English

کلمات کلیدی LSI و استفاده از آن برای انتخاب عبارت کلیدی

4.3 / 5. تعداد رای: 3

کلمات کلیدی LSI و استفاده از آن برای انتخاب عبارت کلیدی

در گذشته یکی از راه‌های سئو کردن وب‌سایت، پیدا کردن کلمات کلیدی و تکرار آن‌ها در متن مقاله بود. اما امروزه همه ما می‌دانیم که این روش منسوخ شده است. چرا که ربات‌های گوگل، برحسب تعداد تکرار کلمات کلیدی در متن، تشخیص می‌دادند که مطلبتان مفید است یا خیر. اما در حال حاضر سیستم آنالیز گوگل بسیار پیشرفته‌تر از گذشته شده و حتی بدون تکرار کلمات کلیدی هم قادر به ارزیابی محتوای وب‌سایتتان است. در واقع استفاده از کلمات کلیدی LSI تاثیر زیادی در بهبود ارزیابی و رتبه بندی وب‌سایت شما در گوگل دارد.

باید بگوییم که امروزه یکی از راه‌های سئو شدن متن‌هایتان استفاده از کلمات کلیدی LSI است. در ادامه توضیح خواهیم داد که کلمات کلیدی LSI چیست و چه تاثیری بر وب‌سایت و سئو آن خواهند داشت.

کلمات کلیدی LSI چیست

LSI در واقع مخفف Latent Semantic Indexing است. در واقع به معنای استفاده از گروه کلمات مرتبط با متن است. یعنی شما باید به جای تکرار یک عبارت مشخص، از کلمات مرتبط با موضوع استفاده ‌کنید. چرا که یکی از مواردی که باعث سئو شدن متن می‌شود، استفاده از کلمات LSI است. البته نباید LSI را با کلمات مترادف اشتباه بگیرید. چرا که آنچه در موردش صحبت می‌کنیم فراتر از مترادف‌ یا هم معنی‌ها است. اگر بخواهیم مثالی برای کلمات کلیدی LSI بزنیم، باید بگوییم مثلا شما مطلبی درباره بیت‌کوین می‌نویسید، عباراتی همچون، ارز دیجیتال، بازار ارز جهانی، معاملات مجازی و… شامل کلمات LSI می‌شوند. به عبارت دیگر یعنی همه کلمات به همدیگر و همچنین به موضوع مورد نظر مرتبط هستند.

کلمات کلیدی LSI وردپرس
کلمات کلیدی LSI وردپرس

دلایل اصلی استفاده از کلمات LSI

تقریبا می‌توان گفت چهار دلیل اصلی وجود دارد که هر وب‌سایت باید از عبارات کلیدی LSI استفاده کند.

 1. محتوای شما با کیفیت‌تر خواهد شد. زیرا می‌توانید تعداد زیادی از کلمات کلیدی را در متن خود استفاده کنید، بدون اینکه لازم به تکرار یک واژه خاص باشد. این کار باعث می‌شود نرخ پرش وب‌سایت شما هم کاهش یابد و گوگل متن شما را سئو کند.
 2. جدیدا ربات‌های گوگل، متنی که بیش از اندازه کلمات کلیدی در آن‌ها تکرار شده باشد را اسپم تشخیص می‌دهند. شما با استفاده از کلمات LSI می‌توانید از این مسئله جلوگیری کنید و نگرانی برای تکرار کلید واژه‌هایتان نداشته باشید.
 3. استفاده از کلمات کلیدی LSI باعث می‌شود که ایده‌های بهتری برای عنوان‌ها به ذهنتان برسد.
 4. بنا به الگوریتم‌ جدید ربات‌های گوگل، وب‌سایت‌هایی در صفحه اول نتایج جستجو نمایش داده می‌شوند که محتوای مفید و کارآمدتری داشته باشند. استفاده از کلمات LSI در این فرایند بسیار تاثیرگذار خواهد بود.

کلمات کلیدی Long Tail

 Long Tail به معنای عبارات بلند است. در واقع با کلمات LSI فرق می‌کنند و معمولا از چندین واژه تشکیل شده‌اند که یک عبارت را درست می‌کنند. به عبارت بهتر جمله‌هایی که به سئو شدن متنتان کمک می‌کنند را LT می‌نامند. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر یک نگاهی به مقاله کوتاه “انواع عبارات کلیدی برای سئو صفحات سایت” بیاندازید.

کلمات LSI چه تاثیری بر سئو وب‌سایت دارند

در گذشته وقتی شما عبارتی را در گوگل سرچ می‌کردید، ربات‌ها وب‌سایت‌هایی را در ردیف اول جستجوها قرار می‌دادند که کلمات کلیدی بارها در متنشان تکرار شده باشد. اما امروزه روش تشخیص و سئو شدن وب‌سایت‌ها با تغییر الگوریتم گوگل فرق کرده است. اکنون گوگل متن شما را نسبت به کلمات و عبارات مرتبط با موضوع می‌سنجد و ارزیابی می‌کند. پس استفاده از کلمات و عبارت LSI می‌تواند تاثیر زیادی در رتبه‌بندی وب‌سایت شما داشته باشد.

چگونه کلمات LSI را پیدا کنیم

پیدا کردن کلمات مناسب موضوع مطلبتان چندین راه دارد، که در ادامه به بررسی چند مورد از آن‌ها می‌پردازیم.

استفاده از گوگل

پیدا کردن کلمات کلیدی LSI در گوگل
پیدا کردن کلمات کلیدی LSI در گوگل

اولین و آسان‌ترین راه پیدا کردن کلمات LSI خود گوگل است. به این صورت که عبارت مورد نظرتان را در قسمت جستجوی گوگل تایپ می‌کنید؛ سپس در زیر آن خواهید دید که خود گوگل عباراتی را به عنوان پیشنهاد به شما نمایش می‌دهد. همچنین در انتهای صفحه جستجوی خود می‌توانید چندین عبارت مرتبط با موضوع را پیدا کنید.

عبارات کلیدی مرتبط در گوگل
عبارات کلیدی مرتبط در گوگل

استفاده از ابزارهای آنلاین

پیدا کردن کلمات کلیدی LSI در گوگل Google keyword Planner
پیدا کردن کلمات کلیدی LSI در گوگل Google keyword Planner

یک سری ابزار تحت وب وجود دارند، مانند LSIgraph و Google keyword Planner و Ubersuggest و… که می‌توانید عبارت مورد نظر خودتان را در آن جستجو کنید تا کلمات و عبارات کلیدی مرتبط با موضوعتان را به شما پیشنهاد دهد. دقیقا این یکی از مواردی است که ما در دوره جامع سایت برتر هم به شما عزیزان توضیح داده‌ایم.

جمع‌بندی کلی

پس متوجه شدید که استفاده از کلمات LSI به چه اندازه در سئو شدن و رتبه‌بندی وب‌سایت شما تاثیرگذار است. همچنین روش‌های جستجو و پیدا کردن این کلمات و عبارات را به شما توضیح دادیم. در آخر باید بگوییم که سئو شدن و پیشرفت یک سایت به عوامل گوناگونی بستگی دارد. برای اینکه در کسب‌وکار اینترنتی خود پیشرفت کنید، بهتر است از رعایت همین موارد ابتدایی و ساده شروع کنید.

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

 1. U30244 ۵ خرداد ۱۴۰۰

  باسلام.
  مقاله خوب و جالبی بود.
  راستی یک سوال، نام دیگر کلمات کلیدی LSI که مرتبط به موضوع اصلی هستند و ازشون در متن برای خوانایی بهتر و همچنین تکرار نشدن کلمه کلیدی استفاده می‌کنیم، ابر کلمات کلیدی هست دیگه؟ درسته؟
  باتشکر از شما – پیروز و موفق باشید.