الگوریتم دزد دریایی گوگل، سندباکس گوگل و ماه عسل سایت

4 / 5. تعداد رای: 6

الگوریتم دزد دریایی گوگل، سندباکس گوگل و ماه عسل سایت

در این مقاله درباره ۲ مورد از زیباترین دوره‌های مدیریت وب‌سایت صحبت خواهیم کرد. جایی که با قرار گرفتن سایت شما در سند باکس گوگل و فرستادن سایت شما به ماه عسل، گوگل به شما برای افزایش بازدیدکننده کمک می‌کند. همچنین الگوریتم دزد دریایی گوگل را بررسی می‌کنیم.

قبلا با الگوریتم‌های گوگل آشنا شدیم. در این مقاله نیز شما را با چند مورد از الگوریتم‌های گوگل آشنا خواهیم کرد. الگوریتمی که در این مقاله با آن آشنا می‌شویم. الگوریتم دزد دریایی یا pirate گوگل نام دارد. این الگوریتم، به آن دسته از وب‌سایت‌هایی اشاره دارد که به قانون کپی رایت توجه نمی‌کنند.

برای مثال اگر شما مطلبی را از سایت دیگری کپی کرده باشید. با توجه به اهمیتی که گوگل برای قانون کپی رایت قائل است. شما را از نتایج گوگل حذف خواهد کرد. اگر این کار شما ادامه‌دار باشد و چندین بار تکرار شود. ممکن است سایت شما برای همیشه از گوگل حذف یا به اصطلاح پنالتی شود. برای جلوگیری از این اتفاق، معمولا مدیر وب‌سایت باید به گوگل درخواست دهد و ثابت کند که از قانون کپی رایت پیروی می‌کند و آن را زیر پا نگذاشته است. در این صورت می‌تواند سایت خود را به نتایج گوگل برگرداند.

ماجرای پنالتی شدن سایت میهن وردپرس

میهن وردپرس نیز این تجربه را در سال 97 داشته است. یکی از رقبای ما، به گوگل در خواستی مبنی بر اینکه محصول موجود در سایت میهن وردپرس، توسط آن‌ها ساخته شده است ارسال کرده بود. با توجه به اینکه گوگل این نوع درخواست‌ها را بررسی نمی‌کند. پس از ثبت این درخواست از طرف آن سایت، میهن وردپرس از گوگل حذف شد.

ما برای حل این مشکل مجبور شدیم دوباره به گوگل ایمیلی ارسال کنیم و پیگیری‌های لازم را برای اثبات کذب بودن این موضوع انجام دهیم. بلاخره توانستیم ثابت کنیم که محصول نام‌ برده محصولی است که در یک فروشگاه بین‌المللی به فروش رسیده است و ما نسخه فارسی سازی شده آن را در سایت قرار داده‌ایم. البته این کار هم یک نوع از کپی رایت محسوب می‌شود و ما برای رعایت این قانون، آن محصول را به طور کامل از سایت حذف کردیم. اما درست آن بود که خود سازنده محصول درخواست را ثبت می‌کرد و نه رقیبی که خود نیز همین کار را انجام داده‌ است.

سایت ما و حتی صفحه اصلی آن به مدت یک هفته از نتایج گوگل حذف شده بود و با پیگیری‌ و رفع مشکل توانستیم سایت را به نتایج گوگل برگردانیم. توجه داشته باشید که اگر این موضوع چندین بار تکرار می‌شد و ما قادر به اثبات آن نبودیم، ممکن بود سایت ما برای همیشه از نتایج گوگل حذف یا به اصطلاح پنالتی شود.

الگوریتم دزد دریایی گوگل

در صورتی که شما الگوریتم‌ها یا قوانین گوگل را دور بزنید یا کاری انجام دهید که مورد تایید گوگل نباشد که به اصطلاح فعالیت‌های Black Hat SEO نامیده می‌شوند. گوگل شما را پنالتی کرده و از نتایج حذف خواهید شد. در واقع گوگل با این کار، شما را برای رعایت نکردن قوانین سئو جریمه می‌کند. به طور خلاصه پنالتی کردن یک سایت به معنای جریمه شدن آن وب‌سایت توسط گوگل است. زمانی که یک سایت پنالتی می‌شود، آمار آن وب‌سایت افت می‌کند و ورودی گوگل آن، به شدت کاهش می‌یابد. این موارد ممکن است برای هر مدیری پیش بیاید که برخی کارهای Gray Hat SEO را ندانسته انجام دهد و باعث افت سایت شود.

در ادامه این دوره ما به شما آموزش می‌دهیم که چه کارهایی را انجام دهید که این مشکلات برای شما پیش نیاید و سایت شما تا جایی که ممکن است پنالتی نشود. البته نمی‌توان گفت که وب‌سایت شما هیچ وقت پنالتی نخواهد شد. شما باید بررسی کنید و مشکل آن را حل کنید تا سایت شما به گوگل بازگردد.

در کل ما تا اینجای کار، دو دوره زمانی گوگل را شناختیم. البته این دوره‌ها را به صورت رسمی از سمت گوگل اعلام نشده‌اند. اما از جمله الگوریتم‌هایی هستند که توسط سئوکارها به دست آمده‌ است. ما این‌ها را چندین بار روی وب‌سایت‌های مختلف امتحان کردیم و در همه موارد نیز جواب گرفتیم.

ماه عسل و سند باکس گوگل

دوره زمانی اول، دوره google sandbox است. زمانی که شما یک وب‌سایت را راه‌اندازی می‌کنید، آن وب‌سایت مثل یک نوزاد تازه متولد شده‌است و هیچ محتوای خاصی ندارد. شما به عنوان یک مدیر تازه‌کار، ممکن است اشتباهاتی انجام دهید. در این دوره گوگل شما را در سند باکس گوگل قرار می‌دهد. در کشورهای خارجی، زمانی که یک کودک تازه شروع به حرکت و بازی می‌کند، محوطه‌ای به نام sandbox با شن برای او می‌سازند تا زمان بازی هر حرکت یا کاری که انجام می‌دهد، اتفاقی برایشان نیوفتد و توسط شن‌ها محافظت شود. دوره sandbox گوگل نیز دقیقا برای همین کار توسط گوگل ایجاد شده است. در این دوره شما هر اشتباهی را به صورت سهوی انجام دهید اتفاقی برای سایت نمی‌افتد و سایت پنالتی نمی‌شود. معمولا 2تا 3 ماه طول می‌کشد تا سایت شما از حالت sandbox خارج شود.

سند باکس گوگل چیست

خیلی مهم است که در همان ابتدای کار خود اشتباهاتی را به عمد انجام ندهید. مثلا نباید کلاه سیاه روی سایت خود اجرا کنید یا رنگ برخی متون را با پس زمینه یکی قرار دهید. در کل از کارهایی که سئوکارهای کلاه سیاه انجام می‌دهند اجتناب کنید. پس دقت داشته باشید که حتما فعالیت‌های خود را طبق اصول انجام دهید. خیلی هم در ابتدای کار نگران نباشید چراکه در دوره sandbox گوگل قرار دارید.

دوره ماه عسل سایت در گوگل

دومین دوره‌ای که یک وب‌سایت وارد آن می‌شود؛ دوره honey moon یا همان ماه عسل سایت است. زمانی شما وارد این دوره می‌شوید که سایت شما بالای 50 صفحه را دارا است. گوگل در یک بازه زمانی دو تا سه ماهه سایت شما را تحت نظر می‌گیرد. در صورتی که قوانین را به خوبی رعایت کنید و کار خود را به درستی انجام دهید، به سرعت ورودی گوگل شما افزایش خواهد یافت.

تجربه ما از ماه عسل میهن وردپرس

ما در دوره ماه عسل میهن وردپرس با تولید مختوای خوب، قوی و اختصاصی رشد ورودی گوگل بسیار خوبی داشتیم. به صورتی که کاربران پس از ورود به میهن وردپرس، برای نتایج بیشتر جستجو نمی‌کنند. این که گوگل به چه روشی متوجه می‌شود که کاربران به سایت‌های دیگر نمی‌روند و در یک سایت می‌مانند را در جلسات بعد به طور مفصل توضیح خواهیم داد. پس وب‌سایت تازه تاسیس این شانس را دارد که در دوره ماه عسل خود ورودی بسیار خوبی را دریافت کند.

به همین دلیل است برخی افراد چندین سال روی یک سایت کار کرده‌اند، محتوای کپی در سایت خود دارند و از ما سوال می‌کنند که آیا باید برای رشد ورودی گوگل، یک سایت جدید راه‌اندازی کنیم یا همین را ادامه دهیم. در این شرایط پیشنهاد ما این است که یک وب‌سایت جدید راه‌اندازی کنند و قوی‌تر از قبل به کار خود ادامه دهند. چرا که شما با قرارگیری در دوره ماه عسل گوگل می‌توانید به خوبی رشد کنید و ورودی گوگل خود را افزایش دهید.

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

  1. U41023 ۶ دی ۱۴۰۱

    اههههه چقد دقیق
    سایت منم دقیقا همینارو گذروند مثلا یهو سئوش جون گرفت وقتی صفحاش زیاد شد