تاریخچه وردپرس و آینده وردپرس

5 / 5. تعداد رای: 1

تاریخچه وردپرس

تاریخچه وردپرس

امروزه زمانیکه مبتدیان از وردپرس استفاده می‌کنند یک سیستم مدیریت محتوای قوی میبینند و وقتی ما به کاربران میگوییم وردپرس رایگان است تعجب می‌کنند. در این مقاله ما به شما تاریخچه ی وردپرس و نحوه ی تکامل یافتن آنرا توضیح میدهیم.

تاریخچه ی وردپرس به ما میگوید که چگونه منابع باز برای ایجاد موارد مفید بدون به خطر انداختن نرم افزار موثر هستند. پروژه وردپرس توسط جامعه ای از توسعه دهندگان،کاربران و حمایت کنندگان انجام میگیرد.

وردپرس 2003

وردپرس آغاز شد زیرا توسعه یک نرم افزار وبلاگ b2/cafelog توسط توسعه دهندگان اصلی خود متوقف شد! در سال 2003 دو کاربر از  b2/cafelog به نامهای Matt Mullenweg و Mike Little تصمیم به ایجاد یک پلت فرم جدید به نام b2/cafelog گرفتند. آنها احتمالا نمیدانند که اگر سفری را شروع کنند باعث ایجاد سود میلیونها کاربر در سراسر جهان میشوند،هزاران شغل ایجاد می‌کنند و صنعت کاملی از توسعه دهندگان،طراحان و نویسندگان و انتشار دهندگان وب را ایجاد می‌کنند.

در 27 ماه می 2003،Matt اعلام کرد که اولین نسخه از وردپرس در دسترس است. که براساس b2 Cafelog با پیشرفت های قابل توجهی میباشد. اولین نسخه وردپرس شامل رابط مدیریت جدید،قالب جدید و تولید قالب سازگار با XHTML 1.1 است. ویرایشگر پست مانند زیر بود:

اولین نسخه وردپرس

در می ماه 2004 نسخه  1.2 وردپرس به همراه یک افزونه معماری که به کاربران و توسعه دهندگان اجازه ی گسترش قابلیت وردپرس توسط نوشتن افزونه خودشان و اشتراک گذاشتن آن با جوامع را میداد روی کار آمد. چون وردپرس برای جامعه رایگان است چیزی مخالف در صنعت وبلاگ نویسی در آن زمان اتفاق می افتد. راهنمای مرکز تجارت در صنعت ابزار وبلاگ نویسی در آن زمان قابل حرکت بود. آنها شرایط صدور مجوز جدیدی که بسیاری از کاربران علاقه ای به آن ندارند را شروع کردند.

این موضوع باعث میشوند که کاربران به دنبال یک پلت فرم جدید باشند. وردپرس 1.2 بعنوان یک پروژه ی بلند همت،پایدار،راحت و دارای پلت فرمهای انعطاف پذیر و دارای ویژگیهایی که باعث ایجاد رقابت با رقبای خاص می‌کند به کاربران ارائه میشود. نرخ انطباق وردپرس با این نسخه بالا رفت.

وردپرس 1.2

با افزایش کاربران٬ وردپرس با علاقه و کمک جوامع پیشرفت بهتری داشته است. در سال 2005 وردپرس 1.5 با صفحات،ابزار اعتدال نظرات،تم پیشفرض جدید کوپریک و سیستم قالب کامل ارائه شد. Matt قالبها را با این کلمات اعلام کرد:

در نسخه  1.5 ما یک سیستم قالب فوق العاده انعطاف پذیر ایجاد کرده ایم که در عوض اینکه شما خود را با سیستم وفق دهید سیستم خود را با شما وفق میدهد. شما میتوانید تمام وبلاگرای خود را از طریق یک یک فایل واحد اجرا کنید، همچنین میتوانید برای دسته بندیهای مختلف قالب متفاوت داشته باشید. ما همچنین عناصر رایج سایتها مانند هدر،پاورقی و نوار کناری در فایل شخصی را شکسته ایم به طوریکه میتوانید در یک مکان آنرا تغییر دهید و بلافاصله آنرا ببینید.

تم پیشفرض کوبریک

در سال 2005 وردپرس 2.0 با داشبورد مدیریت جدید منتشر شد. ناحیه مدیریت جدید یک پیاده سازی کلی از صفحه نمایش مدیریت وردپرس بود که از JavaScript و DHTML برای ایجاد یک رابط کاربری بهتر در جاییکه کاربران نیازی به بارگذاری صفحه برای انجام کارهای ساده ندارند استفاده می‌کند. هم اکنون کاربران قادر به افزودن دسته بندیها و تگ ها به پست بدون ترک ویرایشگر پست یا حذف نظرات بدون بارگذاری مجدد صفحه نمایش نظرات هستند.

وردپرس 2.0

اما مدیریت تنها بهبود قابل توجه این نسخه نیست. این اولین نسخه ای است که با افزونه آنتی اسپم Akismet از پیش نصب شده می آید، همچنین با یک افزونه پشتیبان گیری داده ی وردپرس و پشتیبان گیری وردپرس می آید. یکی دیگر از اولین بخش ها معرفی فایل functions.php در سیستم قالب بود. وردپرس شرکتی شد که توسط بنیان گذار وردپرس  Matt Mullenweg تاسیس شد و علامت تجاری را برای وردپرس و لوگوی وردپرس در سال 2006 ثبت کرد.

در سال 2008 شرکت طراحی وب که پیوست وردپرس Cog joined نامیده میشد یک پروژه برای کمک به طراحی یک رابط کاربری جدید مدیریت وردپرس ایجاد کرد. مطالعه قابلیت استفاده برای طراحی مدیریت ul انجام شد. با نسخه های مختلف در طول سال چند ویژگی جدید مانند کد کوتاه،آپدیت با یک کلیک و نصب افزونه ساختاری به وردپرس اضافه شده است.

داشبورد وردپرس 2007

در سال 2010 وردپرس توسط بنیان گذار وردپرس Matt Mullenweg علامت تجاری و آرم وردپرس به بنیاد وردپرس انتقال مالکیت یافت. این یک زمان قابل توجه در تاریخ وردپرس بود زیرا تضمین می‌کند که وردپرس رشد خواهد کرد و وابسته به شرکت یا گروه توسعه دهندگان برای ادامه پروژه نیست.

وردپرس 3.0 در سال 2010 منتشر شد این یگ گام بزرگ بسوی وردپرس بعنوان سیستم مدیریت محتوا بود. این نسخه چند ویژگی شامل نوع تایپ،طبقه بندی سفارشی بهتر،پس زمینه سفارشی،هدر و منوها و کمک های متنی بر روی صفحه نمایش مدیریت را معرفی می‌کند. پروژه وردپرس MU در صفحه وردپرس برای ایجاد شبکه های وردپرس ادغام شد. همچنین با بیست ده که آغازگر قالب پیش فرض جدید هر ساله است ارائه میشود.فرمت پست و نوار مدیریت راه خود را در طول سال 2011 ساخته است.

در سال 2012 قالب سفارشی،پیش نمایش قالب و مدیریت رسانه جدید معرفی شدند. این ویژگیها به کاربران جدید در ساخت گالری عکس و پیش نمایش قالب قبل از تغییر به قالب جدید کمک می‌کنند.

در سال 2013 وردپرس 3.7 با ویژگی آپدیت خودکار ارائه شد که به کاربران اجازه ی آپدیت کردن نرم افزار سایت خود برای نسخه های جزئی را میداد. ویژگی آپدیت خودکار بسیار شبیه به مرورگر گوگل کروم است. برخی کاربران این ویژگیها را دوست ندارند بنابراین ما یک آموزش در مورد نحوه ی غیر فعال کردن آپدیت خودکار نوشته ایم. وردپرس در حال حاضر به یک سیستم مدیریت محتوا در جهان تبدیل شده است.

در همان سال وردپرس 3.8 با معرفی MP6 و رابط مدیریت وردپرس جدید منتشر شد. رابط کاربری جدید بر روی هر دستگاه و صفحه نمایش پاسخگو بود و برای ارائه یک تجربه کاربری بهتر به کاربران انجام شد.

رنگهای وردپرس 3.8

این مقاله در سال 2014 که وردپرس 3.9 منتشر شد نوشته شده است. این نسخه بر روی بهبود ویرایشگر پست ویژوال وردپرس تمرکز دارد. هم اکنون تصاویر میتوانند بطور مستقیم به ویرایشگر پست منتقل شوند. کاربران قادر به ویرایش تصاویر در ویرایشگر و دیدن پیش نمایش گالری خود در داخل ویرایشگر هستند. همچنین وردپرس 3.9 پیش نمایش ویدجت زنده،لیست پخش صوتی و چند پیشرفت دیگر را معرفی می‌کند.

آینده وردپرس چیست؟

وردپرس به طور مداوم در حال تحول برای رسیدگی به نیازهای میلیونها ناشر در سراسر جهان میباشد. مسیر وردپرس مستقیما وابسته به نیازهای کاربران میباشد. میتوانیم فرض کنیم که برای توانمند سازی افراد در سراسر جهان برای ایجاد یک فضای وب فوق العاده٬ ادامه دارد.

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

  1. U380 ۱۶ دی ۱۳۹۵

    سلام یک سوال داشتمبا توجه به اینکه الآن node.js داره فراگیر میشه و میشه گفت در آینده مثل php فراگیر میشه و php افول می کنه آینده وردپرس چی میشه؟به node.js مهاجرت می کنه؟روی همین php می مونه و بعد از مدتی فراموش میشه؟نظر شما چیه در این مورد؟

    • Reza Rad رضا راد ۱۶ دی ۱۳۹۵

      سلام php هیچوقت فراموش نخواهد شد مطمئن باشید. node.js سبکی جدید هست مثل بقیه و نمیتونه جای php رو بگیره