جلسه ۲: آموزش ثبت دامنه .ir و .com بصورت عملی

3.9 / 5. تعداد رای: 171

آموزش ثبت دامنه

آموزش ثبت دامنه

در این جلسه از دوره رایگان ساخت سایت با وردپرس آموزش ثبت دامنه .ir و .com را بصورت کاملا عملی به شما توضیح خواهیم داد. یاد می‌گیریم چگونه دامنه مورد نظر خود را ثبت کنیم.

در این جلسه قصد داریم دامنه وب‌سایت موردنظر خود را ثبت کنیم و به ببینیم که فرایند ثبت دامنه به چه صورت است. به‌صورت‌کلی ما دو نوع دامنه داریم، دامنه ir. که مخصوص ایران است و شما باید یک سری فرایند در وب‌سایت‌های ایرانی و مرجع ثبت دامنه‌های ir. باید طی کنید. یک سری هم دامنه خارجی داریم که ثبت آنها راحت‌تر است و اگر شما برای اولین بار مراحل ثبت دامنه را انجام می‌دهید کافی است که تنها در یک وب‌سایت فرایند را انجام دهید.

دامنه‌های خارجی شامل دامنه‌های com ،.net ،.org. و co. و… می‌باشند. یک سری از دامنه‌ها مانند evu. و edu.ir. یا ac.ir. معمولاً دامنه‌هایی هستند که به مراجع آموزشی داده می‌شوند و یا به ادارات آموزشی که دانشگاه‌هایی که مجوز آموزشی دارند. پس همه نوع دامنه‌ای را شما نمی‌توانید ثبت کنید. ولی دامنه‌هایی مثل com ،.net ،.org. و ir. دامنه‌هایی هستند که قابل‌استفاده برای ما هستند، برای عموم در دسترس هستند و نیاز به مجوز خاصی ندارند را خیلی راحت می‌توان ثبت کرد.

آموزش ثبت دامنه ir.

برای اینکه دامنه ir. را ثبت کنید باید در وب‌سایت nic.ir یا ایرنیک وارد شوید و فرایند ثبت‌نام خود را انجام دهید. وب‌سایت ایرنیک مرجع اصلی ثبت دامنه‌های ir. است. کار با این وب‌سایت مقداری سخت است و سرعت کمی دارد ولی به‌هرحال می‌شود با آن کار کرد و همیشه در دسترس است.

برای دامنه‌های خارجی مرجع خاصی مدنظر نیست و شما نیازی ندارید که در یک وب‌سایت خاص اول ثبت‌نام کنید، احراز هویت کنید و بعد دامنه خود را ثبت کنید. اما برای ثبت دامنه ir. شما باید حتماً یک حساب کاربری برای خود در وب‌سایت ایرنیک بسازید.

ساخت حساب کاربری در سایت ایرنیک
ساخت حساب کاربری در سایت ایرنیک

زمانی که وارد سایت شدید از بخش “ساختن شناسه کاربری” باید فرایند ثبت‌نام را انجام دهید. در اینجا مانند اکثر وب‌سایت‌های ایرانی نیاز است که فرم را تکمیل کنید، شناسه دریافت کنید و ممکن است که برای ثبت اولین دامنه خود نیاز باشد که اسکن کارت ملی بفرستید ولی پس‌ازاینکه این مراحل را طی کردید و مشخصات خود را وارد کردید به شما یک شناسه ایرنیک داده می‌شود.

پر کردن فرم برای ساخت حساب کاربری در سایت ایرنیک
پر کردن فرم برای ساخت حساب کاربری در سایت ایرنیک

از شناسه ایرنیک خود می‌توانید جهت ثبت دامنه در سایت ایرنیک و سایت‌های دیگر استفاده کنید. فرایند ثبت‌نام کاملاً فارسی است و شما می‌توانید در عرض چند دقیقه خیلی راحت آن را انجام دهید.

ثبت دامنه در سایت ایرنیک

زمانی که شما شناسه را دریافت کردید کافی است که در سایت ایرنیک با همان حساب کاربری که ثبت‌نام کرده‌اید از بخش دامنه‌ها > ثبت دامنه وارد شوید. در اینجا باید در فیلد اول شناسه خود را وارد کنید و شروع به ثبت دامنه موردنظر خود بکنید. اما ما به شما پیشنهاد نمی‌کنیم که در وب‌سایت ایرنیک دامنه خود را ثبت کنید و دلیل آن هم این است که سایت ایرنیک بابت ثبت دامنه‌های ir. هزینه‌های زیادی را از شما می‌گیرد.

ثبت دامنه در سایت ایرنیک
ثبت دامنه در سایت ایرنیک

درواقع می‌توان گفت که این وب‌سایت مانند بعضی از وب‌سایت‌هایی است که خودشان قیمت بالاتری می‌دهدند و به نمایندگان فروش یا Reseller خود قیمت پایین‌تری را ارائه می‌کنند است. پس ما به‌عنوان یک فرد ثبت‌کننده دامنه بهتر است که در ایرنیک دامنه خود را ثبت نکنیم.

شروع فرایند ثبت دامنه ir.

برای اینکه این کار را انجام دهید باید در گوگل عبارت “ثبت دامنه” را جستجو کنید تا لیستی از وب‌سایت‌هایی که این کار را انجام می‌دهدند ببینید. تمامی وب‌سایت‌هایی که ثبت دامنه‌های دیگر را پوشش می‌دهدند ثبت دامنه ir. را هم انجام می‌دهدند. این نکته را حتماً در نظر داشته باشید که اینکه کدام‌یک از این وب‌سایت‌ها را انتخاب می‌کنید تفاوتی ندارد ولی حتماً توجه کنید که یک شرکت بسیار معتبر باشد و حداقل چندین سال سابقه داشته باشد.

معمولاً سایت‌هایی که جز موارد اول گوگل هستند سایت‌های معتبری می‌باشند. در اینجا کافی است که شما در فیلد جستجوی دامنه، دامنه موردنظر خود را جستجو کنید. سپس بررسی برای این دامنه انجام می‌شود و نتیجه برای شما نمایش داده می‌شود. به‌عنوان‌مثال ما در اینجا hoseinirad.ir را در اینجا ما جستجو کرده‌ایم و برای ما در نتایج نشان می‌دهد که com. ثبت‌شده، پس ما ir. را وارد می‌کنیم.

جستجو برای پیدا کردن دامنه
جستجو برای پیدا کردن دامنه

فراموش نکنید که شما تنها می‌توانید دامنه‌ای که آزاد است را ثبت کنید و دامنه‌ای قبلاً ثبت‌شده را به‌هیچ‌عنوان نمی‌توانید دوباره انتخاب کنید. خب برای اینکه دامنه را در اینجا ثبت کنید باید روی دکمه سفارش کنید و در صفحه بعد روی ادامه کلیک کنید. (معمولاً هزینه ثبت دامنه ir. سالانه 5 هزار تومان است.) سپس ادامه فرایند را طی کنید. در مرحله مشخصات دامین شما باید شناسه ایرنیک که قبلاً آن را دریافت کرده‌اید را وارد کنید.

تکمیل فرایند خرید دامنه
تکمیل فرایند خرید دامنه

به همین راحتی با واردکردن شناسه این دامنه در پنل ایرنیک شما ثبت خواهد شد. در نظر داشته باشید که اگر همین دامنه را بخواهید در ایرنیک ثبت کنید با چند برابر همین مبلغ را هزینه کنید. بعد از طی این فرایندها دامین شما بعد از نهایتاً 24 ساعت ثبت می‌شود.

آموزش ثبت دامنه com.

دامنه‌هایی مانند com ،.net. و co. را می‌توان در مدت زمان کمتر از دامنه ir. مثلا نیم ساعت یا یک‌ ساعت فرایند ثبت‌نامشان را انجام داد.

در اینجا هم مانند قبل عبارت “ثبت دامنه” را در گوگل جستجو کنید و دامنه موردنظر خود را در بخش جستجو وارد کنید. بعدازاینکه مشخص شد دامنه آزاد است؛ سپس مبلغ سالانه گرفتن دامنه را برای شما نمایش می‌دهد.

سپس روی “افزودن به سبد خرید” کلیک کنید و با کلیک روی ادامه می‌توانید مراحل خرید را انجام دهید. برای تنظیمات DNS هم نیازی نیست که کاری انجام دهید و همین موارد پیش‌فرض را وارد کرده و روی ادامه کلیک کنید. چراکه هنوز هاست خود را خریداری نکرده‌اید و در جلسات بعد حتماً یک جلسه در مورد DNS برای شما توضیح می‌دهیم.

خرید دامنه COM.
خرید دامنه COM.

درنهایت روی گزینه پرداخت نهایی کلیک کنید و پس از پرداخت دامین شما بعد از مدت نهایتاً یک ساعت فعال می‌شود. بنابراین دامین خود را فعال کنید تا در جلسات بعد از آن استفاده کنیم و هاست را خریداری کنیم و درنهایت دامین و هاست را به هم متصل کرده و سایتمان را راه‌اندازی کنیم.

پیروز و سربلند باشید. 🙂

آموزش کامل وردپرس

این جلسه بخشی از دوره رایگان آموزش وردپرس هست. با مشاهده کامل دوره می‌توانید ساخت سایت را آموزش ببینید.

دوره رایگان آموزش وردپرس

در بخش جامعه می‌توانید سوالات خود را بپرسید و با سایر هم‌میهنان وردپرسی در ارتباط باشید.

ورود به جامعه
نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

 1. U32187 ۷ اردیبهشت ۱۴۰۱

  با سلام ببخشید برای ساخت سایت آموزشی میشه دامنه و هاست رو فعلا خریداری نکرد.اگر بله لطفا راهنمایی بفرماید.ممنون

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

   درود
   برای هر سایتی میتونید اول سایت رو روی لوکال هاست طراحی و پیاده سازی کنید و سپس به هاست اصلی منتقل کنید

 2. U251858 ۱۳ آبان ۱۴۰۰

  سلام.وقت بخیر.
  سوال اولم اینه برای وبسایت فروش پسوند .shop میتونه مناسب باشه؟یا بهتره از پسوند شناخته شده .comاستفاده بشه.
  سوال دوم اینه امکان اینکه دامنه ایی ثبت شده باشه و ازش استفاده نشه هست؟چون من یه دامنه ای رو با ir میخواستم ثبت کنم میگفت استفاده شده،،، اما آدرسش سایتی رو باز نمیکرد.

 3. U39345 ۲۶ تیر ۱۴۰۰

  سلام ، چه طور باید فایل داخل سایتمون بزاریم برای دانلود کاربرانی که به سایت ما میان برای دانلود محصولاتمون ؟؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 4. U39444 ۱۵ خرداد ۱۴۰۰

  با سلام
  میخواستم بدونم که، اگه بخواهیم دامین بخریم میتونیم بدونه اینکه در سایت ایرنیک ثبت نام کنیم میتونیم دامین رو فعال کنیم؟

 5. U39747 ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

  سلام
  میشه از خارح از کشور هم دامنه سایت رو تمدید کنیم؟

 6. U39747 ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

  سلام
  ممنون بابت اطلاعات خوبی که در اختیار ما گذاشتین
  یه سوال داشتم
  بعد ار ساخت سایت و فعالیت امکان تغییر نام سایت هست؟
  باید هزینه ثبت دامنه دوباره پرداخت بشه درسته؟

 7. U39543 ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

  درود بر شما.
  من از یکی از سایت ها دامنه .ir خریدم. اما دسترسی به اکانتم در اون سایت ندارم. این دامنه در آیرنیک به نام من ثبت شده. میخوام بدونم بدون ورود به سایت مبدا میتونم دامنه رو به سایت دیگه ای منتقل کنم؟ یا اینکه اصلا برای مراحل بعدی وصل کردن دامنه .ir به هاست نیازی به سایت فروشنده دارم؟
  سپاس

 8. U38788 ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۰

  سلام خسته نباشید
  ی سوال داشتم خدمتتون

  ببینید مثلا وقتی یه پست میزارم تو سایت مثلا دانلود زیرنویس فارسی فیلم 2021 mortal kombat
  و وقتی تو گوگل تیتر پست رو سرچ میکنم + اسم سایتم به جای اینکه مثل سایتای دیگه تیتر پست رو بیاره مینویسه بایگانی های 2021 و وارد دسته فیلم های 2021 میشه , کلا تو گوگل فقط بایگانی هارو نشون میده نه پست هارو
  چطور میشه حل کرد این مشکل رو ؟

  • Reza Rad رضا راد ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

   درود بر شما بررسی کنید پست ها ایندکس باشند. همچنین موارد ux در سرچ کنسول رو که در دوره سئو توضیح دادم بررسی کنید.

   • U38788 ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰

    چطور بفهمم پست ها ایندکس شدند ؟؟

    • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

     بعد از اسم دامنه یک فاصله بدهید و عبارت inurl:ghesmati-az-address را بنویسید، دقت کنید که قبل و بعد از دونقطه فاصله ای وجود نداره، قسمتی از آدرس صفحه را بنویسید تا ببینید آن صفحه ایندکس شده است یا خیر؛ لازم نیست کل url را کپی کنید، قسمتی از آن را نویسید و تمامی صفحاتی که url آنها شامل آن عبارت باشد در لیست نتایج قابل مشاهده خواهند بود.

   • U38788 ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

    منظورتون از ux تجربه کاربری هست ؟؟

 9. U33485 ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

  سلام
  یک سوال دارم…سن من زیر 18 سال هست و من کد ایرنیکم رو دیشب گرفتم و همون دیشب هم یه دامین ثبت کردم.
  خیلی آشنایی ندارم با روند کار…
  برام ایمیل اومده بود که 10 روز دیگه مشخص میشه که دامین من ثبت نهایی میشه یا نه…
  ممنون میشم من رو راهنمایی کنید که تا اون ده روز دیگه، من باید چی کار کنم؟

  • U33485 ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

   سلام مجدد.
   الان هم ایمیل اومده باید در وبسایت ساماندهی وزارت ارشاد، ثبت نام کنم و درخواست تایید شدن دامنه ام رو بدم…
   ممنون میشم راهنمایی کنید در این روند کار، چه کار هایی باید انجام بدم و چه کار هایی نکنم….
   ممنون🌹🌹🌹😊

  • Reza Rad رضا راد ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

   درود بر شما هیچی. فعلا بقیه آموزش ها رو ببینید و صبر کنید تا تایید بشه

 10. U38796 ۲۲ فروردین ۱۴۰۰

  ببخشید
  سایت های دانلود چجوری کسب درآمد میکنن؟
  فقط از تبلیغات؟

 11. U38759 ۲۱ فروردین ۱۴۰۰

  سلام. وقتتون بخیر.
  دامنه های .ir قیمت مناسب دارن ولی باید شناسه ی ایرنیک ساخت. می خواستم بدونم در سایت ایران سرور، ثبت دامنه ی .com هم نیاز به شناسه ی ایرنیک داره؟
  خیلی ممنون🙏🏻🌹

 12. U38519 ۱۲ فروردین ۱۴۰۰

  سلام بر شما، خسته نباشید
  من یه دامنه ثیت کردم در سایت ایرنیک ولی در بخش تائید مدارک به مشکل بر خوردم و چندین بار هم دوباره مدارکمو ارسال کردم ولی بعد از چند روز هنوز دامنه ام در انتظار تائید مدارک مونده، چیکار باید بکنم تا دامنم ثبت شه و وردپرس رو روش نصب کنم؟

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۱۴ فروردین ۱۴۰۰

   با سلام
   باید با پشتیبانی ایرنیک در ارتباط باشید تا مشکل رو بررسی کنند و دامنه شما رو تایید کنند

 13. U37813 ۲۶ اسفند ۱۳۹۹

  سلام خسته نباشید شما توی ایرنیک ثبت کردید بعد توی سایت دوم یعنی ایران هاست گفتید چه باید اون کد ایرنیک را ثبت کنیم ولی توی سایت دوم یعنی ایران سرور ما جایی رو برای ثبت اون کدی که از ایرنیک گرفته بودیم پیدا نکردیم سوال دوم اینکه اگه توی ایرنیک کد نگیریم مشکل ایجاد میشه؟

  • Reza Rad رضا راد ۲۷ اسفند ۱۳۹۹

   سلام توی ایمیلی که ایرنیک برای شما ارسال میکنه این رمز هست و باید حتما داشته باشیدش. البته رمز نیست بلکه شناسه کاربری هست.

 14. U37732 ۲۲ اسفند ۱۳۹۹

  سلام خسته نباشید ایا دامنه ی .com رو باید در ایرنیک تبت کنیم؟

 15. U36865 ۴ اسفند ۱۳۹۹

  سلام خسته نباشید
  یه سوال داشتم اونم اینکه آیا میشه بعدا دامنه رو تغییر داد یا اینکه دو دامنه به سایتمون وصل کنیم ؟
  مثلا الان دامنه با پسوند ir بگیریم و بعدا com بگیریم

 16. U35930 ۱۶ بهمن ۱۳۹۹

  سلام ممنون از اموزشاتون
  من در حال فراگیری از سایت شما هستم قصد ثبت دامنه رو دارم دامنه ای که مدنظر دارم guitaristmedia هست که ازاده اما در اینستاگرام پیج مشابه و خیلی فعالش هست یعنی guitarist-media که در یوتیوب هم هست اما فعال نیست زیاد و البته دقیقا همین اسم رو در اینستاگرام خودم دارم که چندان فعال نیست با این تفاسیر ایا به صلاح هست ثبت کنم؟؟

  • Reza Rad رضا راد ۱۸ بهمن ۱۳۹۹

   سلام اگر قبلا کسب و کاری با این نام راه‌اندازی شده چه سایت باشه چه اینستاگرام پیشنهاد میکنم نام دیگری رو انتخاب کنید.

  • U42243 ۲۴ مرداد ۱۴۰۰

   سلام وقت بخیر من من تو سایت ایرنیک ثبت نام کردم شناسه به داد ولی پسورد و تو ایمیلم نفرستاده
   زمان می‌بره یا باید چیکار کنم؟

 17. U35927 ۱۶ بهمن ۱۳۹۹

  سلام
  من یه دامنه .com ثبت کردم، می خوام ببینم تا قبل از راه اندازی سایتم می تونم کاری کنم که هر کس با ورود به این دامنه به صفحه‌ی اینستاگرامم وارد شه؟

 18. U32983 ۱۵ آذر ۱۳۹۹

  دامنه Ir. یا .com موقع قطع اینترنت (شبیه پارسال) با هم تفاوت دارن؟
  آخه یه شرکت برا دوستم از ir استفاده کرده بود و گفته بود .com رو ممکنه ببندن ولی ir همیشه وصله

 19. U32265 ۱ آذر ۱۳۹۹

  (سلام خدمت سایت خوبتان)
  آیا با این دوره رایگان ، ما میتوانیم کسب در آمد داشته باشیم؟ برای مثال برای مشتری های خودمان سایت بزنیم؟ ممنون میشم که جواب بدید

 20. U31641 ۱۵ آبان ۱۳۹۹

  سلام شماره شناسه برام ایجاد نمیشه

 21. U30041 ۱۸ مرداد ۱۳۹۹

  با سلام
  یک سوال داشتم : ما میتونیم بعد از اینکه سایتمون رو روی زمپ درست کردیم اقدام به خرید هاست و دامنه بکنیم؟
  و اینکه می تونیم برای یک سایت هم دامنه ی آی آر رو داشته باشیم و هم کام رو؟؟

 22. U14500 ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹

  ممنون از مقاله خوبتون
  چجوری میتونیم بفهمیم دامنهir که ثبت میکنیم قبلا مورد استفاده قرار گرفته؟