فونت Variable چیست؟ مزایای استفاده از فونت‌های متغیر

3.4 / 5. تعداد رای: 5

فونت Variable چیست؟ مزایای استفاده از فونت‌های متغیر

شاید اخیرا نام فونت‌های متغیر یا Variable فونت را شنیده باشید. اما نمی‌دانید که منظور از این نوع فونت چی است؟ اصلا چرا باید از این نوع فونت‌ها استفاده کنیم و آیا استفاده از فونت و نوع فونت هم می‌تواند در سرعت سایت ما تاثیری داشته باشد؟ 🙂 در این مقاله درباره وریبل فونت‌ها و مزایای استفاده از آنها صحبت خواهیم کرد.

چند وقت پیش بود که در جامعه کسب‌و‌کار شیراز آقای مسلم ابراهیمی (آقای فونت ایران و طراح فونت معروف ایران سنس) را ملاقات کردم. ایشان خیلی روی فونت‌های متغیر مانور می‌داد و برام سوال شد که فونت متغیر واقعا چیست؟ کمی گشت و گذار در اینترنت کردم و چند نمونه از فونت‌های متغیر را هم دانلود کردم و چیزی که برام عجیب بود شگفتی بی‌نظیر این نوع فونت بود. یک تحول بزرگ در حوزه فونت‌ها رخ داده!

فونت Variable چیست؟

فونت متغیر یا Variable Font یک گسترش جدید از دنیای OpenType است که در تاریخ 14 سپتامبر 2016 با اعلام همزمان ادوبی، گوگل، اپل و مایکروسافت منتشر شد. با استفاده از این فونت‌ها می‌تونیم بصورت همزمان با استفاده از یک فونت، چند نمونه فونت داشته باشیم.

یک مثال برای درک بهتر وریبل فونت

اگر قبلا روی سایت خود فونت ایران سنس یا هر فونت دیگری را نصب می‌کردید طبیعتا می‌خواستید این فونت را در وزن‌های مختلف نمایش دهید. مثلا به این شکل فونت را ضخیم کنید یا به این شکل فونت را بصورت نرمال نمایش دهید. برای اینکار باید چند نسخه از فونت را در وزن‌های مختلف به مرورگر معرفی کنید تا بالاخره یکی از این وزن‌ها با توجه به خاصیت font-weight در سی اس اس شما نمایش داده شود.

اما مشکل کجاست؟

مشکل اینجا بود که هر کدام از این وزن‌ها بصورت میانگین ۱۰۰ کیلوبایت حجم دارند. یعنی برای استفاده از یک فونت ایران سنس بصورت استاندارد باید حدود ۳۰۰ کیلوبایت فایل دانلود شود تا بتوانید سایتتان را با فونت زیبای ایران سنس نمایش دهید. (البته این موضوع بستگی به مرورگر هم خواهد داشت و همیشه اینطور نیست.)

اما با استفاده از وریبل فونت‌ها تنها کافیست یک نسخه از فونت را روی سایت قرار دهید تا بصورت خودکار در وزن‌های مختلف نمایش داده شود. تنها یک نسخه از فونت!

نمونه وریبل فونت دانا
نمونه وریبل فونت دانا

و این تمام ماجرا نیست!

بله من تنها به بخشی از این موضوع پرداختم که دغدغه اکثر وب‌مستر‌ها بود. علاوه بر این، از وریبل فونت‌ها برای اهداف مختلفی می‌توان استفاده کرد.

مثلا فرض کنید بر اساس نور محیط و سنسور نور لپ تاپ شما بتوانیم رنگ پس زمینه و رنگ فونت را تغییر بدیم. یا بر اساس فاصله چشم کاربر از صفحه نمایش سایز فونت‌ها را کم یا زیاد کنیم و …

خودم هم هیجان زده شدم!

وریبل فونت‌های فارسی

با توجه به به‌روز بودن قضیه وریبل فونت‌ها هنوز فونت ایرانی را ندیدم که از این تکنولوژی استفاده کند. البته به‌غیر از فونت ایرانی دانا که توسط آقای ابراهیمی عزیز طراحی شده و می‌شود لقب اولین فونت متغیر ایرانی را بهش داد.

امیدواریم با توجه به محبوبیت بالای فونت ایران سنس، یک نسخه وریبل از ایران سنس هم منتشر شود تا بتونیم ایران سنس را هم با حجم کمتری روی وب‌سایت‌ها داشته باشیم.

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

  1. U14840 ۲۴ تیر ۱۳۹۸

    سلام آیا مطلبی که نوشتید درست متوجه شدم ینی میشه با توجه به نور سنسور موبایل و یا درصد نور لپتاپ استایل هار تغییر داد؟ اگه آره لطفا یه خلاصه توضیح بدین و در آینده هم یک مقاله براش بنویسید

    • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۲۴ تیر ۱۳۹۸

      سلام استایل‌ها رو خیر. با توجه به سنسور می‌تونید سایز فونت و رنگ و … رو تغییر بدید. هنوز دقیق روی این موضوع بصورت کامل بحث نشده و صرفا آینده‌ای هست از وریبل فونت‌ها