شماره ۸: بک لینک چیست و اصلا تاثیر دارد؟

4 / 5. تعداد رای: 3

شماره ۸: بک لینک چیست و اصلا تاثیر دارد؟

در این پادکست در مورد بک لینک صحبت می‌کنیم و تأثیرات لینک بیلدینگ در سئوی سایت را بررسی خواهیم کرد. چه روش‌هایی برای ساخت بک لینک در سایت‌های دیگر وجود دارد؟ بهترین روش لینک بیلدینگ در حال حاضر چیست و چطور می‌توانیم با این روش رتبه سایتمان را در موتورهای جستجوگر افزایش دهیم.

بک لینک چیست

برای کار کردن روی سئو وب‌سایت، وقتی در مورد لینک بیلدینگ صحبت می‌کنیم. در سئو، به این منظور است که ما لینک سایتمان را در یک سایت دیگر قرار دهیم که کاربر یا موتورهای جستجوگر با کلیک کردن روی آن لینک وارد یک صفحه از سایت ما یا صفحه اصلی سایت ما بشوند و درواقع از طریق آن ما ترافیک دریافت کنیم یا رتبه سئو در گوگل بگیریم.

قبل از توضیح در رابطه با مزایا و معایب لینک بیلدینگ برای سئو باید توضیح دهیم پروژه لینک بیلدینگ چطور کار می‌کند. لینک بیلدینگ از هایپر لینک‌ها می‌آید که معمولاً به آن لینک گفته می‌شود و یک لینک است برای آوردن کاربر با یک کلیک از سایتی به سایت خودمان یا به سایت‌های دیگر یا صفحات دیگر در سایت خودمان، با استفاده از لینک می‌توانیم کاربر را از صفحه‌ای به صفحه دیگر هدایت کنیم بدون اینکه کاربر بخواهد نشانی صفحه دوم را در مرورگر وارد کند.

همین‌طور موتورهای جستجوگر از لینک‌ها برای خزیدن در سطح وب و دنیای اینترنت استفاده می‌کنند وقتی وارد سایت شما می‌شوند و یک لینک را در سایت شما می‌بینند چه آن سایت به صفحه خود لینک شده باشد چه به سایت دیگه‌ای موتورهای جستجوگر وارد این لینک می‌شوند و آن صفحه را ایندکس می‌کنند در گوگل. اگر آن صفحه به گوگل و ربات‌ها اجازه بده که ایندکس شود و صفحات نو ایندکس نباشند.

شرایط لینک‌دهی و لینک‌سازی

در مورد نو ایندکس و نوفالو قبلاً در بسته آموزش سئو توضیح دادیم اما در اینجا به توضیح کامل نمی‌پردازیم فقط این را بدانید که با استفاده از لینک‌ها و موتورهای جستجوگر وارد صفحات سایتمان یا صفحات دیگری می‌شوند و آن صفحه را هم ایندکس می‌کنند. اگر آن صفحه بهشون اجازه بده و فن‌های مختلفی برای لینک‌بیلدینگ است.

تکنیک مثل تبلیغات متنی رپورتاژ آگهی اینکه به یک وب‌سایت پول بدهیم تا لینک ما را در صفحه خودش قرار بده اینکه بریم تو یه سایت دیگه پست مهمان بگذاریم از طرف خودمان یه پست بزاریم اسم خودمان را بنویسیم و لینک سایتمان را در پایین آن قرار بدیم یا در انجمن‌های مختلف فعالیت داشته باشیم و سایر روش‌ها…

برمی‌گردیم به هایپر لینک‌ها چی هستند، اناتومی هایپر لینک‌ها به این شکل استش که در html یه تگ A باز می شه و یه href در href در واقع لوکیشن لینکمان را قرار می‌دهیم وقتی روی این لینک کلیک شد قرار است به چه صفحه‌ای کاربر ما هدایت شود. a را می‌بندیم و لینک ما تمام می شه.

اما بین دوتا a که در HTML نوشته‌شده اگر کد نویسی HTML که ساده‌ترین زبان نشانه‌گذاری متن دنیاست را یاد گرفته باشید و اگر هم یاد نگرفته‌اید در بخش طراحی سایت از ابتدا ببینید و به شما آموزش می‌دهیم. بین این دوتا a یه متن قرار می‌گیرد متنی است که قرار است لینک شود. یعنی مثلاً بنویسم رضا و این رضا را بین دوتا a قرار بدهم کاربر با کلیک کردن روی رضا می‌تواند وارد لینک ما شود.

تاثیر ارتباطات در لینک‌سازی

این آناتومی کلی لینک در سطح وب بود که برای سئو کار می‌کند اما بعضی مواقع به لینک ما rel یا Relationship هم اضافه می‌شود که رابطه این لینک با سایت ما چه است اگر این لینک نوفالو باشد یعنی ربات‌های جستجوگر این لینک را فالو نکنند. پس تنها این لینک برای شما یک بازدید محسوب می‌شود نه یه رتبه و یه معیار برای نتایج جستجوی گوگل.

خوب لینک‌ها برای موتورهای جستجوگر دوتا مزیت دارند که در سئو شما تأثیر می‌گذارد.

مزیت اول اینکه به موتورهای جستجوگر اجازه می‌دهد صفحات جدید سایت شمارا ببیند و پیدا کنند و ایندکس کنند و دو اینکه رنک آن لینک را بجای گوگل افزایش دهند. چرا افزایش بدهند؟ لری پیج که یکی از مؤسسین گوگل است سال ۱۹۹۰ اواخر این سال درواقع مفهومی را در گوگل و سئو تعریف کرد بنام پیج رنک در واقع رنک یک سایت در گوگل.

اما پیج رنک از ۰ تا ۱۰ شماره‌‌بندی می‌شد و هر سایتی که پیج رنک بیشتری داشت رتبه بهتری داشت خوب لری پیج این‌چنین فکر کرد گفت فرض می‌کنم من یه رستوران را خیلی دوست دارم و از آن رستوران استفاده می‌کنم اگر دوست من از من بپرسد که الان در شهری که زندگی می‌کنی بهترین رستوران کدام است خوب قطعاً آن رستورانی که خوب بوده را پیشنهاد می‌کنیم.

اگر رستورانی رفته باشم که خوب نبوده در زمان معرفی نمی‌گویم فلان رستوران را رفتم و خوب نبود میگم فلان رستورانی که رفتم و خوب بوده را معرفی می‌کنم درنتیجه لزومی ندارد کسانی که مثلاً یه سایت فروش لوازم‌خانگی دارند را ما بیایم در سایتمون لینک کنیم و توضیح دهیم این سایت محصولاتش بده. معمولاً این‌جوری نیست معمولاً یه سایت اگر محصولاتش خوب باشد آن را ما میایم تو سایتمان لینک می‌کنیم درنتیجه اگر سایت شما سایتی باشد که مثلاً یک سایت خبری بسیار معتبر مثل مشرق نیوزبیاد این سایت را لینک کند و لینک شمارا قرار بده در سایتش درنتیجه شما یک ریسورس خیلی خوب بودید.

در رابطه با کلمه طراحی سایت درنتیجه رتبه بهتری باید در گوگل به شما داد بعد از یه مدت وب‌مستر ها از این قابلیت سو استفاده کردنند آمدن لینک خریدن و مثلاً به همان سایت فلان نیوز پول دانند و گفتند که لینک ما را قرار بده در سایت وقتی آن لینک قرار داده شد در آن سایت گوگل فکر کرد این سایت خوبی بوده که آن سایت خوب بهش لینک داده درنتیجه بایدان را در نتایج گوگل بیاریم بالا درنهایت یکسری وب‌سایت‌هایی که اصلاً محتوا نداشتند با پرداخت پول در نتایج گوگل می‌آمدند.

آپدیت پنگوئن و تاثیرش در بک لینک

تا اینکه گوگل آپدیت پنگوئن را اضافه کرد تا تکنیک‌های لینک بیلدینگ را به مردم معرفی کند و یکسری خط‌مشی برای لینک بیلدینگ در نظر گرفت. گفت هر کس از این قوانین پیروی نکند ما آن را از در گوگل حذف می‌کنیم یا رتبه منفی بهش می دیم بااینکه این الگوریتم پیاده‌سازی شد اما لینک بیلدینگ تأثیر خودش را از دست نداد هنوز هم لینک بیلدینگ در سئو تأثیر دارد و تاثیرش هم خیلی زیاده

اما در کنارش گوگل آمد گفت خب لینک بیلدینگ مهمه اما گوگل پلاس هم مهمه لایک فیسبوک هم مهمه لایک درتر آن پست هم مهمه تعداد اشتراک‌های گوگل پلاس و شبکه‌های اجتماعی هم مهمه. پس یک معیار کیفی برای لینک‌ها تعریف کرد گفت خوب لینک‌هایی که نوفالو هستند برای ما اهمیت چندانی ندارند.

پیوندهای نوفالو همان‌هایی بودند که در rel شان عبارت نوفالو نوشته‌شده بود در HTML و زمانی که نوفالو نوشته‌شده باشد یعنی ربات‌های گوگل این پیوند را واردش و نیازی نیست ایندکس کنید درنتیجه انگارنه‌انگار این لینک در آن سایت وجود داشته و یکسری بخش‌ها از وب مثل کامنت هایی که تو سایت‌های مختلف منتشر می‌کنید پست‌هایی که در انجمن‌های مختلف ارسال می‌کنید لینک‌هایی که تو پیج ویکی‌پدیا یا واژه‌نامه ویکی‌پدیا تعریف می‌شود و ویکی‌پدیا بهشون لینک می‌دهد.

بخش پرسش و پاسخ یاهو این‌ها نوفالو شدن و درنتیجه تأثیر چندانی در لینک بیلدینگ ها و رتبه سایت شما نخواهند داشت. درنتیجه فرق نمی‌کند که شما در جاهایی که ذکر شد لینک وب‌سایت‌تان را ارسال کنید یا نه چرا چون نوفالو است درنتیجه اسپمر ها و متقلب‌ها دیگه اجازه ندارند که لینک بیلدینگ کنند و امار سایتشون را بالا ببرند از طریق روش‌های قانونی لینک بیلدینگ اما لینک بیلدینگ علاوه بر سئو چطور میتونه روی برند شما روی بیزینس آنلاین شما تأثیر بگذارد هرچند آن لینک نوفالو باشد و کیفیت بالایی نداشته باشد و برای سئو هم مهم نباشد اما به‌هرحال می‌تواند یکسری ریفرال‌ها را برای شما بفرستد.

ریفرال‌ها درواقع همان بازدیدهایی هستند که روی آن لینک کلیک می‌شود و وارد سایت شما می‌شود و مثلاً اگر حساب کنیم یه تبلیغ بنری داریم هرچند لینکش نوفالو است اما برای ما بازدید میاره پس بازم برای ما مهمه پس اگر خواستید بروید در یه سایتی تبلیغات بنری کنید حالا زیاد برای شما مهم نباشد لینک آن تبلیغ بنری یک لینک نوفالو است یا فالو یا مثلاً برای برند سازی شما اینکه برند شما را بتونه ارتقا بده.

مثلاً اگه می دونید تو یه سایت خبری خیلی خوب و معتبر می‌خواهید تبلیغ متنی کنید و آن تبلیغ لینکش نوفالو است ولی می دونید که آن تبلیغ در معرض دید بازدیدکننده قرار میگیره و میتونه برند شما را نمایش بده به بازدیدکننده و برندتان را معرفی کند خوب حتماً این کار‌ را انجام دهید اما این‌رو باید ببینید هزینه‌ای که پرداخت می‌کنید آیا ارزشش را دارد یا نه.

حالا اینکه هزینه‌هایی که برای تبلیغات می‌کنید ارزشش را دارد یا نه در یک پادکست دیگه قرار است توضیح دهیم که چگونه یک تبلیغی که می‌خواهیم انجام دهیم ببینیم آن تبلیغ برای ما صرفه اقتصادی دارد یا نه؟!

لینک بیلدینگ یا Link Earning

دوتا تعریف داریم در رابطه با لینک بیلدینگ که یکی لینک Building و دیگری لینگ Earning. لینک بیلدینگ یعنی ساخت لینک اینکه ما چطور خودمان لینک بسازیم و لینک ارنینگ یعنی چطور ین به‌دست به یاریم چطور دیگران را ترغیب کنیم که لینگ سایت ما را در سایتشون قرار بدهند که روش‌های مختلفی مثل کپی کردن پست‌های سایت شما است ابزارهایی برای قرار دادن لینکتون در سایت‌های دیگه با اجازه صاحب آن سایت است و روش‌های دیگه که اگر در گوگل حتی سرچ کنید لینک Earning بهتون آموزش‌های مختلف را می‌دهد.

اما در کل لینک بیلدینگ برای سئو خوبه یا بده؟ برای سئو خوبه درصورتی‌که کیفیت بالایی برای شما داشته باشد به‌عنوان‌مثال شما زمانی که می‌خواهید یک لینک بسازید ببینید آن لینک نوفالو نباشد بهترین روشی که در حال حاضر موجود است.

حالا ممکن است مثلاً سال دیگه این روش تغییر کند و روش جدیدتری به یاد همانطور که مثلاً یک سال پیش آگه به من می‌گفتن بهترین روش لینک بیلدینگ چی است می‌گفتم که برید در سایت‌هایی که رتبه خیلی خوبی دارند هزینه بدین و برای یک سال لینک بخرید نه برای یک ماه

اما الان میگم بهترین روش برای لینک بیلدینگ در حال حاضر اینکه شما بیاید رپورتاژ آگهی دهید در سایت‌هایی که بازدید بالایی دارند وقتی در رپورتاژ آگهیتون در متن آگهی به سایت خود لینک کنید هم لینک‌ها طبیعی‌تر به نظر می‌رسند ازنظر گوگل و بازدیدکننده هم اینکه یک عمر قرار است این لینک در آن پیج به مونه سایتی که رپورتاژاگری شمارا انجام می‌دهد رپورتاژ شمارا پاک نمی‌کند نهایتاً از صفحه اصلی سایتش پاک می‌کند ولی آن پیج برای همیشه در سایتش باقی میمونه.

درنتیجه اگر می‌خواهید جایی تبلیغات رپورتاژ آگهی ارسال کنید حتماً بخواهید در متن پست لینک‌ها را فالو بگذارند نه نوفالو، نوفالونباشد لینک هاتون تا ورودی بهتری از طریق گوگل بگیرید و رنک بهتری در نتایج گوگل دریافت کنید هنوز هم که هنوزه لینک بیلدینگ یه روش خوب برای سئو است خوب جواب می‌دهد اما آگه از روش صحیح این کاررو انجام دهید و همیشه خود آپدیت و به‌روز نگه‌دارید در رابطه با مفاهیم سئو، لینک بیلدینگ و روش‌های جدیدتر و Natural را برای لینک بیلدینگ انتخاب کنید تا نتایج بهتری در گوگل داشته باشید.

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

 1. U330123 ۳۱ شهریور ۱۴۰۲

  ببخشید استاد در ویدئوهایی که جدیدتر از این پادکست هستند، تاکید بیشتری دارید که بک لینک خیلی مفید نیست. اینجا ولی کمی فرمایشتون فرق داره. سیاست جدیدتر رو دنبال کنیم؟

 2. کاربر مهمان ۲۱ اسفند ۱۳۹۷

  ممنن از سایت خوبتان

 3. کاربر مهمان ۲۳ شهریور ۱۳۹۷

  سلام خسته نباشید
  من توی قسمت Links to Your Site سرچ کنسول گوگلم چندتا سایت وجود داره یکیش سایت پی سی دانلود هست یکیش سایتی هست که قالبم رو درست کرده ایا اینا میتونن مفید باشن برای سایتم؟