خطای ۴۰۴ چیست؟ آموزش رفع ارور 404 در وردپرس

4.1 / 5. تعداد رای: 129

خطای 404 چست؟ چطور به وجود می‌آید؟ چطور می‌توانیم آن را رفع کنیم؟ دلیل به وجود آمدن این خطا چیست؟ پاسخ به این سؤالات را در این مقاله به‌طور کامل به شما می‌گوییم.

خطای ۴۰۴ زمانی رخ می‌دهد که صفحه‌ای از وب‌سایت شما که کاربر درخواست کرده در سایت شما موجود نیست. زمانی که کاربر آدرسی را در سایت شما تایپ می‌کند که این صفحه در سایت شما وجود ندارد و یا آدرس آن تغییر کرده، با نمایش خطای ۴۰۴ به کاربر نشان می‌دهد که این صفحه یافت نشد. در این صفحه، به‌صورت کامل و جامع‌تر با ارور 404 و نحوه حل آن در وردپرس آشنا خواهید شد.

ارور 404 چیست

به‌طورکلی در هر وب‌سایت و هر نرم‌افزاری وقتی شما می‌خواهید یک درخواست ارسال کنید پاسخ این درخواست توسط یک کد به شما ارسال می‌شود. حال این کد می‌تواند کد 200 باشد که به این معناست که صفحه سایت شما بدون هیچ مشکلی باز می‌شود و آن فایلی که می‌خواهید بدون مشکل به شما تحویل داده می‌شود. طبیعی است که کد 200 فایل‌های آن صفحه را به شما نمایش می‌دهد پس طبیعتا کد را به شما نشان نمی‌دهد و به‌جای کد صفحه سایت را برای شما باز می‌کند. بنابراین اگر صفحه سایت بدون هیچ مشکلی برای شما نمایش داده شد یعنی کد 200 در پاسخ به درخواست شما ارسال‌شده است.

اما زمانی برای شما پیش می‌آید که وقتی وارد یک صفحه از سایت می‌شوید به‌جای نشان دادن صفحه سایت با خطاها و ارورهای 403، 404 و 500 مواجه می‌شوید. در رابطه با خطاهای 403 و 500 در مقالات دیگر که در سایت منتشر کردیم به‌طور کامل صحبت کردیم. در این مقاله فقط قصد داریم فقط در مورد خطای 404 صحبت کنیم.

خطای 404 یکی از متداول‌ترین و رایج‌ترین خطاهایی است که در هر وب‌سایت به وجود می‌آید و به این معنا است که آن فایلی که شما می‌خواهید یا آن مسیری که شما درخواست داده‌اید پیدا نشده و احتمالا با کد 404 یا عبارت ” Not Found 404 ” مواجه می‌شوید. به‌ عنوان‌ مثال در سایت دیوار اگر وارد یک آدرس و نشانی شدید و در آن آدرس چیزی نباشد ارور های جالبی را نشان می‌دهد در بقیه‌ی سایت‌ها هم همین‌طور مانند سایت آپارات، فیلیمو، دیجی کالا و حتی میهن وردپرس ممکن است این خطا نشان داده شود.

به‌طورکلی وقتی شما آدرسی را در وب‌سایت‌ها وارد می‌کنید که این آدرس وجود خارجی در آن وب‌سایت ندارد. درنتیجه شما خطای 404 دریافت می‌کنید. حال ممکن است این خطا را با کد 404 نشان دهد یا یک عکس نشان دهد یا با گفتن عبارت “پیدا نشد”، در حالت کلی ما به این اتفاق خطای 404 یا ارور 404 می‌گوییم.

خطای 404 یک کد وضعیت از پروتکل HTTP یا همان پروتکل انتقال ابرمتن است و این ارور یک اخطار از سمت کلاینت است. عنوان این خطا یافت نشد است به این معنی که سرور نمی‌تواند منبع درخواستی شمارا بیابد. پس این موضوع را به یاد داشته باشید که در این خطا ارتباط با سرور کاملاً وصل شده اما سرور، منبع درخواست را نتوانسته پیدا کند. ارور 404 با اخطار Server Not Found متفاوت است این اخطار به این معنی است که ارتباط با سرور قطع‌شده است.

یک مثال از خطای ۴۰۴

احتمال به وجود آمدن این خطا زیاد است زیرا ممکنه شما یک صفحه‌ای را در وب‌سایتی بازکنید که آدرس را اشتباه به شما داده است یا این‌که خودتان آدرس را اشتباه وارد کرده‌اید در این صورت خطای 404 دارید مثلاً من در سایت میهن وردپرس می‌خواهم وارد صفحه‌ی اهورا شوم آدرس mihanwp.com/ahura را وارد می‌کنم و سپس صفحه‌ی زیر برای من باز می‌شود مانند تصاویر زیر:

خطای یا ارور 404 چطور به وجود می‌آید؟
خطای یا ارور 404 چطور به وجود می‌آید؟

حالا اگر در این آدرس به‌جای Ahura آدرس mihanwp.com/ahuratemplate را بنویسم طبیعتا چون صفحه‌ای با این آدرس در سایت میهن وردپرس وجود ندارد با خطای 404 مواجه می‌شویم. به تصویر زیر دقت کنید.

نمونه خطای ۴۰۴ روی سایت میهن وردپرس
نمونه خطای ۴۰۴ روی سایت میهن وردپرس

همان‌طور که در تصویر بالا می‌بینید خطای 404 را نشان می‌دهد با این عبارت که “متأسفانه راهت رو گم کردی! ” 

به وجود آمدن خطا به‌همین راحتی نیست ممکن است شما بعضی مواقع آدرس را دقیقاً درست وارد کرده باشید و هیچ مشکلی در آدرس‌دهی نداشته باشید اما بازهم با خطای 404 مواجه شوید. در این صورت می‌دانیم که دلایل دیگری می‌تواند وجود داشته باشد که در به وجود آمدن خطای منحوس 404 مؤثر است. که در ادامه مقاله قصد دارم این مشکلات و راه‌ حل‌های آن را برای شما بگویم.

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم اولین دلیل برای به وجود آمدن ارور 404 این است که شما آدرسی را در وب‌سایت‌ها وارد می‌کنید که این آدرس وجود خارجی در آن وب‌سایت ندارد درنتیجه شما خطای 404 دریافت می‌کنید. 

دلیل دومی که این خطا به وجود می‌آید این است که تنظیمات پیکربندی وب سرور درست انجام‌ نشده. برای خیلی از وب‌سایت‌ها این مشکل به وجود می‌آید که صفحه‌ی اصلی سایت شما هیچ مشکلی ندارد ولی هرکدام از صفحات دیگر سایت را باز می‌کنید با ارور 404 مواجه می‌شوید. به‌عنوان‌ مثال من وارد وب‌سایت میهن وردپرس می‌شوم که صفحه‌ی اصلی آن هیچ مشکلی ندارد ولی وارد مقالات که می‌شویم می‌بینیم که خطای 404 را نشان می‌دهد یا وارد صفحه‌ی درباره ما که می‌شویم با خطای 404 مواجه می‌شویم به همین ترتیب اگر تمام صفحات سایت را بازکنیم خطای 404 را نشان می‌دهد. 

اگر شما از طریق تنظیمات وردپرس پیوند یکتا سایت خود را تغییر داده باشید و یا اینکه با نصب افزونه‌ای سهواً باعث تغییر پیوند یکتا سایت شده باشید این اخطار برای شما نمایش داده می‌شود. اگر نمی‌دانید پیوند یکتا چیست لازم است توضیح بدهم که شما از طریق تنظیمات وردپرس می‌توانید تعیین کنید آدرس مطالب سایتتان در مرورگرها به چه صورت فراخوانی شود.

یک مثال برای درک بهتر خطای ۴۰۴

به‌عنوان نمونه اگر پیوند یکتا را بر روی حالت نام نوشته قرار دهید بدین معنی است که کاربران شما پس از واردکردن نام سایت باید نام نوشته را نیز وارد کند. به مثال زیر توجه کنید. http://www.sitename.com/نوشته 1 اگر شما یک نوشته در سایت خود بانام نوشته 1 منتشر کرده باشید و پیوند یکتا سایت شما بر روی نام نوشته باشد آدرس فراخوانی این مطلب جهت نمایش به‌صورت لینک بالا می‌باشد.

اما اگر از بخش تنظیمات پیوند یکتا به‌عنوان نمونه این گزینه را روی حالت آی‌دی نوشته قرار داده باشید لینک فراخوانی همان نوشته یعنی نوشته 1 چیزی شبیه به لینک زیر می‌باشد. http://www.sitename.com/id=123

عدد 123 به‌عنوان تست بوده و مطمئناً اطلاع دارید که هر نوشته که در سیستم وردپرس ایجاد کنید دارای یک آیدی منحصربه‌فرد است. البته لینک بالا به‌صورت زیر هم ممکن است فراخوانی شود.
http://www.sitename.com/p=123
حال در این مقاله قصد نداریم در ارتباط با پیوندهای یکتا و اینکه کدام حالت این نوع پیوندها برای سایت و سئو مناسب‌تر است، صحبت کنیم.

بحث امروز ما در خصوص خطای ۴۰۴ است و در نظر داشته باشید اگر به هر دلیلی باعث شوید پیوند یکتا سایت تغییر کند و کاربران شما با آدرس قدیمی پیوند یکتا مطالب سایت شمارا باز کنند با خطای ۴۰۴ مواجه می‌شوند. پس اگر زمانی به‌صورت ناگرانی با این خطا مواجه شدید به خاطر بیاورید که ممکن است مشکل مربوط به پیوند یکتا وب‌سایت شما باشد.

هیچوقت پیوند یکتای سایت خود را تغییر دهید!

همان‌طور که در مقاله بهترین پیوند یکتا برای وردپرس هم خدمت شما عرض کردیم، اگر سایت شما صفحات زیادی دارد هیچ‌گاه پیوند یکتای سایت خود را تغییر ندهید چون باعث افزایش خطای 404 سایت شما و افت ورودی گوگل سایت خواهد شد.

برای پیشگیری از بروز این مشکل همیشه سعی کنید:

 1. هیچ‌گاه نوشته یا برگه‌ای از وردپرس را حذف نکنید.
 2. هیچ‌گاه پیوند یکتا ( آدرس ) نوشته یا برگه‌ها را تغییر ندهید.
 3. هیچ‌گاه ساختار پیوند یکتای سایت را تغییر ندهید.

صفحه قبلا وجود داشته و حالا حذف شده

حالتی دیگر از خطای 404 وجود دارد به این صورت که یک صفحه‌ای در وب‌سایت شما قبلا وجود داشته و زمانی که در گوگل هم آن صفحه را چک می‌کنیم آن را مشاهده می‌کنیم ولی وقتی روی نتایج گوگل آن را کلیک می‌کنید آن صفحه باز نمی‌شود؟ مشکل کجاست؟ دلیل آن این است که شما آدرس صفحه را تغییر داده‌اید یا صفحه را حذف کرده‌اید.

به‌عنوان‌ مثال شما قبلا محصولی در سایت‌تان داشته‌اید به نام آیفون 13 پرومکس و این محصول را به دلیل خالی شدن موجودی در انبار، از لیست محصولات سایت حذف کردید. این کار بسیار اشتباه است زیرا گوگل کاربر خود را خیلی دوست دارد و رضایت کاربر بسیار برایش اهمیت دارد و مسلما نمی‌خواهد وقتی کاربری وارد سایت شما شود با خطای 404 مواجه شود و از سایت شما خارج شود و دوباره سرچ بزند.

تاثیر ارور 404 در سئو سایت

ازآنجاکه برای گوگل، بهبود وضعیت سایت شما خیلی مهم است و گوگل دوست ندارد کاربران بعد از کلیک روی یک نتیجه از نتایج جستجو وارد یک صفحه ۴۰۴ شوند افزایش خطاهای ۴۰۴ سایت شما تأثیر بسزایی در افت ورودی گوگل شما خواهد داشت.

وقتی شما اکثر URL سایت خود را تغییر می‌دهید کاربر پس از کلیک بر روی پست نمی‌تواند به مطلب اصلی دسترسی پیدا کند و با خطای ۴۰۴ مواجه می‌شود. این مسئله موجب تأثیر منفی بر روی سئو سایت شما می‌شود و درنهایت کاربر نمی‌تواند از طریق جستجو نتایج گوگل مطالب وبسایت شمارا پیدا کند.

پیج رنک یکی از مهم‌ترین مسائل در بیزینس‌های اینترنتی می‌باشد و حتماً می‌دانید هرچه پیج رنک سایت شما پایین‌تر باشد برای شما بهتر است. یکی از دلایلی که پیج رنک شما پایین می‌آید ورودی‌های گوگل است. قطعاً برای اینکه پیج رنک شما از طریق ورودی‌های گوگل پایین بیاید و در نتایج جستجوی گوگل وب‌سایت شما بالا بیاید، باید زمان زیادی را صرف کنید.

اما این مسئله را در نظر بگیرید که اگر بنا به هر دلیلی سایت شما خطای ۴۰۴ بدهد و ورودی‌هایی که از سمت گوگل به سایت شما می‌آیند با ارور ۴۰۴ مواجه شوند از دید تجاری برای کسب‌وکار شما بسیار زیان‌آور است. پس اگر این خطا برای سایت شما به وجود آمد نسبت به آن بی‌تفاوت نباشید و حتماً آن را با استفاده از روش‌هایی که آموزش داده‌ایم رفع کنید.

گوگل برای کاربران خود بسیار اهمیت قائل است و معتقد است که کاربر بیکار نیست که وارد سایت شما شود و با خطا مواجه شود بنابراین در چنین مواقعی به شما پیشنهاد می‌کنیم که آن صفحه را حذف نکنید و به‌جای این کار به آن‌ها بگویید که موجودی در انبار وجود نباشد در این صورت کاربر می‌بیند شما از آن کالا موجودی ندارید.

بنابراین سراغ سایت دیگری می‌رود. اما این‌که کاربر وارد سایت شما شود و با خطای 404 مواجه شود اصلا برای گوگل قابل‌ قبول نیست و می‌گویید من به سایت‌هایی که خطای 404، خطای 403 و خطای 500 را به کاربر نشان می‌دهند امتیاز منفی می‌دهم. و این صفحه را در نتایج گوگل کمتر و کمتر نمایش می‌دهم زیرا نمی‌خواهم کاربر من معطل شود و دچار ناراحتی کاربر شود.

پس صفحات و محصولات را حذف نکنید

بنابر توضیحات بالا شما باید صفحات سایت خود را نگه‌ دارید. یعنی اگر یک محصولی از سایت خود حذف شد حداقل ناموجودش بزنید. برای نمونه سایت دیجی کالا مثلا وقتی وارد دسته‌بندی کالاها می‌شدیم در خودروهای ایرانی و خارجی انواع ماشین‌ها وجود داشت اما از زمانی که ایران‌خودرو، ماشین‌های خود را به‌صورت ثبت نامی به فروش می‌رساند. برای خرید خودرو نمی‌توانیم از سایت دیجی کالا اقدام به خرید کنیم و ماشین را سفارش دهیم.

اما دیجی کالا نیامد صفحات مربوط به فروش ماشین را حذف کند بلکه فقط در آن صفحات کالای موردنظر را ناموجود زد بااین حال که می‌دانست این خودرو را هیچ‌گاه در ایران نمی‌تواند به فروش برساند بنابراین موجودی آن را ناموجود کرد فقط به این دلیل که از به وجود آمدن خطای 404 در سایتش به جلوگیری کند.

بنابراین وقتی شما وارد صفحه محصولات سایت‌تان می‌شوید در قسمت همه‌ی محصولات محصولی را که می‌خواهید ویرایش کنید یک قابلیتی اینجا وجود دارد به‌نام پیوند یکتا، لطفاً زمانی که پیوند یکتا برای سایت‌تان می‌سازید دیگر آن پیوند یکتا را تغییر ندهید چون این باعث خطای 404 در سایت شما می‌شود. درنتیجه گوگل متوجه می‌شود و سعی می‌کند این محصول را از نتایج گوگل حذف بکند و امتیازهای کمی به آن بدهد و از این به بعد صفحه‌ی دهم گوگل هم آن را نشان نمی‌دهد. پس اگر نامک یک صفحه را تغییر دادید کلاً آن صفحه برای گوگل می‌شود.

نتیجه گیری بسیار مهم: پس مرحله اول به‌هیچ‌ عنوان هیچ محصول یا مقاله یا صفحه‌ای را از سایت خود حذف نکنید زیرا اگر حذف کنید گوگل متوجه می‌شود که شما خطای 404 دارید و اگر خیلی برای شما واجب است که این محصول را در گوگل نشان ندهید. می‌توانید با نصب پلاگین رنک مث وارد قسمت تنظیمات رنک مث شوید و در این بالا قسمت ‌Advanced روی گزینه نو فالو و نو ایندکس کلیک کنید و تیک آن را فعال کنید.

رفع ارور 404 چه کنیم؟
رفع ارور 404 چه کنیم؟

در این صورت این صفحه محصول در نتایج گوگل نمایش داده نمی‌شود و بعد از یک مدت می‌توانید این صفحه را حذف کنید. ولی به‌طور معمولی و در حالت استاندارد نباید url را تغییر داد یا نباید حذفش کرد زیرا باعث خطای 404 می‌شود. این در حالتی است که سایت شما همه صفحاتش بدون مشکل باز می‌شود و تنها یک یا دو صفحه خطای 404 می‌دهد چرا؟ چون شما یک محصول را حذف کردید یا url آن را تغییر دادید. پس بهتر است تا url را برگردانیم به همان صفحه قدیم و یا اینکه صفحه محصول را مجددا بسازید تا دوباره آن صفحه در گوگل نمایش داده شود.

کار دیگری که می‌شود انجام داد برای حذف صفحه محصول و یا اینکه url آن را تغییر دهید پیشنهاد می‌کنم که آن را ریدایرکت یا تغییر مسیر دهید. ریدایرکت یک تکنولوژی و یک متدی اس

وجود خطای ۴۰۴ بعد از ساخت پست تایپ سفارشی

درصورتی‌که از پست تایپ‌های سفارشی (custom post types) در وردپرس خود استفاده می‌کنید بهتر است بعد از ساخت پست تایپ‌های سفارشی حتماً یک‌بار پیوندهای یکتا را ذخیره کنید.

رفع خطای ۴۰۴ در وردپرس

رفع این مشکل بسیار راحت است و تقریباً 99 درصد از خطاهای 404 مخصوصاً در صفحه مدیریت محتوای وردپرس با این روش حل می‌شود. برای حل این مشکل کافی است وارد بخش تنظیمات سپس وارد پیوندهای یکتا شوید. زمانی که وارد بخش تنظیمات پیوندهای یکتا شدید تنظیمات آن رو هر حالتی که است بگذارید در همان حالت بماند.

برای رفع این مشکل در وردپرس درصورتی‌که پس از انتقال سایت هنگام باز کردن مطالب سایت با خطای ۴۰۴ روبه‌رو می‌شوید اولین کاری که باید انجام دهید این است که به بخش تنظیمات بروید و پس‌ازآن روی پیوندهای یکتا کلیک کنید و بدون ایجاد تغییر در تنظیمات این صفحه یک بار صفحه را ذخیره کنید. بعدازآن مجدداً به مطلب خود بازگشته و بررسی کنید خطای ۴۰۴ از بین رفته است یا خیر.

99 درصد خطاهای 404 در وردپرس با روش توضیح داده‌ شده در بالا برطرف می‌شود.

با ذخیره پیوندهای یکتا کد زیر به‌صورت خودکار به فایل .htaccess شما اضافه خواهد شد. پس اگر احیانا سایت شما به‌صورت خودکار کد را اضافه نکرد، می‌توانید از پنل هاستتان، وارد فایل منیجر شوید و این کد را به انتهای فایل .htaccess اضافه کنید.

# BEGIN wordpress
<IfModule mod_rewrite.c>
RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ - [L]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-f
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} !-d
RewriteRule . /index.php [L]
</IfModule>
# END wordpress

امیدوارم این مقاله در خصوص خطای ۴۰۴ و رفع این ارور به شما کمک کرده باشد. موفق باشید.

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

 1. U320428 ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

  سلام
  دامنه سایت ما چند سال قبل فعالیت جزئی داشته و به مدت ۲ سال هم کلا غیرفعال بوده.
  الان که مجدد کار روی دامنه رو استارت زدیم، گوگل هر چند وقت یکبار میاد و لینک های قدیمی که دیگه فعال نیستن رو خزش میکنه.
  (لازم به ذکر هستش که صفحات ، کلا از سایت حذف شدن.)

  به نظر شما بهترین کار برای اینکه به گوگل اطلاع بدیم این صفحات دیگه تو سایت ما وجود ندارن، چی هستش؟

  ممنون

 2. U316685 ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

  سلام و درود
  سایتم را روی لوکال طراحی میکنم. متاسفنه نمیتونم وارد پیشخوان وردپرسم بشم. اروی که بهم میده the requested url was not found on this server.
  لطف میکنید کمک کنید. ممنون از اقای راد و تیم مجرب میهن وردپرس

 3. U341982 ۲۸ فروردین ۱۴۰۳

  سلام خواهش میکنم جواب من رو بدین😭😭😭
  من دیشب با آموزش های شما تنظیمات پلاگین لابت اسپید و رنگ مث رو انجام دادم مرحله له مرحله مثل آموزش. امروز که اومدم تو سایت همه چی طبیعیه ولی وقتی میخام رو هز صفحه ای بزنم ادیت با المنتور خطای ۴۰۴ میده😭😭😭😭😭
  خواهش میکنم کمکم کنید

 4. U341394 ۱۱ فروردین ۱۴۰۳

  سلام استاد
  ممنون از محتوای مفید
  ما در سایتمون هیچ خطای خاصی نکردیم و تغییرات کلی در سایت نیز اعمال نکردیم اما الان چند وقتی هست به صورت روزانه از سرچ کنسول خطای 404 دریافت میکنیم. روزانه این خطاها ایجاد میشن..
  آیا سایت ما دچار مشکل امنیتی شده ؟ یا دلیل دیگیری هست؟

 5. U340788 ۲۹ اسفند ۱۴۰۲

  سلام استاد
  من داشتم ویدیو آموزش نصب وردپرس روی لوکال هاست رو می‌دیدم و قدم به قدم جلو اومدم ولی بعد نوشتن نام تو دیتا بیس رفتم روی لوکال هاست خودم که یکیش نام خودم
  بود و اون یکی رمز عبور بود root رو وارد کردم
  خطا داد چند بار پشت سر هم دوباره رو زدم

  و خطای 404نوت فوند رو داد حالا باید چیکار کنم.

 6. U340164 ۱۷ اسفند ۱۴۰۲

  سلام .
  خیلی ساده خطای ۴۰۴ رفع شد .
  البته میگم ساده اما میدونم که این حاصل چند یا چندین سال تجربست که برای من قابل احترامه .
  کارتون درسته استاد .

 7. U337671 ۶ بهمن ۱۴۰۲

  سلام صفحه ورودی به پیشخان ارور 404 میده و نمی تونم وارد پیشخان سایت بشم قبلش هم دست به تنظیماتی نزده بود نمی دونم چرا این طوری شد. به پشتیبانی گفتم یه متن آموزشی به همراه ip و کد تغییر dns داده انجام دادم مشکل رفع نشد نمی دونم چون مبتدی هستم درست نشد یا راهنمایی اونا تاثیرگذار نیست لطف می کنید راهنمایی کنید. در ضمن بعد رفع مشکل می خوام یه سری تغییرات در قالب سایت انجام بدم سایت ظاهری بهتر داشته باشه شما انجام میدید؟ اگر انجام میدید از چه طریق با شما در ارتباط باشم بهتره

  • Reza Rad رضا راد ۷ بهمن ۱۴۰۲

   سلام شاید افزونه امنیتی نصب کردید. آموزش حل مشکلات متداول وردپرس رو توی سایت ببینید.

 8. U336679 ۲۰ دی ۱۴۰۲

  سلام و احترام. ممنون از آموزشهای کاربردی و سودمندی که می گذارید. من متأسفانه مبتدی هستم و در بخش تنظیمات عمومی وردپرس آدرس URL نخست را که آدرس وردپرس است به اشتباه تغییر دادم. اکنون هیچ دسترسی به سایت و به پیشخوان وردپرس ندارم. لطفاً راهنمایی بفرمایید. ممنون.