ثبت‌نام ورود

جلسه ۱۱: بخش تغییر مسیر در یواست سئو و تنظیمات آن

بخش تغییر مسیر در یواست سئو

در این جلسه بخش تغییر مسیر در یواست سئو را بررسی می‌کنیم. اصلا این بخش چرا باید در افزونه سئو وردپرس اضافه شود و چه تاثیر مثبتی در سئوی سایت ما خواهد داشت؟

در این جلسه از آموزش‌های یوآست سئو قرار است به تغییر مسیرها یا redirect ها بپردازیم. تنظیمات تغییر مسیر در یوآست سئو جه اهمیتی دارد؟

تغییر مسیرها در ۱ وب‌سایت به دلایل مختلفی اتفاق می‌افتد. ممکن است url مسیر یا نامک آن را تغییر دهیم و یا یک صفحه بنا به هر دلیلی پاک می‌شود و ما باید url آن صفحه را به صفحه جدیدی هدایت کنیم. 

چرا باید redirect انجام دهیم

  • گوگل خطای 404 یا پیدا نشدن صفحه را ندهد.
  • مهم‌تر از همه این‌که کاربر در وب‌سایت ما سردرگم نشود، چون ممکن است کاربر قبلاً یک صفحه از وب‌سایت ما را به خاطر سپرده باشد ولی حالا با جست‌وجو کردن همان صفحه با error 404 (یافت نشد) روبه‌رو می‌شود که این پوئن منفی برای ما چه در ذهن مخاطب و چه ازنظر گوگل دارد.

چطور تنظیمات تغییر مسیر در یوآست سئو انجام دهیم

نکته: این قابلیت یوآست سئو فقط در نسخه اصلی یا همان خریداری‌شده در دسترس است و در نسخه رایگان به این قابلیت دسترسی ندارید، اما می‌توانید از پلاگین هایی مثل redirection استفاده کنید. هر کاری که در یوآست سئو انجام می‌دهیم در این پلاگین قابل انجام است.

یکی از قابلیت‌های خوب یوآست سئو در بخش ریدایرکت ها، انجام ریدایرکت به‌صورت خودکار است. 
برای مثل می‌توانید وارد بخش نوشته‌ها شده و یکی از نوشته‌های خود را انتخاب کنید، روی عنوان این نوشته کلیک کرده و در کادر بازشده url جدیدی را تعریف کنید. 
می‌بینید که redirect خودکار انجام می‌شود و کاربر اگر آدرس قبلی را در گوگل جست‌وجو کند به این صفحه منتقل می‌شود و خطای یافت نشد را نمی‌گیرد.

تنظیمات تغییر مسیر در یوآست سئو
تنظیمات تغییر مسیر در یوآست سئو

رفع خطای 404 سرچ کنسول گوگل

سرچ‌‌کنسول گوگل به شما کمک می‌‌کند تا بتوانید آنالیز خوبی از سیستم‌‌های فنی سایت خود داشته باشید.

قبل از تغییر مسیر، یوآست از ما می‌خواهد نوع این تغییر مسیر را مشخص کنیم که در این آموزش درباره کدهایی مثل 301، 302 و… یاد می‌گیریم.

کد 301 (کاملاً منتقل شد) زمانی استفاده می‌شود که می‌خواهید به‌صورت کامل اطلاعت خود را منتقل کنید، یعنی به ربات‌های گوگل میگوییم این نشانی برای همیشه به نشانی دیگر منتقل شد.

کد 302 (کد پیدا شد) می‌گوید این محتوا پیدا شد، یعنی محتوا همان محتوای قبل است و تغییر نداشته، اما صفحه ما آدرسش تغییر کرده.

کد 307 (به‌طور موقت تغییر مسیر داده شد) فرق بین ریدایرکت موقت و دائم این است که در ریدایرکت دائم گوگل تمامی امتیازاتی مثل سئو و رنکینگ آن صفحه را به صفحه جدید منتقل می‌کند ولی در حالت 307 به دلیل این که این ریدایرکت ها به صورت موقت است و دائمی نیستند امتیازات url را نگاه می‌دارد و آن را منتقل نمی‌کند، چون ممکن است نخواهید صفحه را منتقل کنید و پشیمان شوید.

کد 410 (محتوای حذف شده) این برای زمانی است که شما می‌خواهید یک آدرس را وارد کنید و این نشانی را به هیچ صفحه دیگری ریدایرکت نکنید و از طرفی خطای 404 در جست‌وجو کنسول گوگل برای شما ثبت نشود.

کد 451 (به دلایل امنیتی در دسترس نیست) بَنا به هر دلیلی نمی‌خواهید کاربران یا ربات‌های گوگل و… به یک url خاص دسترسی داشته باشند. برای این‌که دسترسی را به این صفحات محدود کنید این کد را انتخاب کنید تا دیگرکسی به این صفحات دسترسی نداشته باشد.

تنظیمات ارجاع دهنده قاعده‌‌مند یا REGEX در یوآست سئو

در این بخش شما می‌خواهید یک محصول را در سایت خود حذف یا مقالاتی با عناوین مشترک را برای همیشه پاک‌کنید یا کاملاً منتقل کنید. برای این‌که این کار زمان‌بر نشود و نخواهید تک‌تک صفحات را پیوند دهید می‌توانید در اینجا بگویید هر URL با فلان مشخصه را تغییر مسیر بده به پیوند دلخواه شما.

تنظیمات ریدایرکت ها در یوآست سئو

در این بخش می‌‌توانید تنظیمات ریدایرکت خود را مشخص کنید. که در ویدئو به صورت کامل توضیح داده شده و برای دیدن کلیه آموزش های یوآست سئو رایگان به صفحه سئو میهن‌‌وردپرس مراجعه کنید.

موفق و پیروز باشید.

نظر شما در این‌باره چیست؟

  1. U27180 ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۹

    با سلام
    تشکر از مطلب خوب شما
    معمولا تغییر مسیر 301 صفحه چقدر زمان خواهد برد تا توسط گوگل اعمال شود.