شاپرک: دامنه‌های دات کام مسدود می‌شوند!

4.4 / 5. تعداد رای: 59

داستان نامه مسدود شدن دامنه‌های دات کام

چند روز پیش شاپرک طی نامه‌ای از پرداخت‌یار‌ها (شرکت‌های ارائه دهنده درگاه پرداخت اینترنتی) درخواست کرد تا دامنه سایت خود را از دات کام به دات آی آر تغییر دهند. دلیل این درخواست احتمال مسدود شدن دامنه‌های دات کام بود. حال مشخص نیست این مسدود شدن از داخل کشور انجام می‌شود یا خارج از کشور! در این ویدیو چند پیش‌آمد را بررسی خواهیم کرد.

متن نامه به شرح زیر است:

shaparak letter to psp

از زمان انتشار این نامه کلی پیام برای ما ارسال شد که آیا قرار هست دامنه دات کام مسدود شود؟ این مردمی که با هزاران دردسر و با این وضعیت اینترنت بیزنس می‌کنند، حالا نگران مسدود شدن دامنه‌های .com هستند.

بیایید این نامه را موشکافی کنیم. بخش اول:

مخاطرات بالقوه ناشی از مسدود شدن احتمالی دامنه‌های .com

پس این یک احتمال هست. در بخش دوم گفته شده که ترجیحا! پس این صرفا یک پیشنهاد هست و در حال حاضر لزومی برای تغییر دامنه وجود ندارد.

مشکلات تغییر دامنه

با تغییر دامنه پرداخت‌یارها احتمال ۹۹ درصد درگاه پرداخت تمام سایت‌هایی که از درگاه‌های پرداخت شرکت‌های پرداخت یار ایرانی استفاده می‌کنند، با مشکل مواجه خواهند شد. پس تغییر دامنه شرکت‌های پرداخت‌یار به این آسانی هم نیست.

آموزش تغییر دامنه سایت را در میهن وردپرس ببینید تا متوجه شوید که تغییر دامنه یک وبسایت به این راحتی‌ها هم نیست.

دامنه دات کام مسدود می‌شود؟

این مورد را باید از دو جنبه بررسی کنیم. حالت اول مسدود شدن دامنه‌های دات کام از سمت شرکت‌های ثبت کننده دامنه خارجی یا بهتر است بگوییم: تحریم شدن ایران!

حالت دوم تحریم دامنه‌های دات کام از سمت اینترنت داخل ایران. بیایید هر دو مورد را بررسی کنیم.

تحریم دامنه دات کام از سمت شرکت‌های رجیسترار خارجی

در صورتی که توسط شرکت‌های خارجی تحریم شویم، به راحتی می‌توان از این مورد گذر کرد. ICANN مرکز اصلی ثبت دامنه‌های دات کام هست. اما این مجموعه ایران را تحریم نمی‌کند. بلکه شرکت‌ها رجیسترار که زیر مجموعه این شرکت هستند ممکن است ایران را به دلایل تجاری و قوانین آمریکا تحریم کنند.

چند سال پیش شرکت‌های رجیسترار آمریکایی ایران را تحریم کردند. طی این تحریم یک نامه به تمام ایرانی‌هایی که دامنه دات کام دارند ارسال کردند و پیشنهاد شد که هر چه سریعتر دامنه خود را به شرکت دیگری منتقل کنند. هیچ مشکلی برای دامنه‌ها پیش نیامد و در اصل یک فرصت ۶ ماهه به ایرانی‌ها داده شد تا دامنه خود را به شرکت دیگری که خارج از آمریکاست منتقل کنند.

در نتیجه تمام شرکت‌های هاستینگ ایرانی دامنه‌های خود را به شرکت‌های اروپایی نظیر joker یا hexonet منتقل کردند. حالا تمام شرکت‌ها و افراد ایرانی از رجیسترارهای اروپایی استفاده می‌کنند.

اما اگر اروپا ایران را تحریم کرد…

اگر اروپا ایران را تحریم کند باز هم مشکل خاصی نیست. همیشه راه برای رسیدن به یک بیزنس قوی باز هست. 🙂 ایرانی‌های همیشه در صحنه از شرکت‌هایی در کشورهای دیگر استفاده می‌کنند. مثلا رجیسترارهای هندی، چینی یا استرالیایی یا هر کشور دیگری که هنوز با ایران دوست هست.

پس نگران تحریم دامنه دات‌کام از سمت کشورهای خارجی نباشید.

مسدود شدن دامنه دات کام از خارج کشور

اما بنابر دلایلی ممکن است با اجرایی شدن بیشتر طرح اینترنت ملی یا طرح صیانت، دامنه‌های دات کام از داخل ایران مسدود شوند و فقط به دامنه‌های IR دسترسی داشته باشیم. در این صورت مشکل کمی بزرگ‌تر خواهد بود. چرا که دیگر گوگل و سرویس‌هایی که امروز برای پیشبرد اهداف کسب‌و‌کارمان از آن استفاده می‌کنیم، وجود نخواهند داشت و باید به دنبال راهی دیگر برای بازاریابی وب‌سایت‌هایمان باشیم.

امیدواریم که این مشکلات بوجود نیاید. اما در صورت بروز چنین مشکلی، مهم این هست که مردم باید از تکنولوژی استفاده کنند و به دنیای آنلاین وابسته هستند. پس راه‌های دیگری برای بازاریابی کسب‌و‌کارمان خواهیم بود.

با سپاس از همراهی شما عزیزان.

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

  1. U319850 ۴ دی ۱۴۰۱

    کسی که میخواد موفق بشه، هیچ وقت عوامل بیرونی رو مقصر نمیدونه؛ در هر شرایطی میشه راه رو پیدا کرد فقط باید امیدوار باشی.