جلسه ۴: ثبت دامنه IR و ساخت سایت دات آی آر

4.5 / 5. تعداد رای: 50

در جلسه قبل با ثبت دامنه‌های بین‌المللی مثل دات کام و دات نت آشنا شدیم. اما آیا نحوه خرید و ثبت همه دامنه‌ها به یک شکل است؟ خیر. ثبت دامنه دات آی آر کمی متفاوت هست. در ادامه با ما همراه باشید تا نحوه ثبت دامنه IR را بررسی کنیم.

ساخت سایت دات آی آر

پیش از آن‌که به اصل مطلب برسیم، می‌خواهیم به صورت اجماعی بررسی کنیم که منظور از هاست و دامنه چیست و چه تفاوت‌هایی میان آن‌ها وجود دارد.

در حالت کلی به فضایی که در اختیار کاربر قرار می­‌گیرد تا اطلاعات و فایل‌های سایت خود را در آن‌ بارگذاری و ذخیره کند، هاست گفته می­‌شود. در واقع هاست بخشی از یک کامپیوتر همیشه روشن و همیشه متصل به اینترنت است و کاربر با اجاره آن، بخشی از یک سرور را در مدت مشخصی اجاره می‌­کند.

 در دنیای وب، پسوند دامنه‌ها متفاوت است. از جمله پرکاربردترین پسوندها می‌توانیم به com و net و org اشاره کنیم. اما برخی از دامنه‌ها مخصوص یک منطقه و یک کشور محسوب می­‌شوند، به عنوان مثال دامنه ir مربوط به کشور ایران است و دامنه ae مشخصه کشور امارات است.

برخی از پسوندهای دامنه و قیمت‌های آن
برخی از پسوندهای دامنه و قیمت‌های آن

به طور معمول در خرید و ثبت دامنه­‌های عمومی محدودیت خاصی وجود ندارد. اما برای ثبت دامنه‌های محلی و منطقه‌ای محدودیت‌­ها و مراحلی وجود دارد. به عنوان مثال برای ثبت یک دامنه ir و ساخت سایت ir باید یک سری مراحل طی شود. با ما همراه باشید تا نحوه ثبت این دامنه و ساخت یک سایت با دامنه محلی را بررسی کنیم.

تفاوت دامنه IR و COM

راستش را بخواهید، دامنه‌ها از نظر ارزش هیچ تفاوتی ندارند. دامنه IR زیر نظر مرکز ثبت دامنه کشوری ایران کنترل و مدیریت می‌شود و دامنه COM زیر نظر ICANN که یک موسسه بین‌المللی هست. تفاوتی بین این دو نیست و تنها تفاوت در پسوند سایت شماست. همچنین برای ثبت دامنه COM حدودا ۱۱ دلار و برای ثبت دامنه IR حدود ۵ هزار تومان به صورت سالانه پرداخت می‌کنیم. اطلاعات بیشتر…

آموزش ثبت دامنه IR

برای اینکه دامنه ir. را ثبت کنید باید در وب‌سایت nic.ir یا ایرنیک وارد شوید و فرایند ثبت‌نام خود را انجام دهید. وب‌سایت ایرنیک مرجع اصلی ثبت دامنه‌های ir. است. کار با این وب‌سایت مقداری سخت است و سرعت کمی دارد ولی به‌هرحال می‌شود با آن کار کرد و همیشه در دسترس است.

برای دامنه‌های خارجی مرجع خاصی مدنظر نیست و شما نیازی ندارید که در یک وب‌سایت خاص اول ثبت‌نام کنید، احراز هویت کنید و بعد دامنه خود را ثبت کنید. اما برای ثبت دامنه ir. شما باید حتماً یک حساب کاربری برای خود در وب‌سایت ایرنیک بسازید.

برای ثبت دامنه IR باید در سایت ایرنیک مراحل ثبت‌نام و ساخت حساب کاربری را طی کنیم.

صفحه اصلی سایت nic.ir
صفحه اصلی سایت nic.ir

از منوی مشخصه‌های شناسه وارد بخش ساختن شناسه کاربری شوید.

ثبت نام در سایت ایرنیک
ثبت نام در سایت ایرنیک

زمانی که وارد سایت شدید از بخش “ساختن شناسه کاربری” باید فرایند ثبت‌نام را انجام دهید. در اینجا مانند اکثر وب‌سایت‌های ایرانی نیاز است که فرم را تکمیل کنید، شناسه دریافت کنید و ممکن است که برای ثبت اولین دامنه خود نیاز باشد که اسکن کارت ملی بفرستید ولی پس‌ازاینکه این مراحل را طی کردید و مشخصات خود را وارد کردید به شما یک شناسه ایرنیک داده می‌شود.

پر کردن فرم برای ساخت حساب کاربری در سایت ایرنیک
پر کردن فرم برای ساخت حساب کاربری در سایت ایرنیک

از شناسه ایرنیک خود می‌توانید جهت ثبت دامنه در سایت ایرنیک و سایت‌های دیگر استفاده کنید. فرایند ثبت‌نام کاملاً فارسی است و شما می‌توانید در عرض چند دقیقه خیلی راحت آن را انجام دهید.

سپس به پنل کاربری خود در این سایت وارد می­‌شویم و از قسمت دامنه‌ها، گزینه ثبت دامنه را انتخاب می­‌کنیم.

ثبت دامنه IR در ایرنیک
ثبت دامنه IR در ایرنیک

زمانی که شما شناسه را دریافت کردید کافی است که در سایت ایرنیک با همان حساب کاربری که ثبت‌نام کرده‌اید از بخش دامنه‌ها > ثبت دامنه وارد شوید. در اینجا باید در فیلد اول شناسه خود را وارد کنید و شروع به ثبت دامنه موردنظر خود بکنید. اما ما به شما پیشنهاد نمی‌کنیم که در وب‌سایت ایرنیک دامنه خود را ثبت کنید و دلیل آن هم این است که سایت ایرنیک بابت ثبت دامنه‌های ir. هزینه‌های زیادی را از شما می‌گیرد.

در قسمت ثبت دامنه باید نام دامنه مورد نظرمان را وارد کنیم. اگر این دامنه قبلا ثبت شده باشد متاسفانه دیگر امکان خرید آن تا زمان آزاد سازی مجدد وجود ندارد. اما اگر این دامنه آزاد یا ثبت نشده باشد می­‌توان مراحل خرید آن را انجام داد.

در مرحله بعد باید تعیین کنیم که برای چه مدتی قصد ثبت کردن دامنه را داریم و می‌­توان مدت زمان آن را از یک سال تا چند سال تعیین کرد. پس از تایید مدت زمان، باید مرحله پرداخت را انجام دهیم. پس از پرداخت مبلغ تعیین شده، دامنه مورد نظر تحت مالکیت ما در می‌­آید.

 دامنه ir خریداری شده از زمان پرداخت به مدت 24 الی 48 ساعت، زمان برای فعال سازی نیاز دارد. در پنل کاربری سایت ایرنیک و در قسمت دامنه‌های ثبت شده، می­‌توان تعیین کرد که رابط کاربری این دامنه به چه صورتی باشد. اگر در قسمت رابط، گزینه “خودم”را انتخاب کنیم، تنها خودمان به تنظیمات دامنه دسترسی داریم. اما اگر گزینه ” خودم و دیگران” را انتخاب کنیم، خودمان و شرکت ارائه دهنده هاست به آن دسترسی خواهیم داشت.

هزینه ثبت دامنه دات آی آر

درواقع می‌توان گفت که این وب‌سایت مانند بعضی از وب‌سایت‌هایی است که خودشان قیمت بالاتری می‌دهدند و به نمایندگان فروش یا Reseller خود قیمت پایین‌تری را ارائه می‌کنند است. پس ما به‌عنوان یک فرد ثبت‌کننده دامنه بهتر است که در ایرنیک دامنه خود را ثبت نکنیم.

شروع فرایند ثبت دامنه ir.

برای اینکه این کار را انجام دهید باید در گوگل عبارت “ثبت دامنه” را جستجو کنید تا لیستی از وب‌سایت‌هایی که این کار را انجام می‌دهدند ببینید. تمامی وب‌سایت‌هایی که ثبت دامنه‌های دیگر را پوشش می‌دهدند ثبت دامنه ir. را هم انجام می‌دهدند. این نکته را حتماً در نظر داشته باشید که اینکه کدام‌یک از این وب‌سایت‌ها را انتخاب می‌کنید تفاوتی ندارد ولی حتماً توجه کنید که یک شرکت بسیار معتبر باشد و حداقل چندین سال سابقه داشته باشد.

معمولاً سایت‌هایی که جز موارد اول گوگل هستند سایت‌های معتبری می‌باشند. در اینجا کافی است که شما در فیلد جستجوی دامنه، دامنه موردنظر خود را جستجو کنید. سپس بررسی برای این دامنه انجام می‌شود و نتیجه برای شما نمایش داده می‌شود. به‌عنوان‌مثال ما در اینجا hoseinirad.ir را در اینجا ما جستجو کرده‌ایم و برای ما در نتایج نشان می‌دهد که com. ثبت‌شده، پس ما ir. را وارد می‌کنیم.

جستجو برای پیدا کردن دامنه
جستجو برای پیدا کردن دامنه

فراموش نکنید که شما تنها می‌توانید دامنه‌ای که آزاد است را ثبت کنید و دامنه‌ای قبلاً ثبت‌شده را به‌هیچ‌عنوان نمی‌توانید دوباره انتخاب کنید. خب برای اینکه دامنه را در اینجا ثبت کنید باید روی دکمه سفارش کنید و در صفحه بعد روی ادامه کلیک کنید. (معمولاً هزینه ثبت دامنه ir. سالانه 5 هزار تومان است.) سپس ادامه فرایند را طی کنید. در مرحله مشخصات دامین شما باید شناسه ایرنیک که قبلاً آن را دریافت کرده‌اید را وارد کنید.

تکمیل فرایند خرید دامنه
تکمیل فرایند خرید دامنه

به همین راحتی با واردکردن شناسه این دامنه در پنل ایرنیک شما ثبت خواهد شد. در نظر داشته باشید که اگر همین دامنه را بخواهید در ایرنیک ثبت کنید با چند برابر همین مبلغ را هزینه کنید. بعد از طی این فرایندها دامین شما بعد از نهایتاً 24 ساعت ثبت می‌شود.

خرید دامنه COM.
خرید دامنه COM.

سوالات متداول

آیا برای ثبت دامنه و ساخت سایت ir نیاز به ارسال مدارک داریم

برخی مواقع برای ثبت دامنه‌های ir با نام‌های خاص و… باید برای سایت ایرنیک مدارک هویتی ارسال کنیم. در مواردی که نام دامنه موضوع خاص و پیچیده داشته باشد؛ در هنگام ثبت ایرنیک از ما مدارک هویتی می‌خواهد. این مدارک شامل تصویر کارت ملی و گواهی عدم سواستفاده از دامنه‌ها است. این مدارک باید به صورت اسکن شده در قالب فایل PDF و از طریق قسمت ارسال تعهدنامه برای شناسه بارگزاری شوند.

آیا دامنه ir را فقط می‌­توان از ایرنیک خریداری نمود

دامنه ir را می­‌توان از سایت ایرنیک یا برخی از سایت­‌های ارائه دهنده هاست خریداری نمود. اما باید توجه نمود که اگر قصد خرید دامنه از شرکت‌های ارائه دهنده هاست را داریم حتما باید در سایت ایرنیک ثبت‌نام کرده باشیم و شناسه فعال کاربری داشته باشیم. در غیر این‌صورت دامنه به نام شما ثبت نخواهد شد و شما مالکیتی روی دامنه نخواهید داشت.

چگونه دامنه را به هاست متصل کنیم

پس از خرید دامنه و هاست باید مراحل اتصال دامنه و هاست به یکدیگر را انجام دهیم. برای این منظور در قسمت تنظیمات دامنه باید DNS های مربوط به دامنه را دریافت و کپی کنیم و DNS های دریافتی را در قالب یک تیکت به پشتیبانی شرکت ارائه دهنده هاست اعلام نماییم. معمولا 24 تا 48 ساعت زمان برای اتصال دامنه ir به هاست لازم است. پس از اتصال دامنه به هاست، می­‌توان با جستجو نام دامنه در مرورگر، سایتمان را مشاهده کنیم. البته در جلسات بعدی درباره اتصال هاست به دامنه صحبت خواهیم کرد.

آموزش رایگان ساخت سایت

در ادامه باید خرید هاست و نصب وردپرس روی هاست را انجام دهید. شاید تا همین‌جا هم فرایند انجام کار برای شما سخت بنظر برسد. اما فرایند ثبت دامنه ir بسیار ساده است.

آموزش کامل وردپرس

این مقاله بخشی از دوره آموزش رایگان وردپرس هست. با مشاهده این دوره رایگان، می‌توانید کار با وردپرس را به صورت کامل یاد بگیرید.

دوره رایگان آموزش وردپرس
نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

  1. U315925 ۲۵ اسفند ۱۴۰۱

    عالیه تا الان….

  2. U321239 ۲۱ بهمن ۱۴۰۱

    عالی بود
    ممنون که علمتون رو رایگان در اختیار عموم قرار می دهید.

  3. U30244 ۲ خرداد ۱۴۰۰

    سلام و درود.
    مقاله خوب و کاملی بود. ممنون از شما.
    فقط در بخش سوالات متداول و توضیحات سوال “چگونه دامنه را به هاست متصل کنیم” به جای کلمه “قسمت” نوشتید “قست”. و همچنین یک غلط املایی ریز دیگر هم بود که متاسفانه الان نمی‌توانم آن را در متن مقاله پیدا کنم.
    همچنین من یک سوالم داشت. من یک جا شنیده بودم که پسوند co. مربوط به کشور کلمبیا ست. اما برخی کارخانه دیدند که این پیشوند برای آنها خیلی مناسب است (.co می‌توانید مخفف company. هم باشد) و کلمبیا الان آن را به شکل عمومی و در اختیار مردم غیر بومی قرار می‌دهد و پولش را دریافت می کند. آیا این موضوع درست است؟
    باتشکر از شما 🙂

  4. U34212 ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

    درود بر شما آقای حسینی راد؛ خسته نباشید
    دو تا پیشنهاد داشتم.
    ۱. اول اینکه اگر به انتهای مقاله‌هایتان «مقاله‌های مرتبط» اضافه کنید خیلی خوب میشه.
    ۲. اگر یک فلش به عقب یا به جلو اضافه کنید که به مقاله قلبی و بعدی بتونه، پیمایش کنه و دیگه لازم نباشه تا دوباره از صفحه خارج بشه اونم عالی میشه.
    سلامت باشید؛

    • Reza Rad رضا راد ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

      درود بر شما این موارد رو تست کردیم و طبق تست‌های A.B تصمیم گرفتیم غیرفعالشون کنیم