امکانات مخفی یواست سئو که احتمالا از آنها خبر ندارید!

1 / 5. تعداد رای: 1

امکانات مخفی یواست سئو که احتمالا از آنها خبر ندارید.

اگر شما از افزونه‌‌ی یواست سئو روی وب‌‌سایت خود استفاده می‌‌کنید احتمالا با ویژگی‌‌هایی مانند تجزیه و تحلیل SEO یا پیش‌‌نمایش قطعه آشنا هستید. ممکن است شما از این موضوع هم خبر داشته باشید که می‌‌توانید به راحتی به پست‌‌های مربوطه خود لینک دهید و یا اینکه تغییراتی را در نسخه‌‌ی پریمیوم پلاگین ایجاد کنید. اما به‌‌جز این موارد امکانات بسیار زیاد دیگری نیز موجود است که شما احتمالا از آن‌‌ها اطلاع ندارید. به این امکانات Yoast SEO به اصطلاح امکانات مخفی یواست سئو گفته می‌‌شود.

شما این امکانات را در تنظیمات خود پیدا نمی‌‌کنید اما این ویژگی‌‌ها کار بسیار فوق‌‌العاده‌‌ای انجام می‌‌دهند که دانستن آن‌‌ها به شما کمک زیادی می‌‌کند. ما در این مقاله به شما این امکانات مخفی را معرفی خواهیم کرد پس برای شناخت این ویژگی‌‌ها با ما همراه باشید.

حالا چرا امکانات مخفی یواست؟

گزینه‌‌ها و پلاگین‌‌های بیشماری برای بهینه‌‌سازی سایت شما وجود دارد. طراحان افزونه‌‌ی یواست سئو سعی بر این داشتند تا هنگام طراحی تا حد ممکن تنظیمات چندگانه ایجاد کنند. در واقع این امکانات مخفی نامیده می‌‌شوند چرا که کاربران لزوما از وجود این امکانات آگاه نیستند. ممکن است شما فکر کنید که یواست سئو ویژگی‌‌های خاصی ندارد زیرا هیچ تنظیماتی برای آن وجود ندارد. اما در واقع این افزونه از سایت شما مراقبت می‌‌کند.

امکانات مخفی یواست سئو

ما در اینجا ویژگی‌‌های پنهان یواست سئو را برای شما معرفی خواهیم کرد. در این مقاله هر آنچه شما در خصوص امکانات پنهان این افزونه نمی‌‌دانید را برای شما شرح خواهیم داد.

گراف داده ساختار یافته

Yoast SEO یک گراف داده‌‌ای ساختار یافته به طور کامل یکپارچه برای پست‌‌ها و صفحات شما می‌‌باشد.

چند سال پیش، موتورهای جستجو با چیزی به نام Schema.org آشنا شدند که محتوای سایت‌‌ها را بهتر درک کنند. Schema در واقع شبیه واژه نامه اصطلاحات برای ربات‌‌های موتور جستجوگر است. در واقع نشانه‌‌گذاری ساختار داده به موتورهای جستجو کمک می‌‌کند تا تفاوت پست وبلاگ، یک فروشگاه محلی، یک محصول، یک سازمان یا یک کتاب را درک کنند. یا به‌‌عنوان مثال، یک نویسنده، یک بازیگر، در ارتباط با یک سازمان خاص، شخصیت زنده یا حتی یک شخصیت داستانی را از یکدیگر تشخیص دهد.

برای تمامی این موارد گفته شده یک سری ویژگی وجود دارد که مختص هر یک از این موارد است. اگر شما بتوانید اطلاعاتی در این خصوص به صورت ساختار یافته با داده‌‌های ساختاری ارائه دهید در واقع موتورهای جستجو می‌‌توانند این موارد را که در سایت شما موجود است را شناسایی نمایند. حتی ممکن است این موتورهای جستجو سایت شما را به‌‌عنوان نتایج جذاب نمایش دهند.

از این را اضافه کردن اطلاعات ساختاری به محتوای سایت یک عمل هوشمندانه است که برای سایت شما مفید است.

یواست سئو به شما کمک می‌‌کند تا از ساختن تعداد بسیار زیاد کدهای سازمان نیافته جلوگیری کنید. برای هر صفحه یا پست یک دیتاگراف به‌‌صورت منظم ایجاد کنید. این گراف قطعات سست سازمان یافته را به یکدیگر متصل می‌‌کند. با توجه به این موضوع می‌‌توان گفت که یک موتور جستجوگر می‌‌تواند درک کند که مثلا یک پست توسط نویسنده‌‌ی X نوشته شده است که در واقع این پست برای سازمان Y نوشته شده است و در برند Z به‌‌فروش می‌‌رسد.

canonicalهای خود ارجاع

Canonicals چندین سال پیش به‌‌عنوان یک پاسخ به محتوای تکراری معرفی شد. محتوای تکراری به این معنی است که محتوای مشابه یا بسیار مشابه در چندین URL وجود دارد. اگر شما در سایت خود محتوا با URLهای مختلف نشان دهید ممکن است برای موتورهای جستجوگر گیج‌‌کننده باشد در واقع موتورهای جستجوگر نمی‌‌دانند کدام URL را به کاربر نمایش بدهند.

ممکن است شما در سایت خود محتوای تکراری داشته باشید اما خود هم از وجود آن‌‌ها با خبر نباشید. به‌‌عنوان مثال، ممکن است در یک فروشگاه آنلاین یک محصول متعلق به بیش از یک دسته باشد که اگر همین دسته در نشانی اینترنتی گنجانده شود صفحه محصول را می‌‌توان در چندین URL پیدا کرد. علل فنی بیشتری برای محتوای تکراری مانند این‌‌ها وجود دارد.

راه‌‌حل رفع این محتواهای تکراری استفاده از یک canonical خود ارجاعی است. در واقع یک URL استاندارد اجازه می‌‌دهد تا به موتورهای جستجو بگویید: از تمام گزینه‌‌های موجود برای این URL، این URL همان چیزی است که باید در نتایج جستجو نمایش داده شود. شما می‌‌توانید این کار را با اضافه کردن یک برچسب rel = canonical در یک صفحه انجام دهید و به صفحه‌‌ای که می‌‌خواهید مرتب کنید اشاره کنید. البته برای اینکه بتوانید به URL صفحه‌‌ی اصلی اشاره کنید به تگ کانونی نیاز دارید.

بنابراین شما باید همه پست‌‌های خود را همین الان اضافه کنید؟ خیر چرا که اگر شما از افزونه‌‌ی یواست سئو استفاده می‌‌کنید خود این پلاگین تمامی پست‌‌های تک و صفحات، صفحه‌‌های وب، آرشیو دسته‌‌بندی، آرشیو برچسب، بایگانی تاریخ، بایگانی نویسنده، و موارد دیگر را برای شما ایجاد می‌‌کند. بنابراین اگر شما در این زمینه مهارت کافی را ندارید تمامی کارهای مرتبط با این موضوع را بر عهده پلاگین یواست سئو بگذارید.

صفحه بندی خودکار با rel = next / rel = prev

یکی دیگر از امکانات مخفی افزونه‌‌ی یواست سئو rel=next / rel=prev است. این موضوع یک روش برای این است که شما به موتورهای جستجو بگویید که کدام صفحات خاص به بایگانی تعلق دارند به اصطلاح به این مورد آرشیو لینک شده نیز می‌‌گویند.

تگ  rel=next / prev  که در هدر سایت شما وجود دارد این امکان را به موتورهای جستجو می‌‌دهد که درک کند صفحات قبلی و بعدی آن آرشیو چیست. هیچ‌‌کس دیگری از افرادی که به کد منبع سایت شما و موتورهای جستجو نگاه می‌‌کنند این کد را مشاهده نمی‌‌کنند.

چند وقت پیش گوگل اعلام کرد که از rel = next / prev استفاده نمی‌‌کند. اما این به این معنی نیست که ما دیگر نباید از این ویژگی استفاده کنیم چرا که هنوز سایت‌‌های بزرگی مثل Bing و دیگر موتورهای جستجو از این ویژگی استفاده می‌‌کنند. بنابراین افزونه‌‌ی یواست سئو هنوز هم به‌‌دنبال اضافه کردن برچسب‌‌های rel=next / prev به آرشیوهای صفحه‌‌بندی شده است.

ثبت نام Nofollow و ثبت لینک‌‌ها

اگر شما یک سایت وردپرسی دارید به احتمال بسیار زیاد در سایت خود یک لینک ورود دارید به احتمال بسیار زیاد در سایت خود یک لینک ورود و یا پیوندی برای ثبت‌‌نام در جایی از سایت شما وجود دارد. اما صفحه ورود یا ثبت‌‌نام سایت برای بازدیدکنندگان سایت است نه موتورهای جستجو.

بنابراین یواست سئو به موتورهای جستجو می‌‌گوید که لینک‌‌های ورود و ثبت‌‌نام را دنبال نکنند. بنابراین Yoast SEO اطمینان پیدا می‌‌کند که موتورهای جستجو هرگز این لینک‌‌ها را دنبال نخواهند کرد. این کار در واقع موجب صرفه‌‌جویی در مقدار زیادی اقدام غیرمعمول Google می‌‌شود.

Noindex نتایج جستجوی داخلی شما

این ویژگی پنهان بر اساس راهنمایی‌‌های وب‌‌مستر گوگل است. در واقع گوگل قصد دارد از رفتن کاربر به صفحات متعدد جستجو برای رسیدن به هدف جلوگیری کند چرا که معتقد است این موضوع باعث تجربه بد کاربری می‌‌شود.

با اضافه کردن یک تگ noindex به یک صفحه می‌‌توانید به موتورهای جستجو بگویید که در نتایج جستجوی خود برخی از صفحات خاص که مد نظر شما است را نمایش ندهند. به دلیل دستورالعمل‌‌های Google، Yoast SEO به موتورهای جستجو می‌‌گوید که نباید صفحات نتایج جستجوی داخلی خود را در نتایج جستجوی خود با تگ noindex نمایش دهند. در واقع آنها فقط مشخص می‌‌کنند که برخی از صفحات نباید در نتایج جستجو نشان داده شود. البته لینک‌‌های این صفحات می‌‌توانند فالو و شمارش شوند که این موضوع برای سئو شما بهتر خواهد بود.

حذف متغییرهای responsetocom

آخرین ویژگی پنهان افزونه‌‌ی یواست سئو حذف متغیرهای responsetocom می‌‌باشد. این ویژگی پنهان یواست سئو کاملا فنی است. به‌‌طور خلاصه می‌‌توان گفت این ویژگی از ورود URLهایی که فاقد ارزش هستند به سایت شما جلوگیری می‌‌کند.

وردپرس دارای یک ویژگی به نام replytocom است که به شما اجازه می‌‌دهد تا بدون نیاز به فعال‌‌سازی جاوا اسکریپت در مرورگر خود بتوانید شخصا به نظرات سایت خود پاسخ دهید. اما این بدان معنی است که برای هر نظر باید یک URL جداگانه با استفاده از متغیرهای replytocom ایجاد کنید.

البته این ویژگی یک ناکارآمدی دارد به این صورت که اگر شما دیدگاه‌‌های زیادی را دریافت کنید باید تمام این URLهای این نظرات را به‌‌صورت جداگانه فهرست کنید که این موضوع باعث به‌‌ هدر رفتن crawl budget می‌‌شود.بنابراین ما این متغیرها را به‌‌طور پیش‌‌فرض حذف می‌‌کنیم.

اگر از یواست سئو استفاده نمی‌کنید. همین حالا نسخه حرفه‌ای یواست سئو را برای سایت خود دریافت کنید.

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

 1. U9838 ۱۸ اسفند ۱۳۹۸

  با خواندن این مقاله سوالی برای من پیش آمد:
  با مطالعه موضوعات مرتبط با میکرو دیتا ها و سایت schema.org به فکر پیاده سازی این ساختار ها در پست های سایتم بودم ، آیا با این امکان گراف داده ساختار یافته که یواست از آن پشتیبانی می کند ، نیازی به استفاده از کد های schema نیست ؟

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۱۹ اسفند ۱۳۹۸

   با سلام
   بله یواست این موارد را تنها برای article و company ایجاد میکند. در کنارش از افزونههای schema استفاده کنید