ثبت‌نام ورود

جلسه 28: کار با بخش نمایش و پوسته‌ها در وردپرس

کار با بخش نمایش و پوسته‌ها در وردپرس

در جلسات گذشته نحوه‌ی مدیریت منوهای وردپرس، مدیریت ابزارک‌ها و سفارشی‌سازی قالب وردپرس را به شما آموزش داده‌ایم. در این جلسه به آموزش قدم‌به‌قدم کار با بخش نمایش و پوسته‌ها می‌پردازیم. به‌صورت کلی این بخش مربوط به تغییرات ظاهری وب‌سایت می‌باشد. به‌عبارت‌دیگر، نمایش بخشی برای مدیریت پوسته‌های وردپرس و ایجاد تغییرات در کدهای قالب وردپرس و همچنین شخصی‌سازی قالب وردپرس می‌باشد.

این نکته را به یاد داشته باشید که وب‌سایت شما حتی با دارا بودن قابلیت بسیار بالا اگر ظاهری مناسب و کاربرپسند نداشته باشد، به‌سرعت شکست خواهد خورد. اما این مسئله به‌راحتی و فقط با نصب قالب حل می‌شود. به نسبت زمینه‌ی عملکرد باید طراحی و ظاهر وب‌سایت‌ها متفاوت باشد. به‌طور مثال قالب‌های متفاوتی برای سایت‌های فروشگاهی، خبری، مجله‌ای، وبلاگ، شرکتی و … وجود دارد؛ پس قالبی را انتخاب می‌کنیم که مرتبط باهدف راه‌اندازی وب‌سایتتان باشد.

در سایت اصلی وردپرس هزاران قالب رایگان وجود دارد. اما در نظر داشته باشید قالب‌ها فارسی‌سازی نشده‌اند و نظم وب‌سایت فارسی شمارا از بین می‌برند. شما می‌توانید نسخه‌ی فارسی‌سازی شده قالب‌ها را از سایت میهن وردپرس دانلود کرده و استفاده کنید.

آموزش ویدیویی کار با بخش نمایش در وردپرس

کار با بخش نمایش در وردپرس

مدیریت قالب‌های وردپرس همان‌گونه که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید از پیشخوان وردپرس بخش نمایش امکان‌پذیر است. پس از کلیک بر روی قسمت نمایش» پوسته‌ها این امکان به شما داده می‌شود که قالب‌های وب‌سایت خود را مدیریت کنید. بخش پوسته‌ها دارای زیر عنوان‌های بسیار متعددی است؛ که هریک از آن‌ها امکانات و قابلیت‌های مختلفی را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. که در زیر آن‌ها را به‌اختصار به شما توضیح داده و شمارا با کارکرد هریک از آن‌ها آشنا خواهیم کرد.

نمایش پوسته
نمایش پوسته

حذف قالب وردپرس

این قسمت برای مدیریت و نصب قالب‌های وردپرس به‌کار می‌رود. با ورود به این بخش می‌توانید لیستی از قالب‌های نصب‌شده روی سایت وردپرسی خود را ببینید و قالب موردنظر خود را فعال کنید، و یا قالب‌های وردپرس قبلی را حذف کنید. برای انجام این کار می‌توانید  آموزش نصب قالب وردپرس را مطالعه کنید.

سفارشی‌سازی

یکی از مزیت‌های قالب‌های وردپرسی امکان اختصاصی کردن قالب برای کاربر می‌باشد. برای سفارشی‌سازی قالب نصب‌شده روی سایت شما به‌کار می‌رود. سفارشی‌سازی قالب حتی اگر در این زمینه مهارتی نداشته باشید به‌راحتی قابل انجام است. همچنین از این قسمت می‌توانید سایت خود را به‌صورت زنده مشاهده کرده و ابزارک‌ها، رنگ‌بندی قالب، تنظیمات برگه، CSS و بخش‌های دیگر قالب سایت خود را تغییر دهید، و تغییرات ایجادشده را همان لحظه مشاهده کنید.

این مهم را در نظر داشته باشید که تا زمانی که تنظیمات این بخش را ذخیره نکرده‌اید تغییرات در سایت نمایش داده نمی‌شود. شما می‌توانید با نصب افزونه‌ها و پلاگین‌های متفاوت امکانات بیشتری برای سفارشی‌سازی کردن سایت در اختیار داشته باشید. شما بر اساس نیازتان به بخش‌های مختلف وردپرس اختصاصی سازی را انجام می‌دهید. به این صورت که به‌دلخواه خود بخش‌های مدیریت را سفارشی‌سازی کنید و یا بخش‌های دیگری را غیرفعال کنید.

بخش سفارشی‌سازی در وردپرس، با نصب قالب‌های متفاوت تغییر می‌کند. (بسته به حرفه‌ای بودن قالب) جهت اطلاعات بیشتر در این زمینه آموزش سفارشی‌سازی قالب وردپرس را مطالعه کنید.

فهرست‌ها

فهرست‌ها درواقع مجموعه‌ای از لینک‌ها هستند که در جعبه‌ی منو سایت قرار دارد. فهرست‌ها ازآن‌جهت اهمیت دارند که وب‌سایت را یکپارچه می‌کنند. این بخش برای مدیریت منوهای وردپرس به‌کار می‌رود. درواقع اگر سایت شما دارای فهرست نباشد کاربر با حجم زیادی از محتوای به‌هم‌ریخته و نامنظم روبرو خواهد شد، که این مسئله باعث گیج شدن کاربر می‌شود. پس از ضروریات است که سایت شما دارای فهرست و چینش مناسب باشد. شما در این بخش می‌توانید سلسله‌مراتب منو را برای نمایش به کاربر تعریف کنید. چینش و نحوه قرارگیری این لینک‌ها کاملاً دست شما است، و به‌دلخواه خود می‌توانید آن‌ها را تغییر بدهید.

شما می‌توانید در وردپرس بدون نیاز به کد نویسی فهرست‌ها را ایجاد کرده و سفارشی‌سازی کنید. گزینه‌هایی که در این قسمت در اختیار شما قرار داده‌شده به روند ساخت سفارشی‌سازی سایت شما کمک زیادی می‌کند.

از اینجا می‌توان فهرست‌های بخش‌های مختلف قالب را تغییر داد. (این بخش تنها در صورتی نمایش داده می‌شود که قالب شما از فهرست‌ها پشتیبانی کند) آموزش مدیریت منوها در وردپرس

ابزارک‌ها

ابزارک، قطعه کدهایی است که به شما این امکان را می‌دهد گزینه‌های مختلف را در هر قسمت از سایت که نیاز دارید جایگذاری کنید. حال این موضوع که ابزارک‌ها را در کدام قسمت وب‌سایت بتوانید جایگذاری کنید کاملاً بستگی به نحوه‌ی کد نویسی قالب سایت شما دارد.

بخش ابزارک‌ها یکی از قسمت‌هایی است که بیشتر در قالب‌های حرفه‌ای وردپرس با آن سروکار دارید. این بخش برای مدیریت مکان‌های مختلف سایت شما ازجمله فوتر، هدر، ساید بار (ستون‌های کناری) و بخش‌های دیگر قالب بکار می‌رود. ابزارک به شما کمک می‌کند یک سری امکانات مانند تقویم، دیدن آخرین نوشته‌ها و… در اختیار کاربران قرار دهید. پس از ورود به بخش ابزارک، با لیستی از ابزارک‌هایی که قالب وب‌سایتتان در اختیارتان گذاشته روبرو می‌شوید. به‌آسانی و تنها با کشیدن موس می‌توانید این ابزارک‌ها را در جایگاه موردنظرتان جایگذاری کنید. شما می‌توانید برای به‌دست آوردن اطلاعات بیشتر در این زمینه آموزش کار با ابزارک در وردپرس را مطالعه کنید.

همچنین شما می‌توانید از طریق ابزارک‌ها قابلیت‌های متعددی را به قالب سایت خود اضافه کنید. ( این نکته را در نظر داشته باشید که این بخش تنها در صورتی نمایش داده می‌شود که قالب شما از ابزارک پشتیبانی کند. برای آموزش افزودن ابزارک به قالب وردپرس اینجا کلیک کنید.)

ویرایش قالب وردپرس

شما می‌دانید که به کمک افزونه‌ها و یا حتی ابزارک‌های وردپرس می‌توانید امکانات و ظاهر وب‌سایت خود را حرفه‌ای و جذاب کنید. اما شاید نیاز به یک امکان یا ویژگی خاص برای سایت خود داشته باشید؛ که در این خصوص افزونه و یا حتی ابزارک خاصی برای شما وجود نداشته باشد. نگران نباشید خوشبختانه وردپرس برای این مشکل هم راه‌حل خوبی را در اختیار شما قرار داده است و آن چیزی نیست جز ویرایشگر قالب وردپرس.

اگر توجه کرده باشید از بخش نمایش یک گزینه وجود دارد به نام ویرایشگر قالب، که بعد از کلیک کردن روی این گزینه می‌توانید قالب خود را به خوبی ویرایش کنید. اما شاید با همان نگاه اول هم متوجه این موضوع شده باشید که این قسمت نیاز به داشتن دانش برنامه‌نویسی دارد. درواقع ویرایشگر قالب کدهای html، Css و php قالب را به شما نمایش می‌دهد. شما با ورود به بخش ویرایشگر، می‌توانید از سمت چپ فایل موردنظر خود را انتخاب کرده و کدهای این فایل را تغییر دهید. پیشنهاد می‌کنم اگر بادانش برنامه‌نویسی html، Css و php آشنایی ندارید این کدها را تغییر ندهید. چراکه ممکن است هرلحظه تنظیمات وب‌سایت را به‌هم‌ریخته و سایت را از بین ببرید.

چرا ویرایشگر قالب؟

درواقع چیزی که ما از ظاهر سایت می‌بینیم در اصل یک سری کد برنامه‌نویسی هستند که پردازش و اجرا می‌شوند؛ و درنهایت یک خروجی که همان ظاهر وب‌سایت ما است را نمایش می‌دهند. اگر شما دانش برنامه‌نویسی دارید به‌راحتی می‌توانید کدهای قالب خود را از بخش ویرایشگر قالب، ویرایش و کاملاً شخصی‌سازی کنید. هر بخش یا قسمتی که به نظر شما نیاز است را به‌ظاهر سایت خود اضافه کنید. ویرایشگر قالب این امکان را در اختیار شما قرار می‌دهد که فایل‌های php ،CSS و حتی Javascript را بتوانید به‌صورت مرتب ببینید و ویرایش کنید. اما به یاد داشته باشید هر تغییری که شما در این قسمت ایجاد کنید همان لحظه روی وب‌سایت شما اعمال می‌شود. پس دو پیشنهاد برای شما داریم:

 1. سعی کنید همیشه یک نسخه آفلاین روی لوکال هاست از سایت خود داشته باشید و این‌گونه تغییرات را در آن بخش انجام بدهید.
 2. اگر می‌خواهید واقعاً روی سایت اصلی تغییرات را انجام دهید این مهم را فراموش نکنید که ساعاتی این تغییرات را اعمال کنید که ترافیک سایت شما یا به عبارتی تعداد کاربران سایت شما حداقل باشد.

هر دو نکته بالا به این دلیل ذکر شد که هر تغییراتی که شما در وب‌سایت شخصی خود اعمال کنید در همان زمان قابل‌مشاهده برای کاربر است. تغییرات در ابتدا ممکن است حساب‌شده نباشد و اگر اشتباهی رخ دهد که ظاهر سایت را به هم بریزد؛ مطمئناً تجربه خوبی برای کاربری که دقیقاً همان لحظه دارد از مطالب وب‌سایت شما استفاده می‌کند ندارد. مطمئناً نیازی نیست که به این موضوع اشاره‌ کنیم که کاربران سایت ما درواقع سرمایه‌های کسب‌وکار ما محسوب می‌شوند.

امیدوارم این مقاله در خصوص کار با بخش نمایش در وردپرس به شما کمک کرده باشد.

آموزش کامل وردپرس

این جلسه بخشی از دوره رایگان آموزش وردپرس هست. با مشاهده کامل دوره می‌توانید ساخت سایت را آموزش ببینید.

دوره رایگان آموزش وردپرس
نظر یا سوال شما در این مورد چیست؟

 1. کاربر مهمان ۱۶ آبان ۱۳۹۷

  با سلام
  خسته نباشد
  یک سوالی داشتم چگونه به کدهای html در سایت های وردپرسی دسترسی پیدا کزد ؟
  مثلا من می خواهم بخشی از سایتم رو تغییر دهم آیا با افزونه میشه. اگر با افزونه می توان این کار رو کرد لطفا افزونه رو بهم معرفی کنید.
  لطفا کمکم کنید
  ممنون

 2. کاربر مهمان ۲۰ بهمن ۱۳۹۶

  دوستان دمتون گرم کلی زحمت میکشین. من برنامه نویس .Net هستم و حالا برای کاری مجبور به یادگیری وردپرس شدم. با آموزشای شما سایتو بالا آوردم ولی یه موضوعی هستش تم رو که آپلود میکنم فقط نوشته هاش میاد یعنی اسلایدر نمیاد، عکس ها نمیاد افکت ها نمیاد. اینو باید چیکارش کنم؟
  مثلا تم سایت خودتون خیلی خوبه همچین سایتی رو آموزشش رو بذارید که چه جوری میشه درست کرد

  ممنون میشم اگه راهنمایی بکنید
  wp.hadijahangiri.com

  • رضا حسینی راد رضا حسینی راد ۲۰ بهمن ۱۳۹۶

   درود خواهش میکنم. اگر افزونه کش نصب کردید غیر فعال کنید حل میشه. در مورد ساخت قالب سایت آموزش صفر تا صد طراحی سایت رو توی بخش دوره های آموزشی ببینید.

 3. کاربر مهمان ۲۷ آذر ۱۳۹۶

  سلام
  من میخوام قسمت features و blog رو از قالب وردپرس حذف یا مخفی کنم به طوری که در صفحه ی اصلی سایت نمایش داده نشه.
  برای این کار دنبال افزونه یا کدی برای حذف گشتم ولی چیزی پیدا نکردم.
  ممنون میشم اگر راهنماییم کنید.

  • U7658 ۲۷ آذر ۱۳۹۶

   درود.
   متاسفانه آدرس وب سایتی که فرستاده اید باز نمی شود.
   به صورت کلی، تغییرات در ظاهر و یا دیگر قابلیت ها را، بخش طراحی انجام می دهد، می توانید از طریق آی دی تلگرام : @mihanwp_design در تماس باشید.
   موفق باشید.

 4. کاربر مهمان ۲۷ آبان ۱۳۹۶

  همینجوری صدای ویدئو کم هست دیگه اون موسیقی چیه گذاشتین روی کلیپ

 5. کاربر مهمان ۱۱ شهریور ۱۳۹۶

  سلام وقت بخیر
  زمانیکه ما به طراح سایت برایمان قالب اختصاصی طراحی می کند اگر طراح سایت به هر دلیلی رابطه اش را با ما قطع کرد برای آپدیت کردن قالب چکار باید انجام بدیم ؟

  • U7658 ۱۱ شهریور ۱۳۹۶

   درود.

   وب سایت شما اگر بر پایه وردپرس باشد که هست، هرجای دنیا هم که باشید، وردپرس کار هست و می توانید تغییرات و یا امکانات را به قالب اضافه کنید.

 6. کاربر مهمان ۰۴ تیر ۱۳۹۶

  سلام
  من میخوام قالب ورد پرس پیش فرض که اول راه اندازی ورد پرس هست رو تمام صفحه کنم و با ویژوال کامپوسر صفحات رو طراحی کنم
  تو بخش پوسته اون رو تک ستونه می کنم و حتی کد ساید بار رو هم حذف کردم ولی باز هم عرض ستون وسط یا همون ستون اصلی کم هست و تغییری نمیکنه
  میخوام عرضش تمام صفحه بشه.چطور این کارو کنم؟

 7. کاربر مهمان ۰۴ اسفند ۱۳۹۵

  سلام دوست عزیزی کمکی میکنید ی سوال ساده , من تو پست وردپرسم میخوام مثلا کنار عکس پست م یک ایکون باشه که وقتی کاربر کلید کرد ی پنجره توهمون پست با جاوااسکریپت باز شه ,خوب همه اون کار هارو کردم و درون حلقه مطالب وردپرس گذاشتم همه چی درسته و 8 پستی دارم بخوبی نشون داده میشه فقط مشکل اینجاس روی ایکون هر پستی میزنم اون پنجره توی پست اول هر صفحه باز میشه و تکرار نشده ؟؟؟چرااا؟؟؟ position اشتباست ؟؟؟؟ یا باید کاری کنم که جاوا رو بشه تکرار کرد واسه هرپست وردپرس؟؟؟؟

 8. U5255 ۲۸ آبان ۱۳۹۵

  با عرض سلام و خسته نباشید به تیم پشتیبانی قوی و حرفه ای و تشکر از آموزشهای کامل و دقیق.ویدئوها بسیار دقیق و با کیفیت بوده تنها مشکل جدی آهنگیست که همراه آموزش پخش میشود و بعضا بسیار بلند و ناخوشایند است. در صورت امکان حذف شوند.باتشکر

 9. کاربر مهمان ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۵

  دو دقیقه نگاه کردم بستمش وقتی موزیک میزارن تو فایل اموزشی که اموزش دهنده صحبت نکنه با متن یا حرکت موس منظورش انتقال بده واسه خودتون گفتم 

 10. U268 ۲۹ آذر ۱۳۹۴

  ضمن عرض سلام و خسته نباشید به شما دوست گرامی،
  خواستم بگم جون هر کی دوست داری این آهنگ ها رو از روی فیلم های آموزشی حذف کن. شما زحمت رو کشیدی ولی اینجوری بدترین نوع شکنجه روحی و ذهنی رو به بیننده میدی، این ها کلیپ آموزش برنامه نویسی و طراحی وب هست نه کلیپ آموزش رقص.
  این نوآوری که شما ارائه دادی نوبر هست و هیچ جا مشاهده نشده که یه آهنگ روی فیلم آموزشی میکس بشه و تازه صداش هم چند برابر بلند تر از صدای آموزش دهنده باشه.

  • رضا حسینی راد رضا حسینی راد ۳۰ آذر ۱۳۹۴

   سلام. صداش زیاد نیست که! 😀 حالا سعی می کنیم توی فیلم های بعدی صدا رو کمتر کنیم. 😀