سایت برتر

آموزش تغییر قالب وردپرس از روش اصولی

آموزش تغییر قالب وردپرس

خیلی از مواقع شما می‌‌خواهید قالبی که روی سایت خود فعال است را تغییر دهید. تغییر تم وردپرس بسیار آسون و راحت است و شما به راحتی می‌‌تونید قالب‌‌های سایت خود را مدیریت کنید.

تغییر قالب سایت به طور کلی ظاهر سایت شما را دگرگون می‌‌کند به همین دلیل باید در انتخاب آن دقت داشته باشید. هر ویژگی که برای سایت خود می‌‌خواهید را در نظر بگیرید را می‌‌تونید با انتخاب یک قالب مناسب داشته باشید.

پروسه‌‌ای که باید برای تغییر قالب سایت خود طی کنید بسیار ساده است که اینجا به آن اشاره خواهیم کرد.

کارهایی که باید قبل از تغییر قالب وردپرس انجام دهیم.

درسته که در بالا اشاره کردیم که تغییر قالب سایت بسیار راحت است اما قبل از اینکه اقدام به تغییر قالب سایت خود کنید نیاز دارید برخی موارد را رعایت کنید. یک سری راهکار وجود دارد که شما با رعایت آن‌‌ها اطلاعات مهم سایت خود را از دست نمی‌‌دهید. این راهکارها را در این مقاله به شما آموزش خواهیم داد.

کپی کردن کد‌های سفارشی قالب قبلی شما

راحتی استفاده از وردپرس باعث شده که این سیستم کاربران متفاوتی را به خود جذب کند. بعضی مواقع کاربران متوسط وردپرس خواستار این هستند که با کدهای سفارشی سایت خودشان را شخصی‌‌سازی کنند.

اگر شما یا طراح وب‌سایت‌تان تغییراتی را در قالب سایت خود اعمال کردید به قسمت فایل‌‌های قالب فعلی خود برید و تمام کدهایی که قبلا اضافه کردید را یادداشت کنید.

مدت زمان لود سایت

یکی دیگه از مواردی که هنگام تغییر قالب سایت اهمیت زیادی دارد سرعت لود یا بارگذاری سایت است شما با بررسی این مورد به راحتی می‌‌تونید افزایش سرعت سایت خود را بعد از اعمال تغییرات مشاهده کنید.

سرعت لود سایت از این جهت اهمیت زیادی دارد که هرچه ما سرعت بالاتری در سایت خودمون داشته باشیم کاربران رضایت بیشتری دارند و تجربه کاربری بهتری خواهند داشت همچنین این موضوع باعث بالا رفتن سئو سایت شما می‌‌شود. بنابراین هنگام انتخاب قالب جدید برای سایت خود این فاکتور را در اولویت‌‌های اصلی خود قرار دهید.

برای اینکه شما بتوانید سرعت سایت خود را اندازه بگیرید ابزارهای متفاوتی وجود دارد که می‌‌تونید به راحتی از آن‌‌ها استفاده کنید یکی از این ابزارها Pingdom می‌‌باشد. برای اینکه از سرعت سایت خود اطمینان حاصل کنید نیاز است که زمان لود صفحه اصلی سایت و برخی از صفحات داخلی سایت را بررسی کنید.

کدهای آمارگیری

یکی از مهم‌‌ترین اشتباهاتی که افراد انجام می‌‌دهند نادیده گرفتن کدهای پیگیری سایت است.

برخی از تم‌‌های وردپرس وجود دارند که به شما امکان اضافه کردن کدهای Adsense و Analytics یا تجزیه و تحلیل را در پنل تنظیمات خودشان می‌‌دهند. به همین منظور برخی از کاربران قادرند به صورت مستقیم این کدهای پیگیری را به فایل‌‌های قالب خود اضافه می‌‌کنند.

اگر شما یک سایت وردپرسی دارید و می‌‌خواهید قالب سایت خود را تغییر دهید باید حتما کدهای پیگیری را کپی کنید تا بتوانید این کدها را بعد از اعمال تغییرت بر روی سایت به وب‌‌سایت خود اضافه کنید. برای این منظور پلاگین‌‌هایی برای شما طراحی شده که شما می‌‌تونید از پلاگین‌‌های header and footer plugin و MonsterInsights استفاده کنید.

از سایت خود Backup بگیرید! حتما!

قبل از اینکه هر اقدامی در جهت تغییر قالب سایت خود انجام دهید مطمئن شوید که از تمامی اطلاعات سایت خود مثل پست‌‌ها، پلاگین‌‌ها، تصاویر و موارد دیگر Backup دارید. این موضوع باعث می‌‌شود اطلاعات سایت شما از بین نرود. برای این منظور افزونه‌‌های Backup در سایت میهن وردپرس موجود است که می‌‌تونید از آن‌‌ها کمک بگیرید. پس به یاد داشته باشید که قبل از هرگونه تغییری از کل سایت خود بک‌‌آپ پشتیبانی بگیرید.

محتوای سایدبار‌ها

شما با استفاده از نوارابزار امکانات زیادی خواهید داشت به عنوان مثال قادر خواهید بود ابزارک‌‌های متفاوت و متنوعی را مثل تماس با ما، آگهی‌‌ها و غیره را به سایت خود اضافه کنید.

برای اینکه بتوانید از این کدها در قالب‌‌های جدید سایت خود استفاده کنید باید حتما کدهای سفارشی ابزارک‌‌ها را در کامپیوتر خود کپی کنید. بعد از کپی کردن این کدها می‌‌تونید برای هر قالبی که در سایت خود اجرا می‌‌کنید از این کدها استفاده کنید.

فعال کردن حالت تعمیر و نگهداری وردپرس

یکی از ابزارهایی که به شما کمک می‌‌کند کاربران سایت خود را از دست ندهید قرار دادن سایت در حالت تعمیر و نگهداری است. افزونه‌‌های در حال ساخت می‌‌تونه در این مورد به شما کمک کند. این موضوع زمانی کارایی دارد که شما در حال تغییر قالب سایت و یا اعمال هر تغییری در سایت هستید و نمی‌‌خواهید سایت خود را غیرفعال کنید و کاربران خود را از دست دهید.

تغییر قالب وردپرس بدون نمایش عمومی

شما زمانی قادر به جایگزینی قالب سایت خود با قالب دیگری هستید که تم جدیدی که برای سایت انتخاب کردید را نصب کرده باشید با این حال بهتر است قبل از جایگزینی قالب جدید روی سایت آنلاین آن را تست کنید این موضوع باعث می‌‌شه شما بتوانید میزان سازگاری قالب جدید را با افزونه‌‌های موجود در سایت خود مشاهده کنید این موضوع به شما در انتخاب قالب مناسب برای سایت کمک زیادی می‌‌کند.

دو راه برای شما وجود دارد که بتوانید در سایت خود تغییراتی را بدون آنلاین شدن اعمال کنید که در زیر به این دو مورد اشاره شده است.

گزینه پیش‌‌نمایش آنلاین

یکی از ویژگی‌‌های کاربردی وردپرس این است که شما می‌‌تونید پیش‌‌نمایش آنلاین قالب‌‌ها را روی سایت خود مشاده کنید البته در حالت دمو شما نمی‌‌تونید هیچ تغییری در قالب ایجاد کنید و فقط امکانات پوسته را می‌‌بینید. ابتدا آموزش نصب قالب وردپرس را ببینید.

برای اینکه بتوانید پیش‌‌نمایش قالب‌‌های نصب شده روی وب‌‌سایت خود را مشاهده کنید. کافیه در پنل مدیریت وردپرس خود به قسمت نمایش» پوسته بروید و بر روی هر قالبی که می‌‌خواهید دمو آنلاین آن را ببینید روی گزینه‌‌ی پیش‌‌نمایش کلیک کنید تا برای شما به نمایش در بیاید. این موضوع باعث می‌‌شود شما انتخاب درستی در مورد قالب سایت خود داشته باشید و در کوتاه‌‌ترین زمان ممکن یک قالب متناسب با سایت خود پیدا کنید.

پیش‌‌نمایش زنده
پیش‌‌نمایش زنده

آموزش تغییر قالب وردپرس

همانطور که در بالا توضیح داده شد شما بعد از اینکه پیش‌‌نمایش آنلاین قالب را مشاهده کردید و آن قالب مشکلی نداشت می‌‌تونید قالب وردپرس خود را تغییر دهید. برای اینکه بتوانید قالب انتخابی خود را روی سایت فعال کنید باید موس خود را روی قالبی که انتخاب کردید ببرید و روی دکمه فعال‌‌سازی یا Activate کلیک کنید.

بعد از اینکه این دکمه را زدید قالب برای شما فعال می‌‌شود و شما با رفتن به پنل سایت خود می‌‌تونی شاهد تغییرات صورت گرفته در سایت خود باشید.

کارهایی که باید بعد از تغییر قالب وردپرس انجام دهیم.

همانطور که گفتیم زمانیکه می‌‌خواهید قالب سایت خود را تعویض کنید باید سایت خود را در حالت تعمیر و نگهداری قرار دهید. بعد از فعال کردن قالب جدید بر روی سایت شما باید قبل از خاموش و غیرفعال کردن حالت تعمیر و نگهداری از موارد خاص سایت خود نگهداری کنید.

در اینجا مواردی که شما باید بعد از تغییر پوسته سایت خود رعایت کنید را به شما نمایش می‌‌دهیم.

بررسی وب‌‌سایت

شما باید سایت خود را بعد از فعال‌‌سازی پوسته جدید به طور کلی و جزءبه‌‌جزء بررسی کنید تا ببینید قالب جدید کارکرد بخش‌‌های مختلف سایت شما را با مشکل مواجه نکرده باشد. به طور کلی باید تمامی پلاگین‌‌ها و ابزارک‌‌ها، پست‌‌ها، تصاویر، دیدگاه‌‌ها و غیره را آزمایش کنید و از کارکرد صحیح همه بخش‌‌ها اطمینان حاصل کنید.

بررسی سازگاری با مرورگرها

یکی دیگه از مواردی که پس از نصب جدید پوسته باید به آن توجه کرد بررسی سایت در مرورگرها است. مرورگرها گوناگون معمولا نمایش متفاوتی از سایت‌‌ها دارند و سایت شما ممکن است در هر مرورگر به یک صورت نمایش داده شود به همین دلیل شما باید از عملکرد سایت خود در مرورگرهای مختلف مطمئن شوید.

پس فراموش نکنید سایت خود را در مرورگرهای Google Chrome، Firefox، Safari و Internet Explorer تست کنید.

اضافه کردن کد آمارگیری

افزودن کد پیگیری به سایت نیز از جمله مواردی است که باید پس از تغییر قالب صورت گیرد برای این منظور شما می‌‌تونید از پلاگین‌‌ MonsterInsights استفاده کنید این پلاگین به شما آمار گوگل آنالیتیکس را در پنل مدیریت سایت نمایش می‌‌دهد. پس از استفاده از این افزونه شما قادر خواهید بود آمار دقیقی از سایت خود را مشاهده کنید و بتوانید سایت خود را تجزیه و تحلیل کنید.

خاموش کردن حالت تعمیر و نگهداری

بعد از اینکه شما همه موارد ذکر شده را رعایت کردید می‌‌تونید با خیال راحت سایت خود را از حالت تعمیر و نگهداری خارج کنید و آن را آنلاین کنید. برای خارج کردن سایت از حالت تعمیر اگر از پلاگین YITH Pre-Launch استفاده می‌‌کنید کافیه به قسمت تنظیمات این افزونه برید و آن را غیرفعال کنید.

بررسی سرعت بارگذاری و لود سایت

ممکن است در برخی موارد سرعت سایت شما در قالب قبلی و پوسته‌‌ای که تغییر دادید یکی نباشد و سرعت سایت شما با پوسته جدید کاهش پیدا کند. شما باید سرعت سایت خود را با قالب جدید اندازه بگیرید و با پوسته قبلی مقایسه کنید.در این مورد می‌‌تونید فیلم آموزشی افزایش سرعت سایت میهن وردپرس را مشاهده کنید.

میزان بازدید از سایت

قالب‌‌ها می‌‌تونند در میزان بازدهی سایت ما تاثیر زیادی داشته باشند به همین دلیل ما باید میزان بازدید از سایت خودمون را بعد از تعویض قالب سایت بررسی کنیم. ممکن است قالبی که شما برای سایت خود انتخاب کردید به میزان کافی کاربرپسند نباشد و کارکردن با سایت شما برو برای کاربران سخت کرده باشد این موضوعات باعث کاهش میزان کاربران سایت شما می‌‌شوند.

ما می‌‌تونید برای افزایش بازدید از سایت خود اقداماتی را انجام دید مثلا قرار دادن پست‌‌های کاربر پسند در سایت یکی از این اقدامات است.

درخواست بازخورد از کاربران

برخی مواقع کاربران سایت‌‌ها پیشنهادات جالبی برای بهبود عملکرد سایت شما دارند. شما برای اینکه بتوانید از این پیشنهادات استفاده کنید نیاز دارید از بازخورد سایت خود مطلع شوید. برای این منظور می‌‌تونید در سایت خود فرم نظرسنجی قرار دهید این موضوع به شما کمک می‌‌کند ایده‌‌های جذابی را برای بهبود سایت خود دریافت کنید.

امیدواریم این مقاله به شما برای تغییر قالب وردپرس کمک کرده باشد. پیروز باشید 🙂

راستی! برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام میهن وردپرس عضو شوید.

نظر شما در این‌باره چیست؟

 1. U28438 ۲۵ خرداد ۱۳۹۹

  سلام و روز به خیر.
  ما یه سایت فروشگاهی داریم که قبلا یه قالبی روش نصب شده بود. الان موفق نشدیم اون قالب رو به روز رسانی کنیم و مجبور شدیم دوباره همون قالب رو بخریم تا بتونیم آپدیت کنیم. برای اینکه یه قالب آپدیت شده رو جایگزین قبلی کنیم چه کار باید کنیم؟ فعلا میدونم که بک آپ باید بگیریم و گرفتیم.

 2. U27546 ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹

  سلام امکانش هست برای تغییر قالب سایت فروشگاهی ، محصولات از بین بره یا اضافه نشه و حذف شه ؟

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۹

   سلام
   بله امکانش هست. برای همین ماهمیشه توصیه میکنیم که از هاستتون بخواید که از اطلاعات شما یک پک آپ تهیه کنند

 3. کاربر مهمان ۱۲ اسفند ۱۳۹۸

  سلام، قالب سایت من نسخه 3.0.6 Divi از یک متجرم هست، اگر من قالب سایت را به نسخه جدید یه مترجم دیگه آپدیت کنم (به صورت دستی و جایگزین کردن فایل قالب) مشکلی برای سایت پیش میاد؟
  و اینکه این تغییر چقدر میتونه روی سئوی ما عملکرد منفی داشته باشه؟

 4. کاربر مهمان ۰۶ بهمن ۱۳۹۸

  سلام وقت تون بخیر لطفا بفرمایید وقتی من قالب جدید نصب میکنم فقط تم عوض میشه چطور از پایه وقتی قالب رو نصب میکنم کلا قالب قالب جدید با دموی خودش باشه و اثری از محصولات و قالب قبلی نباشه

 5. U6752 ۲۶ شهریور ۱۳۹۸

  سلام
  اگر بخواهم قالبم رو تغییر بدم، از کدوم بخش ها باید بک آپ بگیرم. می تونید راهنمایی کنید؟

یک پیشنهاد خوب
اگر می‌خواهید وب‌سایت خود را اصولی مدیریت کنید، دوره جامع سایت برتر را از دست ندهید. اطلاعات بیشتر... ممنون. این پیام را ببند

اگر می‌خواهید وب‌سایت خود را اصولی مدیریت کنید، دوره جامع سایت برتر را از دست ندهید.

اطلاعات بیشتر...