Wireframing چیست؟ چرا وایرفریمینگ در طراحی سایت مهم است؟

3 / 5. تعداد رای: 2

Wireframing چیست؟ چرا وایرفریمینگ در طراحی سایت مهم است؟

Wireframing یا وایرفریمینگ (ترجمه فارسی ندارد :D) را می‌توانیم اولین و مهم‌ترین قدم در طراحی سایت عنوان کنیم. قدمی که کارهای شمارا پیش می‌برد. چون هم جالب است و هم دوست‌داشتنی و راحت. (صد البته همه ما انسان‌ها راحت‌طلب هستیم.)

اگر به‌شخصه نظر من را درباره طراحی سایت و راه‌اندازی کسب‌وکار اینترنتی بپرسید، می‌گویم: فقط شروع کنید و هیچ نیازی به وایرفریمینگ و این داستان‌ها نیست. چون معتقدم که نباید کمال طلب بود. کار‌تان را استارت بزنید و حتی شده با یک طرح ساده شروع کنید. بعداً فرصت برای تکمیل سایت خواهید داشت. باور ندارید؟ تصویر زیر را ببینید.

میهن وردپرس در شهریور ماه ۱۳۹۴
میهن وردپرس در شهریور ماه ۱۳۹۴

اما این روند را بیشتر برای کسب‌وکار خود پیشنهاد می‌کنم، نه برای مشتری. چراکه مشتری همیشه تکامل طلب است. هزینه کرده و وظیفه‌دارید که یک کار عالی و کامل تحویل دهید. پس اگر طراح سایت هستید این مقاله خواهد توانست به شما کمک کند تا در آینده دردسر کمتری موقع تحویل سفارش به مشتری داشته باشید.

Wireframing چیست؟

فرض کنید می‌خواهید یک منزل برای خود بسازید. طبیعتاً شروع نمی‌کنید به ساختن پی و دیوارها را بالا بیاورید و بعد تازه به این فکر کنید که نقشه به چه شکل باشد. بلکه با کمک یک مهندس نقشه‌کش ساختمان، شروع به کشیدن یک طرح ساده سیاه‌وسفید می‌کنید. هرچند این نقشه، منزل شمارا به‌صورت کامل نمایش نخواهد داد اما درهرصورت پرده از آینده تاریک این خانه برداشته خواهد شد. دقیقاً همین روند در طراحی سایت انجام می‌شود.

یک نمونه از Wireframing در طراحی سایت

شما می توانید با استفاده از طراحی یک وبسایت در قالب Wireframe (وایرفریم)، یک طرح اولیه از وب سایت پیاده کنید. به این شکل:

نمونه Wireframing در طراحی سایت
نمونه Wireframing در طراحی سایت

وایرفریم بالا در عرض ۴۰ ثانیه ساخته شده. به همین راحتی می‌توانید یک پیش نمایش در سایتی که قصد طراحی آن را دارید، پیاده کنید. تا بدانید که هر بخش از وب سایت قرار است در کدام قسمت از سایت شما نمایش داده شود.

چرا وایرفریمینگ در طراحی سایت مهم است؟

دلیل اهمیت وایرفریمینگ زمانی مشخص می شود که از موقع شروع کار طراحی سایت برای مشتری هیچ خبری از شما نیست تا زمانی که سایت را تکمیل می‌کنید. بعد از تکمیل طراحی، سایت طراحی شده را با شوق و ذوق به مشتری نشان می‌دهید و مشتری چپ چپ به شما نگاه می‌کند. حالا شما هستید و یک لیست بلندبالا از تغییراتی که نیاز است.

pinterest web design comic

با طراحی وایرفریم وبسایت و نمایش آن به مشتری قبل از شروع رنگ و لعاب دادن به سایت، مشتری از ساختار اولیه سایت طراحی شده مطلع خواهد بود و بعدا دلیلی برای نگاه‌های معنادار نخواهد داشت. البته همیشه حق با مشتری است. پس هرطور شده مشتری را راضی نگه دارید. بارها و بارها ثابت شده که انجام تغییرات برای مشتری بسیار راحت تر از بحث و جدال است.

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

 1. کاربر مهمان ۲۰ فروردین ۱۳۹۸
 2. U576 ۲۰ فروردین ۱۳۹۸

  سلام.
  مطلب بسیار آموزنده ای بود. در واقع همانطوریکه برای ساخت یک سازه نقشه ها و حتی ماکت هایی تهیه میشود. در طراحی سایت نیز ایجاد چنین نقشه ای بسیار مهم و قطعا نشان دهنده انظباط و دیسیپلن یک طراح حرفه ای است.
  سپاسگذارم.

 3. U9919 ۲۰ فروردین ۱۳۹۸

  سلام..اقا بنده توی سایت شما افزونه یا مطلبی راجع به فولدر بندی کتابخانه مدیای وردپرس ندیدم..
  1. چرا کلا فکری ب حالش نشده؟
  2. از چ افزونه ای استفاده کنم برای این مورد به نظر شما؟

  • Reza Rad رضا راد ۲۱ فروردین ۱۳۹۸

   سلام افزونه‌ای برای اینکار نیست. اگر هم باشه پیشنهاد نمیکنیم چون رسانه وردپرس قابلیت پوشه بندی رو نداره و نیازی هم به این کار نیست.