جلسه ۱۷: مدیریت ابزارک ها در وردپرس

4.1 / 5. تعداد رای: 55

قبل از اینکه به سراغ توضیح مدیریت ابزارک ها در وردپرس برویم شما را با تعریف مختصری از ابزارک‌ها آشنا می‌کنیم. ممکن است شما بسیاری از مواقع با واژه‌ی ابزارک برخورد داشته‌اید اما از نحوه کارکرد و ویژگی‌های آن بی‌اطلاع باشید. به همین دلیل سعی کردیم در این مقاله اطلاعات مفیدی در خصوص ابزارک‌ها و نحوه‌ی مدیریت آن‌ها برای شما بیاوریم. امیدواریم که در این آموزش بتوانیم به شما برای داشتن یک سایت وردپرس حرفه‌ای کمک کنیم. برای تسلط بیشتر بر روی ابزارک های وردپرس این مقاله را دنبال کنید.

ابزارک ها در وردپرس

ابزارک های وردپرس جزء بخش‌های بسیار مهم هر سایتی به شمار می‌آیند و اگر شما قصد دارید یک سایت جذاب و حرفه‌ای داشته باشید باید نحوه کار کردن و مدیریت کردن آن‌ها را آموزش ببینید. به‌صورت کلی ابزارک‌ها یا ویجت‌ها مجموعه‌ای از کدها هستند که پنجره‌های کوچک و بسیار کاربردی را در قسمت‌های مختلف سایت شما به وجود می‌آورند.

با استفاده از این ابزارک‌ها می‌توان بخش‌های متنوعی را مانند تقویم، جستجو، گالری، ویدیو، ابرچسب و… را در قسمت‌های مختلف سایت خود ازجمله فوتر، صفحه‌ی اصلی یا نوار کناری سایت قرارداد.

مدیریت ابزارک‌ها در وردپرس به این صورت است که شما به‌عنوان مدیر یک سایت قادر هستید بخش‌های مختلف سایت خود را مدیریت کنید. به‌بیان‌دیگر برخی مواقع ممکن است شما مایل باشید یک ابزارک را در یک صفحه‌ی به‌خصوص از سایت خود به نمایش دربیاورید؛ و یا اینکه یک قسمت را به‌کلی از برخی صفحات سایت حذف کنید، که در این‌طور مواقع مدیریت ابزارک‌ها به شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

البته به این نکته توجه داشته باشید اینکه دقیقاً در چه قسمت‌هایی از سایت بتوانید ابزارک را قرار دهید، به طراحی قالب وردپرسی که از آن بر روی سایت خود استفاده می‌کنید بستگی دارد. البته برخی از قالب‌ها نیز در وردپرس موجود هستند که به‌صورت کلی از هیچ ابزارکی پشتیبانی نمی‌کنند.

ویجت‌های وردپرس امکان ارتقاء قابلیت‌های سایت را به شما می‌دهدند. درواقع شما این امکان را دارید که ویژگی‌های سایت خود را چند برابر کنید و صاحب یک سایت جذاب و حرفه‌ای باشید.

آموزش مدیریت ابزارک ها در وردپرس

ابزارک های وردپرس

در کل بخش ابزارک های وردپرس به ما این امکان را می‌دهد تا بخشی از قالب سایت را بدون نیاز به کد نویسی، و تنها با drag & drop موس مدیریت کنیم. برای اینکه به قسمت مدیریت ابزارک‌ها در وردپرس دسترسی داشته باشید؛ باید پس‌ازاینکه وارد پنل پیشخوان یا مدیریت سایت خود شدید نمایش» ابزارک‌ها را انتخاب کرده و بر روی آن کلیک کنید. پس‌ازاینکه گزینه‌ی ابزارک‌ها را انتخاب کردید صفحه‌ای مانند تصویر زیر برای شما نمایش داده می‌شود که شما از این قسمت قادر خواهید بود ابزارک‌های سایت خود را مدیریت کنید.

مدیریت ابزارک ها در وردپرس

این نکته را به یاد داشته باشید که برخی از قالب‌ها از ابزارک‌ها پشتیبانی نمی‌کنند. شما برای اینکه امکانات زیر را داشته باشید باید حتماً از قالبی استفاده نمایید که به‌صورت کامل از ابزارک‌ها پشتیبانی نماید. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید از آموزش اضافه کردن ابزارک به قالب وردپرس استفاده کنید، و از مطالب آن بهره ببرید.

بعدازاینکه صفحه مدیریت ابزارک‌ها برای شما نمایش داده شد، باید هر یک از ابزارک‌ها را که می‌خواهید در ناحیه ابزارک خود نمایش دهید را با کلیک بر روی آن نگه‌دارید؛ تا در یکی از قسمت‌های ابزارک‌های شما نمایش داده شود. به‌عنوان‌مثال شما این امکان را دارید که ابزارک‌های موردنظر خود را بکشید و در نوار کناری رها کنید.

افزودن ابزارک با دراگ و دارپ کردن
افزودن ابزارک با دراگ و دارپ کردن

بعد از رها کردن آن ابزارک باید نامی که می‌خواهید در سایت شما به‌عنوان ابزارک نمایش داده می‌شود را در ابزارک مثلاً ابرچسب‌ها وارد کنید. فراموش نکنید که بعد از انجام تغییرات موردنظر خود حتماً بر روی گزینه‌ی “ذخیره” کلیک کنید؛ تا تغییراتی که اعمال کردید برای سایت شما اعمال شود. در غیر این صورت هیچ‌یک از تغییرات برای شما انجام نمی‌شود.

مدیریت ستون کناری وردپرس

یکی از رایج‌ترین و راحت‌ترین روش‌هایی که شما می‌توانید با استفاده از آن ویجت‌ها را به ساید بار خود اضافه نمایید کشیدن و رها کردن ابزارک‌های موردنیاز می‌باشد. یکی از مزایای ابزارک‌های وردپرس این است که شما بدون نیاز به هیچ کد نویسی و مهارتی درزمینه برنامه‌نویسی، می‌توانید امکانات متنوعی را به ساید بار سایت خود اضافه نمایید.

مدیریت ستون کناری وردپرس

علاوه بر دراگ و دراپ کردن شما یک راه دیگر برای افزودن ابزارک در وردپرس نیز دارید. در این روش شما باید بعد از رفتن به قسمت نمایش» ابزارک‌ها، ویجت موردنظر خود را که قصد دارید آن را در ساید بار اضافه کنید در نظر بگیرید؛ و بر روی فلش کوچکی که در کنار آن وجود دارد کلیک نمایید. بعد از کلیک کردن بر روی آن فهرستی برای شما باز می‌شود که انتخاب‌های متنوعی را در اختیار شما قرار می‌دهد. شما با انتخاب یکی از این گزینه‌ها می‌توانید مشخص کنید ابزارک موردنظر در کجا اضافه شود.

افزودن ابزارک
افزودن ابزارک

پس از انتخاب محل ابزارک حتماً بر روی گزینه‌ی “افزودن ابزارک” کلیک کنید تا ابزارک به قسمتی که انتخاب کرده‌اید اضافه شود.

شما این امکان را دارید که پس از جایگذاری یک ابزارک در سایت خود، پیش‌نمایش آن را مشاهده نمایید. این موضوع به شما کمک می‌کند که درصورتی‌که تغییراتی که اعمال کرده‌اید مطابق باسلیقه شما نبود، بتوانید آن‌ها را تغییر دهید؛ و یا اینکه پس از اطمینان از قرارگیری صحیح ابزارک‌ها آن را در سایت به نمایش دربیاورید.

گزینه‌ی پیش‌ نمایش زنده در بالای صفحه قسمت سمت راست برای شما جایگذاری شده است.

پیش‌‌نمایش زنده
پیش‌‌نمایش زنده

حذف ابزارک در وردپرس

علاوه بر قابلیت افزودن ابزارک‌ها شما قادر هستید درصورتی‌که یکی از ابزارک‌ها برای سایتتان کاربردی ندارد آن را به‌صورت کلی حذف کنید. برای این کار باید به قسمت نمایش» ابزارک‌ها بروید. بعدازاینکه بر روی ویجت دلخواه کلیک کردید می‌توانید مشاهده کنید که گزینه‌ای تحت عنوان”پاک کردن” برای شما نمایش داده می‌شود.

پاک کردن ویجت
پاک کردن ویجت

ممکن است شما نخواهید برخی از ابزارک‌ها را به‌طورکلی از سایت خود حذف کنید؛ و مایل باشید آن را بعداً به سایت خود اضافه نمایید. در این صورت می‌توانید ابزارک‌ها را به بخش “ابزارک‌های غیرفعال” که در قسمت پایینی صفحه مربوط به ابزارک‌ها وجود دارد انتقال دهید و بعداً از آن استفاده نمایید.

ابزارک‌‌های غیرفعال
ابزارک‌‌های غیرفعال

امیدواریم این مقاله به شما در تسلط بیشتر مدیریت ابزارک در وردپرس کمک کرده باشد. موفق باشید. 🙂

آموزش کامل وردپرس

این مقاله بخشی از دوره آموزش رایگان وردپرس هست. با مشاهده این دوره رایگان، می‌توانید کار با وردپرس را به صورت کامل یاد بگیرید.

دوره رایگان آموزش وردپرس
نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

 1. U323748 ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲

  سلام ببخشد و خسته نباشید بخش رنگ بندی و سفارش سازی رو توضیح ندادین

 2. U320179 ۱۶ دی ۱۴۰۱

  سلام بهتریت قالب وردپرس برای مارکت پلیس چی هست؟

 3. U30703 ۶ تیر ۱۴۰۱

  سلام من وقتی المان دسته بندی رو داخل ابزارک سایتم قرار میدهم قسمت عنوان رو نمایش نمیده که عنوان رو اونجا تایپ کنم. توی نگارش قدیمی وردپرس هر المان یک قسمت عنوان داشت ولی من اونو پیدا نمیکنم.

 4. U314162 ۱۷ خرداد ۱۴۰۱

  سلام. ابزارکی که مرتبط با “تماس با ما” باشد در لیست ابزارک های پیش فرض نیست(در قالب دیگری این ابزارک را مشاهده کردیم که کنار آدرس و شماره تماس و … لوگوهای مرتبط هست که نمای زیبای دارد) برای اضافه کردن این ابزارک به قالب دیگری که بصورت پیشفرض این ابزارک را ندارد باید چه کنیم؟
  باتشکر

 5. U23329 ۲۴ بهمن ۱۴۰۰

  سلام خسته نباشید

  چطور میتونم در بین کدهای jquery ابزارک وردپرس (در واقع کدهای php) درج کنم؟

  • Reza Rad رضا راد ۲۵ بهمن ۱۴۰۰

   سلام بستگی به کدهای شما داره ولی معمولا توی jquery نمیشه php نوشت باید ساختار رو تغییر بدید یا از ajax استفاده کنید.

 6. U37710 ۲۱ اسفند ۱۳۹۹

  سلام و خسته نباشید، ممنون بابت تدریس خوبتون یه سوالی داشتم با چه برنامه ای این ویدیو ها رو می سازید؟

 7. U36667 ۴ اسفند ۱۳۹۹

  سلام خسته نباشین
  من قالب اهورا رو خریداری کردم ولی متوجه شدم که داخل انتخاب دمو سایت استباه کردم کیک و شیرینی رو انتخاب کردم ولی باید حالت فروشگاه تلفن همراه رو میگرفتم امکان عوض کردن این حالت هست ؟

 8. U25175 ۱ آبان ۱۳۹۹

  سلام خسته نباشید .قالب من بخش ابزارک هارو نداره باید چیکار کنم؟

 9. U29991 ۱۵ مرداد ۱۳۹۹

  سلام من يك وبلاگ ساخته ام كه با وردپرس است ايا وبلاگ واقعي است يا بايد دامين بخرم

 10. کاربر مهمان ۲۷ آذر ۱۳۹۸

  سلام
  ابزراک های من از قابلیت کشیدن و رها کردن پشتیبانی نمیکنن.
  کار های زیر رو برای اینکه درست بشه انجام دادم:
  نگاه کردم دیدم ارور جی کوئری داره
  چیکار باید کرد؟

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۲۸ آذر ۱۳۹۸

   با سلام
   لطفا تمامی افزونه های سایت را غیرفعال کنید و سپس بررسی کنید که این مشکل برطرف میشود یا خیر

 11. کاربر مهمان ۳۰ آبان ۱۳۹۷

  ممنون از پاسخگوییتون والا سایت مغازه هست و صفحه مدیریت رو به من دادند الان می خوام تغییراتی تویه پوسته ایجاد کنم که نمی تونم . الان من چطوری می تونم متوجه بشم که چندتا کاربر داره که سطح بندی شده ؟ چون جایی نیست که من بررسی کنم . فکر می کنم تنها یوزر من باشم . ممنون میشم راهنماییم کنید

 12. کاربر مهمان ۳۰ آبان ۱۳۹۷

  سلام ، قسمت مدیریت وردپرس من ، سمت راست که کنترل ها هست ، افزونه ها ، پوسته ، سفارش سازی و … نداره ، فقط نوشته ، رسانه ،برگه ، دیدگاه داره چه کاری باید انجام بدم ؟ ورژن وردپرس 4.2.21 هست . ممنون

 13. کاربر مهمان ۲۲ آبان ۱۳۹۷

  سلام ممنون بابت آموزش هاتون خیلی کاربردی هستند. من یه سوال داشتم البته ربطی به مبحث این صفحه نداره و اون اینه که من وقتی میخوام فایلی رو مثل تصویر یا ویدیو یا موزیک رو تو سایت آپلود کنم مینویسه که حجمش نباید از 2مگ بیشتر باشه( البته فعلا روی localhost دارم کار میکنم)چطور میتونم این حجم رو بیشترش کنم؟

 14. کاربر مهمان ۸ مهر ۱۳۹۷

  سلام
  وقت بخیر
  ممنون از مطلب مفیدتون
  کمکم کرد

 15. کاربر مهمان ۸ آبان ۱۳۹۶

  سلام . کاش یک کم بیشتر توضیح میدادید . بسیار ممنونم

 16. کاربر مهمان ۲۷ مهر ۱۳۹۶

  سلام وقت بخیر ممنون میشم جواب این سوال رو بدید. در ورد پرس قسمت ابزارک ها ترتیب نمایش ابزارکها ک با درگ اند دراپ مشخص میشه و به ترتیب نمایش داده میشه . اما بحث من اینه : وقتی ک میخای یک عکس رو روی یک ابزارک قرار بدی ( مثل قابلیت order در کورل ک فرونت و بک داره یا مثل لایه های فتوشاپ فتو شاپ ) عکس من میره و زیر ابزارک قرار میگیره در صورتی ک میخام بیاد و روش قرار بگیره .ترتیبش هم اول عکس هست و پایین اون ابزارک .اما ظاهرن ورد پرس اولویت رو از پاین ب بالا میده و ابزارک رو روی عکس میزاره .ممنون میشم جواب بدید

  • U7658 ۲۷ مهر ۱۳۹۶

   درود.
   باید یک ابزارک اختصاصی داشته باشید با تنظیمات دلخواهتان.
   نیاز به کدنویسی و طراحی دارد، بخش طراحی : design@mihanwp.com

   • کاربر مهمان ۲۹ مهر ۱۳۹۶

    ممنون ک جواب دادید در واقع من با یه ترفند کار رو پیش بردم .اونم این که تصویر رو پایین ابزارک گذاشتم و سپپس margin تصویر رو دستکاری کردم تا تصویر بره و بالای ابزارک قرار بگیره اما یه مشکل که هست اینه ک در نمایش موبایل قاطی میشه. آیا گزینه ای مثل margin یا color اینا هست که با اضافه کردنش به کد ها تصویر رو بیاره لایه ی بالا؟

 17. کاربر مهمان ۲۲ شهریور ۱۳۹۶

  با نام و ياد خدا سلام خداقوت
  موقع سفارشي سازي پوسته، هم ناحيه ابزارك ها به من نشون داده نمبيشه:
  پوسته‌ی شما 4 ناحیه ابزارک دیگر دارد، اما این برگه آن(ها) را نمایش نمی‌دهد.
  هنگام استفاده از سفارشی‌ساز می‌توانید به دیگر برگه‌های سایت‌تان سر بزنید و ابزارک‌های نمایش‌داده شده در آن‌ها را ویرایش کنید.
  لطفا راهنمايي كنين ممنونم

 18. کاربر مهمان ۲۲ بهمن ۱۳۹۵

  با سلام امکان اضافه کردن ابزارک خارج از اون مجموعه ابزارک هایی که خود قالب در اختیار شما قرار میده هست؟یعنی از سایتی یا از جایی یه ابزار دیگه بهش اضافه کنیم؟من هرچی تو اینترنت گشتم نبود.

 19. U120 ۳ آبان ۱۳۹۴

  با سلام
  آقا من هر کار میکنم نمیتونم فوتر پایین سایت رو تغییر بدم
  لطفاً منو راهنمایی کنید و بگید دقیقاً از کجا وارد بشم و کجا رو تغییر بدم

  • Reza Rad رضا راد ۴ آبان ۱۳۹۴

   سلام. بخش تنظیمات قالب > پاورقی
   برای قرار دادن باکس داخل فوتر هم نمایش > ابزارک ها