لینک سازی خارجی برای سایت؟ چرا پیشنهادش نمی‌کنم

4.1 / 5. تعداد رای: 110

همانطور که اطلاع دارید من در مورد لینک سازی خارجی خیلی کم صحبت می‌کنم. روشی که بسیاری از مدرسین آموزش می‌دهند و بارها و بارها شاهد این بودیم که توی استوری‌های اینستاگرام خود نتایج شرکت کنندگان دوره را منتشر می‌کنند که با لینک سازی خارجی، به فلان تعداد ورودی گوگل رسیده‌اند. در این ویدیو دلیل پیشنهاد نکردن این روش را توضیح خواهم داد.

احتمالا شنیدین که اگر پولی روی زمین پیدا شد باید بشمارید. همانطور اگر آموزشی جایی دیدید باید ارزش و واقعی بودن آن آموزش را نیز بسنجید بعد اجرا کنید. همیشه این را درنظر داشته باشید نظر اساتید مختلف درباره یک موضوع می‌تواند خیلی متفاوت باشد. برای مثال همین موضوع لینک سازی خارجی برای سایت. خیلی از اساتید معتقد هستند که باید لینک سازی خارجی را به تعداد زیاد انجام دهید اما من می‌خواهم نظر خودم را برای شما بازگو کنم و بگویم در میهن وردپرس چطور لینک سازی کردم تا الآن رتبه اول گوگل در کلمه وردپرس باشیم.

لینک سازی خارجی چیست؟

لینک سازی یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید در سئو انجام شود. به صورت کلی لینک سازی خارجی به معنای گرفتن بک لینک به صورت اکسترنال از سایت‌ها و پلتفرم‌های دیگر است که اگر درست و بهینه استفاده شود می‌تواند کمک کند سایت شما در رتبه‌های بالاتری قرار گیرد و اگر آن را نادرست استفاده کنید به سایت شما لتمه می‌زند. اگر با سئو آشنایی ندارید بهتر است آموزش‌های رایگان سئو میهن وردپرس را از دست ندهید.

چرا لینک سازی داخلی را هیچ وقت توضیح ندادیم؟

اجازه دهید از یک داستان شروع کنم. سال‌ها پیش وقتی اینستاگرام تازه راه‌اندازی شده بود و هنوز آن لوگوی چوبی را داشت میهن وردپرس جزو اولین پیج‌هایی بود که در اینستاگرام راه‌اندازی شده بود. اینستاگرامر بودیم وقتی اینستاگرامر مود نبود 🙂 ! یعنی موقعی که مدیر اول اینستاگرام خودش برای اولین بار اکانت اینستاگرام ساخت دید ما از قبلش توی اینستا بودیم.

یک روز که در شرکت بودیم و داشتیم با یکی از بچه‌ها صحبت می‌کردیم یک‌باره برگشت گفت رضا پیج اینستاگرامت را ببین! پیج را بازکردم و دیدم ۵۰ کا فالوور دارم. با تعجب پرسیدم این افراد کی من را فالو کردن، من اصلا این تعداد فالوور را نداشتم! گفت برات فالوور زدم برو حالشو ببر. وقتی بهش گفتم خوب با این‌کار زدی پیج را نابود کردی و باعث شدی الگوریتم‌های اینستاگرام پیج را شادوبن کنند و … گفت: نه بابا فکر کردی اینستاگرام مثل گوگله؟ خندید و ادامه داد که از این خبرا نیست، نگران نباش. اینستاگرام از این الگوریتم‌ها ندارد.
راستش خیلی خوبم شده بود. تعداد لایک‌ها بالا رفت و …

اینستاگرام الگوریتم دار شد و بعضی‌ها هنوز برای گوگل بک لینک میگیرن!

گذشت و گذشت تا همین چندماه پیش دیدم هرچی دارم روی این پیج‌ کار می‌کنم دیگه رشد نمی‌کنه و از همه مهم‌تر تمام هزینه‌های تبلیغاتم را داشتم صرف یک کار بی نتیجه می‌کردم. رفتم پیش یک دیجیتال مارکتر که تخصصش فضای سوشیال بود توی دبی صحبت کردم و براش داستان را تعریف کردم. بعد از صحبت با این آقای دیجیتال مارکاتر متوجه شدیم اینستاگرام الگوریتم‌هایش را آپیدت کرده و حالا تمام پیج‌هایی که قبلا فیک زدن و سعی کردن یک جورهایی میانبری بزنن که مطابق با قوانین اینستاگرام نیستن توقیف شداند و هرچقدرهم از این پس تلاش کنند نتیجه‌ای نخواهند گرفت.

مثلا با کلی هزینه تبلیغات و … اون پیج ۵۰ کایی را نزدیک به ۱۵۰ کا کردیم اما رنک پیج بالا نمی‌آمد و همش با لایک و ری‌اکشن‌های بسیار کمی نسبت به تعداد فالوور موجود روبه‌رو بودیم. تصمیم گرفتم یک پیج جدید باز کنم و درآن شروع کنم به تولید محتوا کردن و سعی کنم دوباره خطاهای قبلی تکرار نشود. حالا با ۲ کا فالوور تقریبا ۵۰۰ الی ۶۰۰ تا لایک و کامنت داریم که این نشانه خوبی است که متوجه شویم پیج اینستاگرام ما رنکینگ خوبی دارد و حالا هفته‌ای تقریبا ۱۰۰ درصد رشد می‌کنیم.

قوانین گوگل برای سئو و لینک سازی

این داستان را تعریف کردم تا درباره موضوع بسیار مهمی ازآن نتیجه گیری کنیم. سال ۹۰ – ۹۱ بود که هرکاری می‌خواستیم می‌کر دیم و واقعاهم جواب می‌داد. بلک لینک می‌گرفتی، لینک می‌خریدی یا هرکاری که برای دور زدن قوانین گوگل انجام می‌دادی جواب می‌داد تا این‌که الگوریتم‌های گوگل خیلی هوشمندتر و قانون‌مندتر شدن تا جایی که بین وب‌مسترها یه دیالوگ جالب شروع شد.
هرکاری بکنی گوگل قبلا انجامش داده!‌ این دقیقا برای این بود که نشون بدن گوگل چقدر باهوشه.

مثلا اگر شما الآن هرکاری که غیرقانونی باشه توی گوگل انجام بدین، بک لینک غیر اصولی بگیرید و سعی کنید کاری کنید که به با سئو کلاه سیاه رشد کنید گوگل مچتان را می‌گیرد و اگر الآن مچتان را نگرفت بعدا پس از آپدیت کردن الگوریتم‌هاش ترتیب سایتتان را می‌دهد و شما را بستگی به میزان خطایی که انجام دادید مجازات میکند.

آیا بک لینک سازی به روش رپورتاژ آگهی درست است ؟

رپورتاژ آگهی یکی از بهترین روش‌های بک لینک سازی خارجی به حساب می‌آید اما اگر اصولی انجام شود. اگر بخواهید بک لینک خارجی بسازید و از روشی که این روزها باب شده و همه اساتید درباره آن صحبت می‌کنید استفاده کنید احتمالا برای یکی دوماه جواب خیلی خوبی می‌گیرید و در نتایج اول گوگل در سریع‌ترین زمان ممکن قرار می‌گیرید و بعد از یکی دوماه درصورتی که ربات‌های گوگل متوجه شوند که سعی کردید سیستم و قوانین را دوربزنید شمارا پنالتی کرده و دامنه شما برای گوگل محدود می‌شود و دیگر به اوج برنخواهید گشت.

بک لینک سازی به روش صحیح و اصولی

یکی از بهترین روش‌های لینک سازی خارجی، لینک سازی ارگانیک هست. برای این کار کافیست با مدیران سایت‌هایی که از نظر محتوا و موضوع مثل شما یا تکمیل کننده شما هستند ارتباط برقرار کنید و بگویید که در مقابل بک لینیکی که شما برای آن ها در سایت و مقالات خود می‌سازید برایتان در مقالاتشان به سایت و مقالاتتان لینک سازی کنند. این‌کار باید با سایت‌های هم رده انجام شود. مراقب باشید به سایت مورد نظر نباید در کنار تیتر مقاله شما کلمه رپورتاژ را استفاده کند و شما نیز برای این روش ارگانیک از این کلمه استفاده نکنید.

روش‌های لینک سازی خارجی که پیشنهاد نمی‌شود

 • از خرید لینک از افرادی که به شما وعده تعداد بالای لینک سازی خارجی می‌دهند خود داری کنید.
 • مراقب باشید اسپم نزنید
 • رپورتاژ بروید اما کم و تقریبا فصلی یک رپورتاژ
 • لینک سازی خارجی به روش لینک سازی داخلی! مثلا ما در اکثر کلمات مربوط به طراحی سایت در لینک‌های اول تا سوم گوگل هستیم و در مقالات خودمان از لینک‌های داخلی استفاده می‌کنیم و به دیگر مقالات لینک دهی می‌کنیم و سایت‌های تازه‌کار این مقالات را کپی می‌کنند و در سایت خودشان بارگزاری می‌کنند که این خود باعث لینک سازی خارجی برای ما می‌شود.

جمع بندی

بهترین راه‌کار برای آمدن به لینک‌های اول گوگل، تولید محتوای درجه یک است. در کنار این تولید محتوا شاید نیاز باشد که از سایت‌های هم‌کار خود بخواهید به صورت ارگانیک در مقالاتشان به سایت شما لینک بدهند و شما نیز باید سعی در ساخت
لینک سازی داخلی قدرت‌مند داشته باشید تا با کپی مقالات شما و بارگزاری آن در سایت‌های نوپا، یک لینک خارجی برای شما ساخته شود. درآخر دقت کنید که رپورتاژ آگهی بسیار خوب است اما در تعداد پایین. زیرا اگر هرکس می‌توانست با لینک سازی خارجی در صفحه اول گوگل قرار می گرفت که باید در همان اولین صفحه ۱۰۰۰ لینک وجود داشت … (:

موفق و پیروز باشید.

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

 1. U342372 ۲۸ فروردین ۱۴۰۳

  با سلام و احترام جناب راد عزیز
  دو تا سوال داشتم از خدمتتون
  1-سایتهایی که فقط ثبت نامی هستن و لینک سایت رو توی پروفایلشون میزاریم جزو مخرب محسوب میشوند مثل فروم و …..
  2 -من توی ویکیپدیا فارسی مطلب و مقاله مینویسم و ازونجا دو تا لینک گرفتم که اسپمش 11 درصده و اسپم سایتم رو برده بالا میتونم برم لینک رو ازونجا بردارم و محاسبه اسپم سایت چطور محاسبه میشود.
  ممنونم

 2. U337468 ۲۰ اسفند ۱۴۰۲

  سلام من یک کانال دارم و همزمان سایت خودمم دارم. من هفته ای دو مقاله منتشر میکنم. اینکه من در کانالم که اون هم یک کانال آموزشی مثل سایتم هست هفته ای لینک این مقالات هفته ای که منتشر میکنم را قرار میدهم تا کاربران از این طریق به مقالات دسترسی داشته باشند کار اشتباهی است؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید که این کار امتیاز منفی گوگل را دارد یا مفید است؟

 3. U333959 ۲ بهمن ۱۴۰۲

  سلام ، منظورتون از در ماه یک دونه لینک اینجوری بگیری کافیه در ویدیو چیه ؟
  منظورتون این هست که هر ماه یک مقاله در سایت های مربوط به حوزه کاریمون منتشر کنیم ؟
  2 _ آیا ریپورتاژ و ریپورتاژ و لینک سازی خارجی هر سه یک معنی هستند ؟

 4. U330123 ۳۰ شهریور ۱۴۰۲

  با تشکر، آیا تبلیغات بنری، همسان، ریتارگتینگ و دیگر مدل‌هایی که توسط یکتانت انجام میشه رو هم مثل بک لینک مضر می‌دونید؟ (مثل همون داستانی که اول تعریف کردید)

 5. U326372 ۲۵ تیر ۱۴۰۲

  سلام آقای راد عزیز. نظرتون در مورد تبلیغات بنری توی سایت‌های دیگه چی هست؟ اونا هم می‌تونن مخرب باشن؟

 6. U318260 ۴ آبان ۱۴۰۱

  سلام
  ممنونم بابت توضیحات خوبتون

  پلیری که برای ویدیو استفاده می‌کنید رو میشه معرفی کنید 🙏

 7. U41536 ۲۱ مهر ۱۴۰۱

  در مورد pnb چی؟ اون هم تاثیر منفی میزاره؟