صفحه 404 چیست؟

شاید قبلا بارها و بار ها اسم صفحه ۴۰۴ را شنیده باشید. صفحه‌ای که در موردش زیاد بحث می‌کنیم. مثلا قبلا گفتیم چطور صفحه 404 وردپرس را بهبود دهیم یا چطور صفحه 404 را ریدایرکت کنیم و خلاصه هر چند وقت، یک مقاله جدید در مورد صفحه ۴۰۴ و روش‌هایی برای بهبود آن منتشر می‌کنیم.

اما قصد دارم در این مقاله به شما توضیح دهم که صفحه ۴۰۴ واقعا چیست و چرا مهم هست. پس با من همراه باشید تا یک موشکافی جالب از صفحه ۴۰۴ وردپرس داشته باشیم. قول می‌دم چیز‌های جالبی تعریف کنم که قبلا نشنیده باشید.

صفحه 404 چیست؟

فرض کنید وارد یک مغازه می‌شوید. به سراغ قفسه کتاب‌ها می‌روید و ناگهان با یک قفسه خالی مواجه می‌شوید. (مثلا ما ایرانی‌ها خیلی کتاب‌خون هستیم. :D) پس همه کتاب‌ها توسط دیگر افراد خریداری شده. شاید هم این مغازه اصلا کتابی برای فروش ندارد. در هر صورت ممکن هست با ۲ حالت مواجه شوید.

  • حالت اول: یک قفسه خالی که اصلا مشخص نیست چرا خالی هست.
  • حالت دوم: یک قفسه با یک نوشته: “در حال حاضر همه کتاب‌ها رو فروختیم. اما قفسه کتاب صوتی انتهای مغازه هم می‌تواند به شما کمک کند. ۲۰ متر جلوتر بروید. :)”

کدام حالت بهتر هست؟ قطعا حالت دوم. چرا که هم حس خوبی در شما ایجاد می‌کند و هم به فروش سایر اجناس مغازه (کتاب‌های صوتی) کمک خوبی خواهد کرد.

در سایت شما دقیقا چنین فرایندی اجرا خواهد شد. اما قبل از شروع توضیحات باید عرض کنم که یک نکته رو فراموش کردم. اصلا خطای ۴۰۴ چی هست؟

اصلا خطای ۴۰۴ چیست؟

قبلا در مورد اینکه خطای ۴۰۴ چیست بصورت کامل توضیح دادم. وقتی شما وارد یک صفحه از سایت می‌شوید که این صفحه وجود ندارد یا قبلا وجود داشته و حذف شده، با خطای ۴۰۴ مواجه می‌شوید.

پس از امروز اگر سراغ کمد لباس‌های خود رفتید و پیژامه مورد نظر خود را پیدا نکردید اطلاع داشته باشید که شما با خطای ۴۰۴ مواجه شده‌اید. 😀

پس از امروز اگر قصد داشتید با دوست وب‌مستر خود شوخی کنید می‌تونید بگید:

خب از این بحث‌ها که بگذریم، خطای 404 یک خطای مهلک برای سئوی سایت شماست. البته در صورتی که شما اشتباه کرده باشید و یک لینک اشتباه در سایتتان ایجاد کرده‌باشد. یا اینکه مطالب سایتتان را حذف کنید و این صفحه با خطای 404 مواجه شود.همانطور که قبلا گفتیم برای گوگل کاربر از هر چیزی با ارزش تر هست. پس گوگل دوست ندارد کاربر بعد از سرچ در گوگل و ورود به سایت شما، با خطای 404 مواجه شود.

حالا اگر کاربر اشتباه کرد و اشتباهی لینکی از سایت شما را باز کرد و یا جستجوی بدون نتیجه‌ای در سایت شما داشت، دیگر مشکل از شما نیست. اما شما باز هم باید این مشکل کاربر را حل کنید. چگونه؟ با بهبود صفحه ۴۰۴ وردپرس

بهبود صفحه 404 وردپرس؟ چگونه؟

برای بهبود این صفحه باید هر طور شده کاربر را به صفحات دیگر سایتتان منتقل کنید تا به هدف خود برسد. برای این منظور کافیست لیستی از بهترین مقالات سایتتان را در این صفحه قرار دهید و با لحنی کاملا مودبانه از کاربر دلجویی کنید.

بیایید چند نمونه صفحه ۴۰۴ با UX بسیار عالی را با هم ببینیم:

نمونه خطای ۴۰۴
نمونه خطای ۴۰۴
نمونه خطای ۴۰۴
نمونه خطای ۴۰۴

پس باید صفحه خطای 404 وردپرس را بهینه و سفارشی کنیم؟

چطور صفحه خطای ۴۰۴ را سفارشی کنیم؟

برای اینکار باید فایل 404.php را در پوشه قالب وردپرس خود پیدا کرده و ویرایش کنید. البته در مقاله بعدی درباره سفارشی کردن صفحه ۴۰۴ وردپرس بصورت کامل‌تر توضیح خواهم داد.

موفق و وردپرسی باشید!

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام میهن وردپرس عضو شوید.