فعال کردن Lazy Load ویدیو در وردپرس با افزونه Lazy Load for Videos

0 / 5. تعداد رای: 0

فعال کردن Lazy Load ویدیو در وردپرس با افزونه Lazy Load for Videos

بسیاری از ما از ویدیو روی سایت‌مان استفاده می‌کنیم. یکی از روش‌های افزایش سرعت لود ویدیوها و افزایش سرعت سایت، استفاده از Lazy Load هست. در نسخه جدید وردپرس لود تنبل تصاویر به صورت خودکار اضافه شده. اما بهتر از لود تنبل ویدیو را نیز فعال کنید. در این مقاله فعال کردن Lazy Load ویدیو در وردپرس را به شما توضیح خواهیم داد.

همان‌طور که میدانید تصاویر و ویدئوها به یکی از مهم‌ترین محتواهای تمامی وب‌سایت‌ها تبدیل شدند؛ ویدئوها یکی از بهترین ابزارهایی است که شما می‌توانید از آن برای درگیر کردن ذهن کاربران خود استفاده کنید. قرار دادن ویدئو در برخی از وب‌سایت‌ها مانند سایت‌های آموزشی یا مثلاً معرفی فیلم‌ها و سریال‌ها و یا هر وب‌سایت دیگری به نسبت فعالیتی که دارند، نه تنها ضروری است بلکه آمار آپلود ویدئو در آن‌ها بسیار زیاد است.

درست است که قرار دادن ویدئو برای سایت شما منافع زیادی دارد و به شما برای جلب رضایت کاربر کمک می‌کند، اما این موضوع را فراموش نکنید که این ویدئوها با مرور زمان، حجم زیادی از دیتابیس شما را اشغال می‌کنند و باعث کند شدن سرعت سایت شما می‌شود.

ازآنجایی‌که شما نمی‌توانید از آپلود و قرار دادن ویدئو در سایت خود جلوگیری کنید، می‌توانید از یک راهکار کاربردی استفاده کنید؛ بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که قابلیت لود تنبل ویدئو را به سایت وردپرسی خود اضافه کنید. ما در این آموزش به شما این مورد را به‌صورت کامل بررسی می‌کنیم و آموزش آن را برای شما قرار خواهیم داد. پس با ما همراه باشید.

چرایی استفاده از Lazy Load

اولین موردی که شما باید به آن توجه کنید این است که بهینه‌سازی سایت یکی از فاکتورهای بسیار مهم برای رتبه‌بندی گوگل است و هرچه سایت شما بهینه‌تر باشد، به‌تبع شما می‌توانید رتبه بهتری را به‌دست بیاورید؛ لود تنبل تصاویر به شما برای بهینه‌سازی سایتتان کمک می‌کند و شما می‌توانید با کمک آن امتیاز سئو خود را بهبود ببخشید.

همچنین به دلیل حجم بالایی که این ویدئوها دارند، بخش زیادی از منابع سایت شما صرف آن‌ها می‌شود و شما می‌توانید با استفاده از این ویژگی Lazy Load، حجم اشغالی آن‌ها را تا حد زیادی کاهش دهید.

همچنین به دلیل حجم بالایی که این ویدئوها دارند، بخش زیادی از منابع سایت شما صرف آن‌ها می‌شود و شما می‌توانید با استفاده از ایاز طرف دیگر درست است که قرار دادن ویدئو در سایت می‌تواند برای کاربر رضایت‌بخش باشد، اما به این نکته هم فکر کنید که اگر همین ویدئوها، سرعت و عملکرد سایت شما را مختل کند، تجربه کاربری بسیار بدی را برای کاربران خود رقم خواهید زد و این در صورتی است که می‌توانید با کمک لود تنبل تصاویر، سرعت سایت خود را افزایش دهید.ن ویژگی Lazy Load، حجم اشغالی آن‌ها را تا حد زیادی کاهش دهید.

نحوه عملکرد Lazy Loading

قبل از اینکه بریم سراغ آموزش اضافه کردن قابلیت لود تنبل به سایت، بهترِ که یک سری توضیحات در مورد این ویژگی برای شما بیان کنیم. زمانی که شما یک ویدئو در سایت خود قرار می‌دهید، درواقع دارید به سایت اسکریپت‌های خارجی و فایل اضافه می‌کنید و همان‌طور هم که میدانید این‌ها نیاز به لود شدن دارند.

ازآنجایی‌که فایل‌هایی زیادی در سایت شما برای لود شدن وجود دارند، سرعت سایت شما تا میزان قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کند و سایت شما نمی‌توانند عملکرد صحیحی داشته باشد. خب حالا لود تنبل تصاویر چه کار می‌کند؟ درواقع شما وقتی این قابلیت را فعال می‌کنید، ویدئوهای یوتیوب و Vimeo با یک تصویر پیش‌نمایش قابل کلیک جایگزین می‌شوند و زمانی که کاربر شما روی هر یک از این تصاویر کلیک کنید، آن ویدئو برایش نمایش داده می‌شود.

به دلیل اینکه سایز تصاویر از ویدئوها بسیار کوچک‌تر است و حجم کمتری مصرف می‌کنند، سرعت سایت شما به میزان قابل‌توجهی افزایش پیدا می‌کند.

فعال کردن Lazy Load ویدیو در وردپرس

شما برای اینکه قابلیت لود تنبل را به سایت وردپرسی خود اضافه کنید، می‌توانید از پلاگین‌های مختلفی که در این زمینه طراحی شدند استفاده کنید، که امروز ما یکی از کاربردی‌ترین آن‌ها یعنی افزونه “Lazy Load for Videos” را برای شما بررسی می‌کنیم.

Lazy Load for Videos یک پلاگین کاملاً رایگان است که تاکنون بیش از 10 هزار نصب فعال داشته و شما می‌توانید بدون هیچ دانشی در زمینه کد نویسی از آن استفاده کنید. این افزونه را از مخزن وردپرس خود دانلود کنید و با کمک راهنمای نصب افزونه در وردپرس آن را روی سایت فعال کنید.

پلاگین Lazy Load for Videos
پلاگین Lazy Load for Videos

این افزونه خارج از جعبه کار می‌کند و نیازی به ویرایش اسکریپت‌های بارگذاری و کدگذاری نیست، درواقع به این صورت است که شما بعدازاینکه، این پلاگین را روی سایت خود نصب و آن را فعال کردید، این افزونه به‌صورت پیش‌فرض قابلیت لود تنبل را به سایت شما اضافه می‌کند.

برای اینکه نحوه عملکرد افزونه را ببینید باید پست یا صفحه‌ای که شامل یک ویدئو یوتیوب و Vimeo است را ببینید؛ زمانی که به این ویدئو مراجعه کنید، متوجه خواهید شد که یک تصویر کوچک و یک دکمه پخش ویدئو، جایگزین ویدئو شده است. تصویر زیر یک نمونه از نمایش لود تنبل ویدئو با استفاده از این افزونه است و همان‌طور که می‌بینید یک آیکون برای نمایش ویدئو در وسط تصویر قرار گرفته است.

زمانی که شما روی این تصویر کلیک کنید، ویدئو برای شما لود و سپس پخش می‌شود، البته ممکن است چند ثانیه تأخیر در نمایش ویدئو پیش بیاید که بسیار ناچیز است و اهمیت زیادی ندارد.

تنظیمات افزونه Lazy Load for Videos

این را هم باید بگویم که درست است که این افزونه خارج از جعبه کار می‌کند، اما بااین‌حال یک سری تنظیمات وجود دارد که شما می‌توانید آن‌ها را به‌دلخواه و با توجه به نیاز خود پیکربندی و سفارشی کنید؛ که در اینجا آن‌ها را با هم بررسی می‌کنیم.

به‌عنوان‌مثال شما در ویرایشگر وردپرس خود یک باکس مشابه تصویر زیر را مشاهده می‌کنید، که می‌توانید با کمک آن کیفیت تصویر بندانگشتی برای جاسازی ویدئو را انتخاب کنید، تا به آن صورت نمایش داده شود. می‌توانید کیفیت موردنظر خود را از باکس زیر گزینه “Youtube Thumbnail Quality” انتخاب کنید.

بررسی تب‌های تنظیمات افزونه

بعدازاینکه افزونه را روی سایت خود نصب و آن را فعال کردید، به بخش تنظیمات » Lazy Load for Videos آن بروید، در این صفحه شما می‌توانید 3 تب مختلف را ببینید که ما در اینجا گزینه‌های آن را برای شما بررسی می‌کنیم.

تب General/Styling

تب اول برای استایل دهید و تنظیمات کلی است که شامل گزینه‌های زیر است:

Only Load CSS/JS When Needed: اگر شما تیک این گزینه را فعال کنید، ممکن است تمامی ویدئوهای سایتتان شامل لود تنبل نشود؛ مثلاً ممکن است اگر ویدئو در پست به‌صورت آجاکسی منتشر شود، لود تنبل شاملش نشود. این گزینه معمولاً برای اینکه عملکرد سایت بهبود پیدا کند استفاده می‌شود.

Play Button: با استفاده از جعبه روبه روی این گزینه شما باید سبک دکمه پلی را مشخص کنید، 5 مورد برای شما جایگذاری شده که می‌توانید به‌دلخواه یکی را انتخاب کنید.

Thumbnails/Patterns: یکی از طرح‌هایی که در باکس مربوطه قرار دارد را برای تصویر بندانگشتی انتخاب کنید، می‌توانید هیچ الگویی انتخاب نکنید که برای آن باید روی گزینه None کلیک کنید.

Custom CSS: در صورت دلخواه می‌توانید یک کد سفارشی CSS را در باکس سفید روبه روی این قسمت وارد کنید.

Support for TablePress: درصورتی‌که از افزونه TablePress برای ایجاد جدول در سایت خود استفاده می‌کنید، می‌توانید آدرس اینترنتی یا همان URL ویدئوهای YouTube یا Vimeo را در این جداول قرار دهید و تیک این گزینه را فعال کنید، تا ویدئوها با لود تنبل برای کاربر نمایش داده شود.

در آخر اگر برای اولین بار است که از این افزونه استفاده می‌کنید روی گزینه “Update Posts” کلیک کنید.

تب YouTube

خب همان‌طور که از اسم این تب پیدا است، این بخش برای لود تنبل تصاویر در یوتیوب است که گزینه‌های زیر را شامل می‌شود:

Disable Lazy Load for Youtube: اگر تیک این گزینه را بزنید، قابلیت لود تنبل ویدئوها برای یوتیوب اعمال نمی‌شود.

Display Youtube Title: درصورتی‌که بخواهید عنوان ویدئو روی تصویر پیش‌نمایش، نشان داده شود باید این گزینه را فعال کنید.

Thumbnail Quality: تعیین کنید که تصویر بندانگشتی با چه کیفیتی نمایش داده شود.

Colour of Progress Bar: می‌توانید از این قسمت رنگ مقداری که از نمایش ویدئو گذشته را مشخص کنید.

Hide Annotations: اگر تیک این بخش را فعال کنید، مواردی مانند عضویت در کانال و … در حاشیه فیلم نمایش داده نمی‌شود.

Hide Player Controls: در صورت فعال کردن این گزینه، کاربر نمی‌تواند دکمه‌های مربوط به کنترل کردن ویدئو مانند صدا و … را مشاهده کند.

Support For Widgets: در صورت دلخواه می‌توانید، URL یوتیوب را در یک ابزارک قرار دهید تا شامل لود تنبل ویدئو شود.

در وهله آخر روی گزینه “Update Posts” کلیک کنید. پیشنهاد ما به شما این است که تنظیمات این بخش از افزونه را به حالت پیش‌فرض خودش باقی بگذارید.

تب Vimeo

تب آخر مربوط به سفارشی‌سازی لود تنبل ویدئوها در Vimeo است که موارد زیر را می‌توانید در آن سفارشی کنید:

Disable Lazy Load For Vimeo: درصورتی‌که می‌خواهید این ویژگی برای ویدئوهای Vimeo غیرفعال شود باید تیک این گزینه را بزنید.

Display Vimeo Title: این گزینه به شما کمک می‌کند که عنوان ویدئو را نمایش دهید و یا پنهان کنید.

Colour Of The Vimeo Controls: سفارشی کردن رنگ کنترل هم از این قسمت صورت می‌گیرد.

بعدازاینکه تمامی سفارشی‌سازی‌های موردنظر خود را اعمال کردید، می‌توانید روی “Update Posts” کلیک کنید.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد. موفق و پیروز باشید. 🙂

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

  1. U342041 ۲۱ فروردین ۱۴۰۳

    سلام چرا عکس های اسلایدر در سایت نشون داده نمیشه؟آیا این پلاگین مفیده براش؟ممنون میشم پلاگین مفید براش بهم معرفی کنید.

  2. U13258 ۸ بهمن ۱۳۹۹

    سلام
    ایا این افزونه ویدیو های عادی که با شرت کد vido درست شدن رو تنظیم میکند؟