Heartbeat وردپرس و نبض سایت وردپرسی شما با قابلیت جدید آن

5 / 5. تعداد رای: 2

Heartbeat وردپرس چیست؟ نبض سایت وردپرسی خود را بگیرید!
Heartbeat وردپرس

شاید برای شما پیش آمده که از سمت هاستینگ یک ایمیل مبنی بر مسدود شدن اکانت هاست شما به دلیل مصرف بیش‌ازحد منابع ارسال‌شده است! یعنی هاستینگ به شما اعلام کرده که اگر تا فلان ساعت آینده، مشکل مصرف بالای سایتتان را بررسی و حل نکنید سایت شما از دسترس خارج خواهد شد. Heartbeat وردپرس قابلیت جدیدی است که در نسخه جدید وردپرس اضافه شده.

خود من در این حالت هم خوشحال می‌شدم هم ناراحت. خوشحال از این بابت که سایت من مصرف بالایی دارد و این یعنی افراد زیادی از سایت من استفاده می‌کنند و ناراحت از این بابت که سایت من در حال مسدود شدن است! بدتر از این مشکل برای یک وب‌مستر امکان ندارد.

این موضوع باعث شد سایت‌های خودم را به سرور اختصاصی منتقل کنم تا حداقل وقتی‌که در حال مصرف بالای منابع استم، بتوانم مشکلات را بررسی و حل کنم. برخلاف هاستینگ‌هایی که متأسفانه دانش کافی درزمینه حل مشکلات ندارند. (البته به دوستان هاستینگ برنخورد چون واقعاً در ایران هم چندین هاستینگ خوب و باتجربه داریم.) اما موضوع ما امروز گرفتن نبض وردپرس است!

Heartbeat وردپرس

از نسخه ۳.۶ به بعد، وردپرس یک قابلیت جدید اضافه کرد به نام Heartbeat یا ضربان قلب که این سیستم به‌صورت API وار یک سری سیگنال مداوم به سرور شما ارسال خواهد کرد. (که البته ما در مباحث فنی به این سیگنال‌ها خط‌ونشان می‌‌گوییم. ?) و این سیگنال‌ها به شما امکان بررسی بخش‌های مختلف وردپرس را خواهد داد. می‌توانید با استفاده از این سیگنال‌های مداوم بررسی کنید که چه کسی چه تغییری در سایت شما انجام داده یا اینکه آیا حال وردپرس شما خوب است یا خیر؟ و غیره.

چند نمونه استفاده از Heartbeat در وردپرس

به‌‌صورت کلی هر بخشی از وردپرس که به‌‌صورت Real-Time کار می‌کند از این API استفاده کرده است. در زیر چند نمونه استفاده از Heartbeat وردپرس را به شما معرفی خواهم کرد.

  • ذخیره خودکار پیش‌‌نویس موقع نوشتن یک پست در وردپرس
  • نمایش زنده تعداد افراد آنلاین در افزونه Google Analytics
  • نمایش زنده گزارش فروش در افزونه‌های فروش آنلاین
  • نمایش اطلاعیه یا نوتیفیکیشن در پنل مدیریت وردپرس بدون رفرش کردن صفحه
  • اجازه ندادن برای ویرایش پست، وقتی فرد دیگری در حال ویرایش نوشته است.

آیا Hearbeat می‌تواند مشکلی برای سایت ما ایجاد کند؟

به‌طورمعمول خیر. اما اگر از یک هاستینگ با منابع کم استفاده می‌کنید یا مصرف شما از این API زیاد است، بله بدون شک این سیستم باعث ایجاد مشکل در سایت شما خواهد شد. باید ببینید مصرف منابع در سایت شما چگونه است. اگر مصرف بالایی دارید خب بهتر است غیرفعالش کنید و اگر نه، نیازی به این کار نیست.

در مقاله بعدی به شما نحوه کنترل سیستم ضربان قلب وردپرس را توضیح خواهم داد.

موفق باشید.

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟