نرخ تبدیل یا Conversion Rate چیست و چه اهمیتی در بازاریابی دارد

0 / 5. تعداد رای: 0

نرخ تبدیل یا Conversion Rate چیست و چه اهمیتی در بازاریابی دارد

نرخ تبدیل یا Conversion Rate یک سایت یعنی آن درصدی از بازدیدکنندگان سایت شما است که به هدف سایت شما کمک می‌‌کند و در واقع هدف سایت شما را تکمیل می‌‌کند. حالا ثبت نام یا خرید یا هر چیزی …

اهدافی که سایت شما دارد کاملا به خود شما و سایت‌تان بستگی دارد . اهداف هر سایت با سایت دیگر متفاوت است. به‌‌عنوان مثال هدف سایت شما ممکن است افرادی که یک اکانت در سایت شما می‌‌سازند یا کسانی‌که در خبرنامه ثبت‌‌نام کنند و یا اینکه بازدید کننده‌‌ای که برای محصولات سایت شما هزینه پرداخت می‌کند باشد.

به‌‌عنوان مثال فرض کنید شما یک سایت با بازدید 50000 نفر دارید و 1000 نفر از این بازدیدکنندگان در سایت شما حساب کاربری ایجاد کرده‌‌اند و یا از سایت شما چیزی خریداری کرده‌‌اند به این ترتیب Conversion Rate سایت شما 5٪ می‌‌باشد.

بهبود نرخ تبدیل سایت با نام اختصاری (Conversion Rate Optimization (CRO هدف اصلی در هر سایتی می‌‌باشد. اگر Conversion Rate سایت شما بالا باشد علاوه بر اینکه درآمد شما افزایش پیدا می‌‌کند، شما را به یک برند بزرگتر نیز تبدیل خواهد کرد.

فرمول اندازه‌‌گیری Conversion Rate

اگر شما بتوانید نرخ تبدیل سایت خود را بهبود ببخشید و باعث بهینه‌‌سازی آن شوید در واقع این موضوع یک KPI بسیار مفید برای تحلیل بازده سرمایه‌‌گذاری است.

برای اندازه‌‌گیری نرخ تبدیل سایت یک فرمول مشخص وجود دارد که شما می‌‌تونید از آن استفاده کنید. اگر شما تعداد تبدیل سایت خود را تقسیم بر تعداد بازدیدکنندگان سایت کنید و پس از جواب آن را در 100 ضرب کنید می‌‌تونید CR یا همان Conversion Rate سایت خود را به‌‌دست بیارید.

نرخ تبدیل خوب چیست؟

نرخ تبدیل خوب به عوامل بسیار زیادی بستگی دارد مثلا Conversion Rate می‌‌تونه به رقبای صنعتی که در آن کار می‌‌کنید و یا کسب و کارهای دیگر بستگی داشته باشد. به همین دلیل نمی‌‌تونیم توضیح دهیم یک نرخ تبدیل جهانی خوب وجود دارد اما طبق یک تجربه عمومی و قاعده کلی یک Conversion Rate بالاتر از نرخ تبدیل فعلی سایت شما وجود دارد.

با این حال استانداردهای صنعت می‌‌تونه به ما ایده‌‌هایی برای بالا بردن Conversion Rate سایت ما بدهد.

  • برای کسب و کارهای B2B این مقدار باید بین 1 تا 2 درصد باشد.
  • این مقدار باید برای کسب و کارهای B2C یک درصد باشد.

اگر میزان نرخ تبدیل تجارت شما از این درصدهای گفته شده کمتر باشد به این معناست که در بازار کار شما رقابت زیاد است و یا اینکه شما فروشگاه خود را با پیشنهادهای ارائه شده در صنعت نساخته‌‌اید.

شما نیاز دارید مشکلات خود را شناسایی کنید و به تجزیه و تحلیل آن‌‌ها بپردازید و پس از آن یک استراتژی جدید برای بالا بردن Conversion Rate خود در پیش بگیرید.

چگونه نرخ تبدیل را آنالیز کنیم؟

ابزارهای زیادی برای پیگیری Conversion Rate وجود دارند اما گوگل آنالیتیکس یکی از ابزارهای بسیار کاربردی است که به شما برای پیگیری نرخ تبدیل کمک می‌‌کند.

با استفاده از گوگل آنالیتیکس می‌‌تونید یک قیف فروش برای پیگیری مسیری که کاربران‌تان طی می‌‌کنند و همچنین برای ردیابی مراحل مختلف سفر خریداران خود بسازید.

بررسی نرخ تبدیل در گوگل آنالیتیکس

هر گام در گوگل آنالیتیکس با یک URL تعریف شده است. شما می‌‌تونید برای مواردی که بین دو مرحله از URL های مشابه استفاده می‌‌کنند از virtual page views استفاده کنید. زمانیکه یک پاپ‌‌آپ در یک صفحه نمایش داده می‌‌شود که URL جداگانه‌‌ای ندارد اما می‌‌تونه عملیات را از طرف کاربر انجام دهد، یک مثال خوب برای این مورد است.

آموزش کار با گوگل آنالیتیکس را می‌توانید در دوره جامع سایت برتر ببینید.

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟