English

Cross Sell چیست و چگونه فروش محصولات مکمل داشته باشیم

3 / 5. تعداد رای: 1

Cross Sell چیست و چگونه فروش محصولات مکمل داشته باشیم

فرض کنید وارد یک مغازه موبایل فروشی می‌شوید. یک موبایل هوشمند به قیمت ۱۵ میلیون تومان خریداری می‌کنید. مغازه دار سعی می‌کند در کنار این موبایل یک محافظ صفحه نمایش ۳۰ هزار تومانی نیز به شما بفروشد. در چنین شرایطی فروشنده از متد Cross Sell یا فروش مکمل استفاده کرده است. اما بیایید دقیقتر بررسی کنیم که Cross Sell چیست و چگونه می‌توانیم فروش مکمل داشته باشیم.

Cross Sell چیست

به مثال بالا توجه کنید. بیایید فرض کنیم با احتساب هزینه شارژ و اجاره مغازه، هزینه خرید موبایل از عمده فروش، هزینه‌های نگهداری مغازه و پرداخت حقوق کارکنان، فروشنده در فروش یک موبایل چیزی حدود ۵۰ هزار تومان سود خالص داشته است. حالا در کنار موبایل یک محافظ صفحه نمایش و یک کاور هر کدام به قیمت ۳۰ هزار تومان به شما می‌فروشد. یعنی جمعا ۶۰ هزار تومان فروش که این فروش سود زیادی دارد.

سود کاور و محافظ صفحه نمایش را ۵۰٪ که در نظر بگیریم، فروشنده ۳۰ هزار تومان از این ۶۰ هزار تومان را سود کرده است. پس فروشنده موفق شده است تا چیزی بیشتر از ۵۰ هزار تومان سود اولیه را از یک مشتری دریافت کند.

این باعث افزایش فروش مغازه و افزایش سود روزانه خواهد شد. در نتیجه روش بسیار خوبی برای فروش بیشتر محصولات به یک مشتری است. بیایید Cross Sell یا فروش مکمل را این‌گونه بیان کنیم:

Cross Sell یا فروش مکمل به معنای فروش محصولات مکمل یک محصول، به مشتری فعلی است. فراموش نکنید که حتما باید پیشنهاد فروش محصول مکمل را بعد از پرداخت هزینه محصول اول به مشتری بدهیم.

Cross Sell چیست
Cross Sell چیست

در این حالت هم مشتری به محصولات مکمل مورد نیاز خود دست پیدا کرده و هم فروشنده سود بیشتری دریافت خواهد کرد.

تفاوت Upsell با Cross Sell

در روش Upsell یا بیش‌فروشی سعی می‌کردیم مشتری را قانع کنیم تا محصول با ارزش‌تری را خریداری کند. اما در روش Cross Sell باید مشتری را مجاب کنیم تا محصولات مکملی برای استفاده بهتر از محصول فعلی خریداری کند.

تفاوت Upsell با Cross Sell چیست
تفاوت Upsell با Cross Sell چیست

شما می‌توانید همزمان از روش Upsell و Cross Sell برای افزایش فروش خود استفاده کنید.

راه اندازی Cross Sell در ووکامرس

در فروشگاه‌های اینترنتی می‌توانید از روش‌های بسیار بهینه‌تری فروش مکمل را انجام دهید. اگر در مغازه نیاز است برای فروش کاور و محافظ صفحه‌نمایش موبایل، یک نفر دومی را استخدام کنید؛ این‌کار در وب‌سایت توسط سیستم پیشنهاد خودکار سایت شما انجام خواهد شد. البته اگر سایت فروشگاهی خود را با ووکامرس راه‌اندازی کرده باشید.

برای راه‌اندازی Cross Sell در ووکامرس، مقاله آموزش Cross Sell در ووکامرس را ببینید.

موفق باشید.

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

 1. U27749 ۶ آذر ۱۳۹۹

  باسلام عرض خسته نباشید
  من یک وبسایت شخصی دارم و سایت من فروشگاه هم دارد.
  من می خواهم برای سایتم درگاه پرداخت آنلاین بگذارم ولی به اینماد نیاز دارم.
  آیا برای سایت های شخصی هم اینماد صادر می شود؟
  سپاسگزارم