بهترین افزونه بهینه سازی تصاویر وردپرس کدام است

3 / 5. تعداد رای: 2

بهترین افزونه بهینه سازی تصاویر وردپرس کدام است

بدون شک بهینه بودن سایت شما یکی از تأثیرگذارترین مواردی است که می‌تواند باعث پیشرفت سایت شما شود. معمولاً مقدار قابل‌توجهی از حجم سایت به ویدئوها و تصاویر اختصاص پیدا می‌کند و همین موضوع باعث می‌شود سرعت و کارکرد سایت کند شود و حتی در برخی مواقع مشکلات بزرگ‌تری هم برای شما پیش بیاورد. در این مقاله بهترین افزونه بهینه سازی تصاویر وردپرس را به شما معرفی می‌کنیم.

خوشبختانه شما در وردپرس است امکان را دارید که از افزونه‌های مختلف برای بهینه کردن تصاویر سایت استفاده کنید و ما امروز تصمیم داریم برخی از کاربردی‌ترین افزونه‌های بهینه‌سازی تصویر را برای شما معرفی کنیم، پس با ما همراه باشید.

بهینه‌سازی تصاویر چه تأثیری روی سایت دارد

ممکن است شما زمانی که تازه وب‌سایت خود را راه‌اندازی کردید، بدون اینکه به حجم تصاویر اهمیت دهید، آن‌ها را روی سایت آپلود کرده باشید؛ باید این نکته را بدانید که در طول زمان، حجم این تصاویر زیاد شده و برای شما مشکلات زیادی را به وجود می‌آورد. اگر تصاویر سایت شما بهینه باشند شما می‌توانید یک وب‌سایت با سرعت بسیار بهتر را به کاربر ارائه دهید.

پس به‌صورت کلی زمانی که شما تصاویر را بهینه کنید، می‌توانید پهنای باند کمتری را اشغال کنید که نتیجه این موضوع سریع‌تر شدن عملکرد سایت شما می‌شود. همچنین این موضوع روی سئو سایت هم تأثیر دارد، البته تأثیر آن به‌صورت مستقیم نیست اما فکرش را کنید که یک سایت با سرعت و عملکرد بسیار عالی دارید که ترافیک ورودی آن را به افزایش است، این موضوع می‌تواند باعث بهبود رتبه سئو سایت شما شود.

بنا بر دلایلی که گفته شد شما نباید بهینه‌سازی تصاویر سایت خود را دست‌کم بگیرید؛ برخی از کاربران ما در مورد افزونه WP Smush سؤالات زیادی داشتند و می‌خوهستند در مورد جوانب مثبت و منفی آن اطلاعاتی به‌دست بیاورند، ازاین‌رو تصمیم گرفتیم ضمن اینکه این افزونه را برای شما بررسی می‌کنیم، یک سری جایگزین هم برای آن به شما معرفی کنیم.

معرفی افزونه WP Smush

WP Smush یکی از افزونه‌هایی است که برای بهینه‌سازی تصاویر در وردپرس طراحی شده است؛ این افزونه قابلیت‌های زیادی دارد که ما در اینجا تمام آن‌ها را برای شما بیان می‌کنیم، اما یکی از مواردی که باعث شده این پلاگین بیشتر از 1 میلیون نصب فعال داشته باشد، این است که کیفیت تصاویر شما را حین بهینه کردن کاهش نمی‌دهد.

درواقع شما بدون از دست دادن کیفیت تصاویر، می‌توانید آن‌ها را بهینه کنید. همچنین این افزونه کاملاً رایگان است و شما به‌راحتی می‌توانید آن را از مخزن وردپرس دانلود و روی سایت خود نصب کنید.

افزونه WP Smush
افزونه WP Smush

جوانب مثبت WP Smush

رابط کاربری بسیار آسان این افزونه یکی دیگر از مهم‌ترین ویژگی‌های آن است و شما چه مبتدی و چه حرفه‌ای می‌توانید به‌راحتی از آن استفاده کنید. شما این امکان را دارید که تصاویر سایت را در زمان آپلود در سایت، بهینه کنید.

البته این افزونه فقط مختص تصاویر جدیدی که می‌خواهید در سایت آپلود کنید نیست و شما می‌توانید با کمک آن، تصاویر قدیمی سایت را هم بهینه کنید؛ برای این کار باید بعد از نصب و فعال‌سازی افزونه به پیشخوان » رسانه » WP Smush بروید و تصاویر را در یک زمان به‌صورت Smush بهینه می‌کند.

همچنین این افزونه گزینه‌های بیشتری برای بهبود عملکرد سایت به شما می‌دهد؛ به‌عنوان‌مثال قابلیت لود تنبل تصاویر را هم می‌توانید با کمک این افزونه در سایت خود فعال کنید و بسیاری موارد دیگر که می‌توانید از بخش تنظیمات افزونه، آن‌ها را سفارشی کنید.

جوانب منفی WP Smush

جنبه منفی این افزونه درواقع تفاوت عملکردی است که ممکن است با پلاگین‌های مشابه داشته باشد و به این معنی است که شما می‌توانید از روش‌های دیگری برای بهینه‌سازی افزونه استفاده کنید.

به‌عنوان‌مثال اگر 3MB عکس را در سایت وردپرسی خود آپلود کنید، این افزونه 10% الی 20% از حجم تصویر را بدون از دست دادن کیفت آن کم می‌کند و این در حالی است که هنوز هم تبدیل فایل 2.4 به 2.47 MB بزرگ است. درواقع این افزونه به شما کنترل اینکه چقدر می‌خواهید تصویر را بهینه‌سازی کنید را نمی‌دهد، درعین‌حالی که اندازه فایل تصویر را کمتر می‌کند بهترین راه‌حل برای بهینه‌سازی نیست.

از چه افزونه‌ای به‌جای WP Smush استفاده کنیم

خب همان‌طور که گفتیم، پلاگین WP Smush به شما کنترلی بر روی میزان بهینه‌سازی تصاویر نمی‌دهد و ممکن است شما به دنبال یک افزونه جایگزین باشید که در این قسمت ما برای شما برخی از بهترین مواردی که می‌توانید به‌جای آن استفاده کنید را به شما معرفی می‌کنیم و شما به نسبت قابلیت‌های موردنیاز خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

ویژگی این ابزارها این است که امکان کنترل بیشتری بر روی بهینه‌سازی تصاویر در اختیار شما قرار می‌دهند و درنتیجه شما می‌توانید اندازه فایل‌ها را کوچک‌تر یا هراندازه دلخواه تغییر دهید و لود صفحه را سریع‌تر کنید.

بهترین جایگزین: Resmush.it

از نظر ما بهترین افزونه بهینه سازی تصاویر وردپرس این پلاگین هست. افزونه smushit تصاویر شما را با ارسال به سرور سایت خود بهینه می‌کند و محدودیت در تعداد تصاویر بهینه شده دارد. اما با استفاده از resmush.it می‌توانید خودتان بهینه‌سازی تصاویر را انجام دهید. با استفاده از سرور سایت خودتان! پس دیگر محدودیتی در کار نیست!

پلاگین EWWW Image Optimizer

اولین پلاگینی که برای شما بررسی می‌کنیم، EWWW Image Optimizer است که برای بهینه‌سازی تصاویر وردپرس طراحی شده است و تفاوتی که با بقیه افزونه‌ها دارد این است که یک سری گزینه در اختیار شما قرار می‌دهد که شما می‌توانید با استفاده از آن‌ها، بهینه‌سازی تصاویر سایت خود را مدیریت کنید و یک سری محدودیت برای آن‌ها قرار دهید.

پلاگین EWWW Image Optimizer
پلاگین EWWW Image Optimizer

این افزونه تصاویر سایت شما را همان‌گونه که آپلود کرده‌اید بهینه‌سازی می‌کند؛ همچنین با کمک آن می‌توانید تصاویر قدیمی سایت خود را هم بهینه کنید. یکی از امکانات دیگر این افزونه این است که شما می‌توانید فرمتی را برای تصویر انتخاب کنید که حجم کمتری را اشغال می‌کند.

همچنین این پلاگین به زبان فارسی ترجمه شده است که کار شما را بسیار راحت می‌کند و باعث می‌شود شما بتوانید بدون هیچ مشکلی، تنظیمات این افزونه را سفارشی کنید. EWWW Image Optimizer از دو فرمت پشتیبانی می‌کند و شما بدون مشکل می‌توانید تصاویر سایت خود را بهینه کنید.

جایگزین بعدی: Imsanity

افزونه بعدی Imsanity است که به شما امکان تغییر اندازه تصاویر با حجم زیاد را به‌صورت گروهی می‌دهد. این افزونه تا الآن بیش از 300 هزار نصب فعال داشته است. شما با کمک این افزونه می‌توانید حجم تصاویر سایت خود را مدیریت و آن‌ها را بهینه کنید. همچنین شما این امکان را دارید که تصاویری که قبلاً در سایت آپلود کردید را، بهینه کنید و حجم آن‌ها را تا میزان قابل‌توجهی کم کنید.

Imsanity
افزونه Imsanity

Imsanity با پلاگین قبلی یک تفاوت دارد و آن هم این است که شما در تنظیمات این افزونه به‌صورت پیش‌فرض اجازه انتخاب حداکثر تصاویر را دارید. همچنین اگر بخواهید می‌توانید فرمت تصاویر را از PNG و BMP به JPG تغییر دهید.

علاوه بر این شما می‌توانید مشخص کنید که تصاویر تا چه میزان بهینه شوند که برای این کار می‌توانید وارد تنظیمات افزونه شوید و عدد دلخواه خود را از 0 تا صد انتخاب کنید.

نرم‌افزار Adobe Photoshop

یکی دیگر از راه‌حل‌هایی که شما برای بهینه‌سازی و کم کردن حجم تصاویر سایت خود دارید این است که از نرم‌افزار فتوشاپ استفاده کنید. فتوشاپ یک برنامه استاندارد برای ویرایش تصاویر است که مسلماً همه شما اسم آن را شنیدید. زمانی که شما می‌خواهید یک تصویر را ذخیره کنید می‌توانید از گزینه بهینه‌سازی برای وب‌سایت استفاده کنید و حجم تصویر را با فرمت‌های مختلف بررسی کنید و درنهایت به حجم دلخواه خود برسید.

در نرم افزار فتوشاپ برای ذخیره تصاویر به‌صورت بهینه‌شده برای وب، کافیست کلیدهای ctrl+alt+shift+s را فشار دهید.

بهینه سازی تصاویر سایت با فتوشاپ
بهینه سازی تصاویر سایت با فتوشاپ

بهترین ویژگی این برنامه انتخاب این است که تا چه اندازه می‌خواهید تصاویر بهینه‌سازی شوند.می‌توانید سطح فشرده‌سازی برای تصاویر JPEG و همچنین انتخاب تعدادی از رنگ‌ها در فایل‌های PNG را انتخاب کنید، این برنامه امکان پیش‌نمایش تصاویر و تنظیمات اندازه فایل را نیز به شما می‌دهد.

درصورتی‌که نمی‌خواهید برای برنامه فتوشاپ هزینه کنید می‌توانید از برنامه‌های رایگان دیگری مثل Gimp استفاده کنید، که جایگزین نسبتاً خوبی برای فتوشاپ است، البته توقع نداشته باشید که خروجی تصاویر بهینه‌شده در Gimp به اندازه فتوشاپ خوب باشد، اما می‌تواند به شما برای بهینه‌سازی تصاویر سایتتان کمک کند. تصویر زیر یک نمونه تصویر بهینه‌شده در این سیستم است:

نتیجه‌گیری

بهینه‌سازی تصاویر می‌تواند تأثیرات زیاد و مستقیمی بر روی سایت شما داشته باشد که شما نباید از آن غافل شوید؛ اما به یاد داشته باشید که بهتر است این بهینه‌سازی در خارج از وب‌سایت شما صورت بگیرد.

حالا با توجه به توضیحاتی که در بالا برای شما گفتیم، یکی از این روش‌ها و ابزارها را برای بهینه‌سازی تصاویر سایت خود انتخاب کنید.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. موفق و پیروز باشید. 🙂

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

 1. U36328 ۶ مرداد ۱۴۰۰

  سلام شما خودتون از کدوم استفاده می‌کنید؟

 2. کاربر مهمان ۵ دی ۱۳۹۵

  سلامیک افزونه پولی بهینه‌سازی تصاویر رو خریداری و اونو فارسی‌سازی کنید تا بتونیم بخریم. این افزونه‌ها تا یک مقداری رو به‌صورت مجازی بهینه می‌کنند.

  • Reza Rad رضا راد ۶ دی ۱۳۹۵

   سلام برای بهینه سازی خود سایت wp rocket موجود هست اما افزونه رایگان و خوب برای بهینه سازی تصاویر wp smush رو پیشنهاد می کنم. بدون مشکل کار میکنه و نیازی به خرید افزونه دیگری نیست