گرویتی فرم چیست؟ معرفی افزونه Gravity Forms

3.3 / 5. تعداد رای: 3

گرویتی فرم

یکی از افزونه‌‌هایی که در دنیای وردپرس محبوبیت بالایی دارد پلاگین حرفه‌‌ای Gravity Forms است که در زمینه ساخت فرم‌‌های متنوع به شما کمک می‌‌کند. گرویتی فرم یا گراویتی فرم امکاناتی در اختیار شما قرار می‌‌دهد تا بتوانید یک فرم با فیلدهای دلخواه بسازید و آن را در سایت خود قرار دهید. از این افزونه‌‌ به‌‌عنوان یکی از قدرتمندترین پلاگین‌‌های وردپرس یاد می‌‌شود.

این پلاگین محبوبیت بالای خودش را مدیون ویژگی‌‌های فوق‌‌العاده خود می‌‌باشد. گرویتی فرم با نسخه‌‌های وردپرس هماهنگی دارد و قابل اجرا می‌‌باشد.

این پلاگین به مدیران سایت‌‌های مختلف کمک می‌‌کند تا در کوتاه‌‌ترین زمان ممکن به فرم دلخواه خودشان برسند و بتونند یک فرم مطابق با نیاز و سلیقه خود و کاربرانشان بسازند در واقع افراد امکان سفارشی‌‌سازی فرم را در این افزونه دارند.

گرویتی امکانات زیادی را در زمینه ساخت فرم‌‌های متنوع در اختیار ما قرار می‌‌دهد. استفاده از این افزونه برای هر فردی امکان‌‌پذیر است چرا که پنل تنظیمات این افزونه کاملا فارسی و راست‌‌چین شده است. این پلاگین به کاربران خود امکان استفاده و بهره‌‌مندی از امکانات خودش را به صورت کامل می‌‌دهد.

در این افزونه ما قادریم هر فرمی با هر نوع محتوایی که دوست داشته باشیم تنها با چند کلیک ساده بسازیم و از آن در سایت خود استفاده کنیم.

قابلیت‌های افزونه گراویتی فرم

در این افزونه شما قادرید فرم‌‌های متنوع با فیلدهای دلخواه بسازید همچنین انتخاب رنگ فرم نیز برعهده شما خواهد بود. به طور کلی ظاهر فرم‌‌هایی که می‌‌سازید کاملا مطابق با نظر شما است.

یکی از نکته‌‌هایی که ما باید در فرم‌‌های موجود در سایت خودمون به آن توجه زیادی کنیم فیلدهایی است که ما می‌‌خواهیم در فرم‌‌هایی که داریم قرار دهیم. این افزونه به ما این امکان را می‌‌ده که همه فیلدهای موجود در فرم طراحی شده از طرف خودمون را به دلخواه انتخاب و جایگذاری کنیم. یعنی ما این امکان را داریم که این وارد را به صورت کامل فرم‌‌های خودمون را سفارشی‌‌سازی کنیم.

امکان ساخت فرم‌‌ با رنگ‌‌بندی و فونت‌‌های متنوع

جدا از اینکه ما باید یک فرم با محتوای مناسب را در اختیار کاربر خودمون قرار بدیم ظاهرسازی این فرم‌‌ها نیز برای کاربران ما بسیار هائز اهمیت است. داشتن یک فرم بسیار زیبا با هارمونی رنگ مناسب با سایت چشم کاربران ما را به خود جذب می‌‌کند.

در این افزونه رنگ‌‌بندی فرم‌‌های ما به انتخاب ما صورت می‌‌گیرد و ما می‌‌تونیم هر نوع رنگی را برای فرم‌‌های خودمون در نظر بگیریم. ممکن است انتخاب این رنگ برای تناسب با سایت صورت بگیرد و یا اینکه تماما سلیقه شخصی ما باشد.

یکی دیگه از مواردی که باعث زیبایی فرم‌‌های ما می‌‌شود انتخاب فونت جذاب و خوانا است. اینکه ما بتونیم هر فونتی که دوست داریم را برای سایت خودمون در نظر بگیریم از نقاط قوت این افزونه به‌‌شمار می‌‌آید.

البته این افزونه به صورت پیش‌‌فرض دارای تم‌‌هایی با رنگ‌‌بندی‌‌های بسیار متنوع نیز است که ما می‌‌تونیم از آن‌‌ها برای سایت خود استفاده کنیم.

باتوجه به مواردی که در بالا اشاره کردیم می‌‌توان دریافت که ما امکان سفارشی‌‌سازی کوچکترین جزئیات را هم در این افزونه داریم. اما نکته‌‌ای که این افزونه را جذاب‌‌تر می‌‌کند این است که ما می‌‌تونیم به صورت هم‌‌زمان تغییراتی که انجام می‌‌دهیم را مشاهده کنیم و در صورتی که بخواهیم آن تغییرات را اعمال کنیم. این موضوع در ویرایش فرم‌‌ها به کمک ما می‌‌آید و باعث می‌‌شه ما تصمیم‌‌گیری بهتری در این زمینه داشته باشیم.

نامحدود فرم بسازید!

این افزونه به ما اجازه می‌‌ده به صورت نامحدود فرم‌‌های مختلف با هر نوع طرح دلخواه بسازیم. نحوه جایگذاری و طراحی این فرم‌‌ها همگی بستگی به سلیقه ما و یا تناسب آن‌‌ها با سایت ما دارد. طراحی این فرم‌‌ها به آسونی برای همه افراد امکان‌‌پذیر است و هیچ نیازی به برنامه‌‌نویسی و یا مهارتی در این زمینه نداریم.

ما می‌‌تونیم هر فرمی را با هر نوع جایگذاری تنها با دراگ و دراپ کردن به صورت انحصاری برای سایت خودمون طراحی کنیم و یک خروجی به صورت فایل اکسل از آن دریافت کنیم. فیلترهایی که این افزونه برای فرم‌‌ها قرار داده است مانع از این می‌‌شود که فرم‌‌های اشتباه به ثبت برسند.

کارکرد گرویتی فرم بسیار ساده و راحته و هر کسی می‌‌تونه بدون نیاز به مهارت خاصی با این پلاگین فرم‌‌های جذاب بسازد. در واقع به طور کلی سفارشی‌‌سازی فرم‌‌ها تنها با دراگ و دارپ کردن انجام می‌‌گیرد. شما تصور ذهنی خود را در چند دقیقه بر روی فرم‌‌ها پیاده‌‌سازی می‌‌کنید و به یک فرم ایده‌‌آل برای سایت خود دست پیدا کنید.

امکان تعیین بازه زمانی برای فرم‌‌ها

این افزونه به شما این امکان را می‌‌ده که برای فرم‌‌های خود زمان‌‌بندی تعیین کنید به این صورت که کاربر در یک زمان خاص قادر به پر کردن فرم باشد. در واقع با این ویژگی شما می‌‌تونید کاربران خود را محدود به زمان کنید.

امکان ساخت فرم‌‌های چند صفحه‌‌ای با گرویتی فرم

یکی از ویژگی‌‌های پلاگین Gravity Form امکان ساخت فرم‌‌های چند صفحه‌‌ای است. در واقع شما این امکان را دارید که برای سایت خود فرم‌‌هایی را بسازید که کاربر بخواهد مرحله به مرحله و گام‌‌‌‌به‌‌گام آن را پر کند. البته این افزونه وضعیت هر مرحله و اینکه کاربر الان در چه مرحله‌‌ای است را نشان می‌‌ده و کاربر می‌‌تونه روند کلی پر کردن فرم را ببیند.

افزونه گرویتی فرم دارای فرم‌‌های آماده نیز می‌‌باشد که شما به راحتی می‌‌تونید از آن‌‌ها استفاده کنید. البته در این فرم‌‌ها نیز این امکان را دارید که تغییراتی ایجاد کنید و پس از آن از فرم جدید در سایت خود استفاده کنید.

علاوه بر فرم‌‌های آماده این پلاگین ابزارهای متنوعی را برای ویرایش فرم‌‌ها در اختیار کاربران خود قرار می‌‌دهد. پلاگین Gravity Form فیلدهای متنوعی را مانند فیلدهای استاندارد، پیشرفته، قیمت‌‌گذاری و فیلدهای ارسال نوشته را در اختیار شما قرار می‌‌دهد. هر یک از این فیلدها دارای ویژگی‌‌های منحصربه‌‌فردی هستند که به راحتی برای شما در دسترس هستند. این فیلدها باعث راحتی استفاده از این افزونه می‌‌شود و به شما کمک می‌‌کند در مدت زمان بسیار محدودی بتوانید بی‌‌نهایت فرم متنوع بسازید.

یکی دیگه از امکانات این افزونه ارسال ایمیل به افراد پس از تکمیل فرم موجود در سایت می‌‌باشد. یعنی پس از اینکه فرم مربوطه توسط کاربر پر شد یک ایمیل حاوی تایید پر شدن فرم برای هر فردی که شما تعیین کرده باشید ارسال خواهد شد این فرد می‌‌تونه خود مشتری یا مدیر سایت و غیره باشد.

برخی از دیگر ویژگی‌‌های این افزونه

Gravity Forms امکانات بی‌‌شماری را در اختیار ما قرار می‌‌دهد به‌‌عنوان مثال ما با استفاده از این افزونه می‌‌تونیم برای فرم‌‌هایی که طراحی می‌‌کنیم تولیپ در نظر بگیریم. همچنین این امکان را داریم که برای فرم‌‌های خود کپچا قرار دهیم البته این افزونه حتی به ما اجازه سفارشی‌‌سازی کپچاهای فرم را می‌‌ده و ما می‌‌تونیم رنگ و پس‌‌زمینه و یا تعداد حروف کپچا و بسیاری موارد دیگر را شخصی‌‌سازی کنیم.

این افزونه به‌‌جز موارد بالا از لایت‌‌باکس‌‌ها نیز به صورت کامل پشتیبانی می‌‌کند و ما هنگام استفاده از آن‌‌ها با مشکلی مواجه نمی‌‌شویم.

در این افزونه قابلیت‌‌های بسیار زیادی برای فرم‌‌ها و سایت ما وجود دارد به‌‌عنوان مثال ما می‌‌تونیم این امکان را در سایت خودمون قرار دهیم که کاربر پس از اینکه فرم را به صورت کامل پر کرد به یک صفحه جدا راهنمایی شود. یا اینکه یک متن خاصی برای آن به نمایش در بیاید.

علاه بر مواردی که ذکر شد این افزونه بهینه است و سئو سایت ما را با مشکلی مواجه نمی‌‌کند. این پلاگین باعث بالا رفتن سئو سایت ما و میزان بازدیدکنندگان سایت ما می‌‌شود. همچنین این افزونه قابلیت درون‌‌ریزی اطلاعات را هم دارد به جز تمام موارد گفته شده این افزونه امکانات فراوان دیگری نیز دارد که پس از نصب آن می‌‌تونیم از تمامی آن‌‌ها به صورت کامل استفاده کنیم.

رسپانسیو

بسیاری از کاربران ما از تلفن‌‌های هوشمند برای ورود به سایت ما استفاده می‌‌کنند و ما باید این مورد را مد نظر بگیریم که در صورتیکه سایت ما بتونه نمایش منظمی از محتوای ما داشته باشد نه تنها کاربران بیشتری به سایت ما جذب می‌‌شوند بلکه میزان رضایت کاربران تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا می‌‌کند.

افزونه‌ Gravity Forms در این مورد نیز از قدرت زیادی برخوردار است و می‌‌تونه فرم‌‌های سایت ما را به خوبی در هر دستگاهی به نمایش در بیاورد. این افزونه کاملا رسپانسیو بوده و ما با خیالی آسوده می‌‌تونیم از این افزونه استفاده کنیم.

پس از طراحی فرم‌‌های متنوع و جذاب برای سایت نوبت به نحوه نمایش این فرم‌‌ها در دستگاه‌‌های هوشمند می‌‌رسه. درسته که نحوه طراحی و محتوای فرم‌‌ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است اما این نکته که نمایش صحیح این فرم‌‌ها نیز بسیار مهم است را نباید دست کم گرفت.

البته پیشنهاد ما استفاده از افزونه Contact Form 7 است. افزونه‌‌ی Gravity Form رایگان نیست و باید در ازای دانلود آن از سایت اصلی هزینه پرداخت کنید. پیشنهاد ما به شما این است که این پلاگین را از سایت اصلی آن یعنی gravityforms.com دانلود کنید.

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

 1. U13651 ۸ مهر ۱۴۰۲

  سلام یه دکمه برای پر کردن فرم تو سایت المنتوری درست کردم

  با فشردن دکمه یه پاپ باز میشه که پاپ اپ رو با المنتور ساختم
  و توی پاپ اپ گرویتی فرم قرار دادم

  وقتی فرم ارسال میشه ، صفحه رفرش میشه و پیام تشکر رو دیگه نمیبینم مگه اینگه دوباره دکمه رو بزنم

  در حالی که من میخوام بعد از ارسال فرم توی همون پاپ اپ پیام تشکر رو ببینم و صفحه رفرش نشه

  نوع تاییدیه هم روی متن گذاشتم

  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

 2. U40409 ۲۸ مرداد ۱۴۰۰

  سلام.وقت بخیر.
  چطور میشه به فرم های بی روح گراویتی فرم استایل درست و حسابی بدیم؟ توی کدوم فایل
  البته بجز افزونه gravity style pro که استایل هاش خیلی امروزی نیست و پیچیده است

 3. U37427 ۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰

  سلام ببخشید این پلاگین محدوده گزینه شماره تماس قطع هست

 4. U28396 ۲۱ فروردین ۱۴۰۰

  سلام.
  من یک سایت آموزشی دارم. چجور میشه یه فرم بسازم که مثلا دانش آموزان کد ملی خودشون رو وارد کنن و روی دکمه که کلیک می کنند لینک کلاسشون بالا بیاد. با این افزونه میشه این کارو کرد؟

  • Reza Rad رضا راد ۲۱ فروردین ۱۴۰۰

   درود بر شما با افزونه‌های جانبی این افزونه میشه. ما توی سایت نداریم متاسفانه

 5. U38513 ۱۲ فروردین ۱۴۰۰

  سلام وققتتون بخیر ممنون از آموزش و مقالات خوبتون
  اگر بخوایم سفارشمون رو طوری تعیین کنیم که بر اساس فیلد های متنوع قیمت تغییر میکنه و محصولات رو با همون ویژگی هایی که از کاربر گرفته لیست کنه از چه افزونه ای باید استفاده کرد؟
  من میخوام برای یک شرکت بیمه سایت بنویسم برای هر بیمه باید اطلاعات مربوط به خودش رو داشته باشه ممنون میشم راهنمایی کنید

  • Reza Rad رضا راد ۱۴ فروردین ۱۴۰۰

   سپاس از شما. این قابلیت رو گرویتی نداره مگر با شرطی کردن فیلدها و بهتره با ووکامرس این کار رو انجام بدید.

 6. U36593 ۲۱ اسفند ۱۳۹۹

  سلام
  من میخوام توی سایتم فروش محصول از طریق ووکامرس و خدمات ارایه بدم . نیاز به یک فرم ساز فارسی دارم که نحوه و زمان خدمات رو توی سفارش جای گذاری بکنم و هم با ووکامرس هماهنگ باشه. چه افزونه ای هایی پیشنهاد میکنید؟

 7. U11390 ۵ آذر ۱۳۹۹

  سلام وقت بخیر خسته نباشید میخوام داخل فیلد محصول از گزینه محصول محاسباتی استفاده کنم به این شکل که مبلغی رو به اضافه 10% کنه مثلا (10000+10%) وارد میکنم مینویسه فرمول نامعتبر است
  لطفا راهنمایی کنین چجوری این کار انجام بدم

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۵ آذر ۱۳۹۹

   با سلام
   باید از افزودنی های محاسباتی گرویتی فرم استفاده کنید. متاسفانه ما خدمات گرویتی فرم ارائه نمی‌کنیم. پیشنهاد می‌کنیم از سایت اصلی انگلیسی آن افزودنی را دانلود یا خریداری بفرمایید.

 8. U6398 ۲۲ خرداد ۱۳۹۹

  سلام
  من فرم سازی می خواهم که بتوانم برای هر مشتری یک نام کاربری و یک رمز عبور درست کنم که مشتریان با نام کاربری و رمز عبور خودشان وارد شوند نه اینکه وارد سایت شوند
  در ضمن برای هر فرد فرم سئوالات بطور جداگانه طراحی شود
  چه افزونه ای پیشنهاد می کنید

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۲۲ خرداد ۱۳۹۹

   سلام
   متاسفانه افزونه ای برای اینکار نیست باید اختصاصی برنامه نویسی کنید. متاسفانه ما خدمات برنامه نویسی نداریم.