ماجرای پولی شدن Google Map چقدر صحت دارد؟

چند وقت پیش با خبر تحریم دامنه‌های آی آر توسط گوگل مپ، شوک زیادی به کسب‌و‌کارهای ایرانی وارد شد، اما این روز‌ها با مشکل جدیدی مواجه هستیم! پولی شدن Google Map

البته منظورم پولی شدن اپلیکیشن گوگل مپ نیست. بلکه برای وبمستر‌ها چیزی بدتر از آن هست! سرویس API گوگل مپ برای نمایش نقشه و استفاده از امکان مسیریابی در سایت شما پولی شده.

به عنوان مثال اگر از یک نقشه گوگل در سایتتان استفاده کنید، پیام زیر نمایش داده خواهد شد.

for development purposes only

البته قضیه چندان هم ترسناک نیست. با من همراه باشید تا در این مورد بیشتر توضیح دهم.

پولی شدن گوگل مپ

جدیدا اهالی Mountain View سیاست‌های خود را در رابطه با سرویس‌های API گوگل مپ تغییر داده اند که گفته می‌شود بزرگترین تغییر سیاست گوگل مپ در ۱۴ سال اخیر بوده.

قبلا با استفاده از یک API ساده می‌توانستید نقشه گوگل را روی سایتتان نمایش دهید و یا با استفاده از قالب‌های وردپرسی مثل Listify یا RealHomes می‌توانستید آگهی‌های سایتتان را روی نقشه گوگل نمایش دهید. اما جدیدا گوگل استفاده از این سرویس را با پرداخت هزینه فراهم کرده. یعنی حتی اگر از سد اول هم گذر کنیم و دامنه IR خود را به دات کام تغییر دهیم، با سد دومی مواجه خواهیم شد به نام پرداخت دلاری! که برای ایرانی‌ها کاری بس دشوار شده.

پرداختی شما بصورت ماهانه نخواهد بود.

خبر خوب اینکه پرداختی شما برای سرویس API گوگل مپ بصورت ماهانه نخواهد بود. شما کیف پول حساب خود را شارژ خواهید کرد و به میزان استفاده شما از خدمات گوگل مپ، از کیف پول شما کسر خواهد شد.

در نتیجه می‌توانید به میزان رشد کسب‌و‌کارتان این هزینه را به گوگل پرداخت کنید.

مژده اگر کسب‌و‌کار نوپا هستید!

گوگل اعلام کرده که برای تمام توسعه‌دهندگانی که از API گوگل مپ استفاده می‌کنند، به میزان ۲۰۰ دلار کیف پول شارژ شده در نظر خواهد گرفت. یعنی شما می‌توانید به میزان ۲۰۰ دلار از خدمات Google Maps API استفاده کنید.

به عنوان مثال، در حال حاضر بخش تماس با ما در سایت شما که استفاده چندانی از سرویس گوگل مپ ندارد، می‌تواند بصورت رایگان از این سرویس استفاده کند تا زمانی که بازدید سایت شما افزایش پیدا کرده و میزان مصرف کاربران شما از این سرویس بیشتر شود.

راستی! برای دریافت مطالب وردپرسی در کانال تلگرام میهن وردپرس عضو شوید.