رابط کاربری یا UI چیست؟ چرا باید به آن توجه کنیم

3.2 / 5. تعداد رای: 26

رابط کاربری یا UI چیست؟ چرا باید به آن توجه کنیم

رابط کاربری امروزه یکی از مهارت‌ها و حرفه‌های مهم و پردرآمد است. بسیاری از شرکت‌ها با توجه به اهمیت UI دریافتند که بهترین راه برای رقابت در وب و ساخت نرم‌افزار، ایجاد یک رابط کاربری جذاب و کارآمد و کاربرپسند است.

زندگی جهان امروز ما به‌شدت به اینترنت، برنامه‌های وب، نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های تلفن همراه وابسته شده است.ازآن‌جاکه انسان‌ها هرروز با وب‌سایت‌ها و نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های زیادی سروکار دارند، نمی‌توان جنبه‌ی بصری آن را نادیده گرفت، درواقع هر چه ظاهر یک سایت، نرم‌افزارهای تلفن هوشمند و … ساده و در عین حال جذاب و زیبا باشد می‌تواند مخاطب خود را بیشتر جذب کند. بنابراین زمانی که ما راجع به‌ظاهر یک وب‌سایت یا نرم‌افزار حرف می‌زنیم منظورمان رابط کاربری یا ui است.

در این مقاله قصد داریم تا شمارا با معنای رابط کاربری یا ui و اهمیت آن آشنا کنیم.

رابط کاربری یا UI چیست

رابط کاربری یا ui چیست ؟
رابط کاربری یا ui چیست ؟

ui مخفف User Interface به معنای رابط کاربری است. رابط کاربری درواقع نقطه‌ای است که کاربران در آن با وب‌سایت، نرم‌افزار، رایانه، موبایل تعامل برقرار می‌کنند. ظاهر و هر چیزی که کاربر در سایت، نرم‌افزار و … مشاهده می‌کند مانند رنگ، تصویر، متن، دکمه‌ها، ماژول‌ها، انیمیشن ، ویدیو، و هر چیزی که مربوط به‌ظاهر است ، مربوط به ui است. به عبارت ساده‌تر ui یعنی ظاهر سایت و نرم‌افزارها.

ui مخفف User Interface به معنای رابط کاربری است. رابط کاربری درواقع نقطه‌ای است که کاربران در آن با وب‌سایت، نرم‌افزار، رایانه، موبایل تعامل برقرار می‌کنند. ظاهر و هر چیزی که کاربر در سایت، نرم‌افزار و … مشاهده می‌کند مانند رنگ، تصویر، متن، دکمه‌ها، ماژول‌ها، انیمیشن ، ویدیو، و هر چیزی که مربوط به‌ظاهر است ، مربوط به ui است. به عبارت ساده‌تر ui یعنی ظاهر سایت و نرم‌افزارها.

چرا رابط کاربری مهم است؟

رابط کاربری برای برآورده کردن انتظارات کاربر و پشتیبانی از عملکرد مؤثر سایت مهم است. یک رابط کاربری بیشتر از این نظر مهم است که کاربران شما بتوانند به‌راحتی با سایت یا نرم‌افزار شما تعامل برقرار کنند.

طراحی ظاهری ساده درعین‌حال زیبا، دسترسی راحت به بخش‌های دیگر، کارایی خوب،سرعت بالا این‌ها ازجمله مواردی است که کاربر انتظار دارد. 

سه عامل اصلی طراحی یک رابط کاربری عالی

با یک طراحی رابط کاربری با ویژگی‌های فوق می‌توانید به جذب مخاطب و کاربر بپردازید. به‌عنوان‌مثال هیچ کاربری از یک سایت شلوغ و درهم‌ ریخته که رنگ مناسب، طراحی مناسب ندارد خوشش نمی‌آید مطمئن باشید اولین عاملی که مخاطب را جذب می‌کند ظاهر است پس اهمیت آن را دست‌کم نگیرید. به بیان ساده‌تر یک ui مناسب می‌تواند کاربر را جذب، بازدیدکنندگان سایت را به خریدار تبدیل کند.

معماری اطلاعات

عملکرد یک سایت مطابق با برچسب‌گذاری، ساختاردهی و سازمان‌دهی محتوای وب به شکلی است که آن را به را به‌سادگی در دسترس قرار دهد و بادوام کند.به‌عنوان‌مثال عناصر ناوبری مثل (دکمه‌ها، زبانه‌ها، نمادها، چک باکس‌ها) جزو معماری اطلاعات محسوب می‌شوند.

طراحی تعاملی

این طراحی قصد دارد با ارائه‌ی نمونه‌ای از ورودی کاربر، خوانندگان غیرفعال را به شرکت‌کنندگان فعال تبدیل کنند. طراحی تعاملی نحوه رفتار کاربران را با فناوری بررسی می‌کند. سپس با تحلیل چنین رفتارهایی برای ایجاد یک رابط کاربری بر اساس رفتارهایی که از کاربر مشاهده و درک شده، استفاده می‌کند.

همچنین رابط تعاملی کارآمد می‌توانند این موضوع را درک کنند که هر مشکلی را پیش ازآن‌که بر تجربه‌ی کاربر تأثیر منفی بگذارد، پیش‌بینی و برطرف کند.

طراحی بصری

اهمیت ارزش زیبایی سایت شمارا نمی‌توان دست‌کم گرفت، طراحی زیبا و مؤثر برای جذب بازدیدکنندگان بسیار مهم است. طراحی بصری با استفاده از قابلیت‌هایی مانند فونت‌ها، رنگ‌ها و تصاویر ارزش زیبایی نرم‌افزار را بهبود می‌بخشد. 

ویژگی‌های رابط کاربری سایت

رابط کاربری یا ui یکی از عوامل مهم جذب بازدیدکننده و مشتری درسایت است، شما با طراحی یک رابط کاربری درست می‌توانید کاربران و مشتریان را در سایت خود نگه‌دارید. البته به این نکته دقت کنید که ظاهر زیبای سایت به‌تنهایی نمی‌تواند کاربر را دقایق زیادی در سایت شما نگه دارد. شما علاوه بر طراحی زیبا و جذاب باید به این نکته هم توجه کنید که سایت طوری طراحی شود تا کاربر به‌راحتی با آن تعامل کند و به‌راحتی با سیستم شما ارتباط برقرار کند. سرعت سایت نیز در این زمینه مهم است.

اگر موارد فوق رعایت نشود هرچند که سایت شما محتوای کامل و غنی و ظاهری جذاب داشته باشد اما بازهم نمی‌توان انتظار جذب مخاطب بالا را داشت.

بنابراین باید توجهی ویژه به طراحی یک ui مناسب داشته باشید تا بتوانید تعامل کاربران را با وب‌سایت خود به حداکثر خود برسانید.

ویژگی‌های رابط کاربری سایت
ویژگی‌های رابط کاربری سایت

ویژگی‌های رابط کاربری موبایل

طراحی ui در موبایل کمی متفاوت‌تر و سخت‌تر از طراحی رابط کاربری سایت است. از آنجا‌ که امکانات موبایل و تعداد دفعاتی که کاربر با موبایل در طول شبانه‌روز استفاده می‌کند با وب‌سایت متفاوت است. درنتیجه طراحی ui آن نسبت به سایت باید بسیار راحت‌تر و کارا‌‌تر باشد. استفاده‌ی راحت و دسترسی سریع به منوها و برطرف شدن نیازهای کاربر در حداقل‌ترین زمان ممکن، مهم‌ترین اهداف در طراحی UI در گوشی‌های موبایل است.

ویژگی‌های رابط کاربری اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارها

رابط کاربری اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارها‌ی شما هر چه زیباتر باشد و کار کردن با آن ها راحت‌تر باشد شانس دانلود و گسترش نرم‌افزار یا اپلیکیشن شما بیشتر می‌شود. در واقع رابط کاربری یا ui اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزار‌ها باید بر اساس ظاهر و محتوای آن‌ها کاربر بتواند با آن‌ها تعامل برقرار کند.

اگر می‌خواهید در طراحی رابط کاربری اپلیکیشن‌ها و نرم‌افزارها موفق عمل کنید بهتر است این چند نکته را رعایت کنید.

رقبا و نرم‌افزارهای موفق را آنالیز کنید و از تجربه‌های آن‌ها بهره بگیرید.

دسترسی راحت به بخش‌های پراستفاده، بنابراین اولین انتظاری که کاربر از ui موبایل و اپلیکیشن دارد این است که سخت و پیچیده نباشد.

از طراحی شلوغ در اپلیکیشن‌های موبایل بپرهیزید، زیرا این کار باعث می‌شود کاربر سردرگم شود.

رابط کاربری اپلیکیشن‌ها باید انعطاف‌ پذیر باشد و روی هر نوع گوشی هوشمندی با هر سیستم‌ عاملی سازگار باشد.

در نهایت رفتار کاربرانتان را تحلیل کنید و سعی کنید در به‌روزرسانی‌های بعدی رابط کاربری یا ui خود را بهبود ببخشید.

نکاتی برای ایجاد طراحی رابط کاربری یا ui

برای این‌که بتوانید یک ui ایده‌آل، دارای ظاهری جذاب و منحصربه‌فرد داشته باشید به نکات زیر توجه کنید:

در طراحی کاربری موضوع اصلی، زیبا سازی‌ ظاهر است. یعنی از آنچه‌ که کاربر در حین تجربه خود می‌بیند لذت ببرد و به‌ راحتی بتواند از آن استفاده کند. در این مرحله از طراحی رابط کاربری است که رنگ‌ها، تایپوگرافی، گرافیک‌ها، عکاسی و دیگر المان‌های بصری مطرح می‌شوند. 

سعی کنید در طراحی از سادگی، و همچنین تضاد کافی بین متن و رنگ پس‌زمینه را رعایت کنید این کار خوانایی متن را راحت‌تر می‌کند.

کاربر شما باید بتواند نام تجاری یا برند شمارا در هر صفحه از سایت شما بشناسد و کاربران جدید نیز باید بتوانند در اولین بازدید خود، از وب‌سایت شما نام تجاری شما را به‌ راحتی تشخیص دهند.

سعی کنید طرحی را انتخاب کنید که در طول پروژه به آن متعهد باشید. هرصفحه از سایت به گونه‌ای طراحی شود تا از هرگونه سردرگمی و شلوغی و تجربه حس بد به کاربر جلوگیری کند.

نکاتی برای ایجاد طراحی رابط کاربری یا ui
نکاتی برای ایجاد طراحی رابط کاربری یا ui

یک طراح UI چه کسی است و چه کاری انجام می‌دهد؟

یک طراح رابط کاربری یا ui وظیفه‌ی طراحی ظاهر سایت را دارد. بنابراین باید با مفاهیم اولیه‌ی زیبایی‌شناسی آشنا باشد. مثلاً در ساده‌ترین حالت ممکن با مفاهیمی ساده مثل علم رنگ‌ها، فونت‌ها و با سبک‌های طراحی سایت آشنایی داشته باشد.

فعالیت‌هایی که یک طراح UI انجام می‌دهد شامل طراحی رابط کاربر مربوط به یک ظاهر طراحی‌ شده یک اپلیکیشن یا وب‌سایت است. به مواردی مانند نحوه طراحی آیکون‌ها، نحوه چیدمان دکمه‌ها در صفحه و نحوه ارتباط آن‌ها با یکدیگر فکر می‌کند. 

عناصری که برای طراحی استفاده می‌کنند مثل انتخاب‌ قلم، رنگ‌آمیزی، گرافیک، دکمه‌ها و یک ظاهر طراحی منو، همه عناصر طراحی رابط کاربری هستند.

یک طراح رابط کاربری یا ui دیزاینر، لازم است آشنایی با یکی از ابزار‌های طراحی گرافیک مثل فتوشاپ، illustrator یا یکی از نرم‌افزارهای اختصاصی طراحی UI داشته باشد.

همچنین یک طراح رابط کاربری یا ui قبل از طراحی یک محصول یا یک صفحه‌ی سایت باید به این فکر کند که چه چیزهایی لازم است، چگونه آیکون‌ها و دکمه‌ها را روی صفحه را ظاهر کند تا جنبه‌ی بصری جذاب و زیبایی داشته باشد، این دکمه‌ها و آیکون‌ها چگونه باهم کار کنند. به عبارت ساده‌تر طراح رابط کاربری هر چه خلاق‌تر باشد در کارش موفق‌تر است.

معرفی چند ابزار پرطرفدار طراحی رابط کاربری یا UI

در ادامه شما را با چند ابزار خوب برای طراحی رابط کاربری آشنا خواهیم کرد.

ادوبی ایکس دی (Adobe XD)

Adobe XD مخفف عبارت Adobe Experience Design می‌باشد که هم برای ویندوز و هم مک منتشر شده است. این نرم‌افزار توسط شرکت ادوبی درسال ۲۰۱۶ نسخه‌ی آزمایشی آن عرضه شد و به‌سرعت مورد استقبال طراحان رابط کاربری قرار گرفت.

 از ویژگی‌های این نرم‌افزار می‌توان به قیمت مناسب، ساده بودن کار کردن با آن و دقت و کارایی بالای آن اشاره کرد.

این نرم‌افزار این امکان را به شما می‌دهد تا یک نسخه‌ی اولیه (Prototype) یا مو کاپ از طرح آماده کنید و به اشتراک بگذارید. ادوبی ایکس دی یک نرم‌افزار مناسب برای مبتدیان طراحی ui است. این نرم‌افزار دارای رابط کاربری ساده، کاربرپسند و کارا است، این‌ها تنها بخشی از ویژگی‌های این نرم‌افزار پرطرفدار است.

ادوبی ایکس دی (Adobe XD)
ادوبی ایکس دی (Adobe XD)

اسکچ (Sketch)

Sketch یک برنامه ساده و کاربردی برای سیستم‌عامل Mac می‌باشد. که شما می‌توانید برای طراحی برای ui، موبایل، وب و حتی طراحی آیکون از آن استفاده کنید. تنها نقطه‌ ضعف اسکچ این است که قابل‌ نصب بر روی ویندوز نیست.

از ویژگی‌های برنامه اسکچ می‌توان به یادگیری آسان آن، ویژگی پیش‌نمایش سریع، که با استفاده از آن می‌توانید ببینید که پروژه‌ی شما در دستگاه‌های مختلف به چه شکل است اشاره کرد.

اسکچ (Sketch)
اسکچ (Sketch)

Figma

Figma یکی از ابزار‌های طراحی رابط کاربری است که به‌صورت آنلاین و تحت وب استفاده می‌شود. یکی از ویژگی‌های مثبت فیگما این است که روی هر سیستم‌ عاملی که مرورگر وب روی آن اجرا شود کار می‌کند. ویژگی جذابی که این نرم‌افزار دارد این است، چند طراح همزمان باهم می‌توانند به‌طور تیمی روی یک طرح باهم کار کنند و تعامل داشته باشند.

 Figma
 Figma

نرم افزار Framer X

نرم‌افزار فریمر ایکس (Framer X) یک ابزار کاربری تحت وب است که بدون نیاز به نصب کردن می‌توان طراحی UI را در آن انجام داد. شما روی این نرم‌افزار تحت وب می‌توانید تا سه پروژه را رایگان روی آن انجام دهید و بعد از آن برای طراحی مجدد باید هزینه بپردازید به همین علت این نرم‌افزار زیاد مورد استقبال طراحان رابط کاربری قرار نمی‌گیرد.

Framer X
Framer X

 Zeplin

زیپلین Zeplin نرم‌افزاری است که تحت وب است و ابزاری برای کمک به طراحان رابط کاربری است. و روی تمام پلتفرم‌های ویندوز، مک و وب قابل‌استفاده است.

گاهی از اوقات چندین نفر باید روی یک طرح کار کنند و نظر بدهند تا به نتیجه نهایی برسند. ارسال، نتیجه‌ گرفتن و اصلاح دوباره‌ی آن کلی زمان‌بر است. زپلین این وسط تمام‌ کارها را آسان‌تر می‌کند. کافی است شما طرح‌های خود را آپلود کنید تا زیپلین به طور هوشمند مشخصات و دستورالعمل‌های مربوطه را تولید کند.

 Zeplin
 Zeplin

نتیجه گیری

طراحی مناسب رابط کاربری یا ui نقش مهمی در رضایت و راحتی کار کاربران خود دارد. در واقع هدف اصلی و نهایی طراحی رابط کاربری، این است که قابلیت استفاده کردن از سایت یا نرم‌افزار را برای کاربران آسان و راحت‌تر کند.

طراح رابط کاربری باید خود را به‌جای کاربران بگذارد و نیاز‌ها و هدف‌های آن‌ها را آنالیز، تحلیل و پیاده‌سازی کند. و در آخر محصول را طوری طراحی کند که نیازها و اهداف کاربران را پوشش دهد.

کاربری سایتی که ui مناسبی داشته باشد ساده‌تر است و کاربر علاقه بیشتری به آن نشان می‌دهند. و به‌ این‌ ترتیب مخاطب و بازدیدکننده‌ی بیشتری را به خود جذب می‌کند.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد 🙂

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

  1. U318486 ۸ بهمن ۱۴۰۱

    سلام بر استاد رضا حسینی راد یک سوال آیا امکان باز کردن پروژه که با xd ساختیم رو ببریم در نرم افزار qt و کدنویسی انجام بدیم؟

  2. U33469 ۹ مرداد ۱۴۰۱

    سلام
    قبلا بخش برنامه نویسی داشتید تو سایتتون داشتید که میتونستیم سفارش بدیم
    هنوز اون بخش فعاله