قابلیت ساخت نقشه سایت به استه وردپرس ۵.۵ اضافه می‌شود

5 / 5. تعداد رای: 1

امروز با خبری جالب مواجه شدم. به زودی قابلیت ساخت نقشه سایت به نسخه ۵.۵ وردپرس اضافه خواهد شد. این قابلیت بدون نیاز به نصب افزونه‌های سئو به ما امکان ساخت نقشه سایت را خواهد داد. اما از آن‌جایی که اکثر ما دست از قابلیت‌های فوق‌العاده یواست سئو بر نمی‌داریم و مدیون این افزونه هستیم، شاید بخواهیم این قابلیت را غیر فعال کنیم. در این ویدیو توضیحات تکمیلی برای انجام این‌کار را به شما ارائه خواهم کرد.

امروز باخبر شدیم که در نسخه جدیدی که از وردپرس ارائه می‌شود یعنی نسخه 5.5 قابلیت جدیدی به نام سایت مپ یا نقشه سایت به وردپرس اضافه می‌شود. ما قبلاً در سایت نقشه سایت را با پلاگین‌های یواست سئو، Xml Sitemaps ،All In One wordpress SEO می‌ساختیم.

اما خبر خوب این است که وردپرس قصد دارد به استه اصلی خود قابلیت ساخت نقشه سایت را اضافه می‌کند. پلاگینی که برای این کار به استه وردپرس اضافه می‌شود Core Sitemaps نام دارد و اکنون به‌صورت پلاگین حدوداً 6 روز است که از آپدیت آن می‌گذرد. درهرصورت قصد دارند که این پلاگین را مانند پلاگین گوتنبرگ که به استه اضافه شد، به استه سایت اضافه کنند.

نصب افزونه Core Sitemaps
نصب افزونه Core Sitemaps

برخی از دوستان به دلایل مختلف فعلاً ترجیح می‌دهدند که از پلاگین Sitemaps استفاده نکنند. این موضوع می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. درواقع این پلاگین ممکن است فعلاً مشکلاتی داشته باشد و شما شاید بخواهید فعلاً از یواست سئو استفاده کنید. برای این دسته از افراد چندین راهکار قرار داده‌شده است.

نحوه غیرفعال کردن Core Sitemaps از وردپرس

اگر بخواهید این قابلیت را غیرفعال کنید باید به صفحه افزونه Core Sitemaps مراجعه کنید. زمانی که کمی اسکرول کنید و مانند تصویر زیر روی این لینک کلیک کنید توضیح داده‌شده است که در صورت تمایل به غیرفعال سازی کد زیر را به فایل Functions خود اضافه کنید تا عملکرد این افزونه متوقف شود.

remove_action( 'init', 'wp_sitemaps_get_server' );
نحوه غیرفعال کردن Core Sitemaps در وردپرس
نحوه غیرفعال کردن Core Sitemaps در وردپرس

این کد به‌راحتی این قابلیت را در سایت شما غیرفعال می‌کند. اما انتظار می‌رود که یواست سئو این قابلیت را به‌صورت خودکار حذف کنند و شما نیازی به نگرانی ندارید که این پلاگین با یواست سئو یا پلاگین هایی مانند All In One WordPress Seo در تداخل خواهد بود. چراکه همیشه این پلاگین‌ها به فکر چنین مسائلی هستند که مشکلی برای شما پیش نیاید.

پیشنهاد می‌کنیم که در آینده ای نه چندان دور از پلاگین Sitemaps به‌جای یواست سئو در سرچ کنسول گوگل خود استفاده کنید. برخی از دوستان این سؤال را می‌پرسند که تغییر سایت مپ وب‌سایت یا جایگزین کردن آن با پلاگین دیگری در سرچ کنسول مشکلی برای سئو سایت به وجود می‌آورد یا خیر؟

در پاسخ باید بگوییم که خیر، هیچ مشکلی برای شما به وجود نخواهد آمد. همچنین مسئله دیگری که بایدان را در نظر داشته باشید این است که در حال حاضر سایت مپ افزونه یواست سئو بهترین سایت مپی است که شما می‌توانید روی سایت خود از آن استفاده کنید و ما پیشنهاد می‌کنیم در حال حاضر از همین پلاگین روی وب‌سایت خود استفاده کنید.

موفق باشید. 🙂

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

  1. U24596 ۱۹ تیر ۱۳۹۹

    سلام خدمت جناب حسینی
    ولی شخصا این رو تقریبا مطمئنم نقشه سایت جدید خودش بستر استفاده برای نقشه های یوست و افزونه های دیگه میشه. اما همچنان و در حال حاضر با توجه به Api هایی که وردپرس در این خصوص ارائه داده نیاز به افزونه برای کنترل بهتر مطالب داخل سایت مپ وجود داره. مثلا وردپرس برای نمایش پست داخل سایت مپ هیچ پارامتر فیلتر شده ای نداره اما امکان فیلتر کردن توسط یک افزونه با ارائه پنل به کاربر ممکنه. و این امکانات باعث میشه افزونه های دیگه کم کم سایت مپ تو کار خودشون رو غیر فعال و از هسته سایت مپ وردپرس با سفارشی سازی خودشون بهره ببرن.
    ممنون از ویدئو