سایت برتر

جلسه ۵: تنظیمات عمومی یواست سئو

 • بروز‌رسانی‌شده در

در این جلسه از دوره کار با یواست سئو، می‌خواهیم تنظیمات یواست سئو را انجام دهیم، فرقی هم نمی‌کند از نسخه رایگان یا حرفه‌ای این افزونه استفاده می‌کنید؛ درهرصورت شما می‌توانید با استفاده از یواست سئو، سایت خود را برای گوگل بهینه و آنالیز کنید، تنظیمات نسخه رایگان و حرفه‌ای هم تفاوتی با یکدیگر ندارد. اما در این مقاله بخش تنظیمات عمومی یواست را بررسی خواهیم کرد.

برای شروع ما با نسخه رایگان یواست سئو کار می‌کنیم و در جلسات بعدی و زمانی که نیاز شد امکانات جدیدتری از یواست سئو پرمیوم را به شما توضیح دهیم، میریم سراغ نسخه حرفه‌ای این پلاگین.

تنظیمات عمومی یواست سئو

برای اینکه تنظیمات یواست سئو را ببینیم، بخش سئو» عمومی را بررسی می‌کنیم و شروع می‌کنیم به تنظیم کردن یواست سئو.

تنظیمات عمومی یوست سئو
تنظیمات عمومی یوست سئو

در بخش مشکلات و اطلاعیه‌ها، معمولاً مشکلاتی که سایت شما ازنظر سئو دارد و یا اطلاعیه‌هایی که می‌خواهد به شما در رابطه با لایسنس یواست سئو بدهد و موارد دیگر را مشاهده می‌کنید، می‌توانید این مشکلات را در این قسمت بررسی و حل کنید.

تنظیمات عمومی یواست سئو
تنظیمات عمومی یواست سئو

بررسی تب امکانات یواست سئو

وقتی روی تب امکانات کلیک کنید، می‌توانید امکانات مختلف یواست سئو را تنظیم کنید، مثلاً اینکه بخش آنالیز سئو آیا روشن شود یا نه، که خب این مورد 100 درصد باید روشن باشد، درواقع یکی از مهم‌ترین بخش‌های یواست سئو، آنالیز کردن سایت شما ازنظر سئو است.

امکانات یواست سئو
امکانات یواست سئو

در این قسمت، تمامی موارد را با هم بررسی می‌کنیم:

تجزیه‌وتحلیل خوانایی

بعد، بخش تجزیه‌وتحلیل خوانایی یا Readability analysis را داریم، که بررسی می‌کند آیا پست یا محتوایی که شما می‌نویسید ازنظر Readability یا خوانایی، مواردی که نیاز است را دارد یا خیر. پیشنهاد می‌کنم این گزینه را روشن کنید.

زمانی که این قابلیت را فعال کردید، در بخش نوشته‌ها» افزودن نوشته، یک بخش تجزیه‌وتحلیل خوانایی مانند تصویر زیر اضافه می‌شود و می‌تواند به شما بگوید که پست شما از نظر خوانایی چه مشکلاتی دارد.

yoast SEO settings Readability analysis
تجزیه‌وتحلیل خوانایی

مثلاً در اینجا تعداد جملات طولانی است و اگر یک سری نقطه بگذاریم، مشکل را حل می‌کند؛ البته این طول جمله بیشتر برای زبان‌های خارجی است و در زبان فارسی یا عربی ساپورت نمی‌شود، درنتیجه زیاد به این گزینه طول جمله توجهی نکنید.

درهرصورت ازنظر پاراگراف‌ها، طول پاراگراف، تعداد پاراگراف، تقسیم شدن تیترها بین مطالب و موارد دیگر، راهنمایی‌های بسیار خوبی به شما می‌کند، پس پیشنهاد می‌کنم این گزینه هم فعال باشد.

محتوای شاخص

گزینه بعدی محتوای شاخص یا کرنر استون کانتنت را برای شما مشخص می‌کند، Cornerstone Contentها را در جلسات بعد به‌صورت کامل برای شما توضیح خواهیم داد.

شمارنده پیوند متن

در این بخش شمارنده پیوند متن را داریم که می‌توانید به‌دلخواه خود خاموش یا روشنش کنید. این گزینه موردی است که بررسی می‌کند که در متن‌ها شما چه تعداد لینک وجود دارد و اگر تعداد لینک‌های یک پست خیلی زیاد یا خیلی کم باشد به شما اعلام می‌کند.

نقشه XML سایت

فراموش نکنید که گزینه نقشه XML سایت حتماً باید روشن باشد، این گزینه درواقع سایت مپ، سایت شما است و به ربات‌های گوگل می‌گوید که این نقشه ساخته شده را استفاده کند و تمام پیچ و خم‌های سایت من را با آن بررسی کن.

وقتی این گزینه روشن باشد و روی آیکون علامت سؤال بالای آن کلیک کنید، می‌توانید روی “مشاهده نقشه سایت” کلیک کنید و نقشه سایت خود را ببینید. اگر روی این گزینه کلیک کردید ولی نقشه سایت را مشاهده نکردید، پیشنهاد می‌کنم یک بار این گزینه را روی حالت خاموش قرار دهید و روی گزینه “ذخیره تغییرات” کلیک کنید و دوباره آن گزینه را روشن و سپس ذخیره کنید.

نقشه XML سایت
نقشه XML سایت

نقشه سایتتان را باید در سرچ کنسول گوگل ثبت کنید، که روند این کار در سایت میهن وردپرس به‌صورت کامل توضیح دادیم. آموزش ثبت سایت در گوگل وبمستر تولز (Search Console).

ادغام Ryte

در فیلد بعدی، ادغام Ryte را داریم، که Ryte درواقع یک وب‌سایتی است که سایت شما را ازنظر سئو بررسی می‌کند، البته این کار رایگان نیست و شما باید به‌صورت دلاری هزینه پرداخت کنید.

پس پیشنهاد می‌کنم این گزینه را در حالت خاموش قرار دهید، البته اگر می‌توانید هزینه دلاری به این سایت پرداخت کنید، ادغام Ryte را روشن بگذارید تا یواست سئو شما با سیستم Ryte.com تنظیم و هماهنگ شود.

نوار منوی مدیریت

با خاموش کردن گزینه “نوار منوی مدیریت”، گزینه‌ای که در بالای صفحه به‌صورت آیکون “Y” می‌بینید، حذف می‌شود و شما دیگر آن را مشاهده نمی‌کنید. برای دسترسی سریع‌تر به تنظیمات یواست سئو و مشاهده سئو یک پست می‌توانید از این گزینه استفاده کنید.

نوار منوی مدیریت
نوار منوی مدیریت

یعنی اگر این گزینه روشن باشد و شما یک پستی را در سایت خود مشاهده کنید، در بالا یک چراغ به‌صورت سبز، قرمز یا نارنجی به شما نشان می‌دهد که این پست ازنظر آنالیز سئو چه وضعیتی دارد، همان‌طور که گفتم این مورد کاملاً بستگی به کلمه کلیدی دارد که شما روی سایت خود قرار می‌دهدید.

امنیت: تنظیمات پیشرفته برای نویسنده‌ها درسترس نیست

این گزینه درواقع تنظیمات پیشرفته برای نویسنده‌ها است که اگر آن را خاموش کنید، نویسنده‌های سایت شما می‌توانند، پست شما را به‌صورت Noindex شده تعریف کنند تا این پست در گوگل نمایش داده نشود. پیشنهاد می‌کنم برای امنیت بیشتر، این گزینه روشن باشد تا نویسنده‌های شما نتوانند آن پست را به‌صورت Noindex تغییر دهند؛ شاید خواسته یا ناخواسته، یکی از اعضا یا نویسنده‌های تیم شما آن پست را به‌صورت Noindex قرار می‌دهدند و شما متوجه نشوید و پست شما در گوگل نمایش داده نشود.

تب ابزارهای وبمستر

تب بعدی که در صفحه تنظیمات یواست سئو مشاهده می‌کنید “ابزارهای وبمستر” ابزارهای وبمستر است که می‌توانید کد تأیید سیستم‌های مختلف مثل Baidu، Bing یا گوگل را تعریف کنید و سایت خود را برای ثبت کردن در گوگل یا هر جستجوگر دیگری، با استفاده از کد تأییدی که این سیستم به شما می‌دهد تأیید کنید.

درواقع کدی که به شما می‌دهدند را باید در این قسمت وارد کنید و روی “ذخیره تغییرات” کلیک کنید و بعد در آن پنل سرچ کنسول گوگل یا سایر موتورهای جستجوگر، روی Verifay کلیک کنید تا سایت شما تأیید شود. البته این روش را برای تأیید سایتتان در ابزارهای وبمستر تولز پیشنهاد نمی‌کنم، چون ممکن است هرلحظه یواست سئو شما غیرفعال شود یا این کدهای تأییدیه پاک شوند و سایت شما از سرچ کنسول گوگل حذف شود یا از حالت Verifay بیرون بیاید.

ابزارهای وبمستر
ابزارهای وبمستر

بهتر است از آن حالت‌های دیگر مثل آپلود فایل یا DNS استفاده کنید تا برای همیشه سایت شما در گوگل ثبت شده باشد و بتوانید همیشه به آن دسترسی داشته باشید.

بخش‌های بعدی تنظیمات یواست سئو را در جلسات بعدی برای شما به‌صورت کامل‌تر توضیح خواهم داد، سعی می‌کنیم برخلاف دوره‌های آموزشی که به‌صورت فروشی روی سایت ما قرار دارد، دوره آموزشی رایگان یواست سئو و سایر دوره‌های رایگان را به‌صورت خلاصه شده و در جلسات خیلی کوتاه‌تر به شما توضیح دهیم تا از دیدن این آموزش‌ها خسته نشوید و خیلی راحت‌تر بتوانید این آموزش‌ها را مشاهده کنید.

موفق و پیروز باشید. 🙂

راستی! برای دریافت مطالب جدید در کانال تلگرام یا پیج اینستاگرام میهن وردپرس عضو شوید.

اطلاعاتی دارید که تکمیل‌کننده این مقاله باشد؟ ارسال کنید.

لطفا در این بخش، تنها اطلاعات تکمیلی در رابطه با موضوع فوق ارسال کنید. به منظور افزایش کیفیت محتوا، سوالات و متن ارسالی خارج از موضوع این مقاله، تایید نمی‌شوند. اگر سوالی دارید می‌توانید از بخش جامعه ارسال بفرمایید. متخصصان وردپرس پاسخگوی شما هستند.

سوال دارم

 1. U25649 ۷ خرداد ۱۴۰۰

  با سلام و تشکر از مطالب خوب شما
  یک سوال داشتم اینکه من در سایتم وقتی مطلب جدیدی منتشر میکنم این مطلب وارد نقشه ی سایتم نمیشه
  از همین پلاگین یواست هم استفاده میکنم
  چطور میتونم این مشکل رو برطرف کنم … ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 2. U30087 ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

  با عرض پوزش یک سوال دیگ نیز داشتم
  اینه که مثلا در المنتور بخش راهنمای صفحه رو داره و من گذاشتم برای صفحه مورد نظر
  آیا نیازه که از المنتور حذف بکنم و با استفاده از یواست سئو راهنمای صفحه ایجاد بکنم؟
  با تشکر

 3. U30087 ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

  با سلام و وقت به خیر
  هنگامی که چسب سؤ و amp رو نصب میکنم در قسمت سایدبار سمت راست پیشخوان /سو/ amp نمایش داده نمیشه که برای مثال تنظیماتش رو ذخیره بزنم .amp دارای بخش جداگانه ای است از اون قسمت ذخیره بزنم برای نوشته ها مشکلی پیش نمیاد ؟.من حدسم اینه چون نسخه وردپرسم 5.5 هستش این مشکل پیش میاد.
  ممنون میشم راهنماییم کنید.

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۲۳ مرداد ۱۳۹۹

   با سلام و احترام
   خیر مشکلی نیست. در نسخه جدید تنظیمات خودکار انجام می شود.

 4. U21513 ۳ مرداد ۱۳۹۹

  سلام خدمت استاد عزیز و تیم بسیار فعال و عالی میهن وردپرس
  من یک مشکلی پیدا کردم
  الان که افزوه یواست سئو رو نصب میکنم در قسمت دسته بندی ها وقتی متا تگ دسته بندی رو عوض میکنم با اینکه اسم دسته بندی تغییر نمیکنه ولی در سایت متا تگ دسته بندی نمایش داده میشه؟

  مثلا من یک دسته دارم با نام مقالات برتر
  برای این دسته بندی متا تگ زیر رو تعریف میکنم
  مقالات برتر | جدیدترین مقالات فرهنگی حوزه زنان | اسم سایت
  در سایت تیتر دسته بندی که قبلا مقالات برتر بوده تبدیل میشه به:
  مقالات برتر | جدیدترین مقالات فرهنگی حوزه زنان | اسم سایت

  لطفا راهنمایی بفرمایید ممنونم

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۴ مرداد ۱۳۹۹

   با سلام و احترام
   طبیعی است که عنوان صفحه با متا تگ عنوان یکی شود

   • U21513 ۴ مرداد ۱۳۹۹

    در صفحه جستجوی گوگل بله
    ولی در خود سایت که نباید عوض بشه؟

    • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۶ مرداد ۱۳۹۹

     سلام مجدد
     در خود سایت هم در نوار مرورگر عوض خواهد شد.پ

     • U21513 ۷ مرداد ۱۳۹۹

      در نوار مرورگر سایت اشکال نداره
      در خود صفحه سایت هم عوض میشه؟
      مثلا در خود همین صفحه عنوان مقاله شما »جلسه ۵: تنظیمات عمومی یواست سئو« است. این عنوان هم عوض میشه؟ نمیخوام عنوان مقاله عوض بشه؟

 5. U21696 ۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

  با سلام و عرض ادب
  در قسمت نقشه سایت متاسفانه نقشه سایت را نمایش نمی دهد . طبق آموزش با خاموش و ذخیره کردن و دوباره روشن و ذخیره کردن هم درست نشد ممنون میشم راهنمایی بفرمائید. با تشکر

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۶ اردیبهشت ۱۳۹۹

   سلام آدرس سایت و اطلاعات ورود را به بخش پشتیبانی ارسال کنید تا مشکل سایت شما را بررسی کنیم

 6. کاربر مهمان ۲ بهمن ۱۳۹۸

  سلام
  یه سوال داشتم از شما جدیدا افزونه یاست نامکها رو درست نشون نمیده و میزنه نامک نوشته نشده
  دلیلش چی هست .
  سوال دومم اینه که می خوام از نامک لاتین استفاده کنم ولی در مترجم گوگل وقتی مینویسم جمله من تغییر میکنه و شک دارم اصلا به معنی کلمه کلیدی من بخوره چطور میتونم معنی درست رو پیدا کنم
  سپاس از لطفتون

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۳ بهمن ۱۳۹۸

   باسلام
   از اخرین ورژن افزونه استفاده بفرمایید.میتونید خلاصه متن رو بنویسید. ولی بهترین روش مترجم گوگل هست چون زبانش با رباتها یکی هست

   • کاربر مهمان ۳ بهمن ۱۳۹۸

    سلام
    من الان از آخرین ورژن استفاده می کنم ولی همچنان نامک رو به فارسی قبول نمیکنه
    آخرین ورژن رو از میهن وردپرس آپدیت کردم