جلسه ۱۵: کار با بخش سفارشی سازی وردپرس

4.3 / 5. تعداد رای: 180

کار با بخش سفارشی سازی وردپرس

در این مقاله قصد داریم شخصی سازی قالب وردپرس (البته اگر قالب سایت شما این امکان را داشته باشد) را به شما عزیزان وردپرسی آموزش دهیم.

زمانی که کاربری از سایت شما بازدید می‌کند، اولین چیزی که نظر او را جلب می‌کند ظاهر گرافیکی سایت شما است. زمانی که شما به طراحی ظاهر سایت خود اهمیت دهید و برای زیبایی آن‌وقت بیشتری را بگذارید؛ درواقع به بازدیدکنندگان سایت خود احترام گذاشته‌اید. پس به‌هیچ‌عنوان از توجه و وقت گذاشتن برای ظاهر سایت خود غافل نشوید.

شما برای طراحی سایت خود با استفاده از سیستم تولید محتوای وردپرس به قالب‌های بسیار زیادی دسترسی دارید. تنوع قالب‌های وردپرس بسیار زیاد است، اما پیدا کردن قالبی که دقیقاً مطابق باسلیقه‌ی شما باشد، و تمامی انتظارات شما را برآورده کند می‌تواند دشوار باشد.

برای اینکه قالبی نزدیک به سلیقه‌ی خود داشته باشید یا باید با کد نویسی و برنامه‌نویسی تحت وب آشنایی داشته باشید؛ یا از یک برنامه‌نویس کمک بخواهید که برای شما این کار را انجام دهد. اما ما در این مقاله روش سفارشی‌سازی قالب را که روشی آسان با صرف هزینه و وقت کمتر، و همچنین بدون نیاز به دانش برنامه‌نویسی است را به شما آموزش خواهیم داد.

برای هرکدام از قالب‌های وردپرس، دسته ویژه‌ای از تغییرات وجود دارد که شما می‌توانید از طریق پیشخوان وردپرس آن تغییرات را روی سایت خود اعمال کنید.

postha

برای انجام این کار ابتدا وارد پنل پیشخوان وردپرس شوید، سپس به قسمت نمایش بروید و گزینه‌ی سفارشی‌سازی را انتخاب نمایید.

theme

پس از انتخاب این گزینه، با توجه به قالبی که روی وردپرس نصب‌کرده‌اید؛ می‌توانید مجموعه‌ای از تغییرات را بر روی سایت به وجود بیاورید.

آموزش کار با بخش سفارشی سازی

Lens

اولین گزینه‌‌ای که در قسمت سفارشی‌‌سازی مشاهده می‌‌کنید، گزینه‌‌ای است که نوع پوسته‌‌ای که در حال حاضر روی سایت شما فعال است را نشان می‌‌دهد.

تغییر پوسته
تغییر پوسته

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌‌کنید، این بخش شامل گزینه‌‌ای است که توسط آن به‌راحتی قادر خواهید بود پوسته‌‌ی سایت خود را تغییر دهید.

آموزش شخصی سازی قالب وردپرس

در این قسمت شما را با بخش‌های مختلف سفارشی‌سازی، همراه با توضیح جزییات هر قسمت آشنا می‌کنیم. هرکدام از بخش‌های سفارشی‌سازی، با اِلمان‌هایی که دارند قادر هستند که ویژگی‌هایی را به سایت شما اضافه یا از سایت شما حذف کنند.

این موارد بستگی به قالب وردپرس نصب شده روی سایت شما دارد. در این مقاله، بخش سفارشی سازی قالب پیشفرض وردپرس را با هم بررسی می‌کنیم.

هویت سایت

قبل از هر چیز شما باید بدانید که داشتن یک لوگوی زیبا که به‌صورت حرفه‌ای طراحی‌شده باشد برای سایت شما بسیار مهم است. زیرا باعث اعتماد مخاطب و کاربران به سایت شما خواهد شد. شما با داشتن یک لوگوی زیبا درواقع هویت سایت خود را به کاربران معرفی می‌کنید. پس به طراحی یک لوگوی مناسب برای سایت خود توجه ویژه‌ای داشته باشید.

شما در قسمت هویت سایت می‌توانید نشان یا لوگوی سایت خود را بارگذاری نمایید. عنوان سایت خود را بنویسید و در قسمت آخر هم یک معرفی کوتاه در ارتباط با زمینه‌ی فعالیت سایت خود داشته باشید.

هویت سایت
هویت سایت

رنگ‌‌ها

از میان تمام اِلمان‌هایی که برای طراحی یک سایت زیبا و شکیل وجود دارند؛ انتخاب رنگ مناسب با زمینه‌ی فعالیت سایت از جایگاه ویژه و مهم‌تری برخوردار است. تمام کاربران سایت شما همان ابتدا به رنگ‌بندی سایت شما واکنش نشان خواهند داد. پس موضوع رنگ‌بندی در طراحی سایت به‌هیچ‌وجه نباید برای شما بی‌اهمیت باشد.

در بخش سفارشی‌سازی در وردپرس شما می‌توانید رنگ پس‌زمینه، رنگ متن سربرگ، ستون کناری و رنگ پس‌زمینه‌ی سربرگ را تغییر دهید.

رنگ‌‌ها
رنگ‌‌ها

تصویر سربرگ

اگر مایل هستید که تصویر سربرگ قالب را تغییر دهید، یا اینکه کلاً تصویری برای سربرگ نداشته باشید از این قسمت می‌توانید این کار را انجام دهید.

سربرگ
سربرگ

فهرست‌‌ها

در ابتدا توضیحی کوتاه در ارتباط با فهرست‌ها را برای شما ارائه می‌دهیم، تا درصورتی‌که شما تابه‌حال با فهرست‌های وردپرس کارنکرده‌اید در این قسمت به مشکل برخورد نکنید.

فهرست در وردپرس چیست؟

فهرست درواقع یک لیست از لینک‌های داخلی و خارجی است. لینک‌های داخلی لینک‌هایی هستند که به سایت خود ما برمی‌گردند؛ و لینک‌های خارجی به سایت‌های دیگر اشاره دارند. با استفاده از فهرست‌ها در سایت خود می‌توانید دسترسی کاربران را به بخش‌های مختلف سایت بسیار راحت‌تر کنید.

سفارشی‌سازی فهرست‌ها

شما در این قسمت می‌‌توانید برای مکان‌‌هایی که جایگاه مخصوص فهرست دارند، فهرست انتخاب کنید.

فهرست‌‌ها
فهرست‌‌ها

ابزارک‌‌ها

ابزارک یا ویجت بخشی از وب‌سایت وردپرسی است، که با استفاده از آن می‌توانید امکانات فراوانی را به وب‌سایت خود اضافه کنید. این امکانات در اکثر مواقع به ستون کناری سایت شما یا فوتر اضافه می‌شوند، که این موضوع بستگی به نوع قالب شما دارد.

درصورتی‌که قالب شما از ابزارک‌ها پشتیبانی کند، می‌توانید از بخش ابزارک‌ها، مکان‌هایی که امکان اضافه شدن ابزارک به آن‌ها وجود دارد را مدیریت و سفارشی‌سازی کنید.

ابزارک‌‌ها
ابزارک‌‌ها

تنظیم برگه‌‌ی خانه

شما در این بخش قادر هستید که تنظیمات صفحه‌‌ی اصلی را انجام دهید.

برگه‌‌ی خانه
برگه‌‌ی خانه

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید؛ شما در این قسمت می‌توانید انتخاب کنید که در صفحه‌ی اول سایت شما آخرین مطالب نمایش داده شود یا فقط یک برگه به نمایش دربیاید.

CSS اضافه

این بخش برای افرادی است که با برنامه نویسی آشنایی داشته باشند. اگر شما با کد نویسی CSS آشنایی دارید، توسط این بخش می‌توانید ظاهر سایت را به شیوه‌ی دلخواه خود تغییر دهید.

سفارشی سازی در قالب‌های مختلف

اما وقتی یک قالب وردپرسی نصب‌کرده باشید که پنل تنظیمات آن قابلیت سفارشی‌سازی قرار دارد. (مثل قالب وردپرس اهورا) بعد از اینکه قسمت سفارشی‌سازی را باز می‌کنید؛ در این بخش چند دسته وجود دارد که هرکدام از آن‌ها را برای شما عزیزان معرفی می‌کنیم.

قالب وردپرس را از طریق پنل مدیریت سفارشی می‌کنیم. با توجه به نوع قالب وردپرس شما مجموعه‌ای از تغییرات متفاوت را از داخل پنل مدیریتی وردپرس خود می‌توانید اعمال کنید. ما برای سفارشی‌سازی از قالب وردپرس Lens استفاده می‌کنیم.

عنوان شعار و لوگو: قسمتی است که می‌توان عنوان و توضیح سایت خود را عوض کرد. به‌عنوان‌مثال: میهن وردپرس و توضیح آن با میهن وردپرس، وردپرس را قورت دهید.

Top Buttons: قسمتی از سفارشی‌سازی سایت است که می‌توانید در قسمت بالای تصویر هدر سایت خود یک دکمه قرار دهید؛ برای مثال در قسمت سفارشی‌سازی قالب سایت قسمتی به نام دکمه، متن و در قسمت آیکون، عکس قرار دهید و در قسمت لینک مقصد نیز باید لینک صفحه‌ای که می‌خواهید کاربر با کلیک بر روی ان آیکون را مشاهده کند.

سفارشی سازی هر قالب متفاوت است!

به‌طور پیش‌فرض در قالب‌های معمولی فقط گزینه‌های ابزارک‌ها، فهرست‌ها، عنوان و شعار سایت وجود دارد و بخش‌های دیگری مثل آیکون‌های اجتماعی، تصویر پس‌زمینه، تصویر سربرگ و مابقی موارد جزء تنظیمات قالب وردپرس lens بوده‌اند؛ که ممکن است هر قالبی بخش سفارشی‌سازی متفاوت و مربوط به خود را داشته باشد.

نتیجه گیری

شما توسط این بخش قادر هستید به‌صورت زنده قالب وردپرس خود را سفارشی‌سازی کنید؛ و هم‌زمان با اعمال تغییرات سایت خود را مشاهده نمایید. به‌این‌ترتیب می‌توانید از حال و هوای تغییرات به‌صورت زنده باخبر شوید.

شاد و پیروز باشید. 🙂

آموزش کامل وردپرس

این مقاله بخشی از دوره آموزش رایگان وردپرس هست. با مشاهده این دوره رایگان، می‌توانید کار با وردپرس را به صورت کامل یاد بگیرید.

دوره رایگان آموزش وردپرس
نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

 1. U348658 ۲۷ تیر ۱۴۰۳

  سلام خسته نباشید. بعد از ویرایش قالب ، در گوشی موبایل بصورت بهم ریخته دیده میشه. چطور میتونم این مشکل رو بر طرف کنم؟

 2. U346614 ۲۶ خرداد ۱۴۰۳

  باسلام. چرا وقتی حالت دسکتاپ رو سفارشی میکنیم ، روی حالت موبایل اعمال نمیشه؟ حالت موبایل رو چجوری باید سفارشی کرد؟ من یکسری css استفاده کردم که فقط روی دسکتاپ اعمال شده. مرسی

 3. U343704 ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

  سلام.من قالب اهوراازشماخریدم ولی نمیدونم چجوری بایدشخصی سازی کنم میشه بگید ازکدوم اموزشتون بایداستفاده کنم

 4. U342116 ۲۳ فروردین ۱۴۰۳

  سلام خسته نباشید من یکی از قالب های اهورا رو سه چهار بار نصب کردم و الان سایتم از همه محصولات پیش فرض سه چهار بار داره و فکر کنم فضای زیادی هم اشغال کرده میشه لطف کنید بگید چطور میتونم یکبار به صورت کامل حذف کنم و مجدد بریزم یک قالب رو؟

 5. U340740 ۱۰ فروردین ۱۴۰۳

  سلام آقای راد خداقوت
  نمادک رو باتوجه به سایز پیشنهادی تنظیم کردم و در قسمت نمادک بارگزاری شد اما کنار اسم سایت ام نمیاد وقتی تب جدید باز میکنم چرا؟

 6. U338388 ۱۹ بهمن ۱۴۰۲

  سلام. خیلی ممنون بابت آموزش‌های پرمحتواتون:)
  من میخوام که وب‌سایت آموزشی خودم رو شروع کنم اما فعلا هزینه‌ای برای قالب سایت نکنم. ممنون میشم یک قالب مناسب با کار من معرفی کنید.

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۲۱ بهمن ۱۴۰۲

   سلام
   میتونید از قالب های رایگان این لینک اسفتاده کنید:https://mihanwp.com/themes/free-themes/
   اما قالب های رایگان پیشنهاد نمیشن. چون هم امکانات خیلی محدودی دارن و هم به لحاظ سرعت و سئو بهینه نیستند ، شامل خدمات پشتیبانی از سمت سایت ما هم نمیشوند

 7. U331377 ۲۸ آبان ۱۴۰۲

  منو قالب دیحی کالا اهوار مخصوصا قسمت هدر و منو سایت لطفا بروز نمایید شباهت به دیجی کالای جدید ندارد

  • Reza Rad رضا راد ۲۹ آبان ۱۴۰۲

   تا حد امکان سعی کردیم شبیه دیجی کالا باشه اما نمیتونیم ساختار کلی قالب رو بخاطر یه دمو تغییر بدیم.

 8. U333420 ۲۷ آبان ۱۴۰۲

  سلام ببخشید من یه تمی نصب کردم ولی اطلاعات و عکس های اون تم اضافه نشده و حجمش 3 مگه.چطور باید به صورت کامل نصبش کنم و فایل کاملشو پیدا کنم که شامل عکس ها و اطلاعات کاملش باشه؟

 9. U332802 ۱۸ آبان ۱۴۰۲

  سلام و وقت بخیر
  خوستم بدونم وقتی ما قالب اهورا رو روی لباس و مد نصب کردیم و میخواستیم اونو برای مثال به رستوران عوض کنیم چطوری باید اینکارو کنم
  ممنون میشم راهنمایی کنین.

 10. U332177 ۶ آبان ۱۴۰۲

  سلام با احترام
  من فعلا به سن ۱۸ سالگی نرسیدم اگه بخواهم از الان روی طراحی سایت کار کنم و دامنه با پسوند ir. تهیه کنم اگه به نام والدینم تهیه کنم وقتی که ۱۸ سالم شد چطوری می تونم اون دامنه با پسوند ir. رو به نام خودم ثبت کنم ؟؟
  میشه لطفا راهنمایی کنید
  و ممنونیم از آموزش های فوق العاده شما و از همکاران شما سپاس گزاریم 😘🌹🌺🙏

  • Reza Rad رضا راد ۷ آبان ۱۴۰۲

   سلام سپاس از شما. بعدا میتونید انتقال دامنه انجام بدین. در موردش یه ویدیو ضبط میکنم.

 11. U330731 ۱۰ مهر ۱۴۰۲

  سلام
  ممنونم از آموزشهای خوبتون
  من قالب یوگا رو به صورت اتفاقی انتخاب کردم ، چطور میتونم تغییرش بدم؟

 12. U330602 ۸ مهر ۱۴۰۲

  من میخوام برای تقریبا کل خانوادم سایت درست کنم. این اولین سایت رو که اومدم درست کنم! و روی مد و پوشاک زدم و نصب شد! اصلا فکر نمیکردم همچین قالبی باشه حالا میخوام تنظیمات رو انجام بدم. واقعا خیلیییی ممنون از سایت میهن وردپرس و اقای راد و تیم پشتیبانی 🙂

 13. U327936 ۲۸ مرداد ۱۴۰۲

  واقعا خیلی آموزش دادید! بعد از خرید اهورا ویدیو ها به 5 دقیقه تبدیل شدن و اینکه همه ی تنظیمات رو برید انجام بدید!! خیلی تنظیمات داره!

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۲۹ مرداد ۱۴۰۲

   سلام
   در ارتباط با قالب اهورا هر سوال یا توضیح بیشتری نیاز دارید لطفا از طریق پنل کاربریتون در سایت ما به بخش پشتیبانی سایت تیکت بزنید تیم پشتیبانی پاسخگوی شما کاربر گرامی خواهند بود
   https://mihanwp.com/support/

  • U328967 ۸ شهریور ۱۴۰۲

   باعرض سلام و ادب ..بتازگی شروع به یادگیری ورد پرس نمودم اما در پیشخوان قسمت نمایش فهرست و ابزارک ها را ندارم؟همچنین المنتوررا فعال کردم اما بخش سفارشی سازی را نمیبینم آیا المنتور این بخش سفارشی سازی را ندارد؟لطفا من را راهنمایی بفرمایید بسیار ممنونم..

 14. U327272 ۲۶ مرداد ۱۴۰۲

  سلام واقعا از شما و تیمتون واقعا واقعا تشکر میکنم که همنچین قالب هایی رو به دست ما میدید و خواستم تشکر کنم

 15. U36829 ۱۰ مرداد ۱۴۰۲

  سلام و احترام
  من برای اینکه بتونم از ووکامرس استفاده کنم، میخواستم اول آپدیتش کنم چون ارور داده برای آپدیت.
  منتهی با این ارور مواجه میشم
  هنگام به‌روز‌رسانی ووکامرس یک خطا رخ داده است: این بسته نمی‌تواند نصب شود. PCLZIP_ERR_BAD_FORMAT (-10) : Unable to find End of Central Dir Record signature
  ممنون میشم کمک کنید
  با تشکر

 16. U326376 ۲۶ تیر ۱۴۰۲

  سلام خسته نباشید من وقتی وارد سفارشی سازی میشم فقط یک صفحه سفید میاره که سمت چپ بالا نوشته شما در حال سفارشی سازی هستید
  چیزدیگه ای نیست مشکل چیه

 17. U325958 ۱۶ تیر ۱۴۰۲

  سلام ببخشید درباره سلامت سایت که داخل خود وردپرس هست توضیح بدید که چجور یکتمل کنیم

 18. U325810 ۱۳ تیر ۱۴۰۲

  سلام و خسته نباشید
  ما از قالب اماده استفاده میکنیم ولی میخوایم که اسم قالب از طریق دولوپر مود چیز دیگه ای نشون داده بشه مثلا اگر از قالب سلام استفاده میکنیم، بتونیم اسم قالب رو به خدافظ تغییر بدیم که اینکه داریم از قالب اماده استفاده میکنیم مشخص نباشد اما وقتی اسم فولدر قالب رو که در هاست عوض میکنیم کلی سایت ارور میده و قالب رو به درستی نمیخونه.
  نمایش فهرست ها بهم میریزه و یکسری از ویجت ها از کار میفته

  • Reza Rad رضا راد ۱۳ تیر ۱۴۰۲

   سلام قالب استاندارد نیست باید کدهای قالب رو بررسی کنید. نباید با تغییر نام قالب مشکلی پیش بیاد.

 19. U325634 ۱۲ تیر ۱۴۰۲

  سلام وقت بخیر من میخواستم تو فهرست بالای سایت مواردی دلخواه اضافه کنم مثل ( معرفی ما ، تماس با ما ، رزرو صندلی ، اینستاگرام ما و …) اما پیشفرض های شما برای سایت فروشگاهی هست ، چیکار باید بکنم؟

 20. U325566 ۱۰ تیر ۱۴۰۲

  اگه بخوابم برای مشتری سایت بسازیم باید در مرحله خرید هاست و دامین یا ثبت ایرنیک به نام خریدار باشه یا به نام طراح سایت؟