ثبت‌نام ورود

انتقال سایت از وردپرس شبکه به وردپرس معمولی بصورت قدم به قدم

انتقال سایت از وردپرس شبکه
انتقال سایت از وردپرس شبکه

درسته که اجرای سایت در یک شبکه در وردپرس، یک سری مزایای خاص خودش رو داره اما خب گاهی اوقات ممکن است سایت‌های معمولی از سایت‌های شبکه بزرگ‌تر شوند و نیاز به فضای منحصربه‌فرد داشته باشند. پس نیاز به انتقال سایت از وردپرس شبکه به وردپرس معمولی داریم.

به‌هرحال ممکن است شما به دلایل مختلفی بخواهید سایت خودتون رو از وردپرس شبکه به وردپرس معمولی انتقال دهید، امروز قصد داریم به شما آموزش دهیم چطور به‌راحتی و بدون اینکه با مشکل روبه‌رو شوید این کار رو انجام دهید. پس با ما همراه باشید که این انتقال رو به‌صورت گام‌به‌گام بررسی کنیم:

انتقال سایت از وردپرس شبکه

اگر انتقال سایت خودتون رو دارید می‌تونید با استفاده از راه‌حلی که اینجا برای شما خواهیم گفت این کار را به‌راحتی انجام دهید. فقط کافی است دستورالعمل‌ها را به‌صورت گام‌به‌گام دنبال کنید و نتیجه رو ببینید.

نکته: ازآنجایی‌که شما برای انتقال سایت خودتون از شبکه به وردپرس معمولی نیاز دارید یک سری تغییرات ضروری روی فایل‌های سایت انجام دهید، بهتر است قبل از انجام هر تغییری، یک نسخه پشتیبانی از سایت خودتون تهیه کنید، تا در صورت بروز هر مشکلی بتونید اطلاعات سایت رو بازگردانی کنید.

خروجی گرفتن از اطلاعات در وردپرس شبکه

اولین گام این است که از سایت معمولی در وردپرس شبکه خروجی بگیرید، روند رون ریزی و برون بری در وردپرس شبکه دقیقاً مانند وردپرس معمولی است و شما برای کار کردن با این بخش‌ها با مشکل روبه‌رو نمی‌شوید.

توی این بخش ما از ابزار پیش‌فرض برای صدور داده‌ها از سایت روی وردپرس شبکه استفاده می‌کنیم، برای این کار شما باید به پیشخوان یک سایت وردپرس معمولی که قصد دارید وردپرس شبکه رو به اون انتقال دهید، وارد شوید و روی گزینه ابزارها» برون بری کلیک کنید.

با انتخاب این گزینه یک صفحه مشابه تصویر زیر مشاهده می‌کنید که شما باید توی اون مشخص کنید می‌خواهید تمام محتوا برون بری شود یا پست‌ها و صفحات، بعدازاینکه تمام محتوا رو انتخاب کردید، روی گزینه “بارگیری پرونده برون‌بری” کلیک کنید.

بارگیری پرونده برون‌بری
بارگیری پرونده برون‌بری

وقتی شما روی این گزینه کلیک کنید، یک فایل XML که شامل تمام داده‌های سایت شما است در مرورگر دانلود می‌شود که شما باید اون رو روی سیستم خودتون ذخیره کنید، چراکه در مراحل بعدی به اون احتیاج دارید.

نصب وردپرس روی سایت جدید

بعدازاینکه فایل‌ها و محتوای سایت رو برون‌بری کردید باید یک وردپرس رو به‌صورت جداگانه نصب و راه‌اندازی کنید. بعد از راه‌اندازی وردپرس جدید، میتونید فایل‌های XML را که در مرحله قبل دریافت کردید، در این سایت جدید درون‌ریزی کنید.

وارد کردن اطلاعات به سایت جدید

خب همان‌طور که توی مرحله قبل گفتیم شما باید فایل‌ها را درون‌ریزی کنید، برای این کار باید به پیشخوان وردپرس خودتون برید و از بخش ابزارها، گزینه درون‌ریزی رو انتخاب کنید.

وقتی شما روی گزینه‌ای که گفتیم کلیک کنید با صفحه‌ای مانند تصویر زیر مواجه می‌شوید:

اجرای درون‌ریز
اجرای درون‌ریز

در این بخش گزینه‌های مختلفی برای Import کردن وجود داره که ما در این بخش با گزینه “WordPress” کار داریم، پس زیر گزینه‌ای که در تصویر بالا مشخص شده روی “هم‌اکنون نصب کن” کلیک کنید تا بعد بتونید “اجرای درون‌ریز” رو ببینید.

حالا شما به یک صفحه دیگر منتقل می‌شوید که باید فایلی که در مرحله اول برون بری کردید رو آپلود کنید. روی گزینه Choose File و فایل XML موردنظر رو انتخاب کنید؛ حالا روی گزینه “بارگذاری پرونده و درون‌ریزی آن” کلیک کنید.

بارگذاری پرونده و درون‌ریزی آن

در صفحه بعد وردپرس برای شما چند گزینه قرار داده و از شما می‌خواهد که اگر می‌خواهید نام نویسنده رو وارد کنید و یا اینکه اگر بخواهید می‌تونید یک کاربر جدید با شناسه کاربری بسازید. اگر در این مرحله هیچ کاربری رو انتخاب نکنید، وردپرس به‌صورت پیش‌فرض تمام کاربران رو وارد می‌کند.

گزینه بعدی که توی این صفحه است، برای دانلود و درون‌ریزی فایل‌های پیوست است، درواقع اگر تیک گزینه “درون‌ریزی پیوست‌ها” رو بزنید، می‌تونید بررسی کنید که تصاویر و فایل‌های دیگر پیوست سایتتان دانلود شده و درون‌ریزی می‌شوید. درواقع وردپرس ای امکان رو داره که تصاویر رو از صفحات و پست‌های سایت شما دانلود کند.

در آخر وقتی روی “تأیید” کلیک کنید، وردپرس شروع به درون‌ریزی محتوای شما می‌کند، این درون‌ریزی به نسبت حجم و میزان آن ممکن است چند دقیقه زمان ببرد.

حالا شما می‌تونید یک پیغام “انجام شد” رو مشاهده کنید، یعنی شما با موفقیت داده‌ها رو از سایت زیرمجموعه وردپرس به وردپرس معمولی منتقل کردید.

تغییر مسیر آدرس از سایت قدیمی به سایت جدید

اگر شما از حوزه‌ی سفارشی برای سایت وردپرس شبکه استفاده می‌کنید هیچ گزینه‌ای برای راه‌اندازی تغییر مسیر ندارید. بااین‌حال اگر از زیر دامنه یا ساختار دایرکتوری در وردپرس شبکه استفاده کنید نیاز به راه‌اندازی تغییر مسیر دارید، به این معنا که وقتی کاربر به آدرس قدیمی سایت شما می‌روند، به سایت جدید هدایت می‌شوند.

پس برای اینکه کاربران خودتون رو از دست ندهید، اطمینان حاصل کنید که سایت قدیمی شما روی وردپرس شبکه است و سایت در دامنه جدید از ساختار پیوند ثابت (پیوندهای یکتای قبلی) استفاده می‌کند.

هدایت از زیر دامنه به دامنه جدید

در قدم بعدی شما باید زیر دامنه رو به دامنه جدید، هدایت کنید. برای این کار شما نیاز به یک قطعه کد دارید که در اینجا برای شما قرار دادیم. وارد پنل مدیریتی هاست خود شوید و فایل htaccess. رو ویرایش کنید، سپس قطعه کد زیر رو به اون اضافه کنید و سپس فایل رو ذخیره کنید.

Options +FollowSymLinks
RewriteEngine on
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^subdomain\.example\.com$ [NC]
RewriteRule ^(.*)$ http://www.example.net/$1 [L,R=301]

این کد بازدیدکنندگان را از صفحه subdomain.example.com به http://www.example.net هدایت می‌کند. پس فراموش نکنید که این عبارت‌ها رو با آدرس قبلی و جدید سایت خودتون تغییر دهید.

علامت 1$ در انتهای مقصد آدرس تضمین می‌کند که کاربران در همان صفحه درخواست می‌دهند.

هدایت از دایرکتوری به دامنه جدید

برای اینکه بتونید سایت رو از دایرکتوری به دامنه جدید منتقل کنید، باید وارد فایل htaccess. شوید و کد زیر رو در فایل کپی کنید.

Options +FollowSymLinks
RewriteEngine On
RewriteRule ^childsite/(.*)$ http://example.net/$1 [R=301,L]

این کد به‌سادگی هر کاربر رو از http://www.example.com/childsite/ به http://example.net تغییر مسیر می‌دهد. علامت 1$ از بودن کاربران در همان پست یا صفحه‌ای که درخواست داده‌اند مطمئن می‌کند.

فراموش نکنید که به‌جای سایت زیرمجموعه و example.net، نام سایت خودتون رو وارد کنید و موقعیت جدید خودتون رو اعلام کنید. البته شما این امکان رو هم دارید که برای این کار از پلاگین استفاده کنید. مثلاً می‌تونید از افزونه Safe Redirect Manager استفاده کنید.

عیب یابی

و اما آخرین کاری که باید انجام دهید این است که سایت خودتون رو عیب‌یابی کنید، مسلماً انتقال یک سایت، کار معمول و راحتی نیست، بنابراین این احتمال وجود داره که یک سری مشکلات برای شما به وجود بیاد. اما خب نکته اینجاست که هر مشکلی یک راه‌حلی داره!

یکی از مشکلاتی که ممکن است برای شما پیش بیاید، بزرگ بودن فایل خروجی XML است، که برای رفع این مشکل می‌تونید فایل رو به قطعات کوچک‌تر تقسیم کنید و بعد روی سایت آپلود کنید. برای این کار می‌تونید از مقاله آموزشی تقسیم فایل‌های XML بزرگ برای درون‌ریزی در وردپرس رو مطالعه کنید.

همچنین اگر تصاویر سایت شما به‌درستی وارد نشده بودند، می‌تونید اون‌ها رو به‌صورت دستی انتقال دهید.

امیدواریم این مقاله به شما برای انتقال سایتتان از وردپرس شبکه به وردپرس معمولی کمک کرده باشد. موفق و پیروز باشید. 🙂

نظر شما در این‌باره چیست؟