English

کیورد استافینگ چیست و چگونه از آن دوری کنیم

3.8 / 5. تعداد رای: 5

کیورد استافینگ چیست و چگونه از آن دوری کنیم

اگر کمی با فضای کسب‌وکار‌های اینترنتی و طراحی وب‌سایت آشنا باشید، حتما می‌دانید که مهم‌ترین و معتبرترین روشی که می‌تواند باعث رشد و ارتقای وب‌سایت در موتور‌های جستجو به ویژه گوگل شود، سئو (SEO) می‌باشد. امروزه افراد مبتدی مانند چندین سال پیش به اشتباه فکر می‌کنند که با تکرار بیش از حد کلمات و عبارت اصلی یک صفحه یا مقاله می‌توانند، آن نوشته یا صفحه را در نتایج گوگل بالا بیاورند؛ اما شما باید بدانید که کیورد استافینگ یک تکنیک منسوخ شده و کاملا اشتباه است!

گاهی اوقات وبمستران تازه‌کار برای دور زدن الگوریتم‌های گوگل، به دنبال میانبر و هم‌چنین روش‌های زود‌بازده برای ارتقای سئو‌ ‌وب‌سایت خود هستند. آن‌ها غالبا از روش‌های سئو کلاه سیاه (Black Hat SEO) برای این کار استفاده می‌کنند. یکی از رایج‌ترین راهکار‌های غلط سئو کلاه سیاه، کیورد استافینگ (Keyword Stuffing) می‌باشد.

ما در این مقاله می خواهیم شما را با مفهوم و تعریف ساده‌ای از تکنیک کیورد استافینگ و انواع آن را آشنا کنیم و هم چنین معایب استفاده از‌ آن را شرح دهیم. پس تا انتهای این مقاله سایت برتر با ما همراه باشید.

منظور از کیورد استافینگ به زبان ساده

Keyword Stuffing ترفندی بسیار قدیمی برای گوگل می‌باشد که امروزه جزو تکنیک‌های سئو کلاه سیاه محسوب می‌شود و در حال حاضر این ترفند کاملا منسوخ شده است. “پر کردن کلمات” ترجمه عبارت انگلیسی ” Keyword Stuffing ” می باشد؛ این عبارت بدان معناست که برخی از وبمستران پیش از آپدیت الگوریتم‌های گوگل برای کسب رتبه بهتر در نتایج گوگل، صفحات یا مقالات وب‌سایت را با کلمات کلیدی بمباران می‌کردند؛ از همین‌رو گوگل با الگوریتم‌های جدید خود متوجه این موضوع شده و موجب افت وب‌سایت می‌شود.

اما نکته‌ای که بسیاری از افراد مبتدی به آن توجهی نمی‌کنند این است که این ترفند امروزه دیگر کاربردی ندارد و نه تنها باعث رشد و پیشرفت وب‌سایت نمی‌شود بلکه باعث افت رتبه و سئو سایت نیز می‌شود.

انواع کیورد‌ استافینگ (Keyword Stuffing)

همان‌طور که احتمالا تا به اینجا متوجه شده اید کیورد استافینگ، انواع مختلفی دارد که برای جلوگیری از استفاده آن در وب‌سایت خود باید با انواع و اقسام آن آشنا شوید. ما در ادامه این مقاله قصد داریم که شما را با انوع کیورد استافینگ آشنا کنیم.

تکرار بیش از حد عبارت اصلی

یکی از رایج‌ترین نوع کیورد استافینگ، تکرار بیش از حد عبارت‌کلیدی در نوشته‌ها و صفحات وب‌سایت است. فرض کنید که شما قصد دارید درباره طراحی سایت با وردپرس مقاله ای را بنویسید و آن را در وب‌سایت خود منتشر کنید و کلمه کلیدی آن مقاله نیز ” طراحی سایت ” می‌باشد.

اگر از کلمه‌کلیدی خود بیش از حد در مقاله و نوشته‌ی وب‌سایت استفاده کنید، به طوری کنید که چشم کاربران یا خوانندگان آن مقاله از مشاهده کلمه‌کلیدی اذیت شود، شما از کیورد استافینگ استفاده کرده‌اید.

نمونه‌ای از تکرار بیش‌از حد کلمات کلیدی
نمونه‌ای از تکرار بیش‌از حد کلمات کلیدی

استفاده از کلمات کلیدی نامرتبط

مطمئن هستیم که شما برایتان پیش آمده است که بعد از این که کلمه‌کلیدی مورد نظرتان را در گوگل سرچ می‌کنید و وارد وب‌سایتی می‌شوید، مشاهده می‌کنید که نویسنده‌ی آن مقاله یا طراح آن ‌وب‌سایت از کلمات و عبارات غیر‌ضروری در آن صفحه استفاده کرده است که شاید به هیچ عنوان نه تنها کمکی به شما نمی‌کند، بلکه موجب می‌شود به آنچه که می‌خواستید را پیدا نکنید و از آن صفحه خارج شوید؛ که این به تنهایی عامل بسیار مهمی برای پایین آمدن رتبه وب‌سایت مذکور می‌شود.

استفاده از کلمات کلیدی خارج از موضوع صفحه یا برگه

مشکل دیگری که در میان اغلب وب‌سایت‎‎‌ها دیده می‌شود، استفاده از کلمات کلیدی غیر‌ضروری و خارج از موضوع و یا متن صفحه و مقاله است؛ یعنی موضوع مقاله یا برگه وب‌سایت با کلمات کلیدی هم‌خوانی ندارد. این کار بدان معناست که مدیر وب‌سایت یا تولیدکننده محتوای آن سایت صرفا خواسته که این کلمات‌کلیدی در موتورهای جستجو دارای رتبه باشند و با اینکه بی‌ربط به موضوع اصلی صفحه می‌باشند، باز هم به‌کار گرفته شوند.

قدم به قدم تا نابودی کیورد استافینگ مقالات

اکنون قبل از ذکر چند راهکار برای جلوگیری از Keyword Stuffing در مقالات و صفحات سایت می توانید با داشتن یک برنامه جامع و سالم برای تراکم کلمات کلیدی، نیاز به استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی را به حداقل برسانید. ما در میهن ورد پرس قصد داریم برنامه‌ای راهبردی برای این کار به شما معرفی کنیم که این برنامه شامل 4 مرحله مهم است:

1- برای هر صفحه یا مقاله، یک کلمه‌کلیدی یا عبارت اصلی اختصاص دهید و بدانید که می‌ خواهید از چه کلماتی در هر پاراگراف چند بار استفاده کنید.

2- برای محتوای‌های بیش از 300 کلمه از تصاویر نیز استفاده کنید و سعی کنید از از کلمات‌کلیدی آن صفحه در متن جایگزین آن عکس استفاده کنید.

3- در این مرحله باید کلمات و عبارت مشابه کلمات کلیدی آن مقاله استفاده کنید، هم چنین شما می توانید از مترادف‌ها یا هم‌خانواده‌های کلمات‌کلیدی صفحه را به مقاله اضافه کنید.

4- در پایان اگر از سیستم مدیریت محتوای وردپرس در وب‌سایت خود استفاده می‌کنید، پیشنهاد می‌شود حتما چگالی کلمات‌کلیدی مورد‌نظر خودتان را با استفاده از افزونه‌های یوست، رنک مث و… چک کنید.

چند تکنیک ساده برای جلوگیری از کیورد استافینگ

بهترین راه برای این که دچار کیورد استافینگ در وب‌سایت و مقاله خود نشویم، چیست؟ برای استفاده از کلمات بیش‌از‌حد در نوشته وب‌سایت چه باید کنیم؟روش درست و حرفه‌ای به‌کار بردن کلمات‌کلیدی در متن چیست؟ اگر می‌خواهید پاسخ این سوالات را بیابید و از کیورد استافینگ جان سالم به در‌ ببرید.

ما این قسمت می‌خواهیم 3 تکنیک فوق‌العاده برای به‌کارگیری صحیح کلمات‌کلیدی در مقاله به شما معرفی کنیم؛ پس پیشنهاد می‌کنم ادامه این مقاله را با دقت بخوانید.

خودتان را جای مخاطب بگذارید

اولین روشی که اغلب متخصصان خارجی سئو برای جلو‌گیری از تکنیک اشتباه کیورد استافینگ پیشنهاد می‌کنند، جای‌گذاری خودتان به جای کاربران وب‌سایت است. همان‌طور که تقریبا همه‌ی افراد فعال در حوزه کسب‌و‌کار اینترنتی، طراحان سایت، متخصصان سئو و… می‌دانند، هدف از تولید محتوا و انتشار آن در وب‌سایت این است که یک یا چند مشکل مختلف را از کاربران وب‌سایت بر‌طرف کنیم.

پس بهترین راهکار برای عدم استفاده از کیورد استافینگ و مناسب‌ترین روش برای این که بدانید از این ترفند غلط در مقالات وب‌سایت استفاده کرده‌اید یا خیر؛ این است که بعد از اتمام نگارش محتوا یا مقالات، خودتان را جای کاربران بگذارید و مقاله را از دید آن‎‌ها بخوانید. در این میان قطعا متوجه استفاده یا عدم استفاده از کلمات و عبارت کلیدی بیش از حد خواهید شد.

عبارت اصلی را انتخاب کنید

حال سوالی که ممکن است برای شما هم پیش بیاید این است آیا راهکار دیگری نیز وجود دارد؟ در پاسخ باید گفت: ” بله ” برای افزایش میزان احتمال کسب رتبه‌های بهتر در نتایج جستجو، لازم است که کلمه کلیدی محبوبی را انتخاب کنیم. نکته قابل توجه این است که کلمه کلیدی مورد نظر در عین حال که محبوب است نباید رقابت زیادی بر سر آن وجود داشته باشد.

البته ابزارهای رایگان و کاربردی وجود دارند که هم میزان محبوبیت یک کلمه را نشان می‌دهند و هم میزان رقابتی که بر سر آن کلمه است را بیان خواهند کرد. پس قبل از ساخت صفحه یا نگارش مقاله وب‌سایت باید ابتدا کلمه‌کلیدی مربوط به آن را انتخاب کنید و بدانید که قصد دارید که آن صفحه یا برگه تحت چه عنوانی در نتایج گوگل رتبه بگیرد و کاربران بعد از سرچ چه کلمه‌کلیدی، وارد وب‌سایت شما شوند.

کلمات اصلی با چگالی مناسب استفاده کنید

نکته مهم دیگری که می تواند در میزان تکرار کلمات‌کلیدی به شما کمک بسیاری کند، این است که برای کلمه‌کلیدی هدف، چگالی مناسب را رعایت کنید. باید کلمه‌کلیدی هدف را به طور طبیعی و با فواصل منطقی و کاملا هماهنگ در سرتا‌سر مقاله به‌کار ببرید.

به طور خلاصه می توانیم بگوییم که در استفاده از کلمه کلیدی زیاده‌روی نکنید و فقط در جایی از آن استفاده کنید که احساس می‌کنید طبیعی و مناسب به نظر می‌رسد. به منظور رعایت استانداردهای سئو و جلوگیری از کیورد استافینگ (Keyword Stuffing)، چگالی کلمه‌کلیدی را به زیر 2 درصد محدود کنید.

نتیجه گیری کلی

امیدواریم از این مقاله لذت برده باشید. ما در این مقاله سایت برتر سعی کردیم کیورد استافینگ را به طور کامل تعریف کنیم و معایب آن‌را برای شما بازگو کنیم؛ هم چنین شما را با تکنیک‌هایی آشنا کردیم تا بتوانید با استفاده از آن از کیورد استافینگ (Keyword Stuffing) در وب‌سایت خود جان سالم به در ببرید.

موفق و پیروز باشید 🙂

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

  1. U27765 ۸ خرداد ۱۴۰۰

    سلام
    ببخشید فرم جمع آوری ایمیل میهن وردپرس با چه افزونه ای طراحی شده؟

  2. U38555 ۶ خرداد ۱۴۰۰

    سلام. خیلی مقاله مفیدی بود.
    موفق و سربلند باشید.