جلسه ۴: ثبت دامنه IR و ساخت سایت دات آی آر

4.5 / 5. تعداد رای: 193

در جلسه قبل با ثبت دامنه‌های بین‌المللی مثل دات کام و دات نت آشنا شدیم. اما آیا نحوه خرید و ثبت همه دامنه‌ها به یک شکل است؟ خیر. ثبت دامنه دات آی آر کمی متفاوت هست. در ادامه با ما همراه باشید تا نحوه ثبت دامنه IR را بررسی کنیم.

ساخت سایت دات آی آر

پیش از آن‌که به اصل مطلب برسیم، می‌خواهیم به صورت اجماعی بررسی کنیم که منظور از هاست و دامنه چیست و چه تفاوت‌هایی میان آن‌ها وجود دارد.

در حالت کلی به فضایی که در اختیار کاربر قرار می­‌گیرد تا اطلاعات و فایل‌های سایت خود را در آن‌ بارگذاری و ذخیره کند، هاست گفته می­‌شود. در واقع هاست بخشی از یک کامپیوتر همیشه روشن و همیشه متصل به اینترنت است و کاربر با اجاره آن، بخشی از یک سرور را در مدت مشخصی اجاره می‌­کند.

 در دنیای وب، پسوند دامنه‌ها متفاوت است. از جمله پرکاربردترین پسوندها می‌توانیم به com و net و org اشاره کنیم. اما برخی از دامنه‌ها مخصوص یک منطقه و یک کشور محسوب می­‌شوند، به عنوان مثال دامنه ir مربوط به کشور ایران است و دامنه ae مشخصه کشور امارات است.

برخی از پسوندهای دامنه و قیمت‌های آن
برخی از پسوندهای دامنه و قیمت‌های آن

به طور معمول در خرید و ثبت دامنه­‌های عمومی محدودیت خاصی وجود ندارد. اما برای ثبت دامنه‌های محلی و منطقه‌ای محدودیت‌­ها و مراحلی وجود دارد. به عنوان مثال برای ثبت یک دامنه ir و ساخت سایت ir باید یک سری مراحل طی شود. با ما همراه باشید تا نحوه ثبت این دامنه و ساخت یک سایت با دامنه محلی را بررسی کنیم.

تفاوت دامنه IR و COM

راستش را بخواهید، دامنه‌ها از نظر ارزش هیچ تفاوتی ندارند. دامنه IR زیر نظر مرکز ثبت دامنه کشوری ایران کنترل و مدیریت می‌شود و دامنه COM زیر نظر ICANN که یک موسسه بین‌المللی هست. تفاوتی بین این دو نیست و تنها تفاوت در پسوند سایت شماست. همچنین برای ثبت دامنه COM حدودا ۱۱ دلار و برای ثبت دامنه IR حدود ۲۵ تا ۴۰ هزار تومان به صورت سالانه پرداخت می‌کنیم. اطلاعات بیشتر…

آموزش ثبت دامنه IR

برای اینکه دامنه ir. را ثبت کنید باید در وب‌سایت nic.ir یا ایرنیک وارد شوید و فرایند ثبت‌نام خود را انجام دهید. وب‌سایت ایرنیک مرجع اصلی ثبت دامنه‌های ir. است. کار با این وب‌سایت مقداری سخت است و سرعت کمی دارد ولی به‌هرحال می‌شود با آن کار کرد و همیشه در دسترس است.

برای دامنه‌های خارجی مرجع خاصی مدنظر نیست و شما نیازی ندارید که در یک وب‌سایت خاص اول ثبت‌نام کنید، احراز هویت کنید و بعد دامنه خود را ثبت کنید. اما برای ثبت دامنه ir. شما باید حتماً یک حساب کاربری برای خود در وب‌سایت ایرنیک بسازید.

برای ثبت دامنه IR باید در سایت ایرنیک مراحل ثبت‌نام و ساخت حساب کاربری را طی کنیم.

صفحه اصلی سایت nic.ir
صفحه اصلی سایت nic.ir

از منوی مشخصه‌های شناسه وارد بخش ساختن شناسه کاربری شوید.

ثبت نام در سایت ایرنیک
ثبت نام در سایت ایرنیک

زمانی که وارد سایت شدید از بخش “ساختن شناسه کاربری” باید فرایند ثبت‌نام را انجام دهید. در اینجا مانند اکثر وب‌سایت‌های ایرانی نیاز است که فرم را تکمیل کنید، شناسه دریافت کنید و ممکن است که برای ثبت اولین دامنه خود نیاز باشد که اسکن کارت ملی بفرستید ولی پس‌ازاینکه این مراحل را طی کردید و مشخصات خود را وارد کردید به شما یک شناسه ایرنیک داده می‌شود.

پر کردن فرم برای ساخت حساب کاربری در سایت ایرنیک
پر کردن فرم برای ساخت حساب کاربری در سایت ایرنیک

از شناسه ایرنیک خود می‌توانید جهت ثبت دامنه در سایت ایرنیک و سایت‌های دیگر استفاده کنید. فرایند ثبت‌نام کاملاً فارسی است و شما می‌توانید در عرض چند دقیقه خیلی راحت آن را انجام دهید.

سپس به پنل کاربری خود در این سایت وارد می­‌شویم و از قسمت دامنه‌ها، گزینه ثبت دامنه را انتخاب می­‌کنیم.

ثبت دامنه IR در ایرنیک
ثبت دامنه IR در ایرنیک

زمانی که شما شناسه را دریافت کردید کافی است که در سایت ایرنیک با همان حساب کاربری که ثبت‌نام کرده‌اید از بخش دامنه‌ها > ثبت دامنه وارد شوید. در اینجا باید در فیلد اول شناسه خود را وارد کنید و شروع به ثبت دامنه موردنظر خود بکنید. اما ما به شما پیشنهاد نمی‌کنیم که در وب‌سایت ایرنیک دامنه خود را ثبت کنید و دلیل آن هم این است که سایت ایرنیک بابت ثبت دامنه‌های ir. هزینه‌های زیادی را از شما می‌گیرد.

در قسمت ثبت دامنه باید نام دامنه مورد نظرمان را وارد کنیم. اگر این دامنه قبلا ثبت شده باشد متاسفانه دیگر امکان خرید آن تا زمان آزاد سازی مجدد وجود ندارد. اما اگر این دامنه آزاد یا ثبت نشده باشد می­‌توان مراحل خرید آن را انجام داد.

در مرحله بعد باید تعیین کنیم که برای چه مدتی قصد ثبت کردن دامنه را داریم و می‌­توان مدت زمان آن را از یک سال تا چند سال تعیین کرد. پس از تایید مدت زمان، باید مرحله پرداخت را انجام دهیم. پس از پرداخت مبلغ تعیین شده، دامنه مورد نظر تحت مالکیت ما در می‌­آید.

 دامنه ir خریداری شده از زمان پرداخت به مدت 24 الی 48 ساعت، زمان برای فعال سازی نیاز دارد. در پنل کاربری سایت ایرنیک و در قسمت دامنه‌های ثبت شده، می­‌توان تعیین کرد که رابط کاربری این دامنه به چه صورتی باشد. اگر در قسمت رابط، گزینه “خودم”را انتخاب کنیم، تنها خودمان به تنظیمات دامنه دسترسی داریم. اما اگر گزینه ” خودم و دیگران” را انتخاب کنیم، خودمان و شرکت ارائه دهنده هاست به آن دسترسی خواهیم داشت.

هزینه ثبت دامنه دات آی آر

درواقع می‌توان گفت که این وب‌سایت مانند بعضی از وب‌سایت‌هایی است که خودشان قیمت بالاتری می‌دهدند و به نمایندگان فروش یا Reseller خود قیمت پایین‌تری را ارائه می‌کنند است. پس ما به‌عنوان یک فرد ثبت‌کننده دامنه بهتر است که در ایرنیک دامنه خود را ثبت نکنیم.

شروع فرایند ثبت دامنه ir.

برای اینکه این کار را انجام دهید باید در گوگل عبارت “ثبت دامنه” را جستجو کنید تا لیستی از وب‌سایت‌هایی که این کار را انجام می‌دهدند ببینید. تمامی وب‌سایت‌هایی که ثبت دامنه‌های دیگر را پوشش می‌دهدند ثبت دامنه ir. را هم انجام می‌دهدند. این نکته را حتماً در نظر داشته باشید که اینکه کدام‌یک از این وب‌سایت‌ها را انتخاب می‌کنید تفاوتی ندارد ولی حتماً توجه کنید که یک شرکت بسیار معتبر باشد و حداقل چندین سال سابقه داشته باشد.

معمولاً سایت‌هایی که جز موارد اول گوگل هستند سایت‌های معتبری می‌باشند. در اینجا کافی است که شما در فیلد جستجوی دامنه، دامنه موردنظر خود را جستجو کنید. سپس بررسی برای این دامنه انجام می‌شود و نتیجه برای شما نمایش داده می‌شود. به‌عنوان‌مثال ما در اینجا hoseinirad.ir را در اینجا ما جستجو کرده‌ایم و برای ما در نتایج نشان می‌دهد که com. ثبت‌شده، پس ما ir. را وارد می‌کنیم.

جستجو برای پیدا کردن دامنه
جستجو برای پیدا کردن دامنه

فراموش نکنید که شما تنها می‌توانید دامنه‌ای که آزاد است را ثبت کنید و دامنه‌ای قبلاً ثبت‌شده را به‌هیچ‌عنوان نمی‌توانید دوباره انتخاب کنید. خب برای اینکه دامنه را در اینجا ثبت کنید باید روی دکمه سفارش کنید و در صفحه بعد روی ادامه کلیک کنید. (معمولاً هزینه ثبت دامنه ir. سالانه ۲۵ تا ۴۰ هزار تومان است.) سپس ادامه فرایند را طی کنید. در مرحله مشخصات دامین شما باید شناسه ایرنیک که قبلاً آن را دریافت کرده‌اید را وارد کنید.

تکمیل فرایند خرید دامنه
تکمیل فرایند خرید دامنه

به همین راحتی با واردکردن شناسه این دامنه در پنل ایرنیک شما ثبت خواهد شد. در نظر داشته باشید که اگر همین دامنه را بخواهید در ایرنیک ثبت کنید با چند برابر همین مبلغ را هزینه کنید. بعد از طی این فرایندها دامین شما بعد از نهایتاً 24 ساعت ثبت می‌شود.

خرید دامنه COM.
خرید دامنه COM.

سوالات متداول

آیا برای ثبت دامنه و ساخت سایت ir نیاز به ارسال مدارک داریم

برخی مواقع برای ثبت دامنه‌های ir با نام‌های خاص و… باید برای سایت ایرنیک مدارک هویتی ارسال کنیم. در مواردی که نام دامنه موضوع خاص و پیچیده داشته باشد؛ در هنگام ثبت ایرنیک از ما مدارک هویتی می‌خواهد. این مدارک شامل تصویر کارت ملی و گواهی عدم سواستفاده از دامنه‌ها است. این مدارک باید به صورت اسکن شده در قالب فایل PDF و از طریق قسمت ارسال تعهدنامه برای شناسه بارگزاری شوند.

آیا دامنه ir را فقط می‌­توان از ایرنیک خریداری نمود

دامنه ir را می­‌توان از سایت ایرنیک یا برخی از سایت­‌های ارائه دهنده هاست خریداری نمود. اما باید توجه نمود که اگر قصد خرید دامنه از شرکت‌های ارائه دهنده هاست را داریم حتما باید در سایت ایرنیک ثبت‌نام کرده باشیم و شناسه فعال کاربری داشته باشیم. در غیر این‌صورت دامنه به نام شما ثبت نخواهد شد و شما مالکیتی روی دامنه نخواهید داشت.

چگونه دامنه را به هاست متصل کنیم

پس از خرید دامنه و هاست باید مراحل اتصال دامنه و هاست به یکدیگر را انجام دهیم. برای این منظور در قسمت تنظیمات دامنه باید DNS های مربوط به دامنه را دریافت و کپی کنیم و DNS های دریافتی را در قالب یک تیکت به پشتیبانی شرکت ارائه دهنده هاست اعلام نماییم. معمولا 24 تا 48 ساعت زمان برای اتصال دامنه ir به هاست لازم است. پس از اتصال دامنه به هاست، می­‌توان با جستجو نام دامنه در مرورگر، سایتمان را مشاهده کنیم. البته در جلسات بعدی درباره اتصال هاست به دامنه صحبت خواهیم کرد.

آموزش رایگان ساخت سایت

در ادامه باید خرید هاست و نصب وردپرس روی هاست را انجام دهید. شاید تا همین‌جا هم فرایند انجام کار برای شما سخت بنظر برسد. اما فرایند ثبت دامنه ir بسیار ساده است.

آموزش کامل وردپرس

این مقاله بخشی از دوره آموزش رایگان وردپرس هست. با مشاهده این دوره رایگان، می‌توانید کار با وردپرس را به صورت کامل یاد بگیرید.

دوره رایگان آموزش وردپرس
نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

 1. U323465 ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

  سلام
  قدم به قدم دارم پیش میرم
  و ممنونم از آموزش ساده روان و البته حرفه ای
  ممنون از وقتی که میذارید
  ممنون از بهبودهای هر لحظه مون😊☘️

 2. U333884 ۱۷ اسفند ۱۴۰۲

  سلام آقای راد
  همه ی آموزش هاتون بلااستثنا عالی و معرکه و درجه یکن
  فقط یه سوال داشتم، من کاملا به HTML,CSS مسلطم و جاوااسکریپت هم تا حد خوبی یاد دارم و هنوز دارم یاد می گیرم. به نظر شما می تونم با ترکیب فریمورک های JS و دانش برنامه نویسی در حد عالی با وردپرس به نتیجه خوبی برسم؟

 3. U339492 ۷ اسفند ۱۴۰۲

  سلام رضا جان داداشم دمت گرم برام خیلی مغید بود
  جبران کنم برات

 4. U337162 ۲۸ دی ۱۴۰۲

  سلام میخوام برای کارفرما یه سایت بزنم هاست و دامنه به نام خودم بگیرم یا به اسم کارفرما

 5. U337068 ۲۶ دی ۱۴۰۲

  سلام خوبین ؟واقعا کارتون عالیه من به این تیم واقعا افتخار میکنم

 6. U335992 ۹ دی ۱۴۰۲

  سلام وقت بخیر
  از اینکه وقت بارزشتان را صادقانه در جهت رشد و شکوفایی آموزش ساخت سایت قرار داده اید متشکرم و آرزوی موفقیت روزافزونتان را دارم.
  عالی رضا ممتاز

 7. U334743 ۱۸ آذر ۱۴۰۲

  سلام وقت بخیر جناب راد
  من یک دامنه ir خریدم از ایرنیک و هاست هم از لیمو
  الان هرکاری میکنم سایت رو بالا نمیاره فقط موقع خرید اون رابط های مجاز روی خصوصی گذاشتم این تاثیر داره؟

 8. U334430 ۱۲ آذر ۱۴۰۲

  سلام وقت بخیر 🙂
  یسوال داشتم، بنظرتون کلا با دامنه (ir) شروع کنم و ادامه بدم بعدا پشیمون میشم ، یا بهتره یکم سرمایه اولیه داشته باشم و یه دامنه بین المللی بگیرم. جدای از سختی تو احراز هویت ومشکلات ثبت دامنه (ir) هزینش خیلی برای شروع بنظرم مناسبه
  میشه راهنمایی کنید
  ممنون

  • Reza Rad رضا راد ۱۳ آذر ۱۴۰۲

   سلام وقت بخیر از همین اول تصمیم بگیرید. بعدا تغییر دامنه کار ساده ای نیست. یا ir شروع کنید یا دات کام و برای همیشه همون بمونه

 9. U333027 ۲۱ آبان ۱۴۰۲

  ممنون بابت آموزش عالیتون

 10. U332514 ۱۳ آبان ۱۴۰۲

  سلام بسیار عالی ممنونم

 11. U330105 ۱۰ مهر ۱۴۰۲

  سلام آقای راد بنده 17 تقریبا بیشتر از نیم سالم هستم ظرف یک ماه دیگه وارد 18 سالگی میشم می خواستم بدونم که میتونم در سامانه ایر نیک ثبت نام کنم چون توی مقرراتش من ندیدم محدودیت سنی بگذارند؟

 12. U330529 ۵ مهر ۱۴۰۲

  سلام استاد وقت بخیر هنگامی که من در سایت ایرنیک ثبت نام میکنم سایت میپره و اطلاعات ذخیره نمیشه چند روزه درگیرم و از لحاظ سن قانونی ام مشکلی ندارم ممنون میشم راهنمایی کنید❤️

 13. U330405 ۴ مهر ۱۴۰۲

  سلام وقت بخیر
  ایا با شناسه سایت ایرنیک خودمون میتونیم برای کس دیگه ای ثبت دامنه کنیم؟

 14. U330405 ۳ مهر ۱۴۰۲

  سلام وقت بخیر،یه سوال از خدمتتون داشتم،
  اگه شناسه ایرنیک برای شخص خودمون باشه،میتونیم از اون شناسه برای ساخت دامنه ir برای کس دیگه ای استفاده کنیم؟

 15. U329722 ۲۱ شهریور ۱۴۰۲

  سلام امیدوارم که حالتون خوب باشه میتونم این آموزش هاتون رو روی لوکال هاست اجرا کنم یا نیازه که هاست و دامنه خریداری شه؟

 16. U329306 ۱۴ شهریور ۱۴۰۲

  عرض سلام و خسته نباشید
  توی سایت ایر نیک در قسمت تکمیل اطلاعات ،شماره شناسنامه ازمون خواسته و من وارد میکنم و قبول نمیکنه … در حالی ک کاملا درسته.. سوال من اینه: شماره شناسنامه چی هس؟منظور اون 6رقمه ؟؟

 17. U327430 ۱۲ شهریور ۱۴۰۲

  سلام خسته نباشید به من گفتن که برای پیش روی پروژه باید هاست و دامنه رو خودتون بخرید ، من باید توی سامانه ایرنیک ثبت نام بکنم یا نه و اگه آره ، آیا من باید توی این بخش شرکت، مؤسسه یا نهاد غیردولتی اقدام به گرفتن شناسه بکنم؟

 18. U328984 ۸ شهریور ۱۴۰۲

  سلام
  مطالب عنوان شده تا الان بسیار کاربردی و مفید بوده .

 19. U312619 ۸ شهریور ۱۴۰۲
 20. U328623 ۲ شهریور ۱۴۰۲

  سلام امیدوارم حالتون خوب باشه
  یه سوال: من اگر بخواهم در اینده پروژه بگیرم باید برای هر پروژه هاست و دامین رو به اسم اون شخصی که سایت میخواد ثبت کنم؟

 21. U328278 ۲۸ مرداد ۱۴۰۲

  واقعا کیفیت ویدئو عالی و نحوه ی صحبت کردن و آموزش دادنتون ساده ، روان و گیراست. لذت بردم.
  تشکر از همه ی بچه های میهن وردپرس به خصوص آقای راد عزیز ♡

 22. U328145 ۲۶ مرداد ۱۴۰۲

  سلام ممنون از دوره عالیتون رو دستش نیست
  یه سوال داشتم ، چطور پروژه رو تحویل کار فرما بدیم؟

 23. U327272 ۲۶ مرداد ۱۴۰۲

  بهترین اموزش ها رو خدایی شما میدید ممنونم

 24. U325499 ۶ تیر ۱۴۰۲

  با سلام از اینهمه امکانات خوبی که قرار دادید چه در سایت چه در شبکه های اجتماعی بسیار متشکرم.قبلا میشناختمتون ولی جدیدا تو یوتیوب دنبال آموزش وردپرس میگشتم که از اون سمت دوباره پیداتون کردم و کانکت شدم.
  جسارتا در حد پیشنهاد قیمتای این مقاله رو لطفا اصلاح کنید و اینکه من چندتا سرچ زدم تک و توک سایت پیدا میشه ارزونتر از ایرنیک باشه اکثرا قیمتا بالای 40 تومن هستش.و یه سوال داشتم من از یه شرکتی سایت گرفتم از این قالب آماده ها حالا میخواستم دامنه رو ازشون بگیرم که تو شناسه خودم اضافه کنم باید به پشتیبانی سایت تیکت بزنم یا خودم میتونم از سایت ایرنیک اقدام کنم؟

  • Reza Rad رضا راد ۶ تیر ۱۴۰۲

   درود بر شما سپاس از شما. بله طبیعیه قیمت ها افزایش پیدا میکنه تو ایران همیشه. تغییرشون میدیم حتما

 25. U324823 ۱۹ خرداد ۱۴۰۲

  سلام خسته نباشید من تو مرحله مشخصات سایت inc.ir قسمت اخر به اشتباه بجایی بخش دوم بخش اول رو زدم اکانش هست راهنماییم کنید درستش کنم ؟ ممنون

  • Reza Rad رضا راد ۲۴ خرداد ۱۴۰۲

   سلام باید با پشتیبانی ایرنیک در ارتباط باشید حل کنن براتون یا بخش ویرایش شناسه

 26. U315925 ۲۵ اسفند ۱۴۰۱

  عالیه تا الان….

 27. U321239 ۲۱ بهمن ۱۴۰۱

  عالی بود
  ممنون که علمتون رو رایگان در اختیار عموم قرار می دهید.

 28. U30244 ۲ خرداد ۱۴۰۰

  سلام و درود.
  مقاله خوب و کاملی بود. ممنون از شما.
  فقط در بخش سوالات متداول و توضیحات سوال “چگونه دامنه را به هاست متصل کنیم” به جای کلمه “قسمت” نوشتید “قست”. و همچنین یک غلط املایی ریز دیگر هم بود که متاسفانه الان نمی‌توانم آن را در متن مقاله پیدا کنم.
  همچنین من یک سوالم داشت. من یک جا شنیده بودم که پسوند co. مربوط به کشور کلمبیا ست. اما برخی کارخانه دیدند که این پیشوند برای آنها خیلی مناسب است (.co می‌توانید مخفف company. هم باشد) و کلمبیا الان آن را به شکل عمومی و در اختیار مردم غیر بومی قرار می‌دهد و پولش را دریافت می کند. آیا این موضوع درست است؟
  باتشکر از شما 🙂

 29. U34212 ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰

  درود بر شما آقای حسینی راد؛ خسته نباشید
  دو تا پیشنهاد داشتم.
  ۱. اول اینکه اگر به انتهای مقاله‌هایتان «مقاله‌های مرتبط» اضافه کنید خیلی خوب میشه.
  ۲. اگر یک فلش به عقب یا به جلو اضافه کنید که به مقاله قلبی و بعدی بتونه، پیمایش کنه و دیگه لازم نباشه تا دوباره از صفحه خارج بشه اونم عالی میشه.
  سلامت باشید؛

  • Reza Rad رضا راد ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

   درود بر شما این موارد رو تست کردیم و طبق تست‌های A.B تصمیم گرفتیم غیرفعالشون کنیم