پیدا کردن کلمات کلیدی مهم با ابزار Uber Suggest

3.9 / 5. تعداد رای: 27

پیدا کردن کلمات کلیدی مهم با ابزار Uber Suggest

اوبر ساجست (Ubersuggest) یکی از ابزار آنلاین برای تحقیق و پیدا کردن کلمات کلیدی مهم است. در این مطلب قصد داریم کار با سرویس اوبر ساجست البته بدون لو رفتن اطلاعات سرچ کنسول را به شما آموزش دهیم. اما قبل از این لازم می‌دانیم که نکاتی راجع به اهمیت کلمات کلیدی و نقش آن بر روی سئو سایت صحبت کنیم و سپس درباره‌ی مزایا و کاربرد ابزار Ubersuggest و تأثیر آن دریافتن کلمه کلیدی مناسب را برای شما بازگو کنیم و سپس راه‌حلی برای ثبت‌نام در اوبر ساجست بدون لو رفتن اطلاعات را به شما ارائه دهیم. بنابراین اگر شما هم از ابزار Ubersuggest استفاده می‌کنید به شما پیشنهاد می‌کنم تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

شاید سوالی برای شما به وجود بیاید که آیا اوبر ساجست معتبر است یا آمارهای آن قابل اطمینان است؟ درباره این قبلا یک محتوای ویدئویی تولید کردیم که شما را دقیق راهنمایی می‌کند. پس مقاله آیا آمار Ubersuggest معتبر است؟ را مطالعه کنید.

پیدا کردن کلمات کلیدی مهم

پیدا کردن کلمات کلیدی مهم
پیدا کردن کلمات کلیدی مهم

همان‌طور که می‌دانید سئو مجموعه کارهایی است که باید برای بهینه‌سازی موتورهای جست‌وجو گوگل انجام دهید درواقع این به این معنا است که سئو سایت باعث دیده شدن سایت شما در لیست نتایج اول گوگل می‌شود که این امر باعث افزایش ترافیک ورودی سایت شما و درنتیجه باعث افزایش درآمد شما از سایت می‌شود. سئو به دو بخش سئو داخلی (On-Page SEO) و سئو خارجی (Off-Page SEO) تقسیم می‌شود. کلمات کلیدی زیرمجموعه‌ای از سئو داخلی سایت هستند که نقش بسیار مهمی در جذب کاربر و ترافیک ورودی دارند. 

کلمه‌ کلیدی چیست

به‌بیان‌ساده کلمات کلیدی همان کلماتی هستند که کاربران آن‌ها را در نوار گوگل جست‌وجو می‌کند. کلمات کلیدی نقش بسیار مهمی برای جذب کاربر و مخاطب دارند. کلمات کلیدی می‌توانند از یک کلمه یا از چند کلمه تشکیل شوند که در این صورت به آن‌ها عبارت کلیدی می‌گوییم. بنابراین برای انتخاب کلمات کلیدی باید وقت بسیار زیادی را صرف کنیم زیرا کاربران از این کلمات کلیدی جذب سایت شما می‌شوند. بنابراین بهترین حالت برای یافتن کلمات کلیدی مناسب این است که ابتدا حوزه کسب‌وکار خود را بشناسید.

این به این معنا است که ابتدا باید مخاطب هدف خود را ارزیابی به‌عنوان‌مثال شما سایتی در حوزه وردپرس دارید بنابراین مخاطبین هدف شما اکثراً افرادی هستند که به‌نوعی با وردپرس سروکار دارند مثلاً طراحان وب‌سایت‌های وردپرسی یا کسانی که قصد دارد وردپرس را آموزش ببینند. حال باید برای محتوایی که می‌نویسید کلمه کلیدی انتخاب کنید. پس بهترین کار این است از کلمات کلیدی استفاده کنید که کاربر مورد هدف شمارا جذب کند. سپس لیستی از کلمات کلیدی که به ذهنتان می‌رسد را بنویسید و از میان آن‌ها بهترین کلمه‌های کلیدی را بیابید.

پیدا کردن یک لیست کامل از کلمات کلیدی

 1. عبارت یا کلمه کلیدی خود را در گوگل سرچ کنید سپس از قسمت جست‌وجوهای مرتبط کلمات و عبارات جدیدتری را به شما پیشنهاد می‌دهد که می‌توانید از آن نیز در لیستتان استفاده کنید.
 2. به کمک ابزار گوگل ترندز کلمات کلیدی موجود در لیست خود را با یکدیگر مقایسه کنید و کلماتی که کمتر سرچ می‌شوند را از لیست کلمات کلیدیتان حذف کنید.
 3. برای یافتن تعداد رقبای کلمه کلیدی موردنظرتان کافی است عبارت allintitle را در نوار گوگل بنویسید سپس علامت: بگذارید و بعد از یک فاصله بین دو علامت “” کلمه یا عبارت کلیدی را بنویسید و بر روی اینتر بزنید سپس در نتایج جست‌وجوی گوگل در قسمت زیر نوار سرچ شده عددی نشان داده می‌شود که دقیقاً تعداد رقبای شما را نشان می‌دهد. به تصویر زیر دقت کنید تا متوجه توضیحات داده‌شده شوید.
جست‌وجو کلمات کلیدی در گوگل
جست‌وجو کلمات کلیدی در گوگل

بعد از انجام مراحل بالا بررسی می‌کنیم کدام کلمه تعداد رقیب کمتر و محبوبیت بیشتری دارد سپس آن کلمه می‌شود کلمه کلیدی مناسب که باید بر روی آن مانور دهیم و محتوای خود را بر اساس آن بنویسیم. همان‌طور که دیدید یافتن کلمه کلیدی به روش بالا بسیار سخت و زمانبر و اگر بخواهیم برای نوشتن هر محتوایی مراحل بالا را طی کنیم بسیار از وقت و انرژی ما هدر می‌شود.

اما خبر خوب این است که گوگل یکسری ابزار ارائه می‌دهد که آن ابزار به یافتن کلمات کلیدی مناسب به شما کمک می‌کند یکی از این ابزار اوبر ساجست (Ubersuggest) است که در این بخش از مقاله قصد داریم آن را به شما معرفی کرده و نحوه ثبت‌نام در اوبر ساجست بدون لو رفتن اطلاعات را به شما بگوییم.

Ubersuggest چیست

اوبر ساجست (Ubersuggest) ابزاری است که به شما در پیدا کردن کلمه کلیدی مناسب کمک می‌کند. همان‌طور که قبل‌تر توضیح دادیم پیدا کردن کلمه کلیدی بدون ابزار کار بسیار سخت و زمانبری است بنابراین برای پیدا کردن کلمه یا عبارت کلیدی بهتر است از ابزارهای موجود در گوگل استفاده کنید. مزیت فوق‌العاده‌ای که ابزار اوبر ساجست نسبت به سایر ابزار یافتن کلمات کلیدی مانند Semrush یا Ahrefs دارد این است که این ابزار کاملاً رایگان است. این ابزار دارای امکانات و قابلیت‌های بسیاری است یکی از امکاناتی که Ubersuggest دارد این است که به شما پیشنهاد‌ها و ایده‌هایی مرتبط با کلمه کلیدی را نشان می‌دهد.

آموزش کار با ابزار Ubersuggest

در ابتدا لازم است وارد سایت ubersuggest شوید و در کادر موردنظر همان‌طور که در زیر شکل نشان داده‌شده است زبان افغانستان را انتخاب کنید. (متاسفانه این ابزار نیز مانند بسیاری از ابزار دیگر از زبان فارسی پشتیبانی نمی‌کند.)

آموزش کار با ابزار Ubersuggest
آموزش کار با ابزار Ubersuggest

سپس همان‌طور که در تصویر بالا می‌بینید در قسمت Enter a domain or keyword نام دامنه یا کلمه کلیدی را وارد کنید در این قسمت ما کلمه کلیدی آموزش وردپرس را وارد کردیم و سپس با صفحه زیر مواجه شدیم که یک نمای کلی از حجم جست‌وجو (SEARECH VOLUME)، میزان سختی سئو (SEO DIFFICULTY)، سختی در تبلیغات گوگل (PAID DIFFICULTY) و هزینه برای هر کلیک (COST PER CLICK) را نشان می‌دهد.

کلمه کلیدی آموزش وردپرس
کلمه کلیدی آموزش وردپرس
 1. حجم جست‌وجو یعنی تعداد دفعاتی که این کلمه در ماه سرچ می‌شود را به ما نشان می‌دهد.
 2. مشکل یا سختی سئونشان می‌دهد که بالا بردن نتایج در جست‌وجوی گوگل تا چه حد دشوار است.
 3. مشکل پرداخت‌شده نشان می‌دهد که کسب امتیاز بالا در گوگل بر اساس تبلیغات پولی چقدر دشوار است.
 4. هزینه برای هر کلیک نیز نشان‌دهنده‌ی این است که اگر بخواهید این کلمه کلیدی را از طریق گوگل ادز تبلیغ کنید برای هر کلیک چه هزینه‌ای باید پرداخت کنید.

همچنین با استفاده از قسمت ایده‌ی کلمات کلیدی (KEYWORD IDEAS) می‌توانید لیستی از کلمات کلیدی مرتبط با کلمه کلیدی خود را نیز پیدا و از آن استفاده کنید.

لیستی از کلمات کلیدیKEYWORD IDEAS
لیستی از کلمات کلیدیKEYWORD IDEAS

این ابزار علاوه بر امکانات فوق دارای امکانات فراوان دیگری نیز است که در دسترس شما نمی‌باشد و برای استفاده از آن‌ها باید در سایت ثبت‌نام کنید تا بتوانید از آن‌ قابلیت‌ها استفاده کنید.

نحوه ثبت نام در سایت Ubersuggest

ابتدا وارد سایت اوبر ساجست می‌شویم و روی گزینه Sign in کلیک می‌کنیم. در این قسمت اوبر ساجست از شما می‌خواهد که با اکانت گوگل خود ثبت‌نام کنید. به تصاویر زیر دقت کنید تا متوجه توضیحات داده‌ شده شوید.

نحوه ثبت نام در سایت Ubersuggest
نحوه ثبت نام در سایت Ubersuggest

زمانی که با اکانت گوگل خود وارد می‌شوید از شما می‌خواهد که دسترسی سرچ کنسول خود را به این ابزار دهید.

در این قسمت از ما می‌خواهد که با اکانت گوگل خود ثبت‌نام کنیم.
در این قسمت از ما می‌خواهد که با اکانت گوگل خود ثبت‌نام کنیم.

سپس از این طریق، این ابزار می‌تواند تمام آمار و اطلاعات ورودی اکانت سرچ کنسول شما را دریافت کند و به این شیوه به اطلاعاتی همانند کلماتی که سایت شما از آن ورودی می‌گیرد دسترسی پیدا می‌کند و آن اطلاعات را جمع‌آوری می‌کند.

دسترسی با اکانت گوگل
دسترسی با اکانت گوگل

 ابزار Ubersuggest اطلاعات خود را از کجا جمع‌آوری می‌کند

همان‌طور که قبل‌تر گفتیم برای استفاده از تمامی امکانات اوبر ساجست باید در این سایت ثبت‌نام کنید و زمانی که با اکانت گوگل خود ثبت‌نام کردید. از شما می‌خواهد که دسترسی سرچ کنسول خود را به این ابزار بدهید. حال هزاران وب‌مستر دیگر نیز به همین روش در این سایت ثبت‌نام می‌کنند و سرویس اوبر ساجست از همین طریق اطلاعات هزاران وب‌سایت را جمع‌آوری می‌کند و یک پایگاه داده بسیار قدرتمند به نام Ubersuggest ایجاد می‌کند.

بنابراین یک نتیجه‌گیری کلی می‌کنیم و آن این است که سرویس اوبر ساجست اطلاعات هزاران وب‌سایت را دارد و شما خیلی راحت می‌توانید با سرچ کردن یک دامین یا کیورد (کلمه کلیدی) اطلاعات بسیار دقیقی از آن دامین یا کلمه کلیدی به‌دست آورید و درنهایت با توجه به اینکه اوبر ساجست اطلاعات را به‌صورت مستقیم از سرچ کنسول افراد دریافت و دردیتابیس خود جمع‌آوری می‌کند بنابراین این اطلاعات به‌ احتمال بسیار زیادی دقیق است.

نحوه ثبت نام در اوبر ساجست بدون لو رفتن اطلاعات

حال شاید شما از آن دسته افرادی هستید که نمی‌خواهید اطلاعات گوگل سرچ کنسول شما در دسترس رقبایتان قرار گیرد بنابراین چطور می‌توان در این سایت ثبت‌نام کرد بدون آن که اطلاعات شما در پایگاه داده اوبر ساجست ذخیره شود؟ راه‌حل آن بسیار ساده است برای این کار کافی است از یک اکانت گوگل که هیچ وب‌سایتی درسرچ کنسول آن ثبت‌ نشده است بسازید و با آن اکانت گوگل در ابزار اوبر ساجست ثبت‌نام کنید در این حالت بدون لو رفتن اطلاعاتتان می‌توانید به‌راحتی از تمامی امکانات این سایت استفاده کنید.

جمع‌بندی

سئو و بهینه‌سازی سایت یکی از مهم‌ترین کارهایی است که هر مدیر سایتی برای موفقیت و پیشترفت سایت خود باید انجام دهد. کلمات کلیدی یکی از مهم‌ترین بخش‌های سئو داخلی است که نباید تأثیر آن را در بهینه‌سازی سایت دست‌کم گرفت. ما در این مطلب به تفضیل راجع به اهمیت کلمات کلیدی با شما صحبت کردیم و سپس ابزار اوبر ساجست (Ubersuggest) را به شما معرفی کردیم و نحوه‌ی کار کردن با این ابزار را به شما آموختیم در نهایت نحوه ثبت‌نام در اوبر ساجست بدون لو رفتن اطلاعات را برای استفاده از تمامی سرویس‌های این ابزار به شما آموزش دادیم.

امیدوارم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد 🙂

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

 1. U345514 ۹ خرداد ۱۴۰۳

  سلام من به اشتباه با اکانتی که دارای سرچ کنسول بود وارد اوبر ساجست شدم و اطلاعات سایتم لو رفت ؟‌‌
  🙂

 2. U34795 ۱۹ خرداد ۱۴۰۱

  سلام، ممنون از مقاله خوبتون. شما که انقدر سایت حرفه ای دارید چرا متون مقاله هاتون رو جاستیفای نمیکنید؟

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۲۱ خرداد ۱۴۰۱

   درود بر شما
   جاستیفای بین کلمات فاصله میندازه بخاطر اینه که این کار و نمیکنیم