session در گوگل آنالیتیکس چیست

5 / 5. تعداد رای: 1

session در گوگل آنالیتیکس
session در گوگل آنالیتیکس

حتما با گوگل آنالیتیکس آشنا هستید که وارد این مقاله شده‌اید. اگر نمی‌دانید گوگل آنالیتیکس چیست، باید بدانید که از سایر رقبای خود در دنیای دیجیتال کمی فاصله دارید. پس همین الان با گوگل آنالیتیکس آشنا شوید و مقاله ما در رابطه با نصب گوگل آنالیتیکس روی سایت را مطالعه کنید. اما بعد از ورود به گوگل آنالیتیکس اولین بخشی که مشاهده می‌کنید، قسمت Session در گوگل آنالیتیکس است.

Session در گوگل آنالیتیکس

بخش session در گوگل آنالیتیکس به معنای جلسات کاربر روی سایت شماست. این متغیر با تعداد کاربران وارد شده به سایت شما یا تعداد بازدید از صفحات سایت شما کاملا متفاوت است.

session در گوگل آنالیتیکس چیست
session در گوگل آنالیتیکس چیست

بیایید فرض کنیم یکی از کاربران در گوگل عبارت آموزش وردپرس را جستجو می‌کند. سپس روی سایت میهن وردپرس کلیک می‌کند.

نتایج جستجوی گوگل
نتایج جستجوی گوگل

در این‌جا یک سشن یا یک جلسه شروع شده. کاربر با سایت ما ارتباط برقرار کرده و حالا باید توسط کلیک روی لینک‌ها، به صفحات بعدی منتقل شود.

کلیک روی یکی از لینک‌ها
کلیک روی یکی از لینک‌ها

پس روی جلسه اول کلیک می‌کند. این جلسه هنوز برقرار است و کاربر روی سایت ما ۲ Pageview یا بازدید صفحه انجام داده است. اما وقت آن است که بعد از دیدن این صفحه روی یک لینک کلیک کند.

کلیک روی لینک دوم
کلیک روی لینک دوم

حالا وارد صفحه بعدی شده و ۳ بازدید از صفحه انجام داده است. اما جلسه هنوز به پایان نرسیده. کاربر ۲ راه بیشتر ندارد. یا روی لینک‌های بعدی کلیک کند، یا صفحه را ببندد. راه دیگری نیست. پس از این ۲ راه یکی را انتخاب می‌کند.

اگر کاربر روی یکی از لینک‌ها کلیک کرد، پس بازدید از صفحه بعدی رقم خورده و شما خیلی خوش‌شانس هستید. اما اگر کاربر صفحه را بست، Session گوگل آنالیتیکس شما به پایان رسیده. یعنی یک جلسه بین کاربر و سایت شما به پایان رسید.

ممکن است چند دقیقه دیگر کاربر مجدد به سایت شما بازگردد و از صفحات دیگری دیدن کند. در این صورت یک سشن جدید رخ داده و حالا ۲ سشن بین کاربر و سایت شما رخ داده است.

وارد کردن مجدد آدرس در نوار مرورگر و شروع سشن دوم
وارد کردن مجدد آدرس در نوار مرورگر و شروع سشن دوم

به مجموع جلساتی که در روز بین کاربر و سایت شما برقرار می‌شود، سشن روزانه می‌گوییم. پس از این پس اگر بخش Sessions را در Google Analytics مشاهده کردید اصلا تعجب نکنید.

کاربر باید از کجا وارد سایت شود

تفاوتی ندارد. حتما مهم نیست که کاربر سایت شما از گوگل وارد شود. کلیک روی لینک‌های تبلیغاتی، بنر‌های تبلیغاتی، وارد کردن مستقیم آدرس سایت شما در نوار مرورگر و هر روشی که فکرش را کنید موجب ایجاد سشن جدید خواهد شد.

تفاوت بین Session و PageView

تفاوت بین Session و PageView
تفاوت بین Session و PageView

منظور از PageView تعداد بازدید صفحات سایت شما و منظور از Session تعداد دفعاتی است که سایت شما باز و در نهایت بسته می‌شود. صد البته تعداد بازدید صفحات یا PageView های شما باید بیشتر از Session ها باشند. هر چقدر تفاوت بین این ۲ بیشتر باشد، یعنی کاربر در هر جلسه، صفحات بیشتری را بازدید کرده است و شما در نگهداری کاربر موفق‌تر عمل کرده‌اید.

ارتباط بین Bounce Rate و Session در گوگل آنالیتیکس

قبلا در رابطه با Bounce Rate یا نرخ پرش کاربر صحبت کرده‌ایم. حالا که با سشن‌ها آشنا شدید، می‌توانیم بگوییم اگر در صفحه اول از یک سشن، کاربر صفحه را ببندد، نرخ پرش شما افزایش پیدا خواهد کرد.

شاید نیاز باشد برای یادگیری دقیق‌تر سشن‌ها، نرخ پرش و تعداد بازدید سایت خود این مقاله را چندین بار مطالعه و تکرار کنید.

موفق و پرسود باشید. 🙂

نکته خاصی هست که این مقاله رو تکمیل‌تر کنه؟

 1. U28990 ۲۶ مرداد ۱۳۹۹

  سلام
  بعضی اوقات یک صفحه ما که در سرچ گوگول در صفحه یک یا دو هست تو جستجو ناپدید میشه و در هیچ صفحه ای نیست اما باز بعد مدتی نمایش داده میشه دلیل این مساله چی هست؟

  • تیم پشتیبانی تیم پشتیبانی ۲۶ مرداد ۱۳۹۹

   با سلام
   الگوریتم Google Dance هست که جدیدا توسط گوگل اجرا شده است. این مورد طبیعی است.