ساخت مارکت پلیس در ووکامرس با افزونه دکان

4.3 / 5. تعداد رای: 26

در دوره سایت برتر توضیح خواهیم داد که شما چند روش برای کسب درآمد از اینترنت دارید. یکی از این روش‌ها فروش محصولات و خدمات دیگران است! کاری که اکثر کسب و کارهای اینترنتی انجام می‌دهند فروش محصول توسط کاربران است. کسب‌وکارهایی مثل آمازون، اسنپ، تپسی، مامان‌پز، EBay و دیجی‌کالا و … که روز به روز هم بیشتر رشد می‌کنند.

با راه اندازی چنین کسب‌و‌کاری شما دردسرهای فروش و پشتیبانی را به عهده خواهید داشت اما مشکلی برای ارسال محصول یا توضیح و معرفی محصول و خواب سرمایه نخواهید داشت و این یکی از بهترین روش‌ها برای ساخت سایت و کسب درآمد اینترنتی است.

ساخت مارکت پلیس در ووکامرس با افزونه دکان

اگر شما هم قصد دارید سایتی راه اندازی کنید که کاربران شما بتونند محصولات و خدمات خودشان را بصورت آنلاین با استفاده از بستر سایت شما به فروش برسانند و مثل دیجی‌کالا تبدیل به یک Market Place شوید قطعا افزونه دکان برای شما مناسب است.

به‌بیان‌دیگر می‌توان گفت شما با استفاده از این پلاگین قادر هستید به چندین فروشنده این امکان را دهید که درآن‌واحد در پنل‌های جدا و اختصاصی در سایت فروشگاهی شما فعالیت داشته باشند.

افزونه دکان چیست

با افزونه Dokan می‌توانید این چند فروشندگی را ایجاد کنید. این افزونه چندین نسخه رایگان و غیر رایگان دارد که هر کدام امکانات خاص خود را دارند. در این آموزش ما با نسخه رایگان افزونه کار می‌کنیم اما اگر قصد دارید امکانات بیشتری داشته باشید می‌توانید نسخه حرفه‌ای آن را هم خریداری کنید. البته گاها مشاهده شده که برخی از سایت‌های فارسی همین نسخه رایگان را هم برای فروش قرار داده‌اند! 😀

قبل از اینکه نحوه کارکرد این افزونه را برای شما شرح دهیم باید این نکته را ذکر کنیم که شما برای استفاده از این پلاگین باید حتماً ووکامرس را بر روی سایت خود داشته باشید و باید محصولات خود را وارد کرده باشید.

نسخه رایگان افزونه دکان
نسخه رایگان افزونه دکان

آموزش کار با افزونه دکان

ابتدا افزونه را از اینجا دانلود کنید. سپس طبق آموزش نصب افزونه وردپرس این افزونه را روی سایت وردپرسی خود نصب کنید. فراموش نکنید قبل از نصب دکان حتما ووکامرس را نصب کرده باشید.

به‌صورت کلی روندی که شما باید برای آماده‌سازی فروشگاه خود در این پلاگین طی کنید شامل 5 بخش مجزا می‌باشد که در این مقاله برای شما ذکرشده است.

جالبه بدانید افزونه دکان اکنون روی ۲۰ هزار سایت وردپرسی نصب شده و فعال است. بعد از نصب افزونه بخش جدیدی به نام به دنیای چند فروشندگی خوش آمدید! برای شما نمایش داده خواهد شد.(راستی! برخی دوستان همکار ادعا دارند این افزونه را فارسی کردیم و برای فروش قرار دادیم. باید عرض کنم که افزونه بصورت اوریجینال فارسی شده!)

پس از فعال‌‌سازی این افزونه شما با تصویری مانند زیر مواجه خواهید شد که باید در این صفحه گزینه‌‌ی “بزن بریم” را انتخاب کرده تا بتوانید به مراحل بعدی بروید.

افزونه دکان
افزونه دکان

پس‌ازاینکه بر روی گزینه بالا کلیک کردید صفحه‌ای مشابه زیر برای شما نمایش داده می‌شود، درواقع این قسمت بخش اول مراحل استفاده از افزونه دکان است که شامل قسمت “فروشگاه”می‌شود. این قسمت شامل فیلدهای مختلفی می‌باشد که شما می‌توانیدآن‌ها را پر کنید و پس‌ازآن گزینه‌ی “ادامه” را انتخاب نمایید، البته این امکان برای شما وجود دارد که بر روی گزینه‌ی “از این مرحله بگذر” را انتخاب نمایید تا بتوانید بدون واردکردن اطلاعاتی در این قسمت به مراحل بعدی بروید.

بخش فروشگاه
بخش فروشگاه

مرحله بعد یا همان فروش از شما می‌خواهد تا وضعیت کلی کمیسیون دهی را مشخص کنید. می‌توانید به‌دلخواه خود در این قسمت نوع و درصد کمسیون را مشخص نمایید.

بخش فروش
بخش فروش

مرحله‌ی سوم “برداشت” می‌باشد که شما می‌توانید در این قسمت نحوه پرداخت هزینه را مشخص می‌کنید. چگونگی انتقال هزینه محصولات را مشخص کرده و گزینه ادامه را انتخاب نمایید.

گزینه‌‌های پرداخت
گزینه‌‌های پرداخت

پس از انتخاب گزینه‌ی ادامه در تصویر بالا شما ای یک صفحه جدید با عنوان “توصیه‌شده” روبه‌رو خواهید شد که درواقع مواردی را به شما توصیه می‌کند که برای ارتقاء فروشگاه اینترنتی شما مفید می‌باشد و بهتر است آن‌ها را تأیید و ادامه را کلیک کنید.

موارد توصیه شده
موارد توصیه شده

حالا پلاگین آماده استفاده می‌باشد. برای ورود به بخش تنظیمات این افزونه باید بر روی “مشاهده داشبورد دکان” کلیک کنید.

مشاهده داشبورد دکان
مشاهده داشبورد دکان

تنظیمات کلی افزونه دکان

پس‌ازاینکه تمامی روند فعال‌سازی افزونه را به‌درستی طی کردید وارد صفحه‌ی جدید می‌شوید که مربوط به داشبورد یا همان پیشخوان افزونه دکان می‌باشد. برای دسترسی به گزینه‌های بیشتر باید بر روی گزینه‌ی “تنظیمات” کلیک نمایید.

تنظیمات افزونه دکان
تنظیمات افزونه دکان

پس از کلیک کردن بر روی تنظیمات این افزونه صفحه‌ای مشابه زیر برای شما بازخواهد شد که گزینه‌هایی در خصوص تنظیمات در اختیار شما قرار خواهد گرفت. همان‌طور که مشاهده می‌کنید در این بخش گزینه‌های مختلفی در خصوص تمامی تنظیمات افزونه در اختیار شما قرار خواهد گرفت.

تنظیمات افزونه دکان
تنظیمات افزونه دکان

در قسمت “عمومی” می‌توان گزینه‌های مانند دسترسی به پنل مدیریت و یا عدم نمایش پیام خوش‌آمد گویی را مشخص نمود. تنظیمات دیگری نیز در این قسمت وجود دارند که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید. به یاد داشته باشید که حتماً بر روی گزینه‌ی Save Changes کلیک کنید تا تغییرات موردنظرتان که وارد کردید اعمال شود.

گزینه‌‌های عمومی
گزینه‌‌های عمومی

تنظیمات فروش

بخش بعد در خصوص تنظیمات فروش می‌باشد، به‌طور کلی این قسمت به دو قسمت تقسیم می‌شود که یکی از آن‌ها مربوط به تعیین نوع و درصد کمیسیون و دیگری برای مشخص نمودن قابلیت‌های فروشندگان می‌باشد. با استفاده از فیلدهایی که برای شما مشخص‌شده است می‌توانید تمامی تنظیماتی که در رابطه با فروش محصولات فروشندگان دیگر می‌باشد نظارت داشته باشید.

پس‌ازاینکه میزان کمیسیون هر فروشنده را مشخص کردید حتماً Save Changes را که در پایین صفحه وجود دارد انتخاب کنید چراکه در غیر این صورت تغییراتی که وارد کردید اعمال نخواهد شد.

گزینه‌‌های کمیسیون
گزینه‌‌های کمیسیون

تنظیمات برداشت

بخش سوم در تنظیمات افزونه دکان به “تنظیمات برداشت” اختصاص داده‌شده است. هر آنچه در رابطه با روش‌های پرداخت محصول می‌باشد در اینجا قرار دارد. درواقع می‌توانید از این بخش مشخص نمایید که مشتری سایت شما از چه روشی هزینه محصول خریداری‌شده را پرداخت نمایند.

روش‌‌های پرداخت
روش‌‌های پرداخت

تنظیمات برگه

در این قسمت شما می‌‌توانید تمامی تنظیمات مربوط به برگه‌‌های سایت خود را مشخص نمایید. صفحاتی برای نشان دادن محصولات فروشگاه اینترنتی خود انتخاب کرده و تغییراتی که اعمال کردید را ذخیره نمایید. علاوه بر این می‌‌توانید از این قسمت صفحاتی که قصد دارید افزونه دکان در آن اضافه شود را مشخص کنید.

تنظیمات برگه
تنظیمات برگه

ظاهر سازی

قسمت بعدی در تنظیمات مربوط به ظاهرسازی فروشگاه شما می‌باشد. در این بخش گزینه‌های متنوعی برای قالب سربرگ فروشگاه دارید که می‌توانید از بین مواردی که برای شما مشخص‌شده است یکی را به‌دلخواه انتخاب کنید. برای اینکه بتوانید قالب سربرگ فروشگاه خود را تغییر دهید کافی است که بر روی سربرگ موردنظر خود در این قسمت رفته و بر روی گزینه‌ی “انتخاب” کلیک نمایید.

ظاهرسازی
ظاهرسازی

علاوه بر این قسمت ظاهر دارای امکانات دیگری نیز می‌باشند، در این بخش شما می‌توانید زمان باز و یا غیرفعال بودن فروشگاه اینترنتی خود را در نوارابزار کناری قرار دهید که برای این کار باید تیک آن را فعال نمایید. همچنین ” فعال‌سازی نوار کناری فروشگاه” نیز یکی دیگر از گزینه‌های موجود در این صفحه می‌باشد..

 فعالسازی نوار کناری فروشگاه
فعالسازی نوار کناری فروشگاه

فرم تماس با فروشنده

قسمت آخر این افزونه مربوط به فرم تماس با فروشنده می‌باشد. قسمت اول با عنوان ” Vendor Can Contact ” که شما اگر تیک این بخش را آبی کنید درواقع این امکان را به فروشنده می‌دهید که با شما در تماس باشد. همچنین می‌توانید برچسب تماس را از این قسمت تعیین کنید و یا فرم تماس را از این قسمت انتخاب کنید.

فرم تماس
فرم تماس

اکثر تنظیمات افزونه بصورت خودکار انجام خواهد شد و تنها کافیست از بخش نمایش > فهرست‌ها، برگه پیشخوان فروشنده را به منوی اصلی سایت خود اضافه کنید.

به همین راحتی! بدون دردسر شما یک سایت چند فروشنده مثل آمازون راه اندازی کردید و می‌توانید به شروع کسب درآمد از اینترنت بپردازید.

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

 1. U317995 ۱۵ فروردین ۱۴۰۳

  سلام وقت بخیر
  من یه فروشگاه چند فروشنده ای با دکان راه اندازی کردم
  ولی سوالی که دارم اینه که چطوری میشه پرداخت های این مورد رو هندل کرد؟
  یعنی الان تمامی پرداخت ها به یک حساب (حساب مدیر سایت) انجام میشه ما چطور می تونیم مبالغ مربوط به فروشنده های مختلف رو بهشون انتقال بدیم؟
  پلاگین یا امکانی داخل خود دکان برای این مورد وجود داره؟
  یا از طریق سایتی که براش درگاه پرداخت اخذ کردیم این اتفاق باید بیفته؟

 2. U320530 ۱۴ فروردین ۱۴۰۳

  درود فراوان و تشکر بابت آموزش های خوبتون
  افزونه چند فروشنده ای رو میخایم که باش دو خدمت فروش آموزش و ثبت سفارش ارائه بدیم ، چه افزونه ای مناسبه ؟ خوندم که گفتید دکان مناسب نیست. ( الان دکان پرو را هم تهیه کردیم )

 3. U320530 ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

  سلام رضا جان
  من تازه دکان پرو را روی ورد پرس م نصب کردم، پس از فعال کردن و راه اندازی سریع افزونه یه مشکل جدی به وجود میاد :

  – صفحه اصلی سایت و دیگر صفحات برای دیگران (کاربران عادی) بالا نمی آد . (پنل ادمین اوکیه و بالا میاد)

  ممنون میشم راهنماییم کنین

 4. U338421 ۱۹ بهمن ۱۴۰۲

  وقتتون بخیر
  من با خرید افزونه دکان پرو از سایتی دیگر و فعال کردن اون، فیلدهای زیر به صفحه ی پرداخت سایتم اضافه شده
  نام شرکت (اختیاری)

  شماره شناسه شرکت/EUID (اختیاری)

  شماره مالیات بر ارزش افزوده / مالیات (اختیاری)

  نام بانک (اختیاری)
  بانک IBAN (اختیاری)

  میخواستم ببینم چطوری میتونم این فیلد ها رو حذف کنم؟

 5. U336549 ۱۸ دی ۱۴۰۲

  سلام
  آیا امکان داره که هر فروشنده صفحه اختصاصی خودش رو داشته باشه و مشتری با مراجعه به اون صفحه فقط محصولات اون فروشنده رو ببینه؟

 6. U328675 ۲۲ مهر ۱۴۰۲

  سلام،لطفا در مورد مالیات هم توضیح بدین
  اینکه آیا وجه به حساب مدیر سایت واریز میشه؟در این صورت وضعیت مالیات چی میشه البته غیر از اون 9 درصد مالیات ارزش افزوده منظورم مالیاتی که به کد مالیاتی تعلق میگیره اگه ممکنه تو دوره در این مورد بیشتر صحبت کنید ،ممنون

  • Reza Rad رضا راد ۲۲ مهر ۱۴۰۲

   سلام بله باید از مشتری دریافت بشه توی تنظیمات ووکامرس و توسط مدیر سایت پرداخت بشه.

 7. U331009 ۱۵ مهر ۱۴۰۲

  سلام چطور میتونم برای محصول چند فروشنده در نظر بگیرم که داخل فروشگاه محصولات تکراری ایجاد نشه و فقط یک شتاسه واسه محصول داشته یاشیم
  هر فروشنده که محصولی برای فروش انتخاب میکنه و قیمت هودش رو وارد میکنه یه محصول جدید با شناسه جدید ساخته میشه و این برامون دردسر ساز شده

 8. U326120 ۸ شهریور ۱۴۰۲

  سلام، با افزودن دکان کل تنظیمات قالب سایتم بهم ریخت و افزونه المنتور دیگه برام اجرا نمیشه، چطور میشه این مشکل رو برطرف کرد؟

 9. U328133 ۲۴ مرداد ۱۴۰۲

  سلام وقتتون بخیر
  من افزونه رو از مخزن وردپرس نصب کردم ولی زبان انگلیسی هست ، مشکل کجاست؟

 10. U35882 ۲۳ مرداد ۱۴۰۲

  آقا واقعا عالی بود ممنونم.
  یه سوال داشتم اینکه با این افزونه دکان می شه دوره آموزشی هم فروخت؟ یعنی امکان این هست که الزاما محصول فیزیکی نباشه و دانلودی یا لایسنسی باشه؟
  و اینکه لطفا یه دوره پلاگین نویسی برای وردپرس هم به دوره سایت برتر اگر بشه اضافه کنی خیلی خوب میشه. خیلی وقته دنبالشم چیز خوبی پیدا نکردم.
  ممنون ازت

  • Reza Rad رضا راد ۲۴ مرداد ۱۴۰۲

   خواهش میکنم. با دکان پیشنهاد نمیشه. بهتره قالب یا افزونه آموزشی چند فروشندگی نصب کنید. در مورد سایت برتر سعی میکنیم دوره رو بدون برنامه نویسی پیش ببریم چون پلاگین نویسی خیلی کم توسط دانشجوها استفاده میشه و موردی و خودش یه دوره صد ساعته رو میطلبه

 11. U325799 ۲۷ تیر ۱۴۰۲

  سلام وقت بخیر
  اگه ما بخوایم برای مشتری سایت درست کنیم و بخوایم که خود مشتری محصولاتش رو ثبت کنه میشه از این افزونه برای این کار استفاده کرد؟

 12. U325875 ۱۴ تیر ۱۴۰۲

  سلام یک سوال داشتم
  آیا کاربری که در سایت ثبت نام کرده میتونه خودش محصولش رو به فروش بزاره؟
  اگر نه چطور باید این امکان را در پنل کاربری شخص اضافه کرد؟

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۱۵ تیر ۱۴۰۲

   درود
   باید از افزونه های چند فروشندگی مثل دکان در سایت استفاده کنید همونطور که در این مقاله توضیح داده ایم

 13. U310469 ۳ دی ۱۴۰۰

  با سلام واحترام
  بنده قصد خرید افزونه دکان پرو را از سایت ژاکت داشته ولی محصولی که خریده ام استارتر دکان پرو هست و فروشنده نیزدر پنل فروشگاهی خود عنوان محصول را دکان پرو معرفی کرده لذا با توجه به اینکه محصول خریداری شده استارتر دکان پرو است نه دکان پرو ترجمه شده وراست چین شده، و قابلیت های ورژن اصلی را ندارد و نیزفاقد ماژول های ورژن اصلی می باشدلذاباتوجه به نوع معرفی محصول در عنوان و عدم انطباق وِیژگی های فنی محصول با عنوان آن و عدم برخورداری از مشخصات وامکانات لازم مطابق با عنوان معرفی شده و برای جلوگیری از هرگونه نارضایتی ،تقاضا میشود نسبت به خرید افزونه دکان از سایت ژاکت خودداری فرمائید.

 14. U310065 ۱۰ آذر ۱۴۰۰

  واقعا خیلی ممنون ازتون بابت سایت خوبتون
  من با کمک شما سایتم رو آوردم بالا و تو فوتر سایتمم اسمتون رو نوشتم
  میهن وردپرس♡
  واقعا امیدوارم جواب کارهای خوبتون رو ببینید لیاقت بهترین هارو دارید.

 15. U42285 ۲۷ مرداد ۱۴۰۰

  سلام..وقتی یک نفر به عنوان کاربر ساده ثبت نام کرده بعدا میتونه به فروشنده تغییر کند؟

 16. U39263 ۶ اردیبهشت ۱۴۰۰

  سلام ميتونيم یک کاری کنيم که کاربران ما مثل سایت ديجي کالا يک چيزي بفروشند چه افزونه اي را پیشنهاد ميدهيد؟؟؟؟؟؟؟؟

 17. U23658 ۷ دی ۱۳۹۹

  با سلام و روز بخیر
  ما قصد داریم در سایتمون چند انبار تعریف کنیم که بسته به اینکه محصول از کدام انبار خریداری شود زمان ارسال محصول متفاوت میباشد.آیا با استفاده از این افزونه میشه از انبارها به عنوان فروشنده 1 و فروشنده 2 نام برد و زمان ارسال محصول نیز بر اساس انتخاب هر کدام از آنها متفاوت باشه؟
  ممنون میشم من رو راهنمایی کنید.
  سپاس

 18. U19280 ۵ مرداد ۱۳۹۹

  سلام خسته نباید
  چندتا سوال داشتم
  1- ایا این امکان وجود داره به یک محصول دو قیمت بدهیم یکی برای کسانی که به عنوان فروشنده ثبتنام میکنند و یکی برای کاربران ساده؟
  2- ایا میتونیم صفحه ثبتنام به عنوان فروشنده رو تغییر بدیم مثلا خودمون یه چیزایی زیاد یا کم کنیم؟
  اگه با افزونه ی دیگری هست در این مورد ممنون میشم

 19. U16380 ۱۰ خرداد ۱۳۹۹

  سلام
  وقت شما بخیر

  جناب حسینی راد سایت ما از یک سال نیم پیش راه اندازی شده و مشابه سایت میهن وردپرس هستش اما تو زمینه اپلیکیشن های موبایل مثل فروش سورس اندروید و سورس آی او اس و قصد داریم در نسخه جدید وب سایت دوره های آموزشی برنامه نویسی اندروید و آی او اس اضافه کنیم؟

  اما می خواستیم قبل از راه اندازی سیستم چند فروشندگی با شما یه مشورتی کنیم و ممنون میشم راهنمایی کنید:

  در نسخه جدید وب سایت قابلیت چند فروشندگی اضافه کنیم که فروشنده ها هم، ثبت نام و محصولات خودشان در سایت برای فروش قرار بدن و حالا حدودا 20% از هر فروش محصول برای وب سایت برداریم یا اینکه محصولات فقط خومان برای فروش قرار بدیم و قابلیت چند فروشندگی اضافه نکنیم؟
  و اینکه اگر بنظرتون قابلیت چند فروشندگی اضافه کنیم امکان فروش دوره های آموزشی هم به فروشنده ها بدیم یا دوره های آموزشی فقط توسط خومان منتشر بشه؟

  جناب حسینی راد ممنون میشم راهنمایی و نظر شخصی خودتون در این مورد بدید.

  تشکر 🌹

  • Reza Rad رضا راد ۱۲ خرداد ۱۳۹۹

   سلام اینکه سیستم چند فروشندگی داشته باشید تصمیم شماست. اما پیشنهاد می کنم راه اندازی کنید. بازار بزرگتری خواهید داشت. درباره دوره های آموزشی باز هم تصمیم با شماست اما پیشنهاد می کنم این یک مورد را خودتان انجام دهید چون کیفیت محتوای آموزشی خیلی مهم هست در نگهداری کاربر توی سایت شما

 20. U13744 ۲ مهر ۱۳۹۸

  سلام و خسته نباشید فراوان.
  آیا امکانش هست هر فروشنده یک قالب اختصاصی داشته باشه؟ منظورم یک قالب که صفحات متفاوت داره هستش. مثلا یکی لباس می فروشه قالب لباس باشه و دیگری قالب دیگر. بعضی قالب ها هستند که چندین مدل طراحی شدن مثلا برای لباس و ساعت و دیجیتال و … . می خوام ببینم می شه توی یک سایت از انواع این صفحات برای فروشنده هام استفاده کنم یا نه.

 21. U23223 ۲۷ مرداد ۱۳۹۸

  سلام،با نسخه جدید ووکامرس سازگاری نداره، هنوز بروز نشده؟؟

 22. U10129 ۱۳ مرداد ۱۳۹۸

  چقد بهتر میشد که واقعا آموزش افزونرو میزاشتین! فقط به رقباتون تیکه انداختید!

 23. U3552 ۲ مرداد ۱۳۹۸

  سلام افزونه دکان فارسی به زودی در مخزن وردپرس قرار میگیره و میتونید استفاده کنید

 24. U17539 ۲۵ تیر ۱۳۹۸

  سلام . فارسی نیست
  چطور فارسی کنم ، زبان سایتم هم فارسی هست .