مدیریت و ویرایش ابزارک های وردپرس

قبل از اینکه به‌سراغ توضیح مدیریت ابزارک‌ها برویم شما را با تعریف مختصری از ابزارک‌ها آشنا می‌کنیم. ممکن است شما بسیاری از مواقع با واژه‌ی ابزارک برخورد داشته‌اید اما از نحوه کارکرد و ویژگی‌های آن بی‌اطلاع باشید به همین دلیل سعی کردیم در این مقاله اطلاعات مفیدی در خصوص ابزارک‌ها و نحوه‌ی مدیریت آن‌ها برای شما بیاوریم. امیدواریم که در این آموزش بتوانیم به شما برای داشتن یک سایت وردپرس حرفه‌ای کمک کنیم. برای تسلط بیشتر بر روی ابزارک های وردپرس این مقاله را دنبال کنید.

ابزارک وردپرس چیست؟

ابزارک های وردپرس جزء بخش‌های بسیار مهم هر سایتی به شمار می‌آیند و اگر شما قصد دارید یک سایت جذاب و حرفه‌ای داشته باشید باید نحوه کار کردن و مدیریت کردن آن‌ها را آموزش ببینید. به‌صورت کلی ابزارک‌ها یا ویجت‌ها مجموعه‌ای از کدها هستند که پنجره‌های کوچک و بسیار کاربردی را در قسمت‌های مختلف سایت شما به وجود می‌آورند.

با استفاده از این ابزارک‌ها می‌توان بخش‌های متنوعی را مانند تقویم، جستجو، گالری، ویدیو، ابرچسب و غیره را در قسمت‌های مختلف سایت خود ازجمله فوتر، صفحه‌ی اصلی یا نوار کناری سایت قرار داد.

مدیریت ابزارک‌ها در وردپرس به این صورت است که شما به‌عنوان مدیر یک سایت قادر هستید بخش‌های مختلف سایت خودتان را مدیریت کنید. به‌بیان دیگر برخی مواقع ممکن است شما مایل باشید یک ابزارک را در یک صفحه‌ی به‌خصوص از سایت خود به‌نمایش دربیاورید و یا اینکه یک قسمت را به‌کلی از برخی صفحات سایت حذف کنید که در این‌طور مواقع مدیریت ابزارک‌ها به شما کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

البته به این نکته توجه داشته باشید اینکه دقیقاً در چه قسمت‌هایی از سایت بتوانید ابزارک را قرار دهید به طراحی قالب وردپرسی که از آن بر روی سایت خود استفاده می‌کنید دارد، البته برخی از قالب‌ها نیز در وردپرس موجود هستند که به‌صورت کلی از هیچ ابزارکی پشتیبانی نمی‌کنند.

ویجت‌های وردپرس امکان ارتقاء قابلیت‌های سایت را به شما می‌دهند درواقع شما این امکان را دارید که ویژگی‌های سایت خود را چند برابر کنید و صاحب یک سایت جذاب و حرفه‌ای باشید.

آموزش مدیریت ابزارک‌‌ها در وردپرس

ابزارک های وردپرس

در کل بخش ابزارک های وردپرس به ما این امکان را می‌دهد تا بخشی از قالب سایت را بدون نیاز به کدنویسی و تنها با drag & drop موس مدیریت کنیم. برای اینکه به قسمت مدیریت ابزارک‌ها در وردپرس دسترسی داشته باشید باید پس‌ازاینکه وارد پنل پیشخوان یا مدیریت سایت خود شدید نمایش» ابزارک‌ها را انتخاب کرده و بر روی آن کلیک کنید. پس‌ازاینکه گزینه‌ی ابزارک‌ها را انتخاب کردید صفحه‌ای مانند تصویر زیر برای شما نمایش داده می‌شود که شما از این قسمت قادر خواهید بود ابزارک‌های سایت خود را مدیریت کنید.

مدیریت ابزارک ها در وردپرس

این نکته را به یاد داشته باشید که برخی از قالب‌ها از ابزارک‌ها پشتیبانی نمی‌کنند و شما برای اینکه امکانات زیر را داشته باشید باید حتماً از قالبی استفاده نمایید که به‌صورت کامل از ابزارک‌ها پشتیبانی نمایند. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید از آموزش اضافه کردن ابزارک به قالب وردپرس را مشاهده نمایید و از مطالب آن بهره ببرید.

بعدازاینکه صفحه مدیریت ابزارک‌ها برای شما نمایش داده شد باید هر یک از ابزارک‌ها را که می‌خواهید در ناحیه ابزارک خود نمایش دهید را با کلیک بر روی آن نگه‌دارید تا در یکی از قسمت‌های ابزارک‌های شما نمایش داده شود. به‌عنوان مثال شما این امکان را دارید که ابزارک‌های موردنظر خود را بکشید و در نوار کناری رها کنید.

افزودن ابزارک با دراگ و دارپ کردن
افزودن ابزارک با دراگ و دارپ کردن

بعد از رها کردن آن ابزارک باید نامی که می‌خواهید در سایت شما در عنوان ابزارک نمایش داده می‌شود را در ابزارک برای مثال ابرچسب‌ها وارد کنید. فراموش نکنید که بعد از انجام تغییرات موردنظر خود حتماً بر روی گزینه‌ی “ذخیره” کلیک کنید تا تغییراتی که اعمال کردید برای سایت شما اعمال شود در غیر این صورت هیچ‌یک از تغییرات برای شما انجام نمی‌شود.

مدیریت ستون کناری وردپرس

یکی از رایج‌ترین و راحت‌ترین روش‌هایی که شما می‌توانید با استفاده از آن ویجت‌ها را به سایدبار خود اضافه نمایید کشیدن و رها کردن ابزارک‌های موردنیاز می‌باشد. یکی از مزایای ابزارک‌های وردپرس این است که شما بدون نیاز به هیچ کد نویسی و مهارتی درزمینه برنامه‌نویسی می‌توانید امکانات متنوعی را به سایدبار سایت خود اضافه نمایید.

مدیریت ستون کناری وردپرس

علاوه بر دراگ و دراپ کردن شما یک راه دیگر برای افزودن ابزارک در وردپرس نیز دارید. در این روش شما باید بعد از رفتن به قسمت نمایش» ابزارک‌ها، ویجت موردنظر خود را که قصد دارید آن را در سایدبار اضافه کنید در نظر بگیرید و بر روی فلش کوچکی که در کنار آن وجود دارد کلیک نمایید. بعد از کلیک کردن بر روی آن فهرستی برای شما باز می‌شود که انتخاب‌های متنوعی را در اختیار شما قرار می‌دهد. شما با انتخاب یکی از این گزینه‌ها می‌توانید مشخص کنید ابزارک موردنظر در کجا اضافه شود.

افزودن ابزارک
افزودن ابزارک

پس از انتخاب محل ابزارک حتماً بر روی گزینه‌ی “افزودن ابزارک” کلیک کنید تا ابزارک به قسمتی که انتخاب کردید اضافه شود.

شما این امکان را دارید که پس از جایگذاری یک ابزارک در سایت خود پیش‌نمایش آن را مشاهده نمایید. این موضوع به شما کمک می‌کند که در صورتی که تغییراتی که اعمال کردید مطابق باسلیقه شما نبود بتوانید آن‌ها را تغییر دهید و یا اینکه پس از اطمینان از قرارگیری صحیح ابزارک‌ها آن را در سایت به‌نمایش در بیاورید.

گزینه‌ی پیش‌نمایش زنده در بالای صفحه قسمت سمت راست برای شما جایگذاری شده است.

پیش‌‌نمایش زنده
پیش‌‌نمایش زنده

ابزارک‌‌های وردپرس را به سادگی حذف کنید

علاوه بر قابلیت افزودن ابزارک‌ها شما قادر هستید در صورتی که یکی از ابزارک‌ها برای سایتتان کاربردی ندارد آن را به‌صورت کلی حذف نموده. برای این کار باید پس از مراجعه به قسمت نمایش» ابزارک‌ها بروید. بعدازاینکه بر روی ویجت دلخواه کلیک کردید می‌توانید مشاهده کنید که گزینه‌ای تحت عنوان”پاک کردن” برای شما نمایش داده می‌شود.

پاک کردن ویجت
پاک کردن ویجت

ممکن است شما نخواهید برخی از ابزارک‌ها را به‌طور کلی از سایت خود حذف کنید و مایل باشید آن را بعداً به سایت خود اضافه نمایید، در این صورت می‌توانید ابزارک‌‌ها را به بخش “ابزارک‌های غیرفعال” که در قسمت پایینی صفحه مربوط به ابزارک‌ها وجود دارد انتقال دهید و بعداً از آن استفاده نمایید.

ابزارک‌‌های غیرفعال
ابزارک‌‌های غیرفعال

امیدواریم این مقاله به شما در تسلط بیشتر مدیریت ابزارک‌ها در وردپرس کمک کرده باشد. موفق باشید. 🙂

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام میهن وردپرس عضو شوید.

آموزش کامل وردپرس

این آموزش قسمتی از آموزش قدم به قدم وردپرس هست. شما می‌توانید در دوره آموزش کامل وردپرس شرکت کنید و کار با وردپرس را بصورت ویدیویی یاد بگیرید.

پکیج آموزش کامل وردپرس