صورت کامل و جامع‌تر با ارور 404 و نحوه حل آن در وردپرس آشنا خواهید شد.

خطای 404 یک کد وضعیت از پروتکل HTTP یا همان پروتکل انتقال ابرمتن است و این ارور یک اخطار از سمت کلاینت است. عنوان این خطا یافت نشد است به این معنی که سرور نمی‌تواند منبع درخواستی شمارا بیابد. پس این موضوع را به یاد داشته باشید که در این خطا ارتباط با سرور کاملاً وصل شده اما سرور، منبع درخواست را نتوانسته پیدا کند. ارور 404 با اخطار Server Not Found متفاوت است این اخطار به این معنی است که ارتباط با سرور قطع‌شده است.

یک مثال از خطای ۴۰۴

به‌طور مثال شما صفحات وب‌سایت قدیمی خود را حذف کرده‌اید اما این صفحات را ریدایرکت به وب‌سایت جدید نکرده‌اید، درنهایت وقتی کاربر صفحه‌ای از سایت شمارا جستجو می‌کند با این خطا مواجه می‌شود.

نمونه خطای ۴۰۴ روی سایت میهن وردپرس
نمونه خطای ۴۰۴ روی سایت میهن وردپرس

اگر شما از طریق تنظیمات وردپرس پیوند یکتا سایت خود را تغییر داده باشید و یا اینکه با نصب افزونه‌ای سهواً باعث تغییر پیوند یکتا سایت شده باشید این اخطار برای شما نمایش داده می‌شود. اگر نمی‌دانید پیوند یکتا چیست لازم است توضیح بدهم که شما از طریق تنظیمات وردپرس می‌توانید تعیین کنید آدرس مطالب سایتتان در مرورگرها به چه صورت فراخوانی شود.

یک مثال برای درک بهتر خطای ۴۰۴

به‌عنوان نمونه اگر پیوند یکتا را بر روی حالت نام نوشته قرار دهید بدین معنی است که کاربران شما پس از واردکردن نام سایت باید نام نوشته را نیز وارد کند. به مثال زیر توجه کنید. http://www.sitename.com/نوشته 1 اگر شما یک نوشته در سایت خود بانام نوشته 1 منتشر کرده باشید و پیوند یکتا سایت شما بر روی نام نوشته باشد آدرس فراخوانی این مطلب جهت نمایش به‌صورت لینک بالا می‌باشد.

اما اگر از بخش تنظیمات پیوند یکتا به‌عنوان نمونه این گزینه را روی حالت آی‌دی نوشته قرار داده باشید لینک فراخوانی همان نوشته یعنی نوشته 1 چیزی شبیه به لینک زیر می‌باشد. http://www.sitename.com/id=123

عدد 123 به‌عنوان تست بوده و مطمئناً اطلاع دارید که هر نوشته که در سیستم وردپرس ایجاد کنید دارای یک آیدی منحصربه‌فرد است. البته لینک بالا به‌صورت زیر هم ممکن است فراخوانی شود.
http://www.sitename.com/p=123
حال در این مقاله قصد نداریم در ارتباط با پیوندهای یکتا و اینکه کدام حالت این نوع پیوندها برای سایت و سئو مناسب‌تر است، صحبت کنیم.

بحث امروز ما در خصوص خطای ۴۰۴ است و در نظر داشته باشید اگر به هر دلیلی باعث شوید پیوند یکتا سایت تغییر کند و کاربران شما با آدرس قدیمی پیوند یکتا مطالب سایت شمارا باز کنند با خطای ۴۰۴ مواجه می‌شوند. پس اگر زمانی به‌صورت ناگرانی با این خطا مواجه شدید به خاطر بیاورید که ممکن است مشکل مربوط به پیوند یکتا وب‌سایت شما باشد.

هیچوقت پیوند یکتای سایت خود را تغییر دهید!

همان‌طور که در مقاله بهترین پیوند یکتا برای وردپرس هم خدمت شما عرض کردیم، اگر سایت شما صفحات زیادی دارد هیچ‌گاه پیوند یکتای سایت خود را تغییر ندهید چون باعث افزایش خطای 404 سایت شما و افت ورودی گوگل سایت خواهد شد.

برای پیشگیری از بروز این مشکل همیشه سعی کنید:

 1. هیچ‌گاه نوشته یا برگه‌ای از وردپرس را حذف نکنید.
 2. هیچ‌گاه پیوند یکتا ( آدرس ) نوشته یا برگه‌ها را تغییر ندهید.
 3. هیچ‌گاه ساختار پیوند یکتای سایت را تغییر ندهید.

تاثیر ارور 404 در سئو سایت

ازآنجاکه برای گوگل، بهبود وضعیت سایت شما خیلی مهم است و گوگل دوست ندارد کاربران بعد از کلیک روی یک نتیجه از نتایج جستجو وارد یک صفحه ۴۰۴ شوند افزایش خطاهای ۴۰۴ سایت شما تأثیر بسزایی در افت ورودی گوگل شما خواهد داشت.

وقتی شما اکثر URL سایت خود را تغییر می‌دهید کاربر پس از کلیک بر روی پست نمی‌تواند به مطلب اصلی دسترسی پیدا کند و با خطای ۴۰۴ مواجه می‌شود. این مسئله موجب تأثیر منفی بر روی سئو سایت شما می‌شود و درنهایت کاربر نمی‌تواند از طریق جستجو نتایج گوگل مطالب وبسایت شمارا پیدا کند.

پیج رنک یکی از مهم‌ترین مسائل در بیزینس‌های اینترنتی می‌باشد و حتماً می‌دانید هرچه پیج رنک سایت شما پایین‌تر باشد برای شما بهتر است. یکی از دلایلی که پیج رنک شما پایین می‌آید ورودی‌های گوگل است. قطعاً برای اینکه پیج رنک شما از طریق ورودی‌های گوگل پایین بیاید و در نتایج جستجوی گوگل وب‌سایت شما بالا بیاید، باید زمان زیادی را صرف کنید.

اما این مسئله را در نظر بگیرید که اگر بنا به هر دلیلی سایت شما خطای ۴۰۴ بدهد و ورودی‌هایی که از سمت گوگل به سایت شما می‌آیند با ارور ۴۰۴ مواجه شوند از دید تجاری برای کسب‌وکار شما بسیار زیان‌آور است. پس اگر این خطا برای سایت شما به وجود آمد نسبت به آن بی‌تفاوت نباشید و حتماً آن را با استفاده از روش‌هایی که آموزش داده‌ایم رفع کنید.

رفع خطای ۴۰۴ در وردپرس

برای رفع این مشکل در وردپرس درصورتی‌که پس از انتقال سایت هنگام باز کردن مطالب سایت با خطای ۴۰۴ روبه‌رو می‌شوید اولین کاری که باید انجام دهید این است که به بخش تنظیمات بروید و پس‌ازآن روی پیوندهای یکتا کلیک کنید و بدون ایجاد تغییر در تنظیمات این صفحه یک بار صفحه را ذخیره کنید. بعدازآن مجدداً به مطلب خود بازگشته و بررسی کنید خطای ۴۰۴ از بین رفته است یا خیر.

درصورتی‌که از پست تایپ‌های سفارشی (custom post types) در وردپرس خود استفاده می‌کنید بهتر است بعد از ساخت پست تایپ‌های سفارشی حتماً یک‌بار پیوندهای یکتا را ذخیره کنید.

با ذخیره پیوندهای یکتا کد زیر به‌صورت خودکار به فایل .htaccess شما اضافه خواهد شد. پس اگر احیانا سایت شما به‌صورت خودکار کد را اضافه نکرد، می‌توانید از پنل هاستتان، وارد فایل منیجر شوید و این کد را به انتهای فایل .htaccess اضافه کنید.

# BEGIN wordpress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>
# END wordpress

امیدوارم این مقاله در خصوص خطای ۴۰۴ و رفع این ارور به شما کمک کرده باشد. موفق باشید.

در بخش جامعه می‌توانید سوالات خود را بپرسید و با سایر هم‌میهنان وردپرسی در ارتباط باشید.

ورود به جامعه
نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

 1. U311092 ۵ خرداد ۱۴۰۱

  وقت شما بخیر مهندس آدرس سایت قدیمی را ریدایرکت کردم به آدرس سایت جدید. زمانی که آدرس سایت قدیمی را تو آدرس بار میزنم به درستی میره به صفحه جدید اما وقتی سایت قدیمی تو جستجوی گوگل نمایش داده میشه و روش کلیک میکنم به صفحه جدید نمیره ! بنظرتون مشکل از کجاست؟

  • Reza Rad رضا راد ۷ خرداد ۱۴۰۱

   درود بر شما روز بخیر. مشکل از انتقال صحیح لینک ها و انجام ریدایرکت هست. باید درست انجام بشه

 2. U313557 ۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

  اگر به جای رنک مث ،یوست سئو روی سایت نصب باشه چطور خطاهای 404 رو شناسایی کنیم؟

  • Reza Rad رضا راد ۵ اردیبهشت ۱۴۰۱

   سلام چنین قابلیتی نداره از افزونه‌های رایگان وردپرس در کنارش می‌تونید استفاده کنید.

 3. U311911 ۱۴ اسفند ۱۴۰۰

  سلام خسته نباشید
  2 تا سوال داشتم
  1.من تازه سایتم رو زدم و فهمیدم قبلا این دامنه فعال بوده و یک سری صفحات داشته و توی سرچ کنسول در قسمت coverage بخش excluded یک سری از صفحات خطای 404 داره برای اینا من چه کار میتونم بکنم؟
  2.از طریق ابزار moz سایت رو بررسی کردم و اسپم اسکور سایتم 46 بود آیا به خاطر صفحات 404 است ؟؟ امکان پایین اومدن اسپم اسکور وجود داره؟؟

  • Reza Rad رضا راد ۱۶ اسفند ۱۴۰۰

   سلام
   ۱. باید یا صفحات رو دوباره ایجاد کنید یا ریدایرکت کنید به صفحات مرتبط
   ۲. احتمال داره یا بخاطر ارسال ایمیل های متوالی اسپم هست.

 4. U42174 ۱ بهمن ۱۴۰۰

  مفید و عالی بود سپاس
  در مورد ریدایرکت هم ویدیو کامل با رنک مس بزارید ممنون

 5. U25248 ۲۲ دی ۱۴۰۰

  چگونه متن ارور 404 سایت رو عوض کنیم

 6. U32987 ۹ آذر ۱۴۰۰

  کیفیت ویدیو پایینه

 7. U43915 ۸ آذر ۱۴۰۰

  سلام
  ممنون می شوم یک ویدیو ضبط کنید که توش توضیح بدید صفحاتی که ارور چهارصد و چهار می دهد رو چگونه ظاهرش رو عوض کنیم

 8. U38870 ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۰

  سلام من از افزونه کلاسیک برای وردپرس استفاده میکنم. آیا این میتونه دلیل ارور 404 در صفحه باشه؟

 9. U32640 ۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

  واقعا ممنون دمتون گرم

 10. کاربر مهمان ۲۴ اسفند ۱۳۹۸

  اقا دمتون گرم . خیلی بدرد خورد . تشکر

 11. کاربر مهمان ۱۱ بهمن ۱۳۹۸

  سلام بنده خیلی وضعیتم هاده لطفا جواب بدید بنده یوآست سئو هم نصب دارم روی سایت ولی وقتی یکتا رو روی حالت نام یا هر حالتی غیر ساده میزارم بازم خطا میده مراحل بالارو انجام دادم بازم نشد شما چه پیشنهادی دارید؟؟منظور از تغییر نام htaccess چیه؟ مگه میشه این کارو کرد ؟؟ سایت به مشکل نمیخوره؟؟

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۱۲ بهمن ۱۳۹۸

   با سلام
   لطفا چنانچه افزونه را از ما خریدرای کرده اید یک تیکت به بخش پشتیبانی ارسال بفرمایدی تا مشکل شما را بررسی کنیم

 12. U25124 ۲۳ دی ۱۳۹۸
  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۲۳ دی ۱۳۹۸

   با سلام و احترام
   دیروز شما یک مرتبه درخواست نصب ارسال فرمودید که اطلاعات اشتباه بود و از شما خواسته شده اطلاعات صحیح ورود به دایرکت ادمین را ارسال بفرمایید( هم در ایمیل و هم طی تماس تلفنی که با شرکت داشتید) اما درخواستی بعد از تماس تلفنی از سمت شما برای ما ارسال نشده است که نصب انجام شود

 13. کاربر مهمان ۲۰ آبان ۱۳۹۸

  سلام
  سایت من کلی 404 داره ، با حذف صفحات ایندکس شده در گوگل وبمستر می تونم این خطا ها برطرف کنم ؟
  با ریدایرکت این صفحات به دامنه اصلی می شه مشکل سئو رو حل کرد ؟

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۲۱ آبان ۱۳۹۸

   با سلام
   1) تا حدودی میشه با حذف صفحات ایندکس شده این مشکل را برطرف کرد اما پیشنهاد میکنیم که دوره آموزشی نبرد صفحه اول گوگل را حتما مشاهده بفرماییدhttps://mihanwp.com/seo-pack/
   2) خیر این امکان وجود ندارد

 14. U11986 ۱۹ مرداد ۱۳۹۸

  سلام وقت بخیر. سایتم بعد از نصب چند پلاگین ویروسی شد وازدسترس خارج شد(خطای 404). همه فایلها و دیتابیسهارو حذف کردم و وردپرس و دیتابیس جدید نصب کردم اما در مرحله اتصال دیتا بیس باهمون خطا مواجه شدم. آیا سایتو میشه بازیابی کرد یا خیر؟ باتشکر.

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۱۹ مرداد ۱۳۹۸

   باید با پشتیبانی هاست صحبت کنید اگر بک آپ تهیه کرده باشند، نسخه بک آپ رو در اختیار شما قرار بدن

 15. کاربر مهمان ۳ تیر ۱۳۹۸

  بنده بعد از آپدیت وردپرس و ووکامرس، روی دسته بندی های محصولات و حتی shop ارور 404 دریافت میکنم.
  کاری که گفتید رو انجام دادم اما همچنان مشکل پابرجاست!

 16. کاربر مهمان ۸ اسفند ۱۳۹۷

  درود
  اقا دستت درد نکنه نجاتم دادید بعد نصب ssl و اپدیت وردپرس این مشکل برام پیش امده که به لطف شما رفع شد