حذف بک لینک اسپم و مخرب سایت شما با Disavow Links

4.3 / 5. تعداد رای: 65

حذف بک لینک اسپم و مخرب سایت شما

یکی از مشکلاتی که بارها در طول عمر سایت شما برایتان بوجود می‌آید و خودتان متوجه نمی‌شوید، ساخت بک لینک‌های مخرب و اسپم توسط خودتان یا رقبای شماست. گوگل برای حذف بک لینک اسپم و مخرب، یک ابزار رایگان در اختیار ما قرار داده که در این ویدیو به نحوه کار با این ابزار خواهیم پرداخت.

در این مقاله قصد داریم درمورد نحوه حذف بک لینک اسپم و مخرب سایت صحبت کنیم. اکثراً مدیران وب‌سایت در طول عمر سایت خود چندین بار با این مشکل مواجه می‌شوند که رتبه سایت آن‌ها به یکباره افت می‌کند. از آن بدتر این است که زمانی که این مشکل برای آن‌ها به وجود می‌آید خود مدیر سایت هم متوجه این موضوع نمی‌شود و فقط می‌داند که این سایت رتبه‌اش در گوگل افت پیداکرده است .

ولی اصلاً نمی‌دانند مشکل از کجاست؟ مشکل از رقبای آن‌ها است همان‌طور که در بحث لینک سازی به شما گفتیم اگر لینکی که می‌سازید لینک مخرب باشد یعنی لینک اسپم یا تبلیغاتی باشد باعث می‌شود که شما در گوگل رتبه منفی بگیرید.

حال برای حذف بک لینک اسپم و مخرب چه باید کرد؟ در این مقاله به‌طور کامل به شما آموزش می‌دهیم که چگونه به حذف بک لینک اسپم و مخرب در سایتتان بپردازید. بنابراین برای دانستن این مطلب تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

بک لینک مخرب یا اسپم چیست

بر اساس الگوریتم‌های گوگل (الگوریتم پنگوئن) بک لینک‌های نامعتبر و بی‌ارزش تاثیری در بهبود سئو و رتبه سایت ندارد. درگذشته برای کسب رتبه بالا در گوگل عده‌ای با استفاده از روش‌های سئو کلاه‌سیاه شروع به خرید بک لینک می‌کردند و به روش کاملاًغیرطبیعی رتبه سایتشان افزایش می‌یافت با ورود الگوریتم پنگوئن با این وب‌سایت‌ها برخورد شد و توسط گوگل جریمه شدند و رتبه سایت‌شان به‌شدت کاهش یافت.

حال سوال اصلی این است که به چه لینک‌هایی مخرب و بی‌کیفیت می‌گویند؟ بک لینک‌های مخرب شامل موارد زیر می‌شود:

 1. بک لینک‌های خریده شده
 2. بک لینک‌های موجود در Link farm (مزرعه لینک)
 3. بک لینک‌های موجود در PBN
 4. بک لینک‌های موجود در سایت‌های کم‌ارزش و بی‌کیفیت
 5. بک لینک‌های موجود در سایت‌هایی با اسپم اسکور (spam score) بالا
 6. لینک‌های درون کامنت‌های اسپم

همه بک لینک‌های بالا جزو بک لینک‌های مخرب محسوب می‌شوند به‌خصوص اگر تعداد این بک لینک‌ها زیاد باشد در این صورت گوگل شمارا جریمه می‌کند و با کاهش رتبه سایت مواجه می‌شوید.

چگونه بک لینک اسپم و مخرب سایتمان را حذف کنیم

این کار را می توان با Disavow Links کردن انجام داد برای این کار ابتدا وارد سایت Google Search Console شوید. گوگل سرچ کنسول پنلی است که ما سایت خود را در آن ثبت کردیم. اگر سایت خود را در گوگل سرچ کنسول ثبت نکرده‌اید می‌توانید مقاله آموزش ثبت کردن سایت در گوگل سرچ کنسول را مطالعه کنید. سپس روی گزینه start now کلیک کنید. مانند تصاویر زیر:

گوگل سرچ کنسول
گوگل سرچ کنسول

بعدازاینکه سایت را ثبت کردیم و مطمئن شدیم که سایت ما ثبت‌شده است. کافی است مجدداً وارد گوگل شویم و عبارت google disavow links را سرچ کنیم. سپس بر روی ابزاری بنام Google Disavow Tool کلیک کنید.Google Disavow Tool ابزاری است که گوگل به ما اجازه می‌دهد که لینک‌هایمان را Disavow کنیم. به تصاویر زیر دقت کنید تا متوجه مفاهیم بالا شوید.

ابزار Google Disavow Links
ابزار Google Disavow Links

Disavow کردن به چه معناست

 Disavow یعنی قبول نکنیم که لینک‌های مخرب و اسپم را ما ساخته‌ایم. این لینک‌ها را ما نساختیم بلکه رقبای ما این لینک‌ها  را برای ما ساخته‌اند و نمی‌خواهیم این لینک‌ها برای ما حساب شود زیرا این لینک‌ها لینک‌های معتبری نیستند. و یا اینکه ممکن است خود شما این لینک‌ها را ایجاد کرده‌باشید و حالا پشیمان شده باشید و بخواهید این لینک‌ها راDisavow کنید. همان‌طور که می‌دانید لینک‌های مخرب و اسپم اعتبار سایت شمارا زیر سؤال می‌برد و در بعضی مواقع باعث می‌شود که سایت شما توسط گوگل جریمه شود. بنابراین ما باید این بک لینک‌های مخرب را حذف کنیم.

به‌بیان‌ساده‌تر به مجموعه کارهایی که برای حذف بک لینک‌های اسپم و مخرب انجام می‌دهیم Disavow گفته می‌شود. درواقع Disavow یک فایل است که آن را در گوگل ثبت می‌کنیم و درون آن لینک‌هایی را اعلام می‌کنیم که می‌خواهیم گوگل آن‌ها را در نظر نگیرد. با Disavow کردن لینک‌های مخرب و اسپم سایت ما دیگر نمره و امتیاز منفی از سمت گوگل دریافت نمی‌کند.

برای Disavow کردن باید چه کنیم

برای Disavow کردن باید اولین کاری که انجام دهیم این است که باید پراپرتی (property) خود را انتخاب کنیم مانند تصویر زیر:

انتخاب سایت مورد نظر
انتخاب سایت مورد نظر

البته به این نکته دقت کنید که زمانی‌که ما می‌خواستیم یک سایت را در گوگل سرچ کنسول به‌صورت ادد پراپرتی اضافه کنیم به دو حالت می‌توانستیم این کار را انجام دهیم یکی از طریق Domain و یکی از طریق URL prefix که در Domain دامنه اصلی را ثبت می‌کردیم و در URL prefix یو آر ال خود را با http، https با www یا بدون www ثبت می‌کردیم. به تصویر زیر دقت کنید تا متوجه مفاهیم بالا شوید.

ثبت دامین به صورت URL prefix
ثبت دامین به صورت URL prefix

پس در این قسمت شما کاری که باید انجام دهید برای Disavow کردن لینک‌ها در سایتتان، این است که حتماً باید پراپرتی را به‌صورت URL prefix ثبت کرده باشید نه به‌صورت Domain. حتی اگر به‌صورت Domain هم دامنه خود را ثبت کردید اشکالی ندارد فقط می‌بایست به‌صورت URL prefix هم پراپرتی خود را اضافه کنید. حال زمانی که پراپرتی خود را به‌صورت URL prefix ثبت کردید کافی است که در این قسمت که در تصویر زیر مشخص‌شده آن را انتخاب کنید و صفحه را یک بار رفرش کنید تا URL prefix اضافه شود. به تصاویر زیر دقت کنید تا متوجه مفاهیم بالا شوید.

انتخاب مجدد دامین
انتخاب مجدد دامین

در تصویر زیردر کادر شماره 2 نوشته است که شما تا به الان هیچ لینکی را برای این پراپرتی Disavow نکرده‌اید.

مشاهده Disavow Links برای دامنه انتخاب شده
مشاهده Disavow Links برای دامنه انتخاب شده

حال برای Disavow کردن لینک‌ها بر روی گزینه Upload Disavow list کلیک می‌کنیم. در این قسمت به ما می‌گوید یک فایل با فرمت txt ایجاد کنید و سپس لینک‌هایی که می‌خواهید Disavow کنید را درون آن بنویسید.

نحوه ایجاد فایل با فرمت txt در ویندوز

ابتدا در فضای خالی دسکتاپ کلیک راست کنید و سپس روی گزینه New کلیک کرده و بر روی گزینه Text Document بزنید. آن‌گاه فایل متنی شما با فرمت txt ایجاد می‌شود. به تصاویر زیر دقت کنید تا متوجه توضیحات داده‌ شده شوید.

نحوه ایجاد فایل با فرمت txt در ویندوز
نحوه ایجاد فایل با فرمت txt در ویندوز

نحوه ایجاد فایل با فرمت txt در لینوکس و مک

با استفاده از نرم‌افزار atom یک فایل جدید ذخیره می‌کنیم. مثلاً در دسکتاپ و اسم این فایل را Links.txt می‌گذاریم. دقت کنید که حتماً فرمت فایل ما باید txt باشد. حال که فایل را ایجاد کردیم درون فایل باید یکسری دستورالعمل‌ها را در فایل وارد کنیم.

نحوه ایجاد فایل با فرمت txt در لینوکس
نحوه ایجاد فایل با فرمت txt در لینوکس

دستورالعمل‌هایی که باید در فایل txt قرار دهیم

 1. اگر سایتی به شما لینک داده که آن لینک مخرب است باید در این فایل لینک آن را وارد کنید. مثلا https://yoursite.com/download/ سایتی است که به ما لینک مخرب داده است و ما نمی‌خواهیم این لینک در سئو سایت ما حساب شود بنابراین هر تعداد سایتی که می‌خواهیم لینک آن را Disavow کنیم دقیقا به همان شکل که آدرس لینک‌های آن است می‌نویسیم.
 2. حالت دوم زمانی است که یک دامین به سایت ما کلی لینک مخرب داده است، ما نمی‌توانیم آدرس تک‌تک  صفحات این سایت را در این فایل وارد کنیم بنابراین کاری که باید انجام دهیم این است که عبارت Domain:example.com به‌جای example دامین نمونه‌ای که مدنظر داریم را می‌نویسیم و فایل را ذخیره می‌کنیم. به تصویر زیر دقت کنید تا مفاهیم گفته‌شده را بهتر درک کنید.
متنی که باید در فایل txt قرار دهیم
متنی که باید در فایل txt قرار دهیم

زمانیکه فایل را ذخیره کردیم کافی است برروی قسمت Upload Disavow list بزنیم و در قسمت داکیومت فایل را انتخاب کنیم و آن را آپلود کنیم. این فایل آپلود می‌شود و برای گوگل ارسال می‌شود. به همین راحتی توانستیم به حذف بک لینک اسپم و مخرب سایت با Disavow Links بپردازیم.

آپلود فایل txt
آپلود فایل txt

از کجا متوجه شویم که چه سایت‌هایی به ما لینک دادند

برای این کار کافی است در گوگل سرچ کنسول قسمت Links را بازکنیم. در اینجا می‌بینیم که کلی سایت به ما لینک داده‌اند و می‌توانیم در اینجا لینک‌ها را بررسی کنیم و ببینیم سایت‌هایی که به ما لینک دادند آیا سایت‌های معتبری هستند یا خیر. بر روی گزینه Top linking sites می‌زنیم در اینجا به ما لیست تمام وب‌سایت‌ها یا دامین‌هایی که به ما لینک داده‌اند را به ما نشان می‌دهد. در اینجا می‌توانیم ببینیم کدام‌یک از این سایت‌ها، سایت‌هایی هستند که معتبر نیستند و آن‌ها را Disavow می‌کنیم.

البته یکسری ابزارهای دیگری مانند MOZ و ahref هستند که اگر برنامه‌های پرو آن‌ها را تهیه کنید به شما این اطلاعات را می‌دهند، که لینک‌هایی به سایت شما داده‌شده است که این لینک‌ها اسپم و مخرب است و بهتر است که این لینک‌ها راDisavow کنید.

جمع‌بندی

یکی از روش‌های بسیار مؤثر در کسب رتبه بالا در لیست نتایج گوگل و بهبود سئو سایت دریافت بک لینک از بیرون سایت است. اما اگر دریافت لینک به‌صورت غیرطبیعی و اسپم باشد مانند خرید بک لینک، گوگل توسط الگوریتم‌های خود با سایت خاطی مبارزه کرده و سایت را جریمه می‌کند به‌طوری‌که رتبه سایت شما به‌شدت افت پیدا می‌کند. حال برای حذف بک لینک اسپم و مخرب سایت و در امان ماندن از جریمه شدن توسط گوگل باید لینک‌های مخرب و اسپم را disavow کنید.

disavow کردن درواقع یک فایل متنی با فرمت txt است که حاوی نشانی لینک‌های بد و مخرب است که بر روی گوگل سرچ  کنسول بارگذاری می‌شود و به گوگل اعلام می‌کند که کدام بک لینک‌ها مخرب و اسپم است و در امتیازدهی به سایت در نظر گرفته نشود. در این مطلب سعی کردیم به‌طور کامل مراحل disavow کردن لینک‌ها را به شما آموزش دهیم.

موفق و پیروز باشید 🙂

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

 1. U338051 ۱۲ بهمن ۱۴۰۲

  درود بر شما ،ممنون از آموزشهای کامل و جامع تون،،

 2. U320678 ۱۴ اردیبهشت ۱۴۰۲

  سلام و وقت بخیر
  ممنون جناب راد عزیز
  مفید بود واقعاً
  فقط اینکه من در سرچ کنسول یکسری آی پی نامعتبر بهم لینک دادن که url نیستن
  توی فایل txt که خواستم آپلود کنم ایراد گرفت و اجازه آپلود نداد. این موارد رو چیکار باید کرد؟

  ممنونم

 3. U317608 ۴ مهر ۱۴۰۱

  رضا راد عزیز بهترینی، همیشه ویدعو هاتو دنبال میکنم☺

 4. U34795 ۲۶ خرداد ۱۴۰۱

  سلام و عرض ادب
  هم آدرس URL صفحه های یک سایت رو وارد کنیم و هم محض احتیاط نام دامنه همون سایت رو وارد کنیم که مسأله ای پیش نمیاد؟؟ برای سایت من مرتبط در یک سری url اسپم با عنوان تاپ لینک های الکسا که اسم کلی سایت دیگه هم هست لینک ساخته میشن، البته نوفالو هستن ولی مثل اینکه نو فالو هم باشن باز برای سایت مخربن. درسته؟
  سپاس از شما به خاطر سایت خوبتون

  • Reza Rad رضا راد ۲۸ خرداد ۱۴۰۱

   سلام خیر مشکلی نیست ۲. اگر خود گوگل گفته اسپم هستند بهتره حذف بشن. سپاس از شما

   • U34795 ۵ تیر ۱۴۰۱

    سلام مجدد، ممنون از پاسخگوییتون
    فقط اینکه اگه خود گوگل گفته اسپم هستن یعنی چی؟ مگه گوگل سایت های اسپم رو اعلام میکنه؟؟ من چون صفحات بدون ssl هستن و نرخ اسپم اون ها توسط سایت ماز بالای 30 هست میگم حتما اسپم هستن. و اینکه از ابزار monitor backlink متوجه شدم این لینک ها برای سایت های دیگه هم ایجاد میشن و احتمالا برای میهن وردپرس هم روزانه ایجاد میشن (تحت عنوان Alexa top domain list) اما تعدادشون خیلی زیاده و هر روز باید لیست disavow link رو آپدیت کرد. میخواستم ببینم اگه برای همه داره ایجاد میشه پس دیگه میشه اهمیتی بهشون نداد.
    سپاس از ما.

 5. U313878 ۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۱

  سلام میتونید بگید از چه نرم افزار یا وبسایتی برای کاهش حجم تصاویر استفاده می کنید؟

 6. U252017 ۱۷ بهمن ۱۴۰۰

  مثل همیشه عالی بود ممنون

 7. U311214 ۱۲ بهمن ۱۴۰۰

  سلام خسته نباشید معمولا چه مدت ززمانی طول میکشه تا این لینک های اسپم از سرچ کنسول حذف بشن و از گوگل نادیده گرفته بشن؟ چون من دوروزه انجام دادم ولی کنسول رو چک کردم هنوز هستن

 8. U311214 ۹ بهمن ۱۴۰۰

  با سلام خسته نباشید یک سوال در این بخش برام به وجود اومد ممنون میشم جواب بدین
  الان سایت من نگاه کردم 5تاسایت بهم بک لینک مخرب دادن آیا میتونم تو فایل دامنه 5 سایت رو بنویسیم یا باید برای هر دامنه یه فایل ایجاد کنم و بفرستم ؟ و سوال بعدی اینکه آیا دامنه رو بنویسم کفایت میکنه یا باید لینکو کامل بنویسم؟

  • Reza Rad رضا راد ۱۰ بهمن ۱۴۰۰

   سلام بله توی یک فایل تمام دامنه ها رو بنویسید. اگر به صورت domain: بنویسید کافیه. طبق توضیحات ویدیو

 9. U38828 ۷ بهمن ۱۴۰۰

  سلام، من داخل دوره سئو شما شرکت کردم، اما متاسفانه این مطالب به این مهمی رو داخل دوره نگفته بودید.

  • Reza Rad رضا راد ۱۰ بهمن ۱۴۰۰

   سلام دوره در حال بروزرسانی هست. توی دوره کامل تر در مورد این موارد صحبت خواهیم کرد. استوری های اینستاگرام iamrezarad رو دنبال کنید