تغییر عنوان نتایج توسط گوگل : خبر خوب یا بد

4.2 / 5. تعداد رای: 6

تغییر عنوان نتایج توسط گوگل : خبر خوب یا بد

زمانی بود که ما مدیران سایت به گوگل دستور می‌دادیم. این متن را در عنوان نمایش بده؛ این متن را در توضیحات متا نمایش بده و خلاصه نمایش محتوای ما در SERP باید به این شکل باشد. خلاصه همه تصمیم‌ها توسط تولید کننده محتوا انجام می‌شد. حالا گوگل هست که برای ما تصمیم می‌گیرد. اخیرا مشاهده شده که گوگل به جای دریافت عنوان از تگ <title>، عنوان را از تگ H1 یا شاید لینک‌های داخلی یا شاید از کل صفحه دریافت می‌کند. در این مقاله تغییر عنوان نتایج توسط گوگل را زیر ذره‌بین می‌بریم تا ببینیم داستان چیست و این خبری خوب هست یا بد.

تغییر عنوان نتایج توسط گوگل

در ابتدا به‌نظر می‌رسد موضوع بسیار ساده هست. اما موضوع چندان‌ هم ساده نیست. گزارشات مختلفی ارائه شده درباره اینکه گوگل عنوان مطالب را در نتایجش تغییر داده است. اولین بار این موضوع را از یکی از دانشجویان دوره جامع سایت برتر شنیدم که برایم بسیار عجیب بود. بعد از تست موارد زیادی به این نتیجه رسیدم که تغییر عنوان نتایج توسط گوگل از الگوریتم‌های جدید هست. حالا با انتشار چند توییت کاملا مطمئن شدم که گوگل عنوان را با توجه به محتوای صفحه تغییر می‌دهد و دیگر لزوما عنوان SERP همان چیزی نیست که ما در تگ Title با استفاده از افزونه سئو مشخص می‌کنیم.

توییت‌هایی در این باره

اولین بار در تاریخ ۱۷ آگوست توییتی با این محتوا منتشر شد: “آیا کسی تغییری در عنوان نتایج گوگل مشاهده می‌کنه؟ به نظر میرسه عناوین من از H1 و در برخی موارد H2 دریافت شده!”

توییت ارسالی توسط آقای Jackie Owen
توییت ارسالی توسط آقای Jackie Owen

دقیقا مشخص نیست چه‌قدر تغییر در عناوین داشته‌ایم اما چیزی که مشخص است این‌که گوگل در حال تست این تغییر روی نتایج خودش هست. از طرفی دیگر مثل اکثر تغییرات یا الگوریتم‌ها، خبری در مورد این موضوع منتشر نکرده.

اما داستان کمی پیچیده‌تر شد

تقریبا تکلیف ما مشخص شده بود تا این‌که خانم Lily Ray در لینکدین اعلام کرد که عنوان صفحه‌اش در نتایج گوگل تغییر کرده. عنوان جدید از لینک داخلی یکی از صفحات سایتش به این صفحه دریافت شده. یعنی متن انکرتکست یکی از لینک‌های داخلی به عنوان تایتل جدید در نتایج گوگل نمایش داده می‌شود!

پست Lily Ray در لینکداین درباره تغییر عنوان نتایج توسط گوگل
پست Lily Ray در لینکداین درباره تغییر عنوان نتایج توسط گوگل

بعد از توییت این داستان توسط Lily Ray در توییتر، پاسخی از سمت Mayank Parmar دریافت کردیم که کلا داستان را تغییر داد.

توییت Mayank Parmar
توییت Mayank Parmar

مایانک گفت این‌که چیزی نیست! تاریخ انتشار پست‌های من در نتایج گوگل کنار عنوان نمایش داده می‌شود! پس به عمق موضوع پی‌بردیم.

حالا تکلیف تغییر عنوان نتایج توسط گوگل کاملا مشخص شد: گوگل در حال تغییر الگوریتم‌های خودش هست. طبق الگوریتم جدید، از این پس موتور جستجوی گوگل با توجه به محتوای صفحه، تگ‌های هدینگ و لینک‌های داخلی شما شروع به تغییر عنوان صفحات در نتایج گوگل خواهد کرد. این یک تغییر بزرگ است و از این پس شاهد تغییرات زیادی در ترافیک ورودی سایت‌ها خواهیم بود.

این تغییرات را در توضیحات متا هم داشتیم

در ویدیوی مربوط به توضیحات متا و راهنمای جامع نوشتن آن، توضیح دادم که توضیحات متا برخی مواقع به تشخیص گوگل تغییر می‌کند و گوگل عنوان را از محتوای شما دریافت می‌کند. حالا همین داستان در حال اجرا برای عنوان نتایج گوگل هست.

فراموش نکنید این یک تست بزرگ هست

ممکن هست این‌کار یک تست بزرگ و اساسی توسط گوگل باشد. بعید نیست مثل دفعات قبلی، گوگل در حال تست A/B روی نتایج زنده باشد. گوگل معروف هست به انجام تست‌های A/B و حالا هم ممکن است این تغییر در عنوان نتایج کاری مقطعی باشد. شاید گوگل تصمیم بگیرد فعلا تا هوشمند‌تر شدن هوش مصنوعی‌اش، از همان تگ عنوان برای نمایش نتایج جستجو استفاده کند. پس خیلی هم نباید به این موضوع دل ببندیم.

در نتیجه این یک خبر خوب هست

به‌طور کلی هر تغییری که در گوگل ایجاد شود، (البته به‌جز تحریم کردن ایران) تغییری در ورودی گوگل ما ایجاد نخواهد کرد. به عبارتی دیگر این تغییرات باعث افت ورودی گوگل ما نخواهد شد. البته به شرطی که صحیح و اصولی کار کنیم. محتوای دست اول تولید کنیم و محتوا را از سایت‌های دیگر کپی نکنیم. از کیورد استافینگ استفاده نکنیم و سعی کنیم همیشه و همیشه از قوانین گوگل پیروی کنیم.

طبیعتا گوگل دوست ندارد کسب‌و‌کارهای اینترنتی ضرر ببینند. چرا که گوگل بر پایه کسب‌و‌کارهای اینترنتی و وب‌سایت‌ها استوار هست. اگر وبسایتی نباشد، طبیعتا گوگلی هم در کار نیست و این یعنی گوگل همیشه هوای کسب‌و‌کارهای اینترنتی را دارد. اگر قرار باشد ورودی گوگل شما به واسطه تغییر عنوان نتایج توسط گوگل افت پیدا کند طبیعتا یا مشکل از محتوای شماست و ورودی گوگل بیشتر از آن کسب‌و‌کارهایی می‌شود که اصولی تولید محتوا می‌کنند؛ یا اینکه این کار گوگل اشتباه بوده و این‌کار را متوقف خواهد کرد.

پس اگر طبق قوانین گوگل فعالیت می‌کند اصلا نیاز نیست نگران باشید. اتفاقا این موضوع برای شما مفید واقع می‌شود چرا که اگر کلمه کلیدی را در عنوان هم استفاده نکنید، از هدینگ‌ها و متن موجود در محتوا، ورودی گوگل دریافت خواهید کرد.

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

 1. U315891 ۲۳ دی ۱۴۰۲

  سلام وقت بخیر
  من تایتل صفحات رو تو افزونه یوست سئو تغییر دادم خودش یه چیز دیگه میزاره یعنی عنوان مطلب درسته ولی اون جدا کننده بین عنوان سایت و عنوان مطلب که | گزاشتم رو تغییر میده به – این تاثیر منفی نداره تو سئو سایت یه توضیحی در موردش لطفا بهم بدید

 2. U20340 ۳ شهریور ۱۴۰۰

  سلام
  خیلی برای بنده هم سوال بود که چرا عنوانی که تغییر دادم در گوگل و نتایج تغییر نمی کند…
  اما حالا با شما متوجه این موضوع شدم
  مرسی که هستید

 3. U30244 ۲ شهریور ۱۴۰۰

  سلام،
  تشکر برای این مقاله مفیدتون و اطلاع رسانی سریع.
  موفق و موید باشید🙏🏽🌹

 4. U42359 ۲ شهریور ۱۴۰۰

  سلام.
  ممنون این خبر رو سریع پوشش دادید و توضیح دادید، موفق باشید.