ویرایش سریع محتوا با کلید‌های میانبر کیبورد

0 / 5. تعداد رای: 0

Shortcut های وردپرس

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای رایگان درزمینه ساخت وب‌سایت و وبلاگ است؛ که با یک ویرایشگر محتوای قوی همراه است. هر سیستم قوی دارای یک سری کلید میانبر است تا کاربر بتوانید راحت‌تر با آن کار کند. Shortcut های وردپرس هم دقیقاً برای همین منظور به ویرایشگر وردپرس اضافه‌شده‌اند.

معمولاً برای اینکه شما بتوانید وردپرس خود را بهتر مدیریت کنید، و یا سرعت خود را در این زمینه بالا ببرید باید از شورت‌کات‌ها در وردپرس استفاده کنید.

ویرایشگر محتوا در وردپرس به شما این امکان را می‌دهد که محتواهای مختلفی را مانند عکس، آهنگ، ویدئو و متن را روی سایت خود قرار دهید.

ما در این مقاله می‌خواهیم برخی از مفیدترین شورت‌کات‌های وردپرس و گوتنبرگ را به شما معرفی کنیم.

Shortcut های وردپرس

بسیاری از افراد مبتدی درزمینه وردپرس برای طراحی سایت و یا ویرایش سایت خودشان از موس استفاده می‌کنند. اما اگر شما از شورت‌کات‌ها برای این موضوع استفاده کنید؛ می‌توانید با خیال راحت به خود استراحت دهید و پست‌های سایت خود را ویرایش کنید.

مشابه بودن کارکرد شورت‌کات‌های کامپیوتر و مایکروسافت با شورت‌کات‌های ویرایش پست در وردپرس یکی از ویژگی‌های این شورت‌کات‌ها است.

لیست Shortcut های وردپرس

در ادامه برخی از شورت‌‌کات‌‌های استاندارد وردپرس که به بالا رفتن سرعت و کارایی شما کمک زیادی می‌‌کنند را معرفی می‌‌کنیم.

بولد کردن متن

شورت‌کات Ctrl+b به شما کمک می‌کند به‌راحتی مطالب خود را Bold کنید. یا اینکه با فشار دادن Ctrl + i این امکان را دارید که مطالب خود را به‌صورت Italic دربیاورید. در سیستم‌عامل مک برای Bold کردن مطالب Command+b و برای Italic کردن آن‌ها باید از Command+i استفاده کنید.

کات و پیست کردن متن

با استفاده از Ctrl+x می‌توانید متن موردنظر خود را Cut کنید؛ و یا با فشار دادن کلیدهای Ctrl+a می‌توانید همه موارد صفحه را Select یا انتخاب کنید. البته این موضوع در سیستم مک متفاوت است؛ و برای Cut کردن شورت‌کات Command+x و برای انتخاب همه متن باید از Command+a استفاده کرد.

کپی و پیست کردن متن

برای اینکه یک متن را کپی کنید می‌توانید از دکمه‌های Ctrl+c استفاده کنید، و همچنین با استفاده از Ctrl+v امکان پیست کردن همان مطلب را دارید. اگر از سیستم مک استفاده می‌کنید، برای کپی کردن Command+c و برای پیست کردن مطلب باید از دکمه‌های Command+v استفاده کنید.

پرینت کردن متن مقاله

زمانی که قصد پرینت کردن چیزی را داشته باشید، در سیستم‌عامل ویندوز کافی است کلیدهای Ctrl+p و در سیستم مک دکمه‌های Command+p را فشار دهید، به‌این‌ترتیب به‌سرعت فایل برای پرینت فرستاده می‌شود.

اضافه کردن لینک به متن

برای لینک کردن متن از شورت‌‌کات Ctrl+k استفاده می‌‌شود، و در سیستم مک شورت‌‌کات Command+k مورد استفاده قرار می‌‌گیرد.

لینک کردن نوشته
لینک کردن نوشته

Underline کردن متن

درصورتی‌که قصد دارید متن خود را Underline کنید و یا خط زیرین برای نوشته قرار دهید؛ بایستی در سیستم‌عامل ویندوز از Ctrl+u و در سیستم مک از Command+u استفاده کنید.

Underline کردن متن

Underline کردن متن

بازگشت و بازیابی تغییرات

توجه کنید که هر تغییری که ایجاد کردید را می‌توانید فقط با Ctrl+z به‌عقب برگردانید؛ ولی اگر سیستم مورداستفاده‌ی شما مک باشد باید Command+z را انتخاب کنید، و یا درصورتی‌که قصد ذخیره تغییرات را داشته باشید، کافی است شورت‌کات Ctrl+s در ویندوز و Command+s در سیستم مک را انتخاب کنید. به‌این‌ترتیب تمامی تغییراتی که انجام داده‌اید ثبت و ذخیره می‌شوند.

شورت‌‌کات‌‌های گوتنبرگ

ویرایشگر گوتنبرگ وردپرس مبتنی بر بلوک کامل است، که ما برای تولید محتوا از بلوک‌های مختلفی در آن استفاده می‌کنیم. Block Editor از تمامی شورت‌کات‌های صفحه کلیک که در بالا به آن اشاره کردیم پشتیبانی می‌کند. اما یک سری شورت‌کات‌ها هستند که مختص گوتنبرگ هستند، که ما در این قسمت از مقاله مهم‌ترین آن‌ها را توضیح می‌دهیم.

ساخت بلوک جدید

برای اضافه کردن یک بلوک جدید در صفحه گوتنبرگ فرقی ندارد که سیستم شما مک و یا ویندوز باشد؛ در هر دو حالت می‌توانید از Enter استفاده کنید. زمانی که متنی را انتخاب کردید و خواستید آن متن را از حالت انتخاب‌شده خارج کنید، می‌توانید از کلید Esc استفاده کنید. همچنین اگر بخواهید در سیستم‌عامل ویندوز یک بلوک را کپی کنید باید Ctrl+Shift+d را فشار دهید، و برای برگرداندن و یا حذف آن بلوک‌های کپی شده می‌توانید از شورت‌کات Alt+ Shift+z استفاده کنید. در سیستم مک برای کپی کردن بلوک کلیدهای Command+Shift+d و برای حذف آن‌ها از Control+Option+z استفاده کنید.

ساخت بلوک جدید قبل از بلوک فعلی

اگر بخواهید قبل از بلوک خود یک بلوک دیگر اضافه کنید باید از Ctrl+Alt+t و برای اضافه کردن بلوک بعد از بلوک فعلی باید از  Ctrl+Alt+y استفاده کنید. البته در سیستم مک این موضوع متفاوت است و برای اضافه کردن بلوک قبل از بلوک فعلی Command+Option + t  و اضافه کردن بعد از بلوک از Command+Option+y استفاده کنید.

همچنین می‌‌توانید از شورت‌کات Ctrl+Shift+z برای برگرداندن تغییراتی که با Ctrl+z انجام داده‌اید استفاده کنید. این امکان در سیستم مک با شورت‌‌کات Command+Shift+ z امکان‌‌پذیر است.

نمایش و عدم نمایش نوار ابزار

برای نمایش و یا عدم نمایش نوارابزار تنظیمات کافی است در ویندوز از  ,+Ctrl+Shift  و در سیستم مک از  ,+Command+Shift استفاده کنید.

برای باز کردن منوی فهرست بلوک‌‌ها در ویندوز از شورت‌کات Alt+Shift+o استفاده کنید، در سیستم‌عامل مک از Option+Control+o استفاده کنید.

پیمایش بین بلوک‌ها

در گوتنبرگ برای رفتن به قسمت بعدی ادیتور می‌توانید از Alt+Shift+n و همچنین برای رفتن به قسمت قبلی ادیتور می‌توانید از Alt+Shift+p استفاده کنید. این شورت‌کات‌ها در سیستم مک متفاوت است و برای رفتن به قسمت بعدی ادیتور گزینه‌های Option+ Control+n و برای رفتن به قسمت قبل ادیتور Option+Control+p را باید انتخاب کنید.

برای رفتن به نزدیک‌‌ترین نوارابزار در سیستم‌عامل ویندوز از Alt+F10 و در سیستم مک از fn+Option+F10 استفاده کنید.

سوییچ کردن بین ویرایشگر متنی و دیداری

برای سویچ کردن بین ویژوال متنی و دیداری در ویندوز از Ctrl+Shift+Alt+m و در مک باید دکمه‌های Command+Option+Shift+m را فشار دهید.

به همین راحتی با استفاده از این کلیدهای میانبر می‌توانید نهایت لذت را از ویرایشگر جدید وردپرس ببرید. ?

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟