جلسه ۲۶ – طراحی صفحات سایت بدون برنامه نویسی

4.5 / 5. تعداد رای: 111

طراحی صفحات سایت بدون برنامه نویسی

این جلسه یکی از مهم‌ترین جلسات دوره رایگان آموزش وردپرس هست. قصد داریم طراحی صفحات سایت بدون برنامه نویسی را انجام دهیم.

موضوع آخر و مهم‌ترین موضوع در سایت ویرایش صفحات سایت است. فرض کنید سایت خود را راه‌اندازی کرده‌اید ولی مهم‌ترین بخشی که در سایت خود باید آن را تغییر دهید محتوای صفحات سایت شما است. درواقع طراحی و ساخت قسمت‌های گوناگون سایت را برای شما توضیح دادیم و اکنون نوبت به طراحی محتوای اصلی سایت که مهم‌ترین بخش سایت است می‌رسد.

هر قالبی که شما روی سایت خود نصب می‌کنید دارای یک صفحه ساز است. صفحه ساز برخی قالب‌ها ویژوال کامپوزر است و برخی دیگر از صفحه ساز المنتور استفاده می‌کنند و برخی دیگر نیز دارای صفحه ساز اختصاصی می‌باشد. بعضی از قالب‌های وردپرسی هم وجود دارند که دارای صفحه ساز نمی‌باشند و ما پیشنهاد می‌کنیم که از آنها استفاده نکنید.

به‌عنوان‌مثال در قالب اهورا از صفحه ساز المنتور استفاده‌شده است. بنابراین شما باید ابتدا این قالب‌ها را نصب‌کرده و پلاگین المنتور را نیز روی سایت خود نصب کنید. اکنون وارد هر صفحه‌ای که از سایت خود شوید برای ویرایش باید روی ویرایش با المنتور کلیک کنید تا بتوانید صفحات مختلف سایتتان را مدیریت کنید.

ویرایش صفحات سایت با المنتور
ویرایش صفحات سایت با المنتور

شما در کامپیوتر وارد هر شاخه‌ای که شوید بسیار گسترده است و شما زمان کافی برای رفتن به دیگر شاخه‌ها را ندارید و با کار با المنتور نیز به همین صورت است. بنابراین شما لازم دارید که بعد از دیدن این دوره از آموزش‌ها دوره‌های آموزشی دیگر را نیز مشاهده کنید تا تبدیل به یک وبمستر و مدیر سایت موفق شوید.

نحوه کار با صفحه ساز المنتور

در هنگام کار با المنتور شما روی هر متنی که کلیک کنید می‌توانید آن را تغییر دهید. شما می‌توانید تمامی متن‌ها ازجمله متن درون دکمه‌ها را نیز تغییر دهید. جالب‌ترین بخش المنتور این است که با کلیک روی هر المنت برای شما یک پنل تنظیمات در سمت راست سایت اضافه می‌شود که شامل بخش محتوا، استایل و پیشرفته است.

بخش محتوا در افزونه المنتور
بخش محتوا در افزونه المنتور

شما می‌توانید از بخش استایل رنگ متن خود را به‌راحتی تغییر دهید. کار جالب دیگری که در المنتور وجود دارد این است که قابلیت ردیف کردن صفحات در آن وجود دارد. بنابراین ابتدا شما می‌توانید تمامی آیتم‌ها را با کلیک راست روی آنها حذف کنید. سپس روی افزودن ( دکمه +) کلیک کنید تا یک ردیف جدید برای شما ایجاد شود.

ایجاد ردیف جدید در افزونه Elementor
ایجاد ردیف جدید در افزونه Elementor

سپس در ردیف جدیدی که برای شما بازشده است روی + کلیک کنید. بعد از آن باید مشخص کنید که ردیف جدیدی که قصد افزودن آن را دارید باید چندستونه باشد. پس از انتخاب ستون‌ها شما می‌توانید با حرکت موس اندازه آنها را تغییر دهید. یک علامت به‌صورت مربع یا + درون ستون‌ها قرار دارد که باید روی آنها کلیک کنید.

انتخاب ستون در افزونه Elementor
انتخاب ستون در افزونه Elementor

سپس یک سری المنت در بخش سمت راست صفحه برای شما نمایش داده می‌شود که می‌توانید آنها را با کشیدن و رها کردن درون ستون‌ها قرار دهید. به‌عنوان‌مثال در اینجا ما روی المنت تصویر کلیک می‌کنیم و یک تصویر را در سایت بارگذاری می‌کنیم. همچنین با کلیک روی المنت سربرگ می‌توانید یک تیتر به این ستون اضافه کنید.

انتخاب المنت برای ستون‌ها در افزونه Elementor
انتخاب المنت برای ستون‌ها در افزونه Elementor

در بخش سمت راست شما می‌توانید تغییراتی در این المنت‌ها داده و آنها را سفارشی کنید. مثلاً در تنظیمات تیتر شما می‌توانید ابتدا عنوان را به‌دلخواه وارد کرده، به آن لینک دهید، اندازه آن را تعیین کنید، چیدمان را مشخص کنید و تگ HTML آن را به‌دلخواه تعیین کنید. برای آموزش تگ HTML باید حتماً دوره نبرد صفحه اول گوگل را ببینید.

نحوه ویرایش المنت‌ در افزونه Elementor
نحوه ویرایش المنت‌ در افزونه Elementor

استایل

پس‌ازاینکه تنظیمات بالا را انجام دادید می‌توانید روی تب استایل کلیک کنید. در تب استایل شما می‌توانید رنگ‌بندی را تغییر دهید و آن را به رنگ‌بندی دلخواه خود تغییر دهید.

تنظیمات استایل در افزونه Elementor
تنظیمات استایل در افزونه Elementor

پیشرفته

در تنظیمات پیشرفته شما باید آیکون اول (اتصال مقادیر به یکدیگر) که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید را خاموش‌کنید و همچنین توسط آخرین دکمه‌ای که در سمت چپ قرار دارد به آن فاصله‌ای برحسب پیکسل دهید.

تنظیمات پیشرفته در افزونه Elementor
تنظیمات پیشرفته در افزونه Elementor

در بخش محتوا زمانی که روی ویرایشگر متن کلیک کنید یک قسمت جدید به ستون شما اضافه می‌شود که می‌توانید یک متن دلخواه را در آن وارد کنید. اگر شما برای متن خود از ویرایشگر متن استفاده کنید اندازه آن قابل‌تغییر نیست.

ولی می‌توانید برای واردکردن متن‌های خود از تب سربرگ اضافه کنید و سپس در می‌توانید در تب استایل با کلیک روی گزینه تایپوگرافی اندازه متن خود را تغییر دهید و همچنین ارتفاع متن را تغییر دهید. امکان کم کردن وزن فونت نیز توسط این قسمت امکان‌پذیر است.

تنظیمات متن در افزونه Elementor
تنظیمات متن در افزونه Elementor

آشنایی با امکانات کلی المنتور

بنابراین شما باید سه نکته را در المنتور رعایت کنید. اول اینکه المنتور از ردیف تشکیل‌شده است و ردیف‌ها از ستون‌ها تشکیل‌شده‌اند. شما در هریک از این ستون‌ها می‌توانید اجزا دلخواه خود را قرار دهید. برای تغییر هریک از آیتم‌ها نیز تنها کافی است که روی آن کلیک کنید و تغییر دهید.

شما می‌توانید در هر ردیف روی آیکونی که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید کلیک کنید و تنظیمات هر ردیف را تغییر دهید. شما می‌توانید در تنظیمات استایل رنگ پس‌زمینه ردیف خود را تغییر دهید و یا اینکه عرض محتوا را توسط قسمت طرح‌بندی تغییر دهید. به‌صورت کلی کارهای مختلف و زیادی را می‌توان در اینجا انجام داد.

نحوه تغییر تنظیمات ردیف
نحوه تغییر تنظیمات ردیف

شما هر یک از ستون‌ها را می‌توانید با کلیک روی آیکونی که در زیر مشاهده می‌کنید تغییر دهید. مثلاً امکان تغییر عرض ستون، تغییر تراز عمودی یا افقی، تغییر پس‌زمینه ستون و قرار تصویر برای پس‌زمینه ستون نیز وجود دارد.

نحوه تغییر ستون‌‌ها
نحوه تغییر ستون‌‌ها

حال اگر شما یک تصویر پس‌زمینه برای ردیف خود انتخاب کردید و متن‌های شما نامشخص بود می‌توانید در تنظیمات استایل توسط گزینه روکش پس‌زمینه یک کاور به تصویر خود دهید و یا رنگ متن را تغییر دهید.

ازجمله کارهای دیگری که می‌توانید انجام دهید این است که می‌توانید وضعیت جایگاه تصویر، وضعیت تکرار تصویر ( می‌توانید روی بدون تکرار کلیک کنید تا تصویر تکرار نشود)، وضعیت سایز ( اگر روی Cover قرار دهید کل صفحه را دربرمی‌گیرد) را تعیین کنید.

کارهای زیاد و جالبی می‌توان با المنتور انجام داد ولی باید در نظر داشته باشید که این موضوع بستگی به قالب شما دارد و با هر قالبی نمی‌توانید تمامی این امکانات را داشته باشید. مثلاً ما در قالب اهورا حدوداً 30 المنت برای المنتور ساخته‌ایم که می‌توانید از آنها استفاده کنید که حتی در حالت عادی شما این موارد را در المنتور ندارید و باید حتماً قالب اهورا را نصب کنید.

بررسی المنت‌های قالب اهورا در المنتور

همان‌طور که گفتیم ما در میهن وردپرس المنت‌های زیادی را برای قالب اهورا در نظر گرفته‌ایم که اکنون برخی از آنها را با هم بررسی می‌کنیم. مثلاً یکی از این المنت‌ها شبکه پست است که زمانی که این المنت را کشیده و در یک ردیف قرار دهیم پست‌هایی که شما از قسمت سمت راست صفحه انتخاب می‌کنید را از دسته موردنظر شما نمایش می‌دهد.

اگر شما به مدت یک تا دو ساعت زمان بگذارید و با المنتور کارکنید می‌توانید بخش‌های زیادی از آن را یاد بگیرید. ما نیز تلاش می‌کنیم که به‌زودی یک دوره رایگان یا ثبت‌نامی برای المنتور در بخش آموزش‌های سایت قرار دهیم که بتوانید کار با المنتور را خیلی دقیق‌تر و حرفه‌ای‌تر یاد بگیرید.

موفق باشید. 🙂

آموزش کامل وردپرس

این مقاله بخشی از دوره آموزش رایگان وردپرس هست. با مشاهده این دوره رایگان، می‌توانید کار با وردپرس را به صورت کامل یاد بگیرید.

دوره رایگان آموزش وردپرس
نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

 1. U344755 ۲ خرداد ۱۴۰۳

  سلام خسته نباشید
  من شدیدا نیاز دارم بخشی رو توی سایت اضافه کنم که مشتری بتونه سفارش های خودش رو چک کنه اما واقعا هیچ ایده ای ندارم باید چیکار کنم
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 2. U341679 ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳

  باسلام میخوام صفحه اصلی طراحی کنم
  ستون که میسازم زیر مگامنو قرار نمیگیره و پایین تر قرار میگیره
  چیکار کنم؟

 3. U338156 ۲۱ اسفند ۱۴۰۲

  سلام و وقت به خیر
  قالب اهورا رو نصب کردم ولی متاسفانه زمانی که ویرایش با المنتور رو میزنم، المنتور باز نمیشه و پیغام “با بارگذاری المنتور مشکل دارید؟ لطفا حالت امن را برای عیب یابی فعال کنید. کسب اطلاعات بیشتر” رو دریافت می کنم

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۲۱ اسفند ۱۴۰۲

   درود
   در ارتباط با محصول خریداری شده هر سوالی که دارید لطفا از طریق پشتیابنی سایت تیکت ارسال کنید

 4. U340213 ۱۹ اسفند ۱۴۰۲

  سلام..خداقوت آقای راد
  قالب اهورا رو فعال کردم تو ی قسمت قالب مربوط ب فروش لایک و فالوور چطوری میتونم فروش لایک فالوور اموزش ببینم…امکان اموزش توسط خودتون هست؟

 5. U332499 ۲۱ دی ۱۴۰۲

  بعد من یک دکمه سرچ گذاشتم داخلش فقط نوشته ها رو پیدا می کنه برگه رو پیدا نمی کنه آیا طبیعی هست؟

 6. U332499 ۲۱ دی ۱۴۰۲

  سلام وقت بخیر عالی بود آموزشتون فقط میشه با کدنویسی صفحه هات را ساخت در وردپرس

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۲۳ دی ۱۴۰۲

   درود مرسی از توجه شما بله میشه در دوره جامع سایت برتر این مورد رو به صورت کامل آموزش داده ایم

 7. U334962 ۱۷ دی ۱۴۰۲

  سلام
  وقتی صفحات و برگه هایی که ساختم رو ادیت میکنم تغییرات اعمال نمیشه و فقط داخل پنل ادمین تغییرات مشخصه و بدون پنل هیچ چیز اعمال نشده و به حالت قبلی نمایش داده میشه!

 8. U324753 ۲۳ آذر ۱۴۰۲

  سلام وقت بخیر. من توضیحات شمارو دنبال کردم. ولی مشکلی که دارم بعد از ایجاد برگه نمیتونم ستون ایجاد کنم. یعنی اگر گذینه 1 ستون را انتخاب کنم گوشش گزینه ستون رو برام نمیاره که بتونم ازش تکثیر کنم. یا اگر از اول چند ستونه را انتخاب بکنم گوشش آیکن ستون رو نداره و بجاش یک چیزه دیگه هست که روش میزنم اسمش کانتینر هست.

 9. U329510 ۱۵ آذر ۱۴۰۲

  سلام و خسته نباشید
  چطور وقتی موس روی محصول میره اطرافش سایه دار بشه یا بطور خلاصه چطور هاور سایه به لیست محصولات بدیم؟

  • Reza Rad رضا راد ۱۶ آذر ۱۴۰۲

   سلام باید سی اس اس سفارشی به قالب اضافه کنید که البته بستگی به قالب سایتتون هم داره.

   • U329510 ۱۹ آذر ۱۴۰۲

    قالب سایتمون اهورا و تم فروشگاهی دیجی کالا هست
    سی اس اس drop shodow هم اضافه میکنم ولی نمیشه
    میشه کد css مورد نظر رو بگید

    • Reza Rad رضا راد ۲۰ آذر ۱۴۰۲

     سلام توی المنتور ویرایش المنت رو بزنید سپس میتونید از بخش استایل برای سایه حالت هاور رو تنظیم کنید.

 10. U334286 ۱۴ آذر ۱۴۰۲

  سلام و وخسته نباشید
  من در قالب اهورا topmenuها را طراحی کردم و بالاخره موفق شدم برگه هایی را هم به آن متصل کنم و با کلیک روی هر منو وارد برگه مربوطه شوم. اما هنوز نمیتونم متوجه بشم که صفحه اصلی سایت رو کجا میتونم با المنتور طراحی کنم. آیا باید یک برگه جدید باز کنم و آدرسی نداشته باشد؟