از کدام CDN استفاده کنیم؟ ایرانی یا خارجی؟!

4.7 / 5. تعداد رای: 14

از کدام CDN استفاده کنیم؟ ایرانی یا خارجی؟!

در این مقاله قصد داریم به بررسی سوالی که برای بسیاری از سایت‌ها وجود دارد، یعنی “از کدام CDN استفاده کنیم؟ ایرانی یا خارجی؟!” پرداخته و به شرح مزایا و معایب هر کدام اشاره کنیم. هدف این مقاله، کمک به افرادی است که در حال جستجوی بهترین راهکار برای بهبود سرعت و کیفیت بارگذاری صفحات وب خود هستند و می‌خواهند با بررسی مزایا و معایب هر کدام، تصمیم بهتری بگیرند.

با گسترش روز افزون تکنولوژی و رشد روزافزون وب‌سایت‌ها و اپلیکیشن‌های موبایل، نیاز به سرعت بالا و کیفیت عالی در بارگذاری صفحات وب و ارائه محتوا به کاربران اهمیت بسیاری پیدا کرده است. به منظور بهبود سرعت و کیفیت بارگذاری صفحات وب، اغلب سایت‌ها از خدمات CDN استفاده می‌کنند.

در این مقاله، در ابتدا به تعریف CDN و عملکرد آن اشاره می‌کنیم. سپس به بررسی مزایا و معایب استفاده از CDN داخلی یا ایرانی و همچنین مزایا و معایب استفاده از CDN خارجی می‌پردازیم. در پایان نیز، به شرح برخی از شرکت‌های CDN داخلی و خارجی معروف می‌پردازیم و نکاتی را که در انتخاب یک شرکت CDN باید در نظر داشت، بررسی می‌کنیم.

CDN چیست

CDN مخفف عبارت Content Delivery Network است و یک سیستم توزیع محتوا است که برای بهبود سرعت و کارایی ارائه خدمات شبکه در اینترنت استفاده می‌شود. این سیستم، سرورهایی را در سراسر جهان قرار می‌دهد و به کاربران اینترنت، بسته به موقعیت جغرافیایی و درخواست آن‌ها، محتوایی را از نزدیک‌ترین سرور به آن‌ها ارائه می‌کند. این کار باعث کاهش زمان لود صفحات و افزایش سرعت بارگیری محتوا می‌شود که بسیار مهم است برای کاربران اینترنت و همچنین موتورهای جستجو.

در یک CDN، محتوای وب به صورت مجازی بر روی یک گروه از سرورها قرار می‌گیرد که در سراسر جهان قرار دارند. سپس، زمانی که یک کاربر وب سایتی را باز می‌کند و به سرور درخواست می‌فرستد، درخواست او از طریق سروری که به صورت خودکار انتخاب شده است، به سرور نزدیک به آن کاربر هدایت می‌شود. این عمل به تعداد زیادی از برنامه‌های کاربردی مورد استفاده در وب، از جمله وب‌سایت‌ها، فیلم‌ها، موسیقی‌ها، عکس‌ها، بازی‌های آنلاین و غیره انجام می‌شود. توضیحات بیشتر…

دلیل استفاده از CDN

استفاده از CDN برای سایت‌ها و برنامه‌های کاربردی وب، بسیار مهم است به دلایل زیر:

 1. افزایش سرعت: با استفاده از CDN، سرعت لود سایت و کاربران در سراسر جهان بهبود می‌یابد و این باعث بهبود تجربه کاربری و افزایش نرخ تبادلات بازدید کنندگان می‌شود.
 2. کاهش هزینه: به دلیل اینکه سرورهای CDN در سراسر جهان قرار دارند، هزینه‌های پهنای باند و هزینه‌های مربوط به سرور را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد. در واقع، استفاده از CDN به صورت گسترده در کاهش هزینه‌های پهنای باند و سرور، به ویژه برای شرکت‌های بزرگ، بسیار موثر است.
 3. بهبود عملکرد سرور: با استفاده از CDN، بار ترافیک سایت و برنامه‌های کاربردی وب به سرور اصلی کاهش می‌یابد که باعث کاهش فشار بر روی سرور و بهبود عملکرد آن می‌شود.
 4. بهبود امنیت: اکثر CDN‌ها به صورت خودکار از طریق فایروال و ویروس‌های مختلف، حملات هکری و نفوذی را کنترل می‌کنند و باعث بهبود امنیت سایت و برنامه‌های کاربردی وب می‌شوند.
 5. افزایش دسترسی: با استفاده از CDN، سایت و برنامه‌های کاربردی وب در سراسر جهان به صورت یکسان قابل دسترسی هستند و به افزایش دسترسی و رفع مشکلاتی مانند محدودیت‌های جغرافیایی کمک می‌کند.
 6. در کل، استفاده از CDN به عنوان یک راه حل برای بهبود سرعت، کاهش هزینه و افزایش امنیت و دسترسی به سایت‌ها و برنامه‌های کاربردی وب، بسیار مهم است. این تکنولوژی به طور گسترده در سراسر اینترنت استفاده می‌شود و به طور مداوم بهبود می‌یابد.

شرکت‌های CDN ایرانی

چندین شرکت در ایران فعالیت در حوزه‌ی CDN دارند، در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهم کرد:

 1. آروان کلود (ArvanCloud) یکی از شرکت‌های فعال در حوزه‌ی CDN در ایران می‌باشد. این شرکت در سال ۱۳۹۶ تأسیس شده است و خدمات توزیع محتوا (CDN) را ارائه می‌دهد. با استفاده از این شرکت، کاربران می‌توانند به راحتی محتوای وب سایت خود را توزیع کنند و سرعت لود صفحات وب سایت خود را افزایش دهند. همچنین آروان کلود خدمات مختلفی نیز ارائه می‌دهد که به عنوان مثال می‌توان به تحلیلگر ترافیک و امنیت وب سایت اشاره کرد.
 2. شرکت دراک کلود (ابر دراک): در شهر شیراز فعالیت دارند. این وب‌سایت چند سالی هست در زمینه CDN فعالیت دارد و از بهترین شرکت‌های ارائه خدمات ابری در ایران هست.
 3. پرشین‌کلاود: شرکت پرشین‌کلاود از سال ۱۳۹۲ فعالیت خود را در حوزه‌ی ابری و تحت شبکه شروع کرده است و از سال ۱۳۹۴ فعالیت خود را در حوزه‌ی CDN آغاز کرده است.
 4. آوین نت: شرکت آوین نت نیز از جمله‌ی شرکت‌های فعال در حوزه‌ی CDN در ایران می‌باشد. این شرکت از سال ۱۳۸۸ فعالیت خود را در حوزه‌ی فناوری اطلاعات و ارتباطات آغاز کرده و در حوزه‌ی CDN نیز فعالیت دارد.
 5. پرندآور: شرکت پرندآور نیز از جمله‌ی شرکت‌های فعال در حوزه‌ی CDN در ایران می‌باشد. این شرکت از سال ۱۳۹۳ فعالیت خود را در حوزه‌ی ارائه‌ی خدمات ابری و تحت شبکه آغاز کرده و در حوزه‌ی CDN نیز فعالیت دارد.
 6. شبکه‌ی ملی اطلاعات: شرکت شبکه‌ی ملی اطلاعات نیز از جمله‌ی شرکت‌هایی است که در حوزه‌ی CDN فعالیت دارد. این شرکت به عنوان اولین شرکت CDN در ایران از سال ۱۳۹۱ فعالیت خود را آغاز کرده است.
 7. شاتل‌کلود: شرکت شاتل‌کلود در حوزه‌ی CDN فعالیت می‌کند و خدماتی از قبیل توزیع فایل، تصویر، ویدیو، پخش زنده، وب سرویس، نرم‌افزار، بازی و… را ارائه می‌دهد.
 8. بست‌کلود: شرکت بست‌کلود نیز یکی از شرکت‌های فعال در حوزه CDN در ایران می‌باشد و خدمات متنوعی را برای توزیع محتوا و افزایش سرعت لود صفحات وب سایت‌ها ارائه می‌دهد.
 9. آیتکا: شرکت آیتکا نیز در حوزه CDN فعالیت دارد و از خدمات ارائه شده توسط این شرکت می‌توان به توزیع محتوا، پخش زنده، کش‌سرور، سرور مجازی و… اشاره کرد.
 10. ریما: شرکت ریما نیز در حوزه CDN فعالیت دارد و خدماتی مانند توزیع محتوا، پخش زنده، وب سرویس و نرم‌افزار را ارائه می‌دهد.
 11. شرکت آواتک: شرکت آواتک در حوزه CDN فعالیت می‌کند و خدماتی مانند توزیع محتوا، پخش زنده، وب سرویس، کش‌سرور، نرم‌افزار، بازی و… را ارائه می‌دهد.
 12. شرکت گیگانت: شرکت گیگانت نیز از شرکت‌های فعال در حوزه CDN در ایران می‌باشد و خدمات متنوعی را از جمله توزیع محتوا، پخش زنده، کش‌سرور، سرور مجازی و… ارائه می‌دهد.
 13. شرکت وب‌سرور: شرکت وب‌سرور نیز در حوزه CDN فعالیت دارد و خدماتی مانند توزیع محتوا، پخش زنده، کش‌سرور و… را به مشتریان خود ارائه می‌دهد.
 14. شرکت ستاره‌آبشار: شرکت ستاره‌آبشار نیز در حوزه CDN فعالیت می‌کند و خدماتی مانند توزیع محتوا، پخش زنده، وب سرویس، نرم‌افزار، بازی و… را ارائه می‌دهد.
 15. شرکت هاستینگ24: این شرکت از سال ۱۳۹۲ به‌صورت رسمی در حوزه ابر و مراکز داده فعالیت می‌کند و از سال ۱۳۹۴ فعالیت خود را در حوزه CDN آغاز کرده است.
 16. شرکت پاسارگاد هوشمند: این شرکت در حوزه CDN فعالیت می‌کند و خدماتی مانند توزیع محتوا، پخش زنده، وب سرویس، نرم‌افزار، بازی و… را به مشتریان خود ارائه می‌دهد.
 17. شرکت سیستم‌های فناوری اطلاعات توسعه‌یاب: این شرکت نیز در حوزه CDN فعالیت می‌کند و خدماتی مانند توزیع محتوا، پخش زنده، وب سرویس و… را به مشتریان خود ارائه می‌دهد.
 18. شرکت پیام‌پردازش پیام‌توس: این شرکت نیز در حوزه CDN فعالیت می‌کند و خدماتی مانند توزیع محتوا، پخش زنده، وب سرویس، نرم‌افزار، بازی و… را به مشتریان خود ارائه می‌دهد.

توجه داشته باشید که این تنها چند نمونه از شرکت‌های فعال در حوزه‌ی CDN در ایران هستند و شرکت‌های دیگری نیز در این حوزه فعالیت دارند.

شرکت‌های CDN خارجی

شرکت‌های CDN خارجی بسیاری وجود دارند که اینجا چند مثال از آن‌ها را برایتان ذکر خواهم کرد:

 1. Cloudflare: یکی از بزرگترین شرکت‌های CDN جهان است که در سال ۲۰۱۰ تأسیس شده و مقر آن در شهر سان فرانسیسکو در کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا قرار دارد. آموزش نصب کلودفلیر را اینجا ببینید.
 2. Akamai Technologies: شرکت Akamai یکی از پیشگامان حوزه CDN در جهان است و از سال ۱۹۹۸ فعالیت خود را آغاز کرده است. مرکز اصلی این شرکت در شهر کمبریج در ایالات متحده قرار دارد.
 3. Fastly: شرکت Fastly نیز یکی از شرکت‌های CDN پرطرفدار در جهان است که در سال ۲۰۱۱ تأسیس شده است. مرکز اصلی این شرکت در شهر سان فرانسیسکو در کالیفرنیا، ایالات متحده قرار دارد.
 4. Amazon CloudFront: شرکت Amazon CloudFront نیز یکی از شرکت‌های پرطرفدار در حوزه CDN است که متعلق به شرکت آمازون می‌باشد. این شرکت در سال ۲۰۰۸ تأسیس شده است.
 5. Google Cloud CDN: یکی دیگر از شرکت‌های CDN معروف جهان است که توسط شرکت گوگل ارائه می‌شود. این شرکت در سال ۲۰۱۵ راه‌اندازی شده است.

توجه داشته باشید که این تنها چند نمونه از شرکت‌های معروف در حوزه CDN هستند و شرکت‌های دیگری نیز در این حوزه فعالیت دارند.

از CDN ایرانی استفاده کنیم یا خارجی؟

تصمیم درباره استفاده از یک CDN ایرانی یا خارجی برای سایت ایرانی، بستگی به شرایط و نیازهای هر سایت دارد. به طور کلی، استفاده از CDN ایرانی می‌تواند برای سایت‌های ایرانی از نظر سرعت بارگذاری صفحات وب و بهبود تجربه کاربری مفید باشد زیرا در مورد سایت‌هایی که مخاطبان بیشتری در ایران دارند، CDN ایرانی می‌تواند محتوا را به صورت محلی توزیع کند و این می‌تواند بهبود سرعت لود صفحات وب سایت کمک کند.

از سوی دیگر، استفاده از CDN خارجی می‌تواند برای سایت‌های بازاریابی، فروشگاه‌های آنلاین و سایت‌هایی که مخاطبان بیشتری در خارج از ایران دارند، مفید باشد. چرا که CDN خارجی می‌تواند محتوا را در سراسر جهان توزیع کند و این می‌تواند بهبود سرعت لود صفحات وب در سراسر جهان کمک کند.

از طرفی، باید در نظر داشت که به‌عنوان یکی از عوامل مهم، عملکرد و کیفیت CDN نیز بسیار مهم است. در این مورد، باید شرکت‌های CDN را مقایسه کرد و به دنبال یک CDN با کیفیت و عملکرد بهینه برای سایت خود بگردید.

مشکلات CDN های ایرانی

در حال حاضر، می‌توان گفت که وضعیت شبکه‌های CDN داخل ایران هنوز به بهترین شکل ممکن نرسیده است. این موضوع برای بسیاری از سایت‌های ایرانی، به ویژه سایت‌هایی که مخاطبان بیشتری در داخل ایران دارند، مشکلاتی را به دنبال دارد.

با توجه به تحریم‌های اقتصادی و فناوری برخی کشورها علی‌رغم توان بالای داخلی در تولید تکنولوژی، پیشرفت صنعت CDN داخلی به دلیل عدم دسترسی به تکنولوژی‌های جدید، تأخیر در اجرای پروژه‌ها، محدودیت‌های تحریمی و نامشخص بودن مدیریت فضای آی‌تی، به مقداری کندتر از شرایط دیگر کشورها بوده است.

به همین دلیل، برخی از شرکت‌های داخلی نیز در مواجهه با مشکلاتی همچون تحمل هزینه‌های بالایی برای تجهیزات و توان پردازشی، کمبود پهنای باند، ارتباط نامناسب با سایر ISP ها و… هستند. از این رو، استفاده از شرکت‌های CDN خارجی نیز می‌تواند برای بسیاری از سایت‌های ایرانی راهکاری بهتر برای بهبود سرعت و کیفیت بارگذاری صفحات وب باشد.

مشکلات CDN های خارجی

استفاده از شرکت‌های CDN خارجی برای سایت‌های ایرانی نیز با برخی مشکلات همراه است که ممکن است تأثیر منفی بر روی سرعت و کیفیت بارگذاری صفحات وب داشته باشد.

یکی از مشکلاتی که ممکن است با استفاده از CDN خارجی برای سایت ایرانی به وجود آید، کاهش سرعت بارگذاری صفحات وب به دلیل از دست دادن بسته‌های انتقال داده در مسیر شبکه‌های بین‌المللی است. همچنین، استفاده از CDN خارجی می‌تواند باعث افزایش هزینه‌های پهنای باند و ترافیک برای سایت شود.

به علاوه، برخی از شرکت‌های CDN خارجی از محدودیت‌های سیاسی و فنی در کشورهای دیگر متأثر می‌شوند، که ممکن است منجر به کاهش سرعت و کیفیت بارگذاری صفحات وب در سایت‌های ایرانی شود.

در نتیجه، برای استفاده از CDN برای سایت ایرانی، باید بهترین گزینه را با توجه به نیازها و شرایط خود انتخاب کرد و در نظر داشت که به‌عنوان یکی از عوامل مهم، عملکرد و کیفیت CDN نیز بسیار مهم است.

با توجه به تمام موارد بالا، متاسفانه استفاده از CDN ایرانی کیفیت ارتباط خوبی در خارج کشور برای شما فراهم نمی‌کند. همچنین استفاده از CDN خارجی ارتباط خوبی در داخل ایران فراهم نمی‌کند!

میهن وردپرس از CDN استفاده می‌کنه؟!

خیر. میهن وردپرس در حال حاضر از CDN استفاده نمی‌کند. درست است، اینکه میهن وردپرس از CDN استفاده نمی‌کند، دلیلی برای این نیست که همه سایت‌های دیگر نیز باید از CDN استفاده نکنند. هر سایت دارای شرایط و نیازهای خاص خود است و تصمیم برای استفاده از CDN باید بر اساس شرایط و نیازهای هر سایت گرفته شود.

باید به دنبال یافتن یک شرکت CDN با کیفیت و عملکرد بهینه برای سایت خود بگردید و این نکته را هم در نظر داشت که ممکن است استفاده از CDN برای بعضی از سایت‌ها مزایای بسیار زیادی داشته باشد اما برای بعضی دیگر مزایای زیادی نداشته باشد. به طور کلی، استفاده از CDN برای بهبود سرعت و کیفیت بارگذاری صفحات وب مفید است، اما قبل از استفاده باید به دقت مزایا و معایب را بررسی کنید و سپس تصمیم بگیرید.

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

 1. U329840 ۱ آبان ۱۴۰۲

  سلام وقت بخیر
  من از cdn آروان بخاطر سرعت بالاتر استفاده میکنم ولی الان چون آروان ایرانیه, سایتم با فیلترشکن برخلاف قبلا باز نمیشه و توسط آنالیزور های سنجش سرعت و انالیزور های سئو سایت بررسی نمیشه چون نمیتونن باز کنن سایت رو
  خواستم بدونم این روی سئو سایت تاثیر میزاره؟؟؟
  خاموش کنم cdn رو؟ یا مثلا دوباره برم رو همون کلود فلر؟
  یا اینکه کار نکردن این انالیزور ها مهم نیست؟
  یکی از انالیزور هایی که کار نمیکنن هم خودتون معرفی کرده بودید. (gtmetrix)
  ممنون میشم پاسخ بدید

  • Reza Rad رضا راد ۱ آبان ۱۴۰۲

   سلام متاسفانه این مشکلات وجود داره روی CDN ها و توی ویدیو کامل توضیح دادم که بهتره همه رو غیرفعال کنید.

 2. U324227 ۱۴ تیر ۱۴۰۲

  سلام وقت بخیر
  بنده سایتم رو روی آروان تنظیم کردم اما مشکلی که دارم اینه که وقتی روی لینکی برای دفعه اول میزنم اون لینک با سرعت خیلی پایینی لود میشه اما بعد از اینکه روی سرور های ابر آروان کش شد و برای دفعه دوم به بعد با سرعت بسیار بالایی لود میشه اما بعد از 24 ساعت کش سایت من از روی آزوان حذف میشه و باید مجدد روی تک تک لینک های سایتم بزنم تا سایت من کش بشه .
  الان زمان حذف شدن کش ها از روی آروان رو روی 7 روز گذاشتم اما میخواستم بدونم آیا ربات یا افزونه ای وجود داره که بصورت خودکار تمام لینک ها ی سایت من رو هر روز باز کنه تا روزانه سایت من داخل آروان کش بشه .

  • Reza Rad رضا راد ۱۵ تیر ۱۴۰۲

   سلام طبیعی هست. باید پیش بارگذار رو فعال کنید تا این قابلیتی که میخواید فعال بشه

 3. U323115 ۳۱ فروردین ۱۴۰۲

  سلام وقت بخیر
  اگه قصد داشته باشیم به دلایل مسائلی که نام بردیناز cdn چه داخلی و چه خارجی استفاده نکنیم، (با توجه به اینکه کاربران ما در ایران حضور دارند) ، جایگزینی امکانات امنیتی در مقابله با هکرها و حملات ddos که cdn ها در اختیار ما قرار می‌دهند را از چه راهی جبران کنیم؟
  آیا افزونه‌های امنیتی می‌توانند امکانات مقابله با حملات هکرها و ddos را در اختیار ما قرار دهند؟
  ممنون میشم در این زمینه به طور کامل راهنمایی کنین. سپاسگزارم

 4. U6469 ۲۴ فروردین ۱۴۰۲

  در بخش معرفی cdn ایرانی ، شرکت ابردراک derak.cloud هم اضاف کنین. مدتی است استفاده میکنیم ، بهتر از cdn های دیگه بوده. البته مشکلش اینه که ترافیک رایگانش محدود است.