شورت کد وردپرس چیست و چگونه استفاده می‌شود

4.3 / 5. تعداد رای: 30

شورت کد وردپرس چیست و چگونه استفاده می‌شود

شورت کد در وردپرس

شورت کد یا کد کوتاه وردپرس و به لاتین shortcode چیست؟ شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که اصلا شورت کد در وردپرس چه معنی میده و برای چی استفاده می‌شود؟ خب امروز در میهن وردپرس میخوام این عبارت را کامل برای شما توضیح بدم.

شورت کد از نسخه 2.5 به بعد در سیستم مدیریت محتوا وردپرس اضافه شد و برای کارهای مختلف قابل‌استفاده است. shortcode، قطعه کدی کوتاه است که به شما امکان نوشتن کدهای قالب‌ها و افزونه‌ها را در نوشته‌ها و برگه‌های سایت وردپرسی می‌دهد. به‌عنوان‌مثال برای قرار دادن یک فرم تماس با ما در سایت نیاز به چندین خط کد نویسی دارد اما باوجود این امکان اصلاً نگران نباشید چراکه با نوشتن تنها یک کد چندحرفی این امکان بر روی سایت شما قرار می‌گیرد. شورت کدها برای ایجاد امکانات متفاوت ازجمله فرم، خبرنامه، دکمه و … مورداستفاده قرار می‌گیرد. کافی است کد موردنیاز را در قسمتی که لازم دارید قرار دهید.

به زبان ساده‌تر وقتی شما بخواهید از یک فرم و یا جدول در قسمت‌های مختلف سایت استفاده کنید روال ساده آن است که هر بار فرم یا جدول موردنظر را با افزونه خاص خودش ساخته و در هر صفحه و یا برگه آن را اضافه و استفاده کنید. اما این راه‌حل مسلماً زمان‌بر است و خیلی صحیح نیست. برای همین یک راه‌حل خوب پیشنهاد شد که با افزونه، ابزارک و یا هر چیز دیگری که قابلیت اضافه کردن خدماتی به سایت دارد یک shortcode یا کد کوتاه از آن عملیات که انجام داده شده در اختیار شما قرار دهد. زمانی که آن کد کوتاه را در هر قسمت از سایت جای گذاری کردید به وردپرس اعلام کند و خدمات تعریف‌شده را به قسمت موردنظر ارجاع و نمایش بدهد.

با استفاده از این کدها می‌توان امکاناتی به سایت اضافه کرد که با هر بار بارگذاری صفحات محتوای جدید نمایش داده شود. به‌طور مثال اگر بخواهید تغییر قیمت محصولات را هرروز در وب‌سایت به‌روزرسانی کنید زمان زیادی را باید صرف این کارکنید. اما با shortcode کار شما آسان شده است. به‌صورت کلی وظیفه‌ی اصلی شورت کد نمایش نتیجه‌ی پردازش افزونه است.

شورت کدها در کدام بخش‌ها قابل استفاده هستند؟

به عنوان مثال اگر بخواید یک فرم تماس با ما را در وب‌سایت‌تان قرار دهید چقدر کد نویسی نیاز دارد؟ مسلما هیچکسی دوست ندارد بشینه ده تا خط کد نویسی کند برای یک فرم تماس با ما ، اما با افزونه هایی از جمله contact form 7 میتونید با یک کد چند حرفی فرم تماس با ما بسازید.

با افزونه‌هایی ازجمله contact form 7 می‌توانید با یک کد چندحرفی امکانات موردنظرتان را به آسانی بسازید. برای استفاده از افزونه تماس با ما وردپرس که قبلاً به‌صورت کامل توضیح داده شد باید shortcode فرم را داخل سایت خود قرار دهید تا فرم تماس با ما نمایش داده شود. پس شورت کد یا کد کوتاه وردپرس به‌صورت کاملاً ساده و واضح به ما امکان قرار دادن کدهای افزونه‌ها و امکانات وردپرس را در نوشته‌ها، برگه‌ها و ابزارک‌های وردپرس می‌دهد.

یکی از مزایای شورت کد این است که می‌توان از آن در بخش‌های اصلی (قسمت‌های استاتیک سایت مانند: فوتر، هدر، سایدبار) سایت استفاده کرد. این بخش‌ها در تمامی قسمت‌های وب‌سایت تکرار می‌شوند پس راحت‌تر است که با استفاده از shortcode خدمات موردنظر را در این بخش‌ها نمایش دهید. بهترین مثالی که در این مورد می‌توان زد این است که یک افزونه بابت نمایش جدول و یا تقویم، نمایش لیست قیمت و یا نمایش تعداد پست‌ها ساخته و شورت کدش را ایجاد کرده باشید و این را در بخش‌هایی از سایت قرار داده باشید که معمولاً در صفحات مختلف سایت قرار است تکرار شوند.

پس شورت کد یا کد کوتاه وردپرس بصورت کاملا ساده و واضح به ما امکان قرار دادن کدهای افزونه ها و امکانات وردپرس را در نوشته ها، برگه ها و ابزارک های وردپرس می دهد.

اهمیت استفاده از shortcode در وب‌سایت

شورت کدها از آنجایی اهمیت دارند که در وردپرس تنها با یک آیدی شناسایی‌شده و تمام فعالیت‌های قطعه کد طولانی php را تنها با ایجاد یک کد کوتاه انجام می‌دهد. به‌عنوان‌مثال برگه‌ی ثبت سفارش داریم و یک فرم ثبت سفارش نیز با افزونه ساخته‌ایم سپس شورت کدش را در برگه کپی می‌کنیم. همزمان برگه‌ی دیگری داریم که می‌خواهیم این فرم در آن برگه نیز استفاده شود پس همین شورت کد را در آن قسمت کپی می‌کنیم شورت کد در حد یک کلمه و یا دو سه کلمه بیشتر فضا را نمی‌گیرد و در متن ساده هرجایی که خوهستیم می‌توانیم آن را استفاده کنیم.

استفاده از شورت کد راحت‌تر از آن است که هر بار بخواهید برای نمایش امکانات دلخواه خود چندین خط کد نویسی کنید. کد کوتاه درروند اجرایی سایت خیلی به شما کمک می‌کند. پس شورت کد ازآنجایی اهمیت دارد که شما به‌وسیله‌ی آن یک سری خدمات و امکانات به‌آسانی و به‌سرعت در سایت خود قرار می‌دهید درحالی‌که نه زمان زیادی از شما گرفته خواهد شد و نه تعداد زیادی خط کد نویسی کرده‌اید که باعث سردرگمی‌تان شود.

مزایای استفاده از شورت کد

به‌صورت کلی مزایای استفاده از کد کوتاه همان‌گونه که از اسمش مشخص است کوتاهی آن است. تعداد کلماتش پایین است و معمولاً شورت کدها با یک سری کلمات مفهومی تعریف می‌شوند. به‌عنوان‌مثال اگر شما افزونه میهن پنل را نصب‌کرده باشید متوجه شورت کدی به نام میهن پنل شده‌اید این شورت کد نماد افزونه و یا شرکتی است که شما از آن خدمات دریافت می‌کنید. مسلماً افزونه‌ها و امکانات زیادی در وردپرس وجود دارد که هرکدام شورت کدهای مختص به خوددارند. اما چون شورت کدها را می‌توانید با کلمات مفهومی و مختص به همان افزونه و یا شرکت استفاده کنید تشخیص آن‌ها راحت‌تر شده است.

مثلاً تشخیص کدهای سه افزونه که شما همزمان از آن‌ها استفاده می‌کنید سخت است و ممکن است باعث بروز خطایی شود، درنهایت تغییراتی در سایت ایجاد می‌شود که مناسب نیست. اما باوجود شورت کد اگر هم اشتباهی رخ دهد شما فقط یک خط و چند کلمه را حذف یا ویرایش می‌کنید. درنهایت اهمیت وجود شورت کد در سهولت استفاده از آن است و درنتیجه مدیریت سایت آسان‌تر است. کد کوتاه را فقط مدیر سایت مشاهده می‌کند و همچنین کاربر وب‌سایت خروجی شورت کد را می‌بیند.

این مهم را به خاطر داشته باشید که نباید به خاطر سهولت، در استفاده از شورت کدها زیاده‌روی کرد. یکی دیگر از نکاتی که باید در استفاده از شورت کدها به یاد داشته باشید این است که پس از به‌روزرسانی وردپرس امکان دارد برخی شورت کدها کار نکنند و اما شما با ایجاد تغییر در آن‌ها می‌توانید این مسئله را به‌راحتی رفع کنید.

این نکته را هم خدمتتان عرض کنم که هر قالب یا افزونه برای خودش بصورت اختصاصی شورت کد خاص خودش را دارد و بی نهایت شورت کد در دنیای بی نهایت وردپرس موجود است. 🙂

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

 1. U316876 ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

  سلام
  آیا برای نوشته ها یا برگه ها هم میشه از شورت کد استفاده کرد؟
  گویا در حالت عادی وردپرس این امکان را ندارد، راهی وجود ندارد که بشه برای هر نوشته یا برگه شورت کد گذاشت؟

 2. U317986 ۲۴ مهر ۱۴۰۱

  سلام وقت بخیر
  سایت من دو زبانه است، برای ورود به بخش انگلیسی سایت گزینه EN با حالت dropdown نشون داده میشه و اگر بخوام حالت dropdown نباشه دیگه آیکون en رو نشون نمیده و فقط اسم زبان نوشته میشه . چطور میشه هم آیکون en نشون داده بشه و هم زیرمنو نداشته باشه

 3. U39504 ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

  سلام روز بخیر
  WooCommerce Sh_wc_reserved_stock table creation failed. Does the root user have CREATE privileges on the wp
  ? database
  میشه راهنماییم کنین این Error چطور درست میشه ، با تشکر

 4. U38898 ۲۵ فروردین ۱۴۰۰

  با چه پلاگینی میتونم بخشی رو به هر مقاله اضافه کنم تا کاربران سایت به مقاله ها امتیاز بدهند

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۲۶ فروردین ۱۴۰۰

   سلام
   افزونه های امتیاز دهی رایگان زیادی برای وردپرس هستند. توی گوگل سرچ کنید

 5. U37178 ۱۷ فروردین ۱۴۰۰

  سلام استاد حسینی من می خواستم یه فیلم از اپارات بذارم رو سایت فونتی که با پلاگین فونت فارسی بهش دادم بودم پرید اگه میشه کمک کنید

 6. U35261 ۲۷ اسفند ۱۳۹۹

  سلام من برای سایتم بنره تبلیغتی درست کردم چطور می تونم آن را وصل جایش را همان جایی که می خواهم بزارم

 7. U37763 ۲۳ اسفند ۱۳۹۹

  چجوری میتونم پخش مستقیم اهنگ تو سایت بزارم
  مستقیم، یعنی کاربر با کلیک رو دکمه براش اهگ پخش بشه داخل سایت نه اینکه وارد صفحه پخش موزیک بشه چکار باید کرد

 8. U37763 ۲۳ اسفند ۱۳۹۹

  افزونه SOUNDYدیگه وجود نداره مشابه این چه افزونه دیگه ای هست

 9. U37769 ۲۳ اسفند ۱۳۹۹

  سلام روز بخیر من همه دوره رو دیدم فقط یک سوال برام پیش اومده اونم اینه که وقتی من فرم تماس با ما رو ساختم و مشتری اومد اطلاعات رو زد تایید هم شد بعدا من کجا میتونم ببینم اون فرمی که وارد کرده رو ؟ ایا برام ایمیل میشه؟

 10. U37763 ۲۳ اسفند ۱۳۹۹

  سلام چجوری میتونم یک دکمه در سایت قرار بدم که کاربر به محض کلیک کردن یک صدای اهنگ یا پرنده پخش شود. من هرکاری میکنم کاربر تا روی دکمه کلیک میکنه دانلود میشه اون صدا ،من میخوام پخش بشه چکار باید کرد؟

 11. U32941 ۱۵ اسفند ۱۳۹۹

  سلام ببخشید اگه دقت کنید وقتی یک قالب به وردپرس اضافه میکنیم خودش یک سری برگه هایی داره و وقتی میریم برای ویرایش برگه فقط ی شرت کات یا کد کوتاه اونجا هست
  ایا راهکاری هست بتونیم خود اون برگه های از قبل تعریف شده قالب رو ویرایش کنیم؟؟
  بعضی چیزاشو کم کنیم بعضیارو زیاد؟؟
  خیلی ممنون❤🌹🌹

 12. U33476 ۱۴ اسفند ۱۳۹۹

  سلام
  جناب حسینی راد
  در خصوص کوتاه کننده لینگ نوشته ها چه افزونه ای پیشنهاد می دید

 13. U36079 ۲۱ بهمن ۱۳۹۹

  با سلام
  طراحی سایت و اپلیکیشن مرتبط با آن مراحل متفاوتی با طراحی سایت که تا اینجا آموزش داده شده دارد؟

  • Reza Rad رضا راد ۲۱ بهمن ۱۳۹۹

   درود بر شما خیر ابتدا باید سایت رو طبق همین روش راه اندازی کنید سپس اپلیکیشن رو منطبق بر سایت بسازید

   • U36079 ۲۲ بهمن ۱۳۹۹

    سلام و متشکر از پاسختون
    آیا آموزشی برای ساخت سایت و اپلیکیشن هماهنگ با اون وجود داره؟

    • Reza Rad رضا راد ۲۳ بهمن ۱۳۹۹

     خواهش میکنم. خیر برای اینکار باید با برنامه نویس اندروید در ارتباط باشید یا برنامه نویسی اندروید رو یاد بگیرید که تخصص ما نیست.

 14. U35891 ۱۵ بهمن ۱۳۹۹

  سلام . من یه سایت رو دارم طراحی می کنم که یه صفخه است و یه فرم ساده توش گذاشتم با افزونه فرم تماس 7 اما وقتی برای نمونه اطلاعات رو وارد می کنم که ببینم درست کار می کنه یا نه خطای زیر رو میده :
  مشکلی در ارسال اطلاعات فرم شما بوجود آمده است، لطفا دوباره تلاش کنید.
  اگه میشه راهنمایی کنید که چطور درستش کنم .
  در ظمن روی لوکال هاست xampp هست .

 15. U32227 ۱۷ دی ۱۳۹۹

  سلام دنبال یه شورت کد هستم که به یه لینک انتفال بده میشه بهم معرفی کنید؟

 16. U31451 ۱۳ آذر ۱۳۹۹

  سلام چطور همه بخش های سایتتون سایه داره برام جالبه و اینکه پنل کاربریتون افزونه خاصی داره؟

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۱۳ آذر ۱۳۹۹

   با سلام
   مورد اول رو با کدنویسی ایجاد کردیم
   مورد دوم رو از افزونه ورود وثبت نام میهن پنل استفاده میکنیم

 17. U6469 ۱۱ مرداد ۱۳۹۹

  آیا راهی وجود داره که پنج متن مختلف بنویسیم و یک کلاس css برای آنها قرار بدیم. سپس برای هر متن یک شرت‌کد داشته باشیم و اگر آن شرت‌کد را در نوشته یا برگه قرار دادیم ، اون متن نمایش داده بشه؟

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۱۱ مرداد ۱۳۹۹

   باسلام
   بله امکانش هست

   • U6469 ۱۱ مرداد ۱۳۹۹

    چه طور باید این کار را انجام بدم؟ آیا آموزشش در سایتتون هست؟ یا پلاگین خاصی سراغ دارید؟

    • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۱۲ مرداد ۱۳۹۹

     سلام مجدد
     https://mihanwp.com/ultimate-shortcodes/
     این آموزش رو مشاهده کنید

     • U6469 ۱۳ مرداد ۱۳۹۹

      طرز کار این افزونه اینجوریه که باید هربار که میخوام شرت‌کد استفاده کنم ، در زیر هر پست شرت‌کد را انتخاب کنم و تنظیماتش را انجام دهم.
      من میخواهم در افزونه یکبار برای همیشه تنظیمات را انجام دهم و سپس افزونه شرت‌کد به من بدهد و آن شرت‌کد را زیر هر پست قرار دهم. هر دفعه که تنظیمات را تغییر دادم ، به صورت اتوماتیم اون تنظیمات در همه پستهایی که شرت‌کد دارند اِعمال شود.

      • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۱۳ مرداد ۱۳۹۹

       برای اینکار نیاز به افزونه اختصاصی هست و برای ساخت افزونه باید php و پلاگین نویسی وردپرس رو یاد بگیرید.

 18. کاربر مهمان ۵ خرداد ۱۳۹۸

  در مورد شورتکد ویندوز چطور؟

 19. کاربر مهمان ۲۶ بهمن ۱۳۹۷

  سلام خسته نباشید.
  من یه قالب خام طراحی کردم از صفر همه چی درسته اما قالب ساخته شده شورتکات نمیگیره تو نوشته ها 🙁
  باید کد خاصی رو فراخوانی کنم ؟
  همون شورتکات رو با قالب های دیفالت وردپرس میارم بالا درسته اما با قالبی که وردپرس کردم نمیشه 🙁

 20. کاربر مهمان ۲۸ شهریور ۱۳۹۷

  چطوری باید دانلود هارو به صورت شورت کد نمایش بدم | یعنی با گذاشتن شورت کد در جایی دانلود ها و خرید های کاربری که لاگین کرده نمایش داده بشه | بدون افزونه میخوام اینکار انجام بشه چون حرفه ای هستید اینجا پرسیدم امیدوارم که به جواب برسم | مرسی

  • Reza Rad رضا راد ۲۸ شهریور ۱۳۹۷

   توی گوگل سرچ کنید edd shortcodes لیست شورت کد ها رو میبینید. شورت کد purchase history رو باید قرار بدید توی یه برگه

 21. U11571 ۸ فروردین ۱۳۹۷

  سلام
  من کدی را نیاز دارم که با قرار دادن اون در اسم جدول و قرار دادن جدول در صفحه ها، اسم جدول، عنوان صفحه را به خود بگیرد

  nx_post field=”post_name”
  یه چیزی شبیه به این که کد نویسی شه مثل
  test

 22. کاربر مهمان ۲۵ شهریور ۱۳۹۵

  سلام وقت بخیر
  دوست عزیز این شورت کدهارو باید کجا قرار داد.مثلا بعضی افزونه ها بعداز نصب یه شورت کد میدن مثل افزونه ساخت اسلایدر.اینو باید کجاو تو کدوم بخش گذاشت.من رو index.php میذارم یا نمیشه یا یه سری تغییرات ناخواسته رو صفحه ایجاد میشه.ممنون میشم یه تازه کارو کمک کنیدو در صورت امکان توضیح کامل بدید.
  باتشکر

  • Reza Rad رضا راد ۲۶ شهریور ۱۳۹۵

   سلام باید توی متن برگه یا نوشته قرار بدید

   • کاربر مهمان ۲۶ شهریور ۱۳۹۵

    منظورتون از توی متن برگه یا نوشته کجاست؟مگه نباید تو فایل index یا یه چی شبیه به این باشه.برداشت من از فرمایشتون اینه که کد رو دقیقا توی متنش بذارم،درسته؟
    ضمنا اسلایدر متنی نداره که اونجا قرار بدم
    ممنون میشم بیشتر راهنماییم کنید.

    • Reza Rad رضا راد ۲۶ شهریور ۱۳۹۵

     خیر منظورم اینه که توی متن نوشته ها یا برگه ها قرار بدید نه توی قالب. اگر میخواید توی index.php قرار بدید توی سایت سرچ کنید اجرای شورت کد در قالب وردپرس

 23. کاربر مهمان ۶ خرداد ۱۳۹۵

   سلام و خدا قوت بابت سایت خوبتون.من یک سایت نمایشگاه تخصصی در زمینه رشته کاریم با وردپرس طراحی کردم البته از انجایی که مدت زیادی است از تحصیل فاصله گرفتم نمیدانم چگونه سایتم را جمع و جور کنم.مطالب،مقالات و تصاویر زیادی از محصولاتم در دست دارم که همچنان در سایت منتشر نکرده ام زیرا سردرگم شده ام چند مشکل پیش رو دارم 1.در سایتم صفحات جداگانه ای برای هر دسته از محصولاتم ایجاد کردم قصد دارم در ابتدای هر صفحه توضیحی مختصر در مورد ان محصول به کاربر ارائه بدهم و توضیحات بیشتر را در صفحه پستها ارائه بدهم و از این صفحه به انجا لینک بدهم.2.به علت فراوانی محصولات موجود در سایت از اسلایدر برای نمایش محصولات استفاده کردم ولی مشکلی که هست در اسلایدر نمیدانم چگونه مشخصات محصول را نمایش بدهم .ممنون

 24. کاربر مهمان ۲۴ فروردین ۱۳۹۵

  دوباره سلام

  راستی این پکیج آموزش کامل سئو وبسایت تخفیف هم داره یا نه ؟

  یه جوری تخفیف بدید تا قدرت خرید برسه

 25. کاربر مهمان ۲۴ فروردین ۱۳۹۵

  سلام دوست عزیز

  واسه وب عالیت بهت تبریک میگم واقعا توپه ، من تازه با وب شما آشنا شدم

  راستی دوست عزیز یه سوال در مورد شرت کد ها داشتم

  من اگر بخواهم در قسمت content یه متن به غیر از متن اصلی بنویسم و با استفاده از شرت کد های وردپرس اون متن رو در قسمت خاصی از قالب به کار ببرم و نخواهم از افزونه استفاده کنم و اگر فقط از طریق فانکشن باشه چطوری باید این کار رو کنم؟

  • Reza Rad رضا راد ۲۴ فروردین ۱۳۹۵

   سلام متشکرم
   باید با کد های php یک شورت کد بسازید. تا با قرار دادن اون شورت کد در بخش های مختلف قالب متن رو نمایش بده اما پیشنهاد من اینه مستقیم متن رو توی قالب قرار بدید

   • کاربر مهمان ۲۴ فروردین ۱۳۹۵

    سلام دوباره

    عزیز من اون متن رو که داخل شرت کد میخواهم قرار بدم در هر پست فرق میکنه  راستی یه نمونه کد ندارید ببینم چطوری باید این کار انجام بشه

    • Reza Rad رضا راد ۲۴ فروردین ۱۳۹۵

     آموزش مفصلی داره که در آینده قرار خواهیم داد. توی گوگل سرچ کنید create shortcode in wordpress